
Р І Ш Е Н Н Я№ 127/27955/20
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
З А О Ч Н Е
19 серпня 2021 р. м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Медяної Ю.В.,
за участю секретаря Чорної О.С.,
представника позивача Вінницької міської ради – Кавки А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки,
в с т а н о в и в:
Вінницька міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, в якому просила прийняти рішення про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади площею 0,0036га розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , напроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071 шляхом демонтажу цегляного гаража та приведення земельної ділянки в первинний стан з відновленням меж у відповідності до кадастрового плану виготовленого МКП «Вінницький муніципальний центр містобудування і архітектури» від 18.03.2020, а також стягнути судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради проведено обстеження земельної ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , напроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071. За результатами тахеометричної зйомки, проведеної спеціалістами МКП «Вінницький муніципальний центр містобудування і архітектури», згідно кадастрового плану від 18.03.2020 року та за результатами виходу на місце і обстеження земельної ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади встановлено, що громадянин ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку Вінницької міської об`єднаної територіальної громади загальною площею 0,0036 га (в тому числі, в межах зони особливого режиму забудови площею 0,0002 га та в межах прибережної захисної смуги площею 0,0003 га) шляхом встановлення цегляного гаража без відповідних дозвільних документів.
За результатами виходу складено акт обстеження земельної ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади від 15.04.2020 року за №73/9-03-3 та на адресу громадянини ОСОБА_1 направлено попередження про усунення порушення земельного законодавства.
Комунальним підприємством «Муніципальна варта» Вінницької міської ради 22.04.2020 року на громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серія ВА №000982 та вказані матеріали направлено на розгляд до адміністративної комісії, яка діє при виконкомі Вінницької міської ради, внаслідок чого адміністративною комісією винесено постанову №237 від 17.06.2020 року, якою притягнуто до адміністративної відповідальності відповідача та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 340 грн. 17.06.2020, згідно із копією квитанції №1, відповідач оплатив штраф призначений постановою від 17.06.2020 №237.
Позивач зазначає, що відповідач ОСОБА_1 своїми діями по самовільному зайняттю та використанню земельної ділянки порушує право на землю Вінницької міської об`єднаної територіальної громади, тому позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача Вінницької міської ради Кавка А.О. позовні вимоги підтримала, надала пояснення аналогічні змісту позовної заяви, просила позов задовольнити, проти проведення заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач та представник відповідача - адвокат Олійник О.Л. в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялась судом у встановленому законом порядку. Про причини неявки суд не повідомила, відзив на позовну заяву не подали. Попередньо представником відповідача – адвокатом Олійником О.Л. до канцелярії суду подано письмові пояснення на позовну заяву про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, згідно яких представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовної заяви в повному обсязі.
Враховуючи зазначене вище та положення ч. 4 ст. 223 ЦПК України і ст. 280 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що Департаментом самоврядного контролю Вінницької міської ради, який діяв відповідно до ст. 189 ЗК України, п. п. 1 п. «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання доручення від 17.02.2020 року №09-23-9272, 27.02.2020 року №01-01-11396, 26.03.2020 року №09-13-17703, в порядку взаємодії виконавчих органів комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Вінницької міської ради з питань пов`язаних із виявленням самочинного будівництва і самовільного зайняття земельних ділянок у м. Вінниці та вжиття заходів реагування, затвердженого рішенням виконкому Вінницької міської ради від 26.11.2015 року №2644, 15.04.2020 року проведено обстеження земельної ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , напроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071.
Згідно акту №73/9-03-3 обстеження земельної ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади від 15.04.2020 року, за результатами тахеометричної зйомки, проведеної спеціалістами міського комунального підприємства «Вінницький муніципальний центр містобудування і архітектури», згідно кадастрового плану від 18 березня 2020 року та за результатами виходу на місце і обстеження ділянки Вінницької міської об`єднаної територіальної громади встановлено, що громадянин ОСОБА_1 самовільно зайняв земельну ділянку Вінницької міської об`єднаної територіальної громади площею 0,0036 га (в тому числі в межах зони особливого режиму забудови 0,0002 га та в межах прибережної захисної смуги площею 0,0003 га), шляхом встановлення цегляного гаража без відповідних дозвільних документів.
Позивачем було направлено відповідачу ОСОБА_1 попередження про усунення порушення земельного законодавства від 15.04.2020 №09-00-012-19444, а саме про необхідність звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,0036 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , напроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071 шляхом демонтажу цегляного гаража та приведення земельної ділянки в первинний стан (а.с.9-10), яке відповідачем було отримано (а.с. 11)
На доданому до матеріалів справи кадастровому плані графічно відображено розташування і площу самовільно зайнятої земельної ділянки (а.с. 8).
Доказів звільнення самовільно зайнятої ОСОБА_1 земельної ділянки на момент розгляду справи суду не надано, вимог вищевказаного попередження про усунення порушення земельного законодавства відповідачем не виконано.
Відповідно до постанови адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради №237 від 17.06.2020 року, відповідача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП за самовільне зайняття земельної ділянки, яка є предметом розгляду даної справи, порушення правил благоустрою території населеного пункту - п.п. 6.13.1(22) та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. (а.с. 13).
Згідно із п. 6.13.1 (7, 22) «Правил благоустрою території міста Вінниці», затверджених рішенням Вінницької міської ради від 01.03.2011 року №104, на об`єктах благоустрою забороняється: встановлювати самовільно тимчасові або постійні огорожі та відгородження; займати самовільно земельні ділянки і використовувати їх при відсутності документа, що засвідчує право на використання та володіння землею.
Відповідач ОСОБА_1 вимоги постанови виконав та сплатив штраф у повному обсязі, що підтверджується копією квитанції (а.с. 14).
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено, що право розпоряджатись землями територіальної громади, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності належить до повноважень міської ради.
Згідно із ст. 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають всі землі в межах населених пунктів, крім земель державної та приватної власності.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно із положеннями статті 12 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними; приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки; повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Право власності та користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Судом встановлено, що Вінницькою міською радою рішення про передачу ОСОБА_1 у власність або користування земельної ділянки загальною площею 0,0036 га (в тому числі, в межах зони особливого режиму забудови площею 0,0002 га та в межах прибережної захисної смуги площею 0,0003 га) розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , напроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071 не приймалось, договір оренди не укладався. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
Отже, земельна ділянка Вінницької міської об`єднаної територіальної громади загальною площею 0,0036 га (в тому числі, в межах зони особливого режиму забудови площею 0,0002 га та в межах прибережної захисної смуги площею 0,0003 га), на якій встановлено цегляний гараж без відповідних дозвільних документів розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , напроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071, самовільно зайнята ОСОБА_1 і підлягає звільненню шляхом демонтажу цегляного гаража та приведення земельної ділянки в первинний стан з відновленням меж у відповідності до кадастрового плану виготовленого МКП "Вінницький муніцепальний центр містобудування і архітектури" від 18.03.2020 за рахунок ОСОБА_1 , тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Згідно ст. 141 ЦПК України судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн. слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 12, 83, 116, 125, 126, 212 ЗК України, ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням і охороною земель», ст. 2, 5, 10-13,76-81, 89, 141, 263-265 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Позов Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, задовільнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку Вінницької міської об`єднаної територіальної громади, площею 0,0036 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 (навпроти земельної ділянки з кадастровим номером 0510100000:03:010:0071) шляхом демонтажу цегляного гаража та приведення земельної ділянки в первинний стан з відновленням меж у відповідності до кадастрового плану виготовленого МКП "Вінницький муніцепальний центр містобудування і архітектури" від 18.03.2020 за рахунок ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької міської ради судовий збір у розмірі 2102 грн. 00 коп.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив,
за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду або через Вінницький міський суд Вінницької області.
Учасники справи:
позивач Вінницька міська рада, код ЄДРПОУ – 25512617, м. Вінниця, вул. Соборна, 59;
відповідач ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
Суддя: