Ухвала суду № 99148079, 25.08.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
300/4390/21
Номер документу
99148079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову в забезпеченні позову

"25" серпня 2021 р. справа № 300/4390/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 від 16.08.2021 про забезпечення позову ОСОБА_1 до Коломийської міської ради про визнання нечинним та протиправним рішення № 723-14/2021-14 від 20.05.2021, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 18.08.2021 звернулась до суду з адміністративним позовом до Коломийської міської ради, в якому просить суд визнати протиправним та нечинним рішення 14 сесії Коломийської міської ради № 723-14/2021-14 від 20.05.2021 щодо надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1200 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для індивідуального садівництва.

Одночасно з позовною заявою позивач подала заяву від 16.08.2021 про забезпечення позову в порядку статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом заборони Коломийській міській раді вчиняти будь-які дії, спрямовані на передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 2610600000:27:004:0096 із цільовим призначенням: 01.05 Для індивідуального садівництва, площею 0,1200 га, в тому числі, але не виключно: виносити на порядок денний відповідне питання, виносити його на голосування на сесії Коломийської міської ради, затверджувати технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки та надавати у власність ОСОБА_2 земельну ділянку з кадастровим номером 2610600000:27:004:0096, загальною площею 0,1200 га, для ведення індивідуального садівництва.

Заява від 16.08.2021 про забезпечення позову мотивована тим, що на розгляд 14 сесії Коломийської міської ради було поставлено одночасно два питання щодо надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення однієї і тієї ж земельної ділянки, яка фактично розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Незважаючи на те, що в графічних матеріалах ОСОБА_2 вказано помилкове місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1 , відповідач всупереч абзацу 1 частини 3 статті 123 Земельного кодексу України надав ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Водночас питання про надання такого дозволу ОСОБА_1 за її заявою на вказану земельну ділянку на даний час не вирішено. Так, незважаючи на існування рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.06.2021 в справі № 300/748/21, яким визнано протиправною відмову Коломийської міської ради у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , та зобов`язано відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.08.2020, Коломийська міська рада не виконала вказане судове рішення та не прийняла жодного рішення щодо надання чи відмови у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Вказані обставини, на думку позивача, свідчать про очевидну протиправність рішення відповідача. Окрім цього, вказує позивач, проект землеустрою щодо спірної земельної ділянки вже розроблений на замовлення ОСОБА_2 , а земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі. Отже, продовжує позивач, у Коломийської міської ради немає перешкод для затвердження проекту землеустрою земельної ділянки та передачі її у власність ОСОБА_2 за його зверненням. Прийняття міської радою такого рішення може істотно ускладнити відновлення порушених прав позивача, за захистом яких ОСОБА_1 звернулась до суду.

Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи.

13.08.2020 ОСОБА_1 звернулась до Коломийської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 . Вказана заява зареєстрована за номером 84892 в Центрі надання адміністративних послуг Коломийської міської ради, до якої було долучено копію паспорта позивача, копію довідки про присвоєння їй ідентифікаційного коду, кадастровий план, погоджений управлінням Держгеокадастру та відділом архітектури та містобудування, інші документи.

З огляду на те, що заява позивача від 13.08.2020 не була розглянута у встановлений законом термін, 02.03.2021 ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом до Коломийської міської ради Івано-Франківської області про визнання протиправною бездіяльності щодо розгляду заяви від 13.08.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зобов`язання надати такий дозвіл.

18.05.2021 постійною комісією відповідача з питань екології, використання земель, природних ресурсів та регулювання земельних відносин на засіданні за наслідками розгляду питання по суті заяви позивача від 13.08.2020, за результатом голосування вирішено рекомендувати не підтримати проект рішення про задоволення заяви позивача та надання їй запитуваного дозволу, що відображено в пункт 28 протоколу засідання цієї комісії від 18.05.2021.

20.05.2021 на засідання Коломийської міської ради внесено на розгляд проект рішення про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 . Питання за наслідками голосування не отримало необхідної кількості голосів депутатів місцевої ради, а рішення не було прийнято, про що відповідач повідомив позивача листом від 21.05.2021.

Цього ж дня - 20.05.2021 Коломийська міська рада прийняла рішення № 723-14/2021-14 від 20.05.2021 про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1200 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для індивідуального садівництва.

На виконання рішення Коломийської міської ради № 723-14/2021-14 від 20.05.2021 ОСОБА_2 укладено договір на розроблення проекту землеустрою, а на підставі розробленої технічної документації державним реєстратором відділу у м.Чернівцях Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області внесено відомості до Державного земельного кадастру та присвоєно кадастровий номер 2610600000:27:004:0096 із цільовим призначенням: 01.05 «Для індивідуального садівництва», площа 0,12 га.

03.06.2021 Івано-Франківський окружний адміністративний суд за результатом розгляду справи № 300/748/21 прийняв рішення, яке набрало законної сили 09.07.2021, яким позов ОСОБА_1 до Коломийської міської ради задоволено частково: визнано протиправною відмову Коломийської міської ради у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,1 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 та зобов`язано Коломийську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.08.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 0,1 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 .

Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частиною 2 цієї статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Таким чином, статтею 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

В розумінні наведеної норми закону, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має надати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням наступних критеріїв: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу.

Аналіз змісту вказаних норм свідчить про те, що суд може забезпечити позов лише за наявності двох обов`язкових умов: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Як наслідок, інститут забезпечення адміністративного позову дає можливість суду до прийняття рішення у справі вжити заходів щодо забезпечення позовних вимог, якщо існує небезпека неспіврозмірного заподіяння шкоди інтересам позивача, або якщо внаслідок невжиття цих заходів захист прав особи стане утрудненим або неможливим, в тому числі унеможливить у зв`язку з цим виконання рішення суду. Існування такої небезпеки повинно бути реальним і доведене належними доказами. Рішення суду про забезпечення позову не може ґрунтуватись на припущеннях чи змодельованих позивачем ймовірних ситуаціях.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Так, позивач в заяві про забезпечення позову вказала на те, що ОСОБА_2 вже розробив проект землеустрою, на підставі якого за його заявою внесено відомості до Державного земельного кадастру та присвоєно земельній ділянці, на отримання якої також має інтерес позивач, кадастровий номер 2610600000:27:004:0096. Позивач вказує на те, що ОСОБА_2 може в будь-який момент звернутися до Коломийської міської ради про затвердження вказаного проекту землеустрою, а міська рада його затвердити, що значно ускладнить відновлення порушеного інтересу позивача. Проте позивач до заяви не долучила доказів в підтвердження обставин звернення ОСОБА_2 до Коломийської міської ради про затвердження вказаного проекту землеустрою та включення такого питання до проекту денного засідання міської ради. Факт реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі не змінює власника земельної ділянки, а лише підтверджує факт формування земельної ділянки як об`єкту речового права.

Таким чином, наведені позивачем доводи є лише припущеннями, оскільки ні матеріали позовної заяви, ні заяви про забезпечення позову не містять доказів, які б свідчили про те, що не вжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, з огляду на предмет позову в цій справі, або ефективний захист або поновлення порушеного інтересу, за захистом якого ОСОБА_1 звернулася до суду.

Що стосується такої підстави для забезпечення позову як наявність очевидних ознак протиправності рішення, то суд вказує на таке.

В заяві про забезпечення позову позивач зазначила, що про очевидні ознаки протиправності рішення від 20.05.2021 за № 723-14/2021-14 свідчать ті обставини, що таке рішення прийнято відповідачем щодо земельної ділянки, яка фактично розташована за адресою: АДРЕСА_1 , на яку згідно заяви від 13.08.2020 має інтерес ОСОБА_1 , тоді як в графічних матеріалах ОСОБА_2 вказано помилкове місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_1 .

Даючи оцінку таким доводам суд зазначає таке.

Суд переконаний, що очевидні ознаки протиправності рішення суб`єкта владних повноважень повинні існувати поза розумним сумнівом. Тобто суд, який розглядає справу, повинен бути впевнений, на підставі поданих позивачем доказів, про те, що відповідне рішення відповідача є явно протиправним. Суд вважає, що вказані позивачем обставини підлягають дослідженню в межах судового розгляду справи № 300/2256/21 та не можуть бути досліджені суддею при розгляді заяви про забезпечення позову при відкритті провадження у справі. Наведені доводи, за відсутності факту дослідження вказаних обставин (матеріалів поданих позивачем разом зі заявою від 13.08.2021, матеріалів поданих ОСОБА_2 та інших матеріалів на підставі яких прийнято спірне рішення) судом з дотриманням принципу змагальності та рівності сторін в процесі, з залученням зацікавлених третіх осіб, не можуть свідчити про існування очевидних ознак протиправності рішення № 723-14/2021-14 від 20.05.2021.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав, з якими процесуальний закон пов`язує можливість вжиття судом заходів забезпечення позову за заявою позивача від 16.08.2021.

Отже, суд відмовляє в задоволенні вказаної заяви про забезпечення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 150, 151, 152, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 від 16.08.2021 про забезпечення позову відмовити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Заявник: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Коломийська міська рада (ідентифікаційний код - 04054334, проспект Грушевського, 1, місто Коломия, Івано-Франківська область, 78203).

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.