Рішення № 99119284, 11.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
640/10687/19
Номер документу
99119284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2021 року м. Київ № 640/10687/19

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Вєкуа Н.Г., при секретарі судового засідання Моренко О.В., за участі: представника позивача - Спори Г.І.; представника відповідача (Міністерства освіти і науки України) - Шилан Д.О.; представника відповідача (Херсонської обласної державної адміністрації) - Лісовець-Назаренко Л.Ю.; представників третіх осіб: Кабінету Міністрів України та Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій: Меньшикової О.Я., Мулюн К.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора Автономної Республіки Крим

до Міністерства освіти і науки України

Херсонської обласної державної адміністрації

треті особи Департамент освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної

адміністрації;

Кабінет Міністрів України;

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій

про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,-

На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 11 серпня 2020 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз`яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся заступник прокурора Автономної Республіки Крим (03150, м Київ, вул. Ділова, 24, код ЄДРПОУ 02911088) з позовом до Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 10, код ЄДРПОУ 38621185), Херсонської обласної державної адміністрації (73003, м. Херсон, пл. Свободи, 1, код ЄДРПОУ 00022645), третя особа - Департамент освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації (73000, м. Херсон, вул. Морська, 13, код ЄДРПОУ 38594843), в якому просить суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України та Херсонської обласної державної адміністрації та зобов`язати їх вчинити дії щодо виконання пункту 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №218-р, в частині створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів, з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді, які проживають на тимчасово окупованій території, у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що пунктом 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АРК та м. Севастополя, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №218-р передбачено право осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях, на вільний доступ до освіти шляхом створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді, які проживають на тимчасово окупованій території, у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.

Відповідальним за виконання заходу визначено Міносвіти і науки, однак зазначений пункт Плану не виконаний, а відповідачі, замість цього, посилаються на виконання заходів з реалізації обласного освітнього проекту «Крок до ВИШу», затверджених наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА№18 від 30 січня 2019 року, які передбачають допомогу випускникам Херсонської області, які проживають у сільській місцевості, якісно підготуватися до ЗНО й вступити до закладу освіти.

У той же час завдання 7, передбачене Планом заходів має на меті забезпечення права на вільний доступ до освіти особам, що проживають на тимчасово окупованій території АРК, при цьому освітні інформаційно-консультаційні пункти не утворено.

Посилаючись на те, що відповідачами не вжито необхідних заходів у визначені строки, не утворено освітні інформаційно-консультаційні пункти, чим порушено права невизначеного кола осіб та не дотримано інтересів держави і суспільства, позивач, реалізуючи надані законом повноваження, з метою захисту інтересів держави, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач в особі Херсонської обласної державної адміністрації проти позовних вимог заперечував, зазначивши, що наказами Департаменту освіти, науки і молоді Херсонської ОДА від 18 грудня 2018 року №341 «Про реалізацію обласного проекту «Крок до ВМШу» та від 30 січня 2019 року №18 «Про затвердження мережі центрів по підготовці до ЗНО» фактично пункт 4 завдання 7 Плану заходів було виконано, а висновки прокурора щодо проявів протиправної бездіяльності є помилковими та передчасними.

Міністерство освіти і науки України також заперечувало проти позовних вимог, зазначивши, що твердження позивача стосовно бездіяльності Міністерства не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки МОН, виконуючи забезпечення права на освіту , вчиняло певні дії, які відображені в текстах численних наказів та листів до Херсонської обласної державної адміністрації.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 квітня 2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Верховного суду від 10 лютого 2021 року рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 28 квітня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня 2020 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Відповідно до витягу із протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.02.2021 року, справу розподілено для розгляду судді Вєкуа Н.Г.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.03.2021 прийнято справу №640/10687/19 до свого провадження суддею Вєкуа Н.Г., залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008) та Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб (03186, м. Київ, Чоколівський бульвар, 13, код ЄДРПОУ 40446210) (перейменовано в Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб).

Після надходження адміністративної справи на новий розгляд від Міністерства освіти і науки України надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на території Херсонської області, в порядку та на підставі чинного законодавства було обрано уповноважені заклади загальної середньої освіти , уповноважені вищі навчальні заклади та 5 освітніх центрів «Крим-Україна», які забезпечують виконання одного із пріоритетних напрямів діяльності МОН - забезпечення права на освіту дітям та молоді, які проживають на тимчасово окупованій території, а тому позовні вимоги прокуратури АР Крим є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідач в особі Херсонської обласної державної адміністрації також надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на виконання Плану заходів щодо утворення освітніх інформаційно- консультативних пунктів Департаментом освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації видані накази від 18.12.2018 № 341 «Про реалізацію обласного проекту «Крок до ВИШу» та від 30.01.2019 № 18 «Про затвердження мережі центрів по підготовці до ЗНО». При цьому, твердження Прокурора про те, що проект «Крок до ВИШу» полягає лише в допомозі випускникам Херсонської області не відповідає дійсності, оскільки реалізація вказаного проекту не обмежує права на вільний доступ до освіти особам, які проживають на тимчасово окупованій території.

Зазначене, на переконання відповідача, свідчить, що створена мережа центрів по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання у Херсонській області забезпечує виконання завдання, визначеного розпорядженням Кабінету міністрів України від 28.03.2018 № 218-р «Про затвердження плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасової окупованої території Автгбномної Республіки Крим та м. Севастополя» в частині надання комплексної допомоги дітям і молоді у підготовці до державної підсумкової атестації зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів із дотриманням вимог чинного законодавства, що регулює суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію місцевих органів виконавчої влади.

Позивач надав суду відповідь на відзив Херсонської обласної державної адміністрації, в якій наголосив, що обласний проект «Крок до ВИШу», що затверджений наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 18.12.2018 № 341, та створення на його виконання мережі центрів по підготовці до ЗНО є зовсім іншим проектом, ніж той, що передбачений п. 4 завдання 7 Плану заходів.

Так, відповідно до пункту 4 завдання 7 Плану заходів щодо забезпечення права осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, на вільний доступ до освіти в якості заходу передбачено створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів. Метою діяльності вказаних освітніх інформаційно-консультаційних пунктів є надання комплексної допомоги дітям і молоді, які проживають на тимчасово окупованій території, у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.

У той же час, відповідно до наказу Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 30.01.2019 № 18, створено лише мережу центрів по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Відповідач наголошує, що завдання 7, передбачене Планом заходів, має на меті забезпечення права на вільний доступ до освіти особам, які проживають на тимчасово окупованій території, не тільки при підготовці до ЗНО, а й до державної підсумкової атестації та вступу до всіх вищих навчальних закладів України, а не тільки Херсонської області.

Позивачем також надано суду відповідь на відзив Міністерства освіти і науки України, в якій наголошено на тому, що освітні центри «Крим-Україна» розпочали свою діяльність ще у 2016 році на підставі Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, що затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 24.05.2016 № 560, а сама діяльність освітніх центрів «Крим-Україна» здійснюється на базі закладів вищої освіти, а не в місцевих органах виконавчої влади Херсонської області, та має більш вузьку мету, в порівнянні з метою діяльності освітніх інформаційно-консультаційних пунктів, оскільки повинна сприяти у здобутті вищої та професійно-технічної освіти. Позивач також наголошує, що мережі центрів по підготовці до ЗНО є зовсім іншим проектом, ніж той, що передбачений п. 4 завдання 7 Плану заходів та створений на виконання обласного проекту «Крок до ВИШу», що затверджений наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 18.12.2018 №341.

Від Кабінету Міністрів України надійшли письмові пояснення по справі, в яких зазначено, що відповідачами вжиті дії на виконання вищезазначеного розпорядження, а доводи Позивача про протиправну їх бездіяльність є необґрунтованими, надуманими та безпідставними, відтак, позовні вимоги, які ґрунтуються на цих доводах мають бути залишені без задоволення.

Протокольною ухвалою суду від 14.07.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

В судовому засіданні 11 серпня 2021 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідачів в судовому засіданні 11 серпня 2021 року проти позовних вимог заперечували та просили суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розгляд справи здійснено із врахуванням частини п`ятої статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні 11 серпня 2021 року на підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з таких підстав.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28 березня 2018 року №218-р затверджено План заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя (далі - План заходів).

Пунктом 4 завдання 7 Плану заходів передбачено забезпечення права осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, на вільний доступ до освіти шляхом створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.

Відповідальними за виконання вказаного заходу визначено Міносвіти і науки, Херсонську ОДА та районні держадміністрації Херсонської області. Строк виконання - ІІ квартал 2018 року.

Позивач стверджує, що зазначений пункт Плану заходів відповідачами не виконаний, чим проявлено протиправну бездіяльність, у зв`язку з цим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України встановлено, що кожен має право на освіту.

Відповідно до частини другої статті 3 Закону України «Про освіту» кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 3 Закону України «Про освіту» визначено, що в Україні створюються рівні умови доступу до освіти. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття освіти. Право на освіту гарантується незалежно від віку, статі, раси, стану здоров`я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, кольору шкіри, місця проживання, мови спілкування, походження, соціального і майнового стану, наявності судимості, а також інших обставин та ознак.

Відповідно до преамбули Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до частини дванадцятої статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, у населених пунктах на лінії зіткнення, мають право на здобуття або продовження здобуття певного освітнього рівня на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету з наданням місць у гуртожитках на час навчання.

Відповідно до положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 630, Міністерство освіти і науки України є головним органом у системі центральним органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

Забезпечення права на освіту осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополі є одним із пріоритетних напрямів діяльності Міністерства освіти і науки України.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Міністерства освіти і науки України від 24.05.2016 №560 затверджено Порядок прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України.

Зазначеним наказом визначено, що діяльність з реалізації цього Порядку організовується в Освітніх центрах «Крим-Україна», що створюється на базі вищих навчальних закладів. Зокрема, Центри забезпечують консультування та допомогу в оформленні декларації заявника, сприяють проведенню річного оцінювання та державної підсумкової атестації заявника з української мови і історії України, видачу йому документів державного зразка про базову або повну загальну середню освіту, організовують оформлення документів заявника як вступника, проведення вступного випробування до вищого навчального закладу та (в разі проходження конкурсного відбору) надання рекомендацій для вступу до уповноваженого вищого навчального закладу та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації у його структурі, сприяють поселенню заявника на час проходження річного оцінювання, державної підсумкової атестації та проведення вступного випробування до гуртожитку вищого навчального закладу (у разі необхідності - до надання рекомендації для вступу до уповноваженого вищого навчального закладу або відмови в її наданні, сприяють отриманню заявником документів, що посвідчують особу.

Також, наказом Міністерства освіти і науки України від 14.06.2016 № 667 затверджено Перелік уповноважених вищих навчальних закладів та доручено їх керівникам організувати роботу освітніх центрів «Крим-Україна», внести відповідні зміни до правил прийому вищого навчального закладу та забезпечити розміщення інформації про створення освітнього центру, графік роботи, правила прийому та встановлені квоти прийому осіб, яким надано таке право Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на веб-сайті вищого навчального закладу.

Визначено, що учні закладів загальної середньої освіти, які мешкають на окупованій території Криму, мають можливість здобувати освіту у школах, що знаходяться в населених пунктах, підконтрольних українській владі, за дистанційною або екстернатною формою навчання. Перелік таких шкіл оприлюднено на сайті Міносвіти і науки у розділі «Жителям Донбасу та Криму». Жодній дитині, яка бажає отримати документ про освіту державного зразка, не може бути відмовлено у зарахуванні її до загальноосвітнього навчального закладу.

Крім того, наказом Міністерства освіти і науки України від 13.03.2017 №369 затверджено Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, яке врегульовує питання щодо здобуття загальної середньої освіти особами, які проживали чи проживають на неконтрольованій території, надання їм прерогатив та пільг для здобуття освіти екстерном. Заяви про зарахування на екстернат таких осіб навчальними закладами приймаються протягом всього календарного року, у тому числі засобами електронного зв`язку. Передбачено також, що заяву про зарахування на екстернат може подати неповнолітня особа, яка виїхала із неконтрольованої території або з населеного пункту на лінії зіткнення у супроводі родичів або будь-яких інших повнолітніх осіб, які не є її законними представниками.

Положенням передбачено право екстерна на одночасне проведення оцінювання рівня його навчальних досягнень за декілька освітніх рівнів (початкової, базової чи повної загальної середньої освіти).

Для екстернів, які проживають або проживали на неконтрольованих територіях та в один рік проходять атестацію за курс базової і повної загальної середньої освіти, спрощена процедура проходження атестації за курс базової загальної середньої освіти.

Відповідно до матеріалів справи, на виконання Плану заходів щодо утворення освітніх інформаційно-консультативних пунктів Міносвіти і науки листом від 08 травня 2018 року №1/9-283 доручило департаментам (управлінням) освіти і науки Дніпропетровської, Запорізької, Львівської, Миколаївської, Одеської, Харківської, Херсонської обласних та Київської міської державних адміністрацій провести підготовчу роботу, визначити уповноважені заклади загальної середньої освіти, які співпрацюватимуть із Освітніми Центрами «Крим-Україна» (для проведення щорічного оцінювання, державної підсумкової атестації, замовлення, видачі документа державного зразка про базову або повну загальну середню освіту в передбачених цим Порядком випадках).

В подальшому, наказом Херсонської обласної державної адміністрації від 30 січня 2019 року № 18 затверджено мережу центрів по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання. Керівникам місцевих органів управління освітою, де створено центри по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання доручено: спільно з КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради сформувати склад навчальних груп у розрізі навчальних предметів та подати до 06 лютого 2019 року до Департаменту освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації на погодження; закріпити за центром по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання відповідальну особу для організації навчальних занять; забезпечити участь педагогічних працівників, залучених до роботи в центрах по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання, у навчальному семінарі.

Перелік уповноважених закладів загальної середньої освіти розміщено на сайті Міносвіти і науки у розділі «Школи, які здійснюють навчання учнів із Криму та Донбасу», наведено переліки закладів загальної середньої освіти, які здійснюють навчання учнів з тимчасово окупованих територій за екстернатною та дистанційною формами навчання, у тому числі у Херсонській області 166 та 22 заклади відповідно.

Крім того, спільно з платформою масових відкритих онлайн-курсів PROMETHEUS представлено нові онлайн-курси з підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури, історії України та математики; освітнім проектом EdEra - також представлено онлайн-курси у формі корисних порад (лайфхаків), що допоможе опанувати українську літературу, базові теоретичні знання з української мови, виробити навички успішної мовленнєвої комунікації та підготуватися до складання ЗНО.

В матеріалах справи також наявні:

- інформація Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Херсонської ОДА, в якій зазначено, що в області діють 5 освітніх центрів «Крим-Україна» на базі Херсонського державного університету, Херсонського національного технічного університету, Херсонської державної морської академії, Херсонського державного аграрного університету, Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова, які здійснюють інформаційно-консультативну допомогу абітурієнтам з АР Крим;

- статистична інформація, відповідно до якої у 2018 році до освітніх центрів «Крим-Україна» Херсонської області за консультацією звернулися 522 особи з АР Крим, у тому числі: до Херсонського державного університету - 94 особи; Херсонського національного технічного університету - 184 особи, Херсонської державної морської академії - 117 осіб; Херсонського державного аграрного університету - 113 осіб; Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова - 14 осіб. Департаментом освіти, науки та молоді Херсонської ОДА у 2018 році здійснено особистий прийом 28 громадян з АР Крим.

Наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської ОДА від 18.12.2018 № 341 «Про реалізацію обласного проекту «Крок до ВИШу» також реалізовувалися заходи, передбачені пунктом 4 завдання 7 Плану заходів, зокрема, мережа освітніх інформаційно-консультативних пунктів по підготовці до зовнішнього незалежного оцінювання створювалася в межах обласного освітнього проекту «Крок до ВИШу», освітні послуги надаються за рахунок обласного бюджету, здобувачі освіти отримують послуги безкоштовно.

Як уже було зазначено вище, пунктом 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя, передбачено забезпечення права осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, на вільний доступ до освіти шляхом створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.

Наголошуючи на правомірності позовних вимог, позивач зазначає, що освітні центри «Крим-Україна», на роботу яких посилаються відповідачі, розпочали свою діяльність ще у 2016 році на підставі Порядку прийому для здобуття вищої та професійної - технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України, що затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року № 560, а тому не є тими заходами, які мають бути реалізовані на виконання пункту 4 завдання 7 Плану заходів.

Скасовуючи попередні рішення судів, Верховний Суд також зазначив, що судами не досліджувалось питання відповідно до яких вимог повинні були бути створені інформаційно-консультативні пункти у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області, які функції виконувати на, яке коло осіб розповсюджуватись та за яким місцем розташовуватись.

З метою спростування зазначених вище доводів позивача, а також, виходячи з приписів ч. 5 ст. 353 КАС України, суд вважає за доцільне здійснити порівняльну оцінку, зокрема пункту 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та основних завданнь центрів «Крим Україна» відповідно до Порядку 24.05.2016 № 560.

Так, пунктом 4 завдання 7 Плану заходів передбачено створення у місцевих органах виконавчої влади Херсонської області освітніх інформаційно-консультаційних пунктів з метою надання комплексної допомоги дітям і молоді у підготовці до державної підсумкової атестації, зовнішнього незалежного оцінювання та вступу до вищих навчальних закладів.

Водночас частиною 3 розділу 2 Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 24 травня 2016 року № 560 встановлено, що Центри:

- забезпечують консультування та допомогу в оформленні декларації Заявника (відповідальний - уповноважений заклад загальної середньої освіти);

- сприяють проведенню річного оцінювання та державної підсумкової атестації Заявника з української мови та історії України, видачу йому документів державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту (відповідальний - уповноважений заклад загальної середньої освіти);

- організовують оформлення документів Заявника як вступника, проведення вступного випробування до закладу освіти та (в разі проходження конкурсного відбору) надання рекомендації для вступу до закладу освіти та закладів вищої або фахової передвищої освіти у його структурі (відповідальний - базовий заклад освіти), до закладів професійної (професійно-технічної) освіти;

- сприяють поселенню Заявника на час проходження річного оцінювання, державної підсумкової атестації та проведення вступного випробування до гуртожитку закладу освіти (у разі необхідності - до надання рекомендації для вступу до закладу освіти або відмови в її наданні);

- сприяють отриманню Заявником документів, що посвідчують особу.

З наведеного вбачається, що передбачені Порядком №560 напрями діяльності центрів «Крим-Україна» охоплюють в себе впровадження заходів, в тому числі, але не виключно, передбачених пунктом 4 завдання 7 Плану заходів.

Тобто, фактично спектр дії Порядку №560 в частині визначення завдань, покладених на Центри та здійснення ними відповідних заходів по забезпеченню доступу до освіти дітей та молоді та спектр дії Плану заходів в частині пункту 4 завдання 7 направлені на одну мету - консультування, оформлення документів, сприяння проведення та допомога дітям у підготовці до державних атестацій та вступу у вищі навчальні заклади, інакше кажучи - розповсюджується на врегулювання одногалузевих питань в частині забезпечення надання допомоги дітям та молоді у сфері освіти, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, що передбачає здійснення однотипних заходів.

При цьому, як зазначено судом вище, згідно з даними статистичної інформації, у 2018 році до освітніх центрів «Крим-Україна» Херсонської області за консультацією звернулися 522 особи з АР Крим, у тому числі: до Херсонського державного університету - 94 особи; Херсонського національного технічного університету - 184 особи, Херсонської державної морської академії - 117 осіб; Херсонського державного аграрного університету - 113 осіб; Херсонської філії Національного університету кораблебудування імені Адмірала Макарова - 14 осіб. Департаментом освіти, науки та молоді Херсонської ОДА у 2018 році здійснено особистий прийом 28 громадян з АР Крим.

Наведені обставини свідчать, що вищевказані Центри функціонують та забезпечують виконання покладених на них завдань, зокрема, включаючи завдання, передбачені пунктом 4 завдання 7 плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

При цьому, на переконання суду, надання таких консультаційно-інформаційних послуг чи то при Вищих навчальних закладах, чи то в освітніх інформаційно-консультаційних пунктах, створених при місцевих органах виконавчої влади Херсонської області не має вирішального значення, оскільки кінцевою метою є надання необхідних послуг дітям та молоді, які цього потребують.

Також, суд бере до уваги інформацію, надану Херсонською обласною державною адміністрацією з того приводу, що інформація стосовно інформаційно-консультативних пунктів при вищих навчальних закладах поширювалась серед користувачів, шляхом розміщення відповідної реклами на інтернет-платформах, рекламних плакатах, листівках, створення відеороликів, тобто, відповідачем в особі Херсонської обласної державної адміністрації вчинялись дії спрямовані на забезпечення доступ осіб до відповідних консультаційних пунктів, не залежно від того, де вони були розташовані.

Окрім того, суд зауважує, що функціонування інформаційно-консультативних пунктів фактично на базі вже готових Центрів, які повністю функціонують, забезпечені рекламою та є доступними для користувачів, сприяє економії видатків бюджету, враховуючи складне матеріальне забезпечення освітньої галузі, яке в даному випадку повинно здійснюватись за кошти Херсонської обласної державної адміністрації, що в свою чергу є оптимізацією виконання покладених на відповідачів завдань, а головне, сприяє як найшвидшому досягненню поставленої мети щодо створення відповідних консультаційних пунктів.

Що стосується мети та сфери дії проєкту «Центр по підготовці до ЗНО «Крок до херсонського ВИШу», затвердженого наказом Департаменту освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 18 грудня 2018 року № 341, суд зауважує, що дійсно, зі змісту даного проєкту вбачається, що його метою є допомога випускникам Херсонської області, які навчаються у сільській місцевості, підготуватися до зовнішнього незалежного оцінювання й вступити до закладу вищої освіти, розташованого у Херсонській області, проте фактично, зазначений проєкт не обмежує права на вільний доступ до освіти особам, які проживають на тимчасово окупованій території, а освіту здобувають на Херсонщині, а більше того, відсутній поділ на осіб, які проживають на Херсонщині, й осіб, які проживають на тимчасово окупованій території, і при визначенні рейтингових показників за результатами ЗНО, так як результати ЗНО осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях, враховуються закладу Херсонської області, де випускник здобував освіту.

Що стосується часткового виконання плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, згідно звіту за 2019 рік, який судом досліджено в судовому засіданні, суд зауважує, що примітка частково є доцільною, оскільки відповідні заходи необхідно впроваджувати кожен рік поспіль, а тому зазначення повного виконання суперечило б регулярному характеру впроваджувальних заходів, оскільки такі мають здійснюватись систематично.

Суд зауважує, що як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов`язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з`ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Вказану позицію щодо розуміння бездіяльності суб`єкта владних повноважень неодноразово викладав в своїх постановах Верховний Суд, зокрема, у постановах від 18 лютого 2021 року у справі №160/6885/19, від 04 березня 2021 року у справі №855/14/21, від 11 березня 2021 року у справі №855/18/21, від 21 квітня 2021 року у справі №9901/108/21.

Отже, враховуючи вищевикладене, суддів приходить до висновку про те, що відповідачами вживалися заходи на виконання пункту 4 завдання 7 Плану заходів, спрямованих на реалізацію деяких засад державної внутрішньої політики щодо тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №218-р, а тому протиправна бездіяльність відповідачів щодо виконання пункту 4 завдання 7 Плану заходів - відсутня, у зв`язку із чим позовні вимоги задоволенню не підлягають, що вірно встановлено судом першої інстанції.

За приписами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якими судові витрати підлягають поверненню позивачу, який не є суб`єктом владних повноважень при задоволенні позову.

За таких обставин підстави для відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 72-74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову заступника прокурора Автономної Республіки Крим (03150, м Київ, вул. Ділова, 24, код ЄДРПОУ 02911088) - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 19 серпня 2021 року.

Суддя Вєкуа Н.Г.