
Справа №544/1447/21
Пров.№3/544/339/2021
П О С Т А Н О В А
25 серпня 2021 року м. Пирятин
Суддя Пирятинського суду Полтавської області Нагорна Н.В., при підготовці до розгляду протоколу про адміністративне правопорушення, що надійшов з Головного управління ДПС у Полтавській області, у відношенні ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-3 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
До Пирятинського районного суду надійшов протокол, відповідно до якого ОСОБА_1 , будучи членом ліквідаційної комісії ТОВ «Довіра 2010», 16 липня 2021 року в с. Гурбинці Лубенського району Полтавської області по вул. Олега Кошового, 16, не надала документи для перевірки, чим порушила п.п. 20.1.3, 20.1.6 п. 20.1 ст. 20, п. 85.2 ст. 85, п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI із змінами та доповненнями.
Виходячи зі змісту ст.7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та один із засобів доказування у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Згідно ст. 278 КУпАП посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Так, вивчивши протокол та матеріали, які були до нього додані, приходжу до висновку, що протокол складений з порушенням ст. 256 КУпАП, зокрема, в протоколі №4989 від 12 серпня 2021 року відсутні підписи ОСОБА_1 про ознайомлення зі змістом протоколу та про отримання нею другого примірника протоколу, натомість, в протоколі вказано про наявність Акту про неявку на складання протоколу від 12 серпня 2021 року № 4988/16-31-07-04-10/36313423, однак самого Акту до матеріалів додано не було, що перешкоджає повному та всебічному з`ясуванню всіх важливих обставин справи.
Згідно п. 24 постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Також, постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Оскільки при наявності вказаних недоліків суддя позбавлений можливості розглянути справу, є підстави для повернення даних матеріалів відповідному органу для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Протокол про адміністративне правопорушення серії №4989 від 12 серпня 2021 року у відношенні ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-3 КУпАП - повернути Головному управлінню ДПС у Полтавській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н. В. Нагорна