Рішення № 99122055, 09.08.2021, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
908/1390/21
Номер документу
99122055
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 17/85/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.08.2021 Справа № 908/1390/21

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсуна В.Л. розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) учасників матеріали справи № 908/1390/21

за позовною заявою: публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі виробничого структурного підрозділу Бердянського міжрайонного району електричних мереж, 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Приазовська, 149

до відповідача: об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Баха 1”, 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Баха, буд. 1

про стягнення 3 144,96 грн.

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду Запорізької області від публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі виробничого структурного підрозділу Бердянського міжрайонного району електричних мереж надійшла позовна заява за вих. від 07.05.21 № 3491 про стягнення з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Баха 1” 3 144,96 грн. боргу за недовраховану електроенергію.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи № 908/1390/21 між суддями, 14.05.21 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 19.05.21 у справі № 908/1390/21 судом позовну заяву публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі виробничого структурного підрозділу Бердянського міжрайонного району електричних мереж від 07.05.21 № 3491 залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (7 днів з дня вручення копії ухвали) та встановлено спосіб їх усунення шляхом подання до господарського суду Запорізької області заяви про усунення недоліків позовної заяви разом із документом, який підтверджує сплату судового збору у у розмірі 2 270,00 грн.

Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення представником позивача копію ухвали від 19.05.21 у справі № 908/1390/21 отримано 25.05.21.

31.05.21 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про усунення недоліків, якою на виконання вимог ухвали від 19.05.21 у справі № 908/1390/21 позивачем (його представником) надано належні докази, які підтверджують сплату 2 270,00 грн. судового збору.

Судом позовну заяву за вих. від 07.05.21 № 3491 прийнято до розгляду та відкрито провадження у господарській справі № 908/1390/21 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи.

Частиною 1 ст. 251 ГПК України передбачено, що відзив подається протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Частинами 1-3 ст. 252 ГПК України визначено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через 30 днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.

Згідно із ч. 5 та ч. 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше 5 днів з дня отримання відзиву.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Як свідчать наявні матеріали справи, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін ні позивач, ні відповідач суду не надали. Докази зворотнього в матеріалах цієї справи відсутні та сторонами не надано.

В обґрунтування своєї правової позиції позивач у позовній заяві за вих. від 07.05.21 № 3491 зазначає, що 11.01.19 представниками БМРЕМ (позивач) було проведено перевірки електроустановки багатоквартирних житлових будинків ОСББ «Баха 1» (відповідач) за адресою: м. Бердянськ вул. Баха, 1. Представниками позивача під час проведення перевірок електроустановок відповідача було виявлено порушення п. п. 1.2.1, 2.1.3, 5.5.5, 8.4.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії затв. постановою від 14.03.18 № 312 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме виявлено самовільне підключення струмоприймачів до електропроводки, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку, самовільне підключення навантаження освітлення багатоквартирного житлового будинку до системи що не є власністю оператора, з порушенням системи обліку. Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів), сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів, та не допускати безоблікового користування електричною енергією, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією. За результатом перевірок представниками позивача складено Акт про порушення від 11.01.19 № 00001174 за адресою м. Бердянськ вул. Баха, 1. Акт було підписано представником споживача з зауваженнями про те, що освітлення використовувалось лише в нічний час тобто 12 годин. Зауваження були враховані під час визначення сум безоблікового користування електричною енергією. Другий екземпляр Акту було вручено представнику споживача відразу після його складання. В п. 11 Акту зазначено запрошення споживача на засідання комісії з розгляду актів на 23.01.19. На засідання комісії представник споживача з`явився протокол підписав без зауваження, другий екземпляр протоколу розрахунку обсягу спожитої електроенергії від 23.01.19 № 105 та рахунок від 23.01.19 № 4024 отримав під підпис. На засіданнях комісії з розгляду Акту про порушення ПКЕЕ від 23.01.19 протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ та спірних питань № 105 від 23.01.19 прийнято рішення про визначення споживачу обсягу позаобліково спожитої електричної енергії в розмірі 1 872 кВт.год. на суму 3 144,96 грн. Представник споживача на засідання комісії з`явився, другий примірник протоколу, розрахунку та рахунку споживачу отримав під особистий підпис. Обсяг електричної енергії по Акту про порушення становить 1 872 кВт.год. Розрахунок обсягу споживання та вартості не облікованої електроенергії надано у розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії . Загальна вартість необлікованої електроенергії по Акту № 00001174 від 11.01.19 складає 3 144,96 грн. Згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ - споживач зобов`язаний оплачувати вартість спожитої електричної енергії. Станом на 20.03.21 заборгованість по актам не оплачена та складає 3 144,96 грн. Таким чином, представник позивача просить суд стягнути з відповідача 3 144,96 грн. боргу за недовраховану електроенергію.

Відзив на позов, або будь які заперечення від відповідача до суду не надійшли.

Згідно з безкоштовним витягом з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань отриманих судом з офіційного сайту Міністерства юстиції України (який долучено судом до матеріалів справи № 908/1390/21), станом на день прийняття позовної заяви до розгляду, місцезнаходженням об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Баха 1” є: 71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Баха, буд. 1.

З метою належного повідомлення відповідача про дату, місце та час розгляду справи № 908/1390/21 господарським судом на юридичну адресу відповідача в порядку ст.ст. 12, 120, 121, 176, 234, 247, 252 ГПК України направлявся екземпляр ухвали господарського суду Запорізької області від 07.06.21 про відкриття провадження у справі.

Згідно із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 08.06.21, ухвала суду від 07.06.21 по справі № 908/1390/21 (вих. № 009312 від 08.06.21) отримана представником відповідача – 15.06.21.

Відповідно до ч. 3 ст. 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно з п. 1 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день вручення судового рішення під розписку.

Таким чином, з урахуванням вимог чинного законодавства яким регламентовано строк розгляду справи, яка розглядається в порядку спрощеного позовного провадження (ст. 248 ГПК України протягом розумного строку, але не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі), відповідні процесуальні документи надіслані судом згідно з поштовими реквізитами відповідача.

Зазначене свідчить, що судом були вжиті всі залежні від нього заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи № 908/1390/21.

Відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Наявні матеріали справи за № 908/1390/21 дозволяють розглянути справу по суті спору.

За таких обставин, спір у справі підлягає вирішенню за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення – 09.08.21.

Дослідивши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

11.01.19 під час здійснення технічної перевірки електроустановки об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Баха 1” за адресою: м. Бердянськ, вул. Баха, буд. 1, представниками Бердянського МРЕМ ПАТ “Запоріжжяобленерго” було складено Акт про порушення № 00001174.

В ході перевірки встановлено, що споживачем при користуванні електричною енергією порушено пункти 1.2.1., 2.1.3, 5.5.5., 8.2.4. ПРРЕЕ, а саме: “самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю оператора систем з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення навантаження освітлення багатоквартирного житлового будинку до системи, що не є власністю оператора системи з порушенням системи обліку”. Договір про постачання електричної енергії між сторонами відсутній.

На підставі виявленого порушення складений Акт про порушення від 11.01.19 № 00001174 у присутності представника ОСББ “Баха 1” Бойко О.В.

Згідно із вказаним Актом про порушення від 11.01.19 № 00001174, визначено схему електропостачання споживача ОСББ “Баха 1” по вул. Баха, 1 в м. Бердянськ, в якій відображено точки самовільного підключення.

Також в Акті наявна інформація про місце, дату та час засідання комісії з розгляду акту про порушення.

Акт про порушення від 11.01.19 № 00001174 підписано представником ОСББ “Баха 1” Бойко О.В. із наступними зауваженнями: “освітлення місць загального користування здійснюється в нічний час”.

14.01.19 відбулося попереднє засідання комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ , яке оформлено протоколом попереднього засідання комісії з розгляду Актів про порушення, на якому комісія прийняла рішення, що: Акт є правомірним, формулювання виду порушення відповідає Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, що дає підстави для її застосування. Акт підлягає допуску для розгляду на комісії. Вирішено виконати розрахунок недорахованої електроенергії по акту згідно Методики, затв. постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562 зі змінами і доповненнями постанови НКРЕ від 08.02.07 № 154, від 18.12.08 № 1384, від 14.10.10 № 1338 по пункту 2.6. за порушення зазначене у п.п. 5 п. 2.1. за період з 04.10.18 по 11.01.19, час роботи 12 годин, кількість недорахованої електроенергії складає 1 872 кВт.г. на суму 3 144,96 грн.

23.01.19 відбулося засідання комісії з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ від 11.01.19 № 00001174 та спірних питань, без присутності представника споживача, яке оформлено відповідним протоколом від 23.01.19 № 105.

За результатами розгляду Акту про порушення № 00001174 комісією 23.01.19 прийнято рішення, що: Акт є правомірним, формулювання виду порушення відповідає Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, що дає підстави для її застосування. Акт підлягає допуску для розгляду на комісії. Вирішено виконати розрахунок недорахованої електроенергії по акту згідно Методики, затв. постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562 зі змінами і доповненнями постанови НКРЕ від 08.02.07 № 154, від 18.12.08 № 1384, від 14.10.10 № 1338 по пункту 2.6. за порушення зазначене у п.п. 5 п. 2.1. за період з 04.10.18 по 11.01.19, час роботи 12 годин, кількість недорахованої електроенергії складає 1 872 кВт.г. на суму 3 144,96 грн.

Другий примірник протоколу засідання комісії від 23.01.19 № 105, розрахунок і рахунок на сплату недорахованої електроенергії по акту № 00001174 від 11.01.19 отримано представником ОСББ “Баха 1”, що підтверджується підписом вказаної особи у протоколі від 23.01.19 №105.

Споживачем вартість недоврахованої електричної енергії в розмірі 3 144,96 грн. в добровільному порядку не сплачена, рішення оформлене протоколом (протокол) засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ та спірних питань від 23.01.19 № 105 не оскаржений.

Вказане стало підставою для звернення до суду із цим позовом.

Предметом спору є стягнення вартості недовраховано електричної енергії у сумі 3 144,96 грн. за самовільне підключення електроустановок до електричної мережі, що не належить енергопостачальній організації з метою безоблікового споживання електричної енергії.

Правовідносини сторін в цій справі регулюються Цивільним кодексом України (далі ЦК України), Господарським кодексом України (далі ГК України), Законом України “Про ринок електричної енергії” та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону.

Частинами 1, 2 ст. 11 ЦК України закріплено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочин.

За ч. 7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України “Про ринок електричної енергії”.

Згідно з ч. 6 ст. 56 Закону України “Про ринок електричної енергії”, постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Пунктом 4 ч. 2 ст. 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” передбачено, що правопорушенням на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

19.04.18 набрав чинності Кодекс систем розподілу, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.18 № 310.

Відповідно до положень п. 13 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії” від 13.04.17 № 2019-VIII (тут, і далі Закон № 2019-VIII у редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 р. вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків: пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадженням діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 13.11.18 прийнято постанову №1415 “Про видачу ПАТ “Запоріжжяобленерго” ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом”.

Пунктом 4 встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.19.

Пунктами 1, 2 постанови визначено: видати ПАТ “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме: на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності ПАТ “Запоріжжяобленерго”, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством); анулювати з 01 січня 2019 р. ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Відповідно до п. 3 постанови зобов`язано ПАТ “Запоріжжяобленерго”, зокрема:

- до 01 січня 2019 р. забезпечити завершення організаційних заходів, пов`язаних з анулюванням ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та провадженням діяльності за ліцензією з розподілу електричної енергії, зокрема, але не виключно;

- до 01 січня 2019 р. укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії ПАТ “Запоріжжяобленерго”, та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 р.

Отже, оператор системи розподілу є правонаступником постачальника електричної енергії за регульованим тарифом.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.18 №312 (затв. Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.18 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.96 №28 “Про затвердження Правил користування електричною енергією” (із змінами) (далі - ПКЕЕ).

Положенням абзаців 1, 3 п. 1.1.1. ПРРЕЕ визначено, що ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Відповідно до п. 1.2.1. глави 1.2. ПРРЕЕ, на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Згідно з п. 5.5.5. ПРРЕЕ, Споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема:

1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;

4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;

12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;

20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно із ч. 2 ст. 383 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у т.ч. допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” визначено, що багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна (п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону); спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 1 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” закріплено, що об`єднання співвласників багатоквартирного будинку це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (ч. 4 ст. 4 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку”).

Частиною 8 ст. 4 Закону України “Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку” закріплено, що об`єднання відповідає за своїми зобов`язаннями коштами і майном об`єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов`язки, виступає позивачем та відповідачем у суді.

Отже, саме ОСББ “Баха 1” виступає споживачем електричної енергії у багатоквартирному будинку за адресою: м. Бердянськ, вул. Баха, буд. 1 в частині що стосується використання співвласниками електричного обладнання всередині та/або за межами будинку, у т.ч. щодо його освітлення.

Положеннями частин 1 і 2 ст. 77 Закону України “Про ринок електричної енергії” закріплено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об`єктів електроенергетики тощо.

Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (ч. 1 ст. 216 ГК України).

Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Пунктом п. 8.2.5. ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у т.ч. фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

У абзацах 1-3 п. 8.2.6. ПРРЕЕ передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

З огляду на визначений порядок складання акту про порушення та встановлені обставини складання акту у даній справі, Акт про порушення № 00001174 від 11.01.19 відповідає вимогам п. 8.2.5. ПРРЕЕ, містить усі необхідні дані та підписи представників оператора системи, які брали участь у перевірці та представника споживача (із зауваженнями).

Таким чином, акт про порушення, складений у відповідності до вимог пункту 8.2.5. ПРРЕЕ, та є підставою для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та суми вартості недоврахованої спожитої електричної енергії.

Згідно з пунктом 1.1.2. ПРРЕЕ, необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.

У разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4. ПРРЕЕ).

Положеннями п. 8.2.6 ПРРЕЕ визначено у т.ч., що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4. цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Підпунктом 7 п. 8.4.2. глави 8.4. ППРЕЕ передбачено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.

З протоколу засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ від 23.01.19 № 105 вбачається, що розрахунок недоврахованої електричної енергії був зроблений згідно Методики, затв. постановою НКРЕ від 04.05.06 № 562 зі змінами і доповненнями постанови НКРЕ від 08.02.07 № 154, від 18.12.08 № 1384, від 14.10.10 № 1338 по пункту 2.6. за порушення зазначене у п.п. 5 п. 2.1.

Відповідно до п. 1.2 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04.05.06 № 562 (далі – Методика), Методика застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Як свідчать матеріали справи, на підставі акту № 00001174 від 11.01.19 у відповідності до Методики, ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі виробничого структурного підрозділу БМРЕМ проведено розрахунок вартості недоврахованої електроенергії за період з 04.10.18 по 11.01.19 (1 872 кВт.г.) в сумі 3 144,96 грн.

Як було зазначено вище, актом про порушення № 00001174 від 11.01.19 встановлено самовільне підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю оператора систем з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення навантаження освітлення багатоквартирного житлового будинку до системи, що не є власністю оператора системи з порушенням системи обліку.

Згідно з пп. 5 п. 2.1 Методики, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог ПКЕЕ та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕ: самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника.

Пунктом 2.6. Методики зазначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 5 пункту 2.1 цієї Методики (самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника), та за умови відсутності договору, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W , кВт.год), розраховується за формулою:

Wдоб.с.п. = Р с.п. · t вик.с.п., де Pс.п. – потужність самовільного підключення (кВт); tвик.с.п. – час використання самовільного підключення протягом доби (приймається - 12 год./добу).

Величина потужності самовільного підключення (Pс.п) в розмірі 1,56 кВт, визначена позивачем на підставі Методики та даних акту, визнана судом правильною.

Для розрахунку загального обсягу самовільно спожитої електричної енергії за Дпер. береться сумарна кількість днів у періоді від дня набуття споживачем права власності на електроустановку (але не більше сумарної кількості днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення) до дня усунення порушення.

Позивачем розрахунок здійснено за період: з 04.10.18 по 11.01.19 (100 днів) по 12 годин самовільного підключення на добу, що не суперечить п. 2.6. Методики. Загальний обсяг недоврахованої електричної енергії за визначений період складає 1 872 кВт/год. на суму 3 144,96 грн. Для визначення вартості обсягу недоврахованої електричної енергії використані тарифи, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням: з 04.10.18 по 11.01.19.

Перевіривши розрахунок позивача, судом встановлено, що він здійснений вірно, з врахуванням приписів Методики. Тому, сума 3 144,96 грн. підлягає стягненню у повному обсязі.

Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем не надано заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погоджується, із посиланням на відповідні докази та норми права.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведений, а відповідачем не спростований факт протиправного (безоблікового) споживання електричної енергії відповідачем (споживачем).

Розрахунок вартості обсягу недорахованої електроенергії судом перевірено та визнано обґрунтованим і арифметично правильним, її розмір є доведеним залученими позивачем до справи доказами, а також відсутністю їх належного спростування з боку відповідача.

Також судом враховано, що з огляду на відсутність у матеріалах справи належних та допустимих доказів роботи струмоприймачів ОСББ “Баха 1” у спірний період (з 04.10.18 по 11.01.19) лише у нічний час, судом залишено поза увагою зауваження представника ОСББ “Баха 1” Бойко О.В. викладені у Акті про порушення № 00001174 від 11.01.19 про те, що освітлення місць загального користування здійснювалось тільки в нічний час.

За таких обставин, враховуючи відсутність доказів оплати відповідачем виставленого позивачем рахунку на суму 3 144,96 грн. - вартості протиправно (безобліково) спожитої електричної енергії, позовні вимоги ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі ВСП Бердянського МРЕМ про стягнення з ОСББ “Баха 1” 3 144,96 грн. вартості необлікованої електричної енергії задовольняються судом у повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн. покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11, 13, 14, 15, 20, 24, 73, 74, 76-79, 86, 126, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку “Баха 1” (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Баха, буд. 1, код ЄДРПОУ 41328819) на користь публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14) в особі Виробничого структурного підрозділу Бердянського міжрайонного району електричних мереж (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Приазовська, 149, код ЄДРПОУ 00130926) борг за недовраховану електричну енергію в розмірі 3 144 (три тисячі сто сорок чотири) грн. 96 коп. та судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1. 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та п.п. 17.5. п. 1 Розділ ХІ «ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ» ГПК України.

Повний текст рішення складено 18.08.2021.

Суддя В.Л. Корсун