
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2296/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ, Управління), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №212750006344 від 24.11.2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови зарахувати до пільгового страхового стажу в кратному обчисленні час проходження ОСОБА_1 військової служби, в період якої він приймав участь в антитерористичній операції, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати час проходження ОСОБА_1 військової служби, в період якої він приймав участь в антитерористичній операції з 06.11.2014 р. по 11.01.2015 р„ з 30.01.2015 р. по 15.04.2015 р., з 20.05.2015 р. по 27.06.2015 р., з 17.07.2015 р. по 07.08.2015 р., з 06.09.2017 р. по 08.09.2017 р., з 14.09.2017 р. по 26.09.2017 р., з 26.04.2018 р. по 30.04.2018 р., з 30.04.2018 р. по 28.05.2019 р., з 20.11.2018 р. по 01.04.2019 р., з 18.04.2019 р. по 22.04.2019 р. в потрійному розмірі;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.12.2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з метою отримання права на дострокову пенсію ОСОБА_1 звернувся до відповідача з відповідною заявою. Відповідно до рішення №212750006344 від 24.11.2020 року, позивачу відмовлено в призначенні пенсії згідно ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з підстав відсутності необхідного страхового стажу.
Позивач вважає вказане рішення протиправним з огляду на те, що відповідачем не вірно обчислено страховий стаж в періоди безпосередньої участі позивача в антитерористичній операції. Так, за розрахунком відповідача страховий стаж ОСОБА_1 складає 24 роки 3 місяці 12 днів. Позивач вказує на те, що час проходження ним служби, протягом якого він безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці. З огляду на викладене, позивач зазначає, що час проходження ним служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, має бути зарахований до його страхового стажу на пільгових умовах (один місяць за три) і складатиме 6 років 1 місяць 14 днів.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови зарахувати до пільгового страхового стажу в кратному обчисленні час проходження ОСОБА_1 військової служби, в період якої він приймав участь в антитерористичній операції, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, позивач також вважає протиправними.
Вищевказане стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 28.05.2021 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У період з 29.06.2021 по 10.08.2021 головуючий суддя перебував у щорічній плановій відпустці та з 13.08.2021 по 20.08.2021 - у додатковій відпустці.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого убачається, що Управління позов не визнає. Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що 24 грудня 2020 року позивач звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із зниженням пенсійного віку. За наданими документами та даними індивідуальних відомостей про застраховану особу страховий стаж позивача склав 24 роки 3 місяці 12 днів.
Відповідач вказує на те, що у зв`язку з тим, що позивач звернувся до Головного управління Фонду з питанням призначення пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону № 1058 до позивача не застосовується наказ Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 і у зв`язку з чим відсутні підстави для зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції для зарахування на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Також відповідач зазначає, що норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не визначають права особи на зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці, а тому при призначенні пенсії за віком вказаний період зараховується в одинарному розмірі. Отже, відповідач вважає, що правових підстав для зарахування позивачу періоду його участі в антитерористичній операції та операції об`єднаних сил в потрійному розмірі не має.
З огляду на вищезазначене, Управління вказує на те, що за відсутності необхідного страхового стажу 25 років, Головним управлінням Фонду прийнято законне рішення №212750006344 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , надано статус учасника бойових дій, оскільки в період з 06.11.2014 р. по 11.01.2015 р., з 30.01.2015 р. по 15.04.2015 р., з 20.05.2015 р. по 27.06.2015 р., з 17.07.2015 р. по 07.08.2015 р., з 06.09.2017 р. по 08.09.2017 р., з 14.09.2017 р. по 26.09.2017 р., з 26.04.2018 р. по 30.04.2018 р., з 30.04.2018 р. по 28.05.2018 р., з 20.11.2018 р. по 01.04.2019 р., з 18.04.2019 р. по 22.04.2019 р. безпосередню приймав участь в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Вказане підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та довідками в/ч А1736 від 27.09.2018 №244, від 25.09.2018 №204, від 10.09.2018 №192, від 16.01.2020 №17.
24 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян №5 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Олешки), із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) із зниженням пенсійного віку.
На підставі наданих документів: трудової книжки НОМЕР_2 ; атестатів про навчання №3922 та 11669, військового квитка серії НОМЕР_3 , довідок з військової частини А1736 про періоди участі в антитерористичній операції від 10.09.2018 №192, від 25.09.2018 №204, від 27.09.2018 № 244 та від 16.01.2020 №17, довідок про проходження військової служби, нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески від 18.12.2020 №770 і №771 та даними індивідуальних відомостей про застраховану особу, Управлінням встановлено, що страховий стаж позивача склав 24 роки 3 місяці 12 днів, а саме: 01.09.1978 - 16.07.1980 - 1 рік 10 місяців 16 днів - навчання;
17.07.1980- 17.11.1981 - 1 рік 4 місяці 1 день;
07.07.1994 - 02.03.1995 - 7 місяців 26 днів;
19.04.1995 - 13.11.1996 - 1 рік 6 місяців 25 днів;
15.06.2000 - 09.07.2001 - 1 рік 25 днів - за даними ОК-2;
01.09.2001 - 31.10.2001 - 2 місяці - за даними ОК-2;
01.11.2001 - 06.11.2001 - 6 днів - за даними ОК-2;
01.12.2001 - 08.12.2001 -8 - днів - за даними ОК-2;
01.06.2004 - 14.10.2004 5 місяців - за даними СПОВ;
17.09.2014 - 31.08.2015 11 місяців 14 днів - АТО;
15.12.2015 - 14.03.2016 3 місяці 1 день - перебування в ЦЗ;
01.04.2016 - 31.05.2016 2 місяці -АТО;
01.06.2016 - 31.10.2020 4 роки 5 місяців - АТО - за даними СПОВ.
Листом №2100-0304-8/455 від 06.01.2021 року Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління ПФУ в Херсонській області повідомило ОСОБА_1 про прийняття рішення №212750006344 від 24.11.2020 року, яким йому відмовлено в призначенні пенсії відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Підставою для відмови у призначенні пенсії у даному листі вказується відсутність необхідного страхового стажу 25 років, натомість страховий стаж ОСОБА_1 за розрахунком Управління складає 24 роки 3 місяці 12 днів.
Не погоджуючись з вказаним розрахунок страхового стажу, позивач зазначає, що час проходження ним служби, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, має бути зарахований до його страхового стажу на пільгових умовах (один місяць за три) і складатиме 6 років 1 місяць 14 днів, а саме:
з 06.11.2014 р. по 11.01.2015 р. - 2 міс 6 днів х 3 = 6 міс. 18 днів
з 30.01.2015 р. по 15.04.2015 р. - 2 міс. 17 днів х 3 = 7 міс. 21 день
з 20.05.2015 р. по 27.06.2015 р. - 1 міс. 7 днів х 3 = 3 міс. 21 день
з 17.07.2015 р. по 07.08.2015 р. - 22 дні х 3 = 2 міс. 5 днів
з 06.09.2017 р. по 08.09.2017 р. - 3 дні х 3 = 9 днів
з 14.09.2017 р. по 26.09.2017 р., - 13 днів х 3 = 1 міс.9 днів
з 26.04.2018 р. по 30.04.2018 р. - 5 днів х 3 = 15 днів
з 30.04.2018 р. по 28.05.2019 р. - 1 рік 28 днів х 3 = 3 роки 2 міс 23 дні
з 20.11.2018 р. по 01.04.2019 р. - 4 міс. 10 день х 3 = 1 рік 1 міс.
з 18.04.2019 р. по 22.04.2019 р. - 5 днів х 3 = 15 днів
З огляду на викладене, позивач не погоджується і з правомірністю рішення №212750006344 від 24.11.2020 року про відмову у призначенні пенсії відповідно до статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок № 413).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов`язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 4 Порядку № 413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
При цьому основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом № 2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Як установлено судом, позивач в період з 06.11.2014 по 11.01.2015, з 30.01.2015 по 15.04.2015, з 20.05.2015 по 27.06.2015, з 17.07.2015 по 07.08.2015, з 06.09.2017 по 08.09.2017, з 14.09.2017 по 26.09.2017, з 26.04.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 28.05.2018, з 20.11.2018 по 01.04.2019, з 18.04.2019 по 22.04.2019 безпосередню приймав участь в антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, та отримав статус учасника бойових дій.
Вказане сторонами визнається та не є спірним.
При цьому суд зауважує, що вказаний у довідці №17 від 16.01.2020 період з 30.04.2018 по 28.05.2019 є опискою, що убачається з наказів командира ОТУ «Схід» №1 від 30.04.2018, №26 від 28.05.2018, №200 від 04.12.2018, №81 від 05.04.2019, №99 від 26.04.2019, вказаних у цій же довідці.
Спірним у даній справі є належність обчислення вказаного періоду на пільгових умовах, а саме зарахування до стажу позивача на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян врегульоване статтею 115 Закону №1058-IV.
Згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IVправо на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон № 3551-XII) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачу надано статус учасника бойових дій відповідно до п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону № 2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон № 1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932-XII, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014р. "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 по справі №348/347/17, від 16 червня 2020 року у справі №185/7049/16-а.
У межах спірних правовідносин, позивач перебував на військовій службі в АТО в період з 06.11.2014 по 11.01.2015, з 30.01.2015 по 15.04.2015, з 20.05.2015 по 27.06.2015, з 17.07.2015 по 07.08.2015, з 06.09.2017 по 08.09.2017, з 14.09.2017 по 26.09.2017, з 26.04.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 28.05.2018, з 20.11.2018 по 01.04.2019, з 18.04.2019 по 22.04.2019, а відтак вказані періоди зараховуються до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.
З огляду на викладене відповідач протиправно не розрахував страховий стаж позивача за вказаний період на пільгових умовах, що призвело до прийняття рішення №212750006344 від 24.11.2020 року про відмову у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій.
Таким чином, рішення №212750006344 від 24.11.2020 року є протиправним та підлягає скасуванню. У зв`язку з цим з метою захисту порушеного права позивача слід зобов`язати відповідача зарахувати у стаж позивача періоди, коли він брав участь в антитерористичній операції, а саме: з 06.11.2014 по 11.01.2015, з 30.01.2015 по 15.04.2015, з 20.05.2015 по 27.06.2015, з 17.07.2015 по 07.08.2015, з 06.09.2017 по 08.09.2017, з 14.09.2017 по 26.09.2017, з 26.04.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 28.05.2018, з 20.11.2018 по 01.04.2019, з 18.04.2019 по 22.04.2019 у пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці, а також повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 24.12.2020.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дій відповідача про відмову зарахувати до пільгового страхового стажу в кратному обчисленні час проходження ОСОБА_1 військової служби, в період якої він приймав участь в антитерористичній операції, для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд зазначає, що вказана вимога задоволенню не підлягає з огляду на те, що визнання протиправним та скасування рішення №212750006344 від 24.11.2020 року та зобов`язання зарахувати у стаж позивача періоди, коли він брав участь в антитерористичній операції, а саме: з 06.11.2014 по 11.01.2015, з 30.01.2015 по 15.04.2015, з 20.05.2015 по 27.06.2015, з 17.07.2015 по 07.08.2015, з 06.09.2017 по 08.09.2017, з 14.09.2017 по 26.09.2017, з 26.04.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 28.05.2018, з 20.11.2018 по 01.04.2019, з 18.04.2019 по 22.04.2019 у пільговому обчисленні - один місяць служби за три місяці є достатнім та ефективним способом захисту та поновлення порушених прав позивача та повністю відповідає завданню адміністративного судочинства.
Що ж до позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку, як учаснику бойових дій, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.12.2020 року, суд вказує на передчасність такої вимоги з огляду на те, що призначенню та виплаті пенсії позивачу передує розрахунок стажу позивача. Тільки після розрахунку стажу позивача, в разі наявності підстав пенсійний орган має призначати та виплачувати пенсію. А оскільки стаж позивача є спірним, вимога про зобов`язання призначити та виплачувати пенсію є передчасною.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов`язків позивача або створення об`єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов`язаної особи.
Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі №6-951/16цс від 24.05.2017).
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Таким чином, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №212750006344 від 24.11.2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області включити до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ), що дає право на пенсію періоди участі в атитерористичній операції, а саме з 06.11.2014 по 11.01.2015, з 30.01.2015 по 15.04.2015, з 20.05.2015 по 27.06.2015, з 17.07.2015 по 07.08.2015, з 06.09.2017 по 08.09.2017, з 14.09.2017 по 26.09.2017, з 26.04.2018 по 30.04.2018, з 30.04.2018 по 28.05.2018, з 20.11.2018 по 01.04.2019, з 18.04.2019 по 22.04.2019 в кратному обчисленні з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) від 24.12.2020 про призначення пенсії, з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні суду.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний
кат. 112010201