Рішення № 99129104, 19.08.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
127/14185/21
Номер документу
99129104
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/14185/21

Провадження № 2/127/2435/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.08.2021 Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого Суддя Сичука М.М.,

за участю секретаря судового засідання Коровай А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в червні 2021 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.

Позовна заява мотивована тим, що у Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку відповідач, яка отримувала житлову субсидію відповідно до положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово – комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

06.11.2018 року ОСОБА_1 , як уповноважена член домогосподарства, звернулась із заявою про призначення житлової субсидії та доданими до неї документами 18.11.2019 року. Просила призначити житлову субсидію на опалювальний з 01.10.2019 року.

В розділі ІІІ декларації про доходи і витрати від 06.11.2018 року та від 18.11.2019 року відповідачем було зазначено один вид доходу «Пенсія».

Крім того, відповідач власноручно підписалась під тим, що вона усвідомлює, що у разі подання нею неповних або недостовірних відомостей, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Рішенням від 30.11.2018 року відповідачу призначено житлову субсидію на понаднормову норму житла для відшкодування витрат на оплату житлово – комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 982,32 грн.

Під час перевірки правильності проведення автоматичного перерахунку субсидії управлінням було виявлено, що ОСОБА_2 (чоловік відповідача) зареєстрований як фізична особа – підприємця на спрощеній системі оподаткування ІІІ групи, про що не було зазначено при особистому зверненні за призначенням субсидії, доказом чому слугує інформація з витягу реєстру платників єдиного податку.

Отже, відповідач у деклараціях від 06.11.2018 року та від 18.11.2019 року зазначила недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію на день призначення житлової субсидії.

У зв`язку з вищенаведеним позивач звернувся до суду та просив стягнути дану суму.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити, з підстав викладених у позові.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнала, надала суду відзив, який мотивовано тим, що нарахування субсидії відбулось саме у зв`язку з невиконанням покладених на працівників управління обов`язків, що призвело до виникнення відповідного грошового зобов`язання.

Суд, заслухавши пояснення учасників розгляду справи, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити з таких підстав.

Судом встановлено, що 06.11.2018 року до Управління соціального захисту (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення з 01.10.2018 року субсидії для відшкодування витратна оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу,твердого та рідкого пічного побутового палива для житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому, заявник зазначив номер особового рахунку.

Відповідно до п. 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення ж:итлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Пунктом 6 Положення передбачено, що житлова субсидія - не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).

Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Пунктом 11 Положення визначено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується: за І-ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону; за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону; за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Відповідно до п. 12 Положення, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений в таких розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої станом на кінець періоду, за який враховуються доходи: однієї мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку першої групи; двох мінімальних заробітних плат - для платників єдиного податку другої групи; трьох мінімальних заробітних плат - для платників єдиного податку третьої групи. При цьому для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є платниками єдиного податку першої - третьої груп, не враховується дохід, отриманий самозайнятою особою, та дохід від провадження підприємницької діяльності, інформацію про які подано ДФС на запит структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Система оподаткування та група платника єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У пункті 13 Положення вказано, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): - заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); - декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); - довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; - договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

У пункті 15 Положення зазначено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:- на неопалювальнийсезон -з 1травня по30вересня;- на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

В декларації ОСОБА_1 власноруч ставила свій підпис під попередженнями усвідомлюючи, що у разі подання в неповному обсязі, або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї, осіб зі складу домогосподарства, незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії, або припинено її надання та зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Рішенням від 30.11.2018 року відповідачу призначено житлову субсидію на понаднормову норму житла для відшкодування витрат на оплату житлово – комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 982,32 грн.

Під час перевірки правильності проведення автоматичного перерахунку субсидії управлінням було виявлено, що ОСОБА_2 (чоловік відповідача) зареєстрований як фізична особа – підприємця на спрощеній системі оподаткування ІІІ групи, про що не було зазначено при особистому зверненні за призначенням субсидії, доказом чому слугує інформація з витягу реєстру платників єдиного податку.

Отже, відповідач у деклараціях від 06.11.2018 року та від 18.11.2019 року зазначила недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію на день призначення житлової субсидії.

Пунктом 22 Положення (в редакції на момент призначення житлової субсидії) передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

У разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому

Відповідно до розрахунку виникла переплата коштів житлової субсидії за період з жовтня 2018 року по квітень 2020 року включно у розмірі 20 459,63 грн.

Станом на 03.06.2021 року ОСОБА_1 кошти не повернула, переплату не визнає та на отримані повідомлення не реагує, що підтверджується матеріалами справи.

Згідно зі ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Тобто у разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Оскільки сплата коштів, які були надміру виплачені у вигляді субсидії, відбулась з вини відповідача, яка вказала недостовірні відомості у декларації, то вказані кошти слід вважати такими, що набуті без достатньої правової підстави

Згідно з ч.1 ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути безпідставно набуте майно в натурі.

Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2 270,00 гривень.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст.ст. 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти житлової субсидії у розмірі 20 459 (двадцять тисяч чотириста п`ятдесят дев`ять) гривень 63 копійки.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, місцезнаходження: вул. Соборна, 50, м. Вінниця, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 38782790

Відповідач ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Суддя