
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 серпня 2021 року Справа № 913/284/21
Провадження № 30/913/284/21
Суддя Господарського суду Луганської області Голенко І.П., розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 11.05.2021
фізичної особи-підприємця Сизоненко Юлії Олегівни, м. Лисичанськ Луганської області
до відповідача - Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною
Суддя Голенко І.П.
Секретар судового засідання Саутенко К.О.
У засіданні брали участь:
від позивача -адвокат Сутковий А.М., ордер серії АН № 1019678 від 24.09.2020;
від відповідача - представник Чернікова А.М. за довіреністю № 01-34-997 від 02.08.2021.
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець Сизоненко Юлія Олегівна звернулася до суду з позовною заявою до відповідача - Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області (далі - Сєвєродонецька РДА), в якій заявлено вимогу про визнання укладеною Додаткову угоду № 1 про внесення змін до договору орендиземлівід 13.09.2007 року.
Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю згоди Сєвєродонецької РДА на заміну обох сторін у договорі оренди землі від 13.09.2007 шляхом укладення додаткової угоди до нього.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 09.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №913/284/21, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 23.06.2021 підготовче засідання у даній справі було відкладено на 14.07.2021 на 11 год. 40 хв.
Судове засідання, призначене на 14.07.2021, не відбулося у зв`язку з отриманням суддею Голенко І.П. листка непрацездатності з 14.07.2021.
Ухвалою суду від 22.07.2021 підготовче засідання у справі призначено на 04.08.2021 на 11 год. 40 хв.
Ухвалою суду від 04.08.2021 продовжено строк проведення підготовчого засідання до 17.08.2021 включно, розгляд справи по суті призначено на 18.08.2021 на 11 год. 00 хв.
18.08.2021 Господарський суд Луганської області розпочав розгляд справи по суті.
У судове засідання 18.08.2021 прибули представники позивача та відповідача.
Відповідач проти позову заперечив, у відзиві на позовну заяву від 20.07.2021 № 01-19-903 зазначив, що позивач безпідставно залучив в якості відповідача у справі Сєвєродонецьку РДА, оскільки вона не є правонаступником Попаснянської районної державної адміністрації Луганської області (далі - Попаснянська РДА). На момент подачі позову та його розгляду запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Попаснянської РДА та про її правонаступника не внесено. Записув ЄДР про правонаступництво Сєвєродонецької РДА відсутній. Позовні вимоги мали б бути спрямовані до Попаснянської РДА в особі комісії з реорганізації (приєднання) Кремінської та Попаснянської райдержадміністрації, утвореної розпорядженням голови Луганської облдержадміністрації - керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 15.01.2021 №7 (зі змінами).
Проте з 27.05.2021 спірна земельна ділянка водного фонду площею 11,7930 га за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129 відноситься до земель комунальної власності Лисичанської міської територіальної громади на підставі пп. 58 п. 4 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28.04.2021. Територія Малорязанцівської територіальної громади, на землях якої розташовано орендовану земельну ділянку водного фонду, увійшла до складу Лисичанської міської територіальної громади згідно Перспективного плану формування територій громад Луганської області, затвердженого розпорядженням КМУ № 486-р від 29.04.2020. З урахуванням зміненої компетенції щодо розпорядження землями водного фонду позивач мав ініціювати питання внесення змін до договору оренди від 13.09.2007 перед новим власником земельної ділянки - Лисичанською міською територіальною громадою в особі Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації.
Крім того, відповідач у відзиві вказав, що розпорядженням голови Попаснянської райдержадміністрації - керівника районної військово-цивільної адміністрації від 08.07.2019 №1220 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації - керівника районної військово-цивільної адміністрації від 25.06.2019 № 1132»відповідне розпорядження було доповнено пунктом 5 такого змісту: « 5. У разі невиконання одного з пунктів цього розпорядження до 25.07.2019 року, воно втрачає свою чинність». Тому на момент подачі позову розпорядження від 25.06.2019 № 1132 «Про заміну сторони в договорі оренди земельної ділянки від 13.09.2007 №040740900054» є нечинним.
Позивач у відповіді на відзив від 02.08.2021 заперечив щодо доводів відповідача, наведених у відзиві, та зазначив, що Попаснянська РДА реорганізується шляхом приєднання до новоутвореної Сєвєродонецької РДА (Додаток до розпорядження КМУ від 16.12.2020 № 1635-р). У зв`язку з відсутністю нормативного акту, який би визначав порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією місцевих державних адміністрацій, зокрема, районних, посилається на постанову КМУ від 20.10.2011 №1074 «Про затвердження порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади», зі змісту якої вбачається, що до комісії з припинення органу виконавчої влади з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження лише щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов`язаних з реорганізацією даного органу виконавчої влади. Тому будь-які повноваження щодо господарських операцій, здійснення розпорядчих функцій, що були в компетенції Попаснянської РДА до утворення Сєвєродонецької РДА, з моменту державної реєстрації останньої, у комісії з припинення Попаснянської РДА відсутні, узв`язку з чим твердження відповідача про те, що позов мав бути заявлений до комісії з припинення Попаснянської РДА є хибним.
На думку позивача, належним відповідачем у цій справі є саме Севєродонецька РДА.
Крім того, у відповіді на відзив позивач зазначив, що під час розгляду справи змінилося законодавство України щодо визначення суб`єктів, уповноважених розпоряджатися наведеними земельними ділянками, що дає підстави для залучення до справи Лисичанську міську військово-цивільну адміністрацію у якості відповідача в порядку процесуального правонаступництва передбаченого ст.52 ГПК України.
Позивач вирішення даного питання залишив на розсуд суду.
Ухвалою суду від 04.08.2021 у залученні Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації у якості відповідача в порядку процесуального правонаступництва відмовлено через відсутність документального підтвердження, що земельна ділянка водного фонду за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129 відноситься до земель комунальної власності Лисичанської міської територіальної громади.
16 серпня 2021 року від відповідача на адресу суду надійшли письмові заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень від 13.08.2021, за змістом яких вважає, що Сєвєродонецька РДА надає земельні ділянки для ведення водного господарства у власність або у користування, якщо ці земельні ділянки відносяться до державної власності. Якщо ж зазначені земельні ділянки належать до комунальної власності - їх надають у користування міські, селищні, сільські ради. Відомості у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно щодо земельної ділянки за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129 відсутні, тому ця земельна ділянка є комунальною власністю Лисичанської територіальної громади з дня набуття чинності п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України. Документального оформлення перехід права власності не вимагає.
Також від відповідача 18.08.2021 на адресу суду надійшли додаткові пояснення від 16.08.2021 № 01-19-1127 щодо встановлення Лисичанською окружною прокуратурою факту самовільного зайняття та самовільного будівництва будівель та споруд на земельній ділянці водного фонду за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129 всупереч встановленій договором оренди умові використання - для риборозведення.
Розглянувши матеріали справи, надані докази у їх сукупності, вислухавши присутніх у судовому засіданні сторін, суд встановив такі фактичні обставини.
13 вересня 2007 року між Попаснянською районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_1 було укладено договір оренди землі № 040740900054, відповідно до умов якого Попаснянська РДА надала, а ОСОБА_1 прийняв в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду загальною площею 11,793 га для риборозведення, яка знаходиться на землях Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району Луганської області, за межами населених пунктів, контур 305 (а.с. 8-9).
Відповідно до п. 7 договору договір укладено на 15 років.
На виконання п. 18 договору 13.09.2007 між Попаснянською РДА та приватним підприємцем ОСОБА_1 було складено акт приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 помер.
19 квітня 2019 року донька померлого - Сизоненко Юлія Олегівна , отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене приватним нотаріусом Лисичанського міського нотаріального округу Кравченко В.О., зареєстроване в реєстрі за № 678. Спадщина, на яку видане свідоцтво, складається з права на оренду земельної ділянки водного фонду для риборозведення, яка знаходиться на землях Малорязанцівської селищної ради Попаснянського району Луганської області, за межами населеного пункту, загальною площею 11,7930 га. Цільове призначення: 10.07 - для рибогосподарських потреб; кадастровий номер земельної ділянки 4423857200:09:003:0129, яке належало померлому на підставі договору оренди землі від 13.09.2007, укладеного між Попаснянською РДА та ОСОБА_1 , зареєстрованого у Попаснянському РРО Луганської РФ ДР «Центр ДЗК» від 13.09.2007 за № 040740900054 (а.с. 13).
27 травня 2019 року Сизоненко Ю.О. через свого уповноваженого представника звернулась із заявою до Попаснянської РДА щодо заміни сторони в договорі оренди земельної ділянки від 13.09.2007 № 040740900054.
25 червня 2019 року головою Попаснянської РДА - керівником районної військово-цивільної адміністрації було прийняте розпорядження № 1132 «Про заміну сторони в договорі оренди земельної ділянки від 13.09.2007 № 040740900054», яким зобов`язано:
1. Замінити сторону в чинному договорі оренди землі від 13.09.2007 № 040740900054 (земельна ділянка площею 11,7930 га; кадастровий номер 4423857200:09:003:0129, яка розташована за межами населених пунктів, на території, яка знаходиться на землях Малорязанцівської селищної ради) шляхом укладання додаткової угоди про заміну сторони в договорі, а саме: замінити орендаря ПП ОСОБА_1 на нового орендаря Сизоненко Юлію Олегівну (ідентифікаційний код фізичної особи: НОМЕР_1 ), яка зареєстрована: АДРЕСА_1 , на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 19.04.2019 посвідченого приватним нотаріусом Лисичанського нотаріального округу В.О. Кравченко (реєстровий № 678).
2. Визначити, що права та обов`язки орендаря за договором оренди земельної ділянки від 13.09.2007 № 040740900054 новий орендар набуває у повному обсязі з моменту підписання та державної реєстрації додаткової угоди про зміну сторони в договорі.
3. Сизоненко Юлії Олегівні укласти з райдержадміністрацією додаткову угоду про заміну сторони в договорі оренди земельної ділянки від 13.09.2007 № 040740900054.
4. Сизоненко Юлії Олегівні в місячний термін здійснити державну реєстрацію Додаткової угоди до вказаного договору оренди землі у порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (а.с. 14).
08 липня 2019 року головою Попаснянської РДА - керівником районної військово-цивільної адміністрації було прийняте розпорядження № 1220 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації - керівника районної військово-цивільної адміністрації від 25.06.2019 №1132», яким зобов`язано внести зміни до вищезазначеного розпорядження, доповнивши його пунктом 5 такого змісту:
« 5. У разі невиконання одного з пунктів цього розпорядження до 25.07.2019 року, воно втрачає свою чинність».
18 березня 2021 року уповноваженим представником Сизоненко Ю.О. - Скороходом Д.Ю., на адресу Сєвєродонецької РДА був направлений лист з пропозицією підписати Додаткову угоду № 1 від 16.03.2021 про внесення змін до договору оренди землі від 13.09.2007 (а. с. 17-20).
22 березня 2021 року поштовим відділенням був повернутий лист відправнику, причина повернення - інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення (а.с. 22).
За таких обставин, позивач звернувся з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та необхідність відмови у їх задоволенні з таких підстав.
Відповідно до п.п. 12 п. 1 постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-IX від 17.07.2020, додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 717-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Луганської області» у Луганській області утворено Сєвєродонецький район (з адміністративним центром у місті Сєвєродонецьк) у складі територій, в т.ч. Попаснянської міської територіальної громади, та ліквідовано райони, зокрема, Попаснянський.
Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядженнявід 16.12.2020№ 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій».
Додатком 2 до вказаного розпорядження визначено перелік районних державних адміністрацій, що утворюються як нові юридичні особи публічного права - Сєвєродонецька райдержадміністрація Луганської області.
Додаток 3до розпорядження Кабінету Міністрів Українивід 16.12.2020 № 1635-р містить перелік районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, утворених як нові юридичні особи публічного права, згідно з якимПопаснянська райдержадміністрація - райдержадміністрація ліквідованого району, яка реорганізується шляхом приєднання до новоутвореної райдержадміністрації - Сєвєродонецької райдержадміністрації Луганської області.
16.12.2020 постановою Кабінету Міністрів України № 1321 затверджено Порядок, який визначає механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України (далі за текстом - Порядок).
Дія цього Порядку поширюється на райдержадміністрації, які у зв`язку з прийняттям постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" підлягають утворенню та/або реорганізації.
Відповідно до п. 6 Порядку у разі відсутності райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району, до території якого включаються ліквідовані райони, утворення відповідної райдержадміністрації здійснюється шляхом утворення нової юридичної особи публічного права з подальшим приєднанням до неї райдержадміністрацій ліквідованих районів, території яких було включено до складу відповідного новоутвореного району.
У Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань міститься інформація, що Сєвєродонецька райдержадміністрація Луганської області була зареєстрована10.03.2021на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» (а. с. 108).
Пункти 7 та 8 Порядку регулюють питання правонаступництва районних державних адміністрацій, що припиняються.
Перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:
- у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);
- у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.
Перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:
- у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації;
- у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Передавальний акт складається комісією з реорганізації та затверджується головою облдержадміністрації.
Згідно з п. 10 Порядку райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно з ч. 2 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення).
В матеріалах справи відсутній затверджений та підписаний передавальний акт між Попаснянською РДА та Сєвєродонецькою РДА на виконання вищевказаних положень закону та Порядку.
За змістом ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно із п. 14 ч. 3 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.
Така інформація відсутня згідно з Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо Сєвєродонецької РДА та Попаснянської РДА (а. с. 96-110).
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Судом взято до уваги інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, згідно якої Попаснянська РДА Луганської області знаходиться у стані припинення з 18.01.2021 та запису про припинення юридичної особи до реєстру не внесено (а. с. 99).
Таким чином, позивачем не надано належних та допустимих доказів, що підтверджують обґрунтованість заявлених позовних вимог саме до Сєвєродонецької районної державної адміністрації Луганської області.
Стосовно доводів про те, що з 27.05.2021 земельна ділянка водного фонду площею 11,7930 га за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129 відноситься до земель комунальної власності Лисичанської міської територіальної громади на підставі пп. 58 п. 4 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» №1423-ІХ від 28.04.2021, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для ведення водного господарства.
У даному випадку земельна ділянка водного фонду площею 11,7930 га за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129 станом на час розгляду цієї справи відноситься до земель державної власності, а суб`єктом права власності на цю земельну ділянку є Попаснянська РДА (Інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, а. с. 140).
Згідно з п. 24 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад (дата набрання чинності цього пункту - 27.05.2021).
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 Земельного кодексу України).
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
З урахуванням вищевикладених норм закону, право власності на земельну ділянку у їх набувача виникає з моменту державної реєстрації такого права.
Згідно зі ст. 148 1 Земельного кодексу України у разі переходу права власності на земельну ділянку, що перебуває у постійному користуванні, від держави до територіальної громади або від територіальної громади до держави до набувача земельної ділянки переходять права та обов`язки власника земельної ділянки за правовідносинами постійного користування нею.Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов`язана повідомити про це її користувачів. Повідомлення про перехід права власності від держави до територіальної громади або навпаки підлягає опублікуванню у друкованих засобах масової інформації місцевої сфери розповсюдження із зазначенням кадастрового номера, місця розташування та площі земельної ділянки.
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 17.08.2021 не зареєстровано право комунальної власності Лисичанської міської територіальної громади наземельну ділянку площею 11,7930 га за кадастровим номером 4423857200:09:003:0129.
Тому доводи сторін в цій частині судом відхиляються.
Таким чином, позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 124 ГПК України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 126 ГПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Разом з тим, відповідно ч.8 ст.129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюються судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Як встановлено судом, в позовній заяві позивачем зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи: судовий збір - 2270 грн; кошти на проїзд з м. Сєвєродонецька до м. Харків для участі у судовому засіданні адвоката та добові з розрахунку 4 судових засідань - 1500 грн х 4 = 6000 грн; гонорар адвоката позивача - 15000 грн.
Позивачем в обґрунтування понесених витрат на професійну правничу допомогу до позову додано:
-посвідчену копію ордера серії АН № 1019678 від 24.09.2020;
-посвідчену копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДН № 4971 від 31.01.2018.
Таким чином, до матеріалів справи відповідно ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 ГПК України не надано доказів щодо заявленого розміру витрат на професійну правничу допомогу та не зроблено заяву про надання таких доказів до закінчення судових дебатів, у зв`язку з чим відсутні підстави для розподілу витрат на професійну правничу допомогу у заявленому розмірі.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Керуючись ст.ст. 91, 120, 123, 129, 178, 202, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.У задоволенні позову відмовити.
2. Судовий збір покласти на позивача.
У відповідності до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ст. 256 ГПК України та в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України з урахуванням приписів п.п. 17.5 п. 17 Розділу XI Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 25.08.2021.
Суддя І.П. Голенко