Рішення № 99125276, 10.08.2021, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
10.08.2021
Номер справи
361/8088/20
Номер документу
99125276
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

УКРАЇНА

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/8088/20

провадження № 2/361/1577/21

10.08.2021

РІШЕННЯ

Іменем України

10 серпня 2021 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого суддіПетришин Н.М.,за участю секретаря Площинської М.М.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,-

в с т а н о в и в :

Стислий виклад позиції позивача.

У листопаді 2020 року до суду надійшла позовна заява Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з 18.11.2014 р. перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області як внутрішньопереміщена особа з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції. На підставі поданої заяви та доданих до неї документів відповідачу та членам її сім`ї: чоловіку ОСОБА_2 та доньці - ОСОБА_3 , надавалася щомісячна адресна допомога, як внутрішньопереміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі та у відповідність до Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг». З 2015 року відповідач зверталася до Управління із відповідними заявами на продовження виплати адресної допомоги сім`ї на кожні наступні шість місяців. У своїх заявах відповідач зазначала про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги. 30 січня 2020 року ОСОБА_1 припинено виплату щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, так як на підставі отриманих даних верифікації всіх видів державних допомог, проведеної Мінфіном від 13.01.2020 р., виявлено, що 15.07.2019 р. відповідачем придбана квартира АДРЕСА_1 . Про такі зміни відповідач у своїх заявах не повідомляла. Так, згідно перерахунку, переплата ОСОБА_1 адресної допомоги за період із 01.08.2019 р. по 28.11.2019 р. становить 5671,87 грн. Відповідач відмовляється добровільно повернути такий розмір грошових коштів, тому позивач звертається із позовними вимогами, в яких просить стягнути із ОСОБА_1 на свою користь суму надміру виплачених державних коштів у розмірі 5671,87 грн.

Заяви, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області від 18 грудня 2020 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті (а.с. 42).

У судове засідання представник позивача не з`явилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання подала заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити. Також, просила здійснювати розгляд справи за її відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.

Фактичні обставини справи, що встановлені судом.

ОСОБА_1 разом зі своєю сім`єю чоловіком ОСОБА_2 , та дочкою ОСОБА_3 , перебувають на обліку внутрішньо переміщеної особи в Управлінні соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, що підтверджується копіями довідок № 3250001062 від18 листопада 2014, № 3250001063 від 18 листопада 2014 року (а.с. 12-13).

25 листопада 2014 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області із заявою, в якій просила призначити їй грошову допомогу для покриття витрат на проживання та оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 14 на звороті ).

У своїх заявах про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції відповідач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 зазначили, що у своєму володінні житлових приміщень не мають (а.с. 10-11).

Рішенням Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області в рід 26 листопада 2014 року призначено допомогу переміщеній особі на проживання ОСОБА_1 , членами родини якої є: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працездатний, не здійснює догляд, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дитина до 18-ти років. Розмір допомоги становить 1768 грн. щомісячно та призначено з 25.11.2014 р. по 24.05.2015 р. (а.с. 14).

У подальшому, відповідач зверталася із заявами про продовження виплати їй адресної грошової допомоги, у зв`язку із чим рішеннями Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області такі виплати продовжено. Також, у своїх заявах ОСОБА_1 повідомляла, що відсутні зміни, які впливають на призначення грошової допомоги.

На підставі отриманих даних Міністерства фінансів від 13.01.2020 року щодо проведення верифікації державних допомог, позивачем виявлено, що 15 липня 2019 року ОСОБА_1 придбана квартира АДРЕСА_1 .

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за ОСОБА_1 15 липня 2019 року зареєстровано право власності на квартиру АДРЕСА_1 (а.с. 18-19).

Відповідно до розпорядження Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області від 04.02.2020 р. по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 утримано переплату, яка виникла за період з 01.08.2019 р. по 28.11.2019 р. у сумі 5671,87 р. (а.с. 20).

Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області повідомлено ОСОБА_1 повідомлено про припинення виплати адресної допомоги та запропоновано повернути на рахунок Управління безпідставно отримані кошти за період із 01.08.2019 р. по 28.11.2019 р. у розмірі 5671,87 грн. (а.с. 21).

У матеріалах справи відсутні докази повернення ОСОБА_1 переплаченої щомісячної адресної допомоги у вищевказаному розмірі.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини

Так, порядок нарахування, процедура нарахування та припинення нарахування щомісячної адресної допомоги регулюється Порядком «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. за № 505.

Згідно пункту 2 вищевказаного Порядку грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Відповідно до абз. 3 п. 5 Порядку для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

Як передбачено п. 3 Порядку якщо у складі сім`ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім`ї або інформацією, поданою компетентним органом.

Згідно із п. 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

У пункті 11 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» вказано, що уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Також, вищевказаним пунктом передбачено, що суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім`ї самостійно. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

За змістом ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Аналізуючи положення вказаного пункту Порядку із даними правовідносинами, що утворилися між сторонами, вбачається, що при купівлі квартири ОСОБА_1 зобов`язана була у триденний термін повідомити позивача про таке. Однак, у визначений Порядком строк, відповідач управління не повідомила. При цьому, суд звертає увагу на те, що у своїй заяві про призначення щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 зобов`язалася повідомляти про всі обставини, що впливають на призначення тимчасової допомоги.

З огляду на викладене, та враховуючи ті обставини, що відповідачем порушено умови Порядку, що регулює питання про виплату щомісячно адресної допомоги, а також беручи до уваги те, що відповідач позовні вимоги визнала, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат

Із матеріалів справи вбачається, що при подачі даного позову до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 268 від 05 листопада 2020 року (оригінал якого міститься в матеріалах справи).

У відповідності до ч. 1 та ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, а у такому випадку чинним законодавством покладено обов`язок про відшкодування витрат на відповідача, суд приходить до висновку про стягнення із ОСОБА_1 на користь позивача судових витрат, які складаються із судового збору, у розмірі 2102 грн.

На підставі викладеного, та керуючись Порядком «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», ст. ст. 1166, 1212 ЦК України, 13, 76, 81, 89, 141, 263-265, 273, 274, 352, 354 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в :

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області надміру виплачені державні кошти у розмірі 5 671 (п`ять тисяч шістсот сімдесят одну) гривню 87 копійок.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області понесені витрати по оплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Позивач - Управління соціального захисту населення Броварської міської ради, код ЄДРПОУ 03193637, адреса місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Гагаріна, буд. 18.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , остання відома адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя Н.М. Петришин