Рішення № 99150254, 25.08.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
620/7039/21
Номер документу
99150254
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/7039/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом керівника Корюківської окружної прокуратури до Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Керівник Корюківської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом до Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області; зобов`язання Сновську міську раду Корюківського району Чернігівської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що Сновською міською радою на підставі договору купівлі-продажу від 25.07.2019 № 4001.11.1, укладеного з ТОВ «Дитячі та спортивні майданчики», придбано дитячий ігровий майданчик, який в подальшому в порушення норм чинного законодавства облаштовано за адресою: вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Сновського району та взято на баланс без проведення технічної інвентаризації та паспортизації.

Сновською міською радою Корюківського району Чернігівської області у встановлений судом строк відзив на позов подано не було.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

11.05.2021 заступник керівника Корюківської окружної прокуратури звернувся до голови Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області з листом, в якому просив надати копії документів на дитячий ігровий майданчик, розташований на території с. Стара Рудня Сновської ОТГ Корюківського району, який був придбаний та встановлений за бюджетні кошти Сновської ОТГ та повідомити чи проводилось розроблення, затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації вищевказаного об`єкту благоустрою. Якщо ні, то вказати причини не затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації вказаного об`єкту благоустрою (а.с. 19).

Сновська міська рада Корюківського району Чернігівської області листом від 20.05.2021 № 05-06/1267 повідомила прокуратуру, що у зв`язку з відсутністю зайвих коштів у місцевому бюджеті та не внесенням кошторису до бюджету на 2021 рік, розроблення, затвердження планів технічної інвентаризації вищевказаного об`єкту, міською радою у поточному році не планується, надіслано копії договору від 25.07.2019 та паспортів на ігровий майданчик (а.с. 20-47).

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у не прийнятті рішення по розробленню та затвердженню планів технічної паспортизації та інвентаризації дитячого майданчика, з метою захисту інтересів держави, що полягають у захисті прав та інтересів дітей та підлітків, які проживають на території сільської ради та користуються відповідним дитячим майданчиком, звернувся з даним позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Частиною першою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу (частина третя статті 23 Закону України «Про прокуратуру»).

При цьому, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц, згідно якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган, а також у разі його відсутності. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає компетентний орган. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

В позовній заяві прокурор зазначає, що органом, уповноваженим здійснювати функції держави у спірних правовідносинах є саме Сновська міська рада Корюківського району Чернігівської області, до якого і пред`явлено позовні вимоги.

При цьому інтереси держави також охоплюють інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у сфері благоустрою населених пунктів.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що у даній справі подання керівником прокуратури адміністративного позову мало на меті захист «інтересів держави».

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною другою статті 2 якого визначено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені в Законі України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV), який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону №2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).

Статтею 1 Закону № 2807-IV передбачено, що заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

До об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, зокрема, парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики (пункт 1 частини першої статті 13 Закону № 2807-IV).

Елементами (частинами) об`єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (пункт 8 частини першої статті 21 Закону № 2807-IV).

Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до частин першої-другої статті 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Згідно з частиною третьою статті 15 Закону № 2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об`єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою, в тому числі дитячих ігрових майданчиків, визначено Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012 № 550 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.11.2012 за № 1937/22249 (далі - Інструкція № 550).

Відповідно до пункту 1.2 Інструкції № 550 ця Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам`яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам`яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об`єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об`єкти).

Згідно із пунктом 1.3. Інструкції №550 у цій Інструкції терміни вживаються в таких значеннях:

- паспортизація об`єктів благоустрою - складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації;

- технічна інвентаризація об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.

Відповідно до пунктів 1.4-1.5 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта благоустрою; закінчення ремонту об`єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об`єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об`єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об`єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об`єкта благоустрою.

Згідно з пунктами 1.6-1.8 Інструкції № 550 на підставі матеріалів технічної інвентаризації об`єктів благоустрою на кожний об`єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Склад інвентаризаційної справи визначається відповідно до опису інвентаризаційної справи, наведеного в додатку 2 до цієї Інструкції. Сформована інвентаризаційна справа підписується представником виконавця і передається замовнику або підписується власником (балансоутримувачем) об`єкта благоустрою, якщо вона проводилася ним самостійно. Інвентаризаційній справі присвоюється інвентарний номер, який проставляється на кожному аркуші матеріалів цієї справи та документів, долучених до неї. Інвентаризаційну справу зберігає замовник. Замовником передається копія інвентаризаційної справи балансоутримувачу об`єкта благоустрою (у разі його визначення).

Відповідно до пунктів 3.1-3.2 Інструкції № 550 на основі проведеної інвентаризації об`єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об`єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Показники технічного паспорта заповнюються після виконання всіх графічних і обчислювальних робіт. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

З матеріалів справи вбачається, що 25.07.2019 між Сновською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дитячі та спортивні майданчики» було укладено договір купівлі-продажу № 4001.11.1, за умовами якого органу місцевого самоврядування було поставлено дитячий ігровий майданчик (Інвентар для спортивних ігор на відкритому повітрі (обладнання для облаштування місць для дозвілля (дитячих та спортивних майданчиків)) (а.с. 21-23).

Згідно специфікації № 1 до вищевказаного договору передача дитячого майданчика в складі: комплекс «Малюк», карусель, гойдалка-балансир великий, гойдалка на пружині «Джип», гойдалка подвійна на цепах, пісочниця мала, лавка зі спинкою здійснюється за адресою: Чернігівська область, Сновський район, с. Стара Рудня (а.с. 24).

Отже, у розумінні вимог чинного законодавства вказаний ігровий майданчик є об`єктом благоустрою, та, відповідно, підлягає технічній інвентаризації та паспортизації.

Матеріали справи не містять доказів затвердження відповідачем плану інвентаризації та паспортизації об`єкта благоустрою – дитячого ігрового майданчика, розташованого по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області.

В порушення вимог частини другої статті 19 Конституції України, відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області; зобов`язання Сновську міську раду Корюківського району Чернігівської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов керівника Корюківської окружної прокуратури підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов керівника Корюківської окружної прокуратури (вул. Шевченка, 98, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300, код ЄДРПОУ 02910114) до Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області (вул. Незалежності, 19, м. Сновськ, Корюківський район, Чернігівська область, 15200, код ЄДРПОУ 04061932) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Сновської міської ради Корюківського району Чернігівської області щодо не затвердження планів проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області.

Зобов`язати Сновську міську раду Корюківського району Чернігівської області вчинити дії щодо розроблення та затвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Центральна, 11а в с. Стара Рудня Корюківського району Чернігівської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25.08.2021.

Суддя Н.М. Баргаміна