
Справа № 286/1603/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2021 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення коштів , -
В С Т А Н О В И В:
12.05.2021 року ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, що знаходиться в м. Овруч по вул. Г. Виговського, 17, Житомирської області, в якому просить стягнути з відповідача на її користь в порядку спадкування неодержану за життя її матір`ю, ОСОБА_2 , грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва у відповідності до ст. 37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 17401,94 грн.. Мотивуючи свої вимоги тим, що вона являється спадкоємцем після смерті матері, а тому має право на отримання соціальних виплат, які остання не отримала за життя.
Ухвалою суду від 04.06.2021 року залучено до участі у справі правонаступника управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області - управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Позивач просить справу розглядати без її участі.
Начальник управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації в Житомирській області надала відзив на позовну заяву, в якому просить справу слухати у їх відсутність. У задоволенні позовних вимог просить відмовити, посилаючись на те, що відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 15.06.2021 управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації перебуває у стані припинення з 31.12.2020. Жодних доказів внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації станом на 30.06.2021, суду не надано. Тому вважають, що судом неправомірно замінено управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації на відповідача управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації, як правонаступника. Крім того, зазначає, що погашення заборгованості за рішенням судів здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень с на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМУ від 3 серпня 2011 року №845.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 09 червня 2020 року, спадкоємцем якої є її дочка ОСОБА_1 , що підтверджується копією довідки приватного нотаріуса Овруцького районного нотаріального округу Житомирської області від 19.02.2021 року №49/02-14.
Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 року по справі №286/8251/19, було зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області з 17 липня 2018 року нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 768,40 грн..
З листа управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації від 22.02.2021 року №07-04/704 видно, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/8251/19 від 18.02.2020 року ОСОБА_2 проведено донарахування щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, яка передбачена ст. 37 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 17.07.2018 року по 04.06.2020 року в розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого ЗУ «Про Державний бюджет України на 2018-2020 роки» на 01 січня календарного року на загальну суму 17401,94 грн., виплата не проведена оскільки ЗУ «Про Державний бюджет України» та кошторисами видатків на 2005 - 2020 роки кошти на виплату допомог та компенсацій згідно рішень суду для управління праці не передбачалися.
Згідно вимог ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно статті 1227 ЦК України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Аналіз ст. 1227 ЦК України дає підстави прийти до висновку про те, що право на отримання коштів належить членам сім`ї спадкодавця, якщо відповідні кошти підлягали виплаті самому спадкодавцеві, але за життя він їх не отримав незалежно від причин.
Відповідачем проведено донарахування у відповідності до судового рішення, а тому соціальні виплати, які належали спадкодавцеві увійшли до складу спадщини. Порушене право підлягає судовому захисту, а стягнення коштів є одним із способів захисту цього права.
Враховуючи, що позивач набула права на отримання нарахованих, але не одержаних за життя її матір`ю соціальних виплат, а тому, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо посилання відповідача - управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації на його неналежність суд зазначає наступне.
Згідно з частинами першою, п`ятою статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до частин другої, третьої статті 107 ЦК України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.
Тлумачення вказаних норм свідчить, що у статтях 104 ЦК та 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується.При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВС від 14.09.2020 по справі №296/443/16-ц.
Відсутність у реєстрі запису про припинення відповідача внаслідок реорганізації не є достатньою підставою для висновку про ненастання правонаступництва управління щодо прав і обов`язків відповідача в спірних у справі правовідносинах.
Так, з листа управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації №01-04/969 від 05.03.2021 видно, що відповідно до розпорядження голови Овруцької районної державної адміністрації від 30.12.2020 №156 управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації. З 23.02.2021 працівники управління переведені до відділу №3 (Овруч) управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації.
Відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань свідчать, що управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, є юридичною особою, а відповідно, є належним відповідачем по справі.
Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, на підставі ст. ст. 1217, 1218, 1219, 1227 ЦК України суд,
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області, що знаходиться в м. Коростень по вул. Івана Франка, 5, Житомирської області, код ЄДРПОУ 03192690, на користь ОСОБА_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , в порядку спадкування неодержані за життя її матір`ю – ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва у відповідності до ст. 37 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у сумі 17401,94 грн..
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я. В. Кулініч