
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2021 року м. Київ № 640/6708/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Клименчук Н.М., розглянувши у порядку (спрощеного) письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії:
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) (далі - відповідач), у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунків пенсії з 01.05.2016 на підставі довідки Держекспортконтролю від 08.01.2020 № 1; з 01.01.2017 на підставі довідки Держекспортконтролю від 08.01.2020 № 2; з 01.01.2018 на підставі довідки Держекспортконтролю від 08.01.2020 № 3; з 01.01.2019 на підставі довідки Держекспортконтролю від 14.02.2020 № 21; з 01.01.2020 на підставі довідки Держекспортконтролю від 14.02.2020 № 22;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунки пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2016, з 01.01.2017, з 01.01.2018, з 01.01.2019 та з 01.01.2020 з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідках Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 1, від 08.01.2020 № 2, від 08.01.2020 № 3, від 14.02.2020 № 21, від 14.02.2020 № 22;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві проводити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01.05.2016, з 01.01.2017, з 01.01.2018, з 01.01.2019 та з 01.01.2020 без обмеження максимального розміру та в повному обсязі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у прийнятті довідок Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 1, від 08.01.2020 № 2, від 08.01.2020 № 3, від 14.02.2020 № 21 та від 14.02.2020 № 22 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , які були виготовлені та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві відповідно до вимог чинного законодавства. Таким чином, позивач вважає бездіяльність відповідача такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.03.2020 відкрито провадження у адміністративній справі, встановлено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
19.03.2021 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що відповідач на час виникнення спірних правовідносин діяв з дотриманням вимог чинного законодавства.
31.03.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, яка не приймається судом до уваги з огляду на приписи частини третьої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 2006 року призначена пенсія згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", останній перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.
Так, Державною службою експортного контролю України було складено довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.05.2016 - від 08.01.2020 № 1; станом на 01.01.2017 - від 08.01.2020 № 2; станом на 01.01.2018 - від 08.01.2020 № 3; станом на 01.01.2019 - від 14.02.2020 № 21; станом на 01.01.2020 - від 14.02.2020 № 22.
З метою перерахунку пенсії на підставі вказаних довідок позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із відповідною заявою від 20.02.2020.
Листом № 2430-4340/Л-02/8-2600/20 від 28.02.2020 відповідач надав відповідь на заяву позивача. Зокрема зазначив, що будь які повідомлення від Мінсоцполітики про підстави для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів», постанов Кабінету Міністрів України від 25.01.2018 № 24, від 06.02.2019 № 102 і від 15.01.2020 № 16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15» до Головного управління не надходили. Повідомив, що оформлені та подані всупереч Порядку довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.05.2016, 01.01.2017, 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 не можуть бути підставою для перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із даним адміністративним позовом.
Розглядаючи спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (надалі також - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені ч.2 ст.51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, вказана норма не вказує на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
При цьому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.» (набрання чинності з 01.01.2017 року).
Таким чином, починаючи з 01.01.2017 року, законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (в редакції Закону №1774-VIII від 06.12.2016).
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців, проведена виключно на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі також - Порядок №45) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Порядок обчислення розміру пенсії за вислугу років при її призначенні (перерахунку) передбачений ст.13 та ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і визначається у процентному співвідношенні до розміру грошового забезпечення за відповідною посадою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» було затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» в редакції станом на 18.01.2017 було затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 24 від 25.01.2018 «Про впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2018 році» було затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2018 році
Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18 січня 2017 року № 15 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 102 від 06.02.2019 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо впорядкування структури заробітної плати працівників державних органів, судів, органів та установ системи правосуддя у 2019 році» було затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2019 році.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18 січня 2017 року № 15 в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 16 від 15.01.2020 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 р. № 15» було затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році.
Судом встановлено, що на підставі вказаних постанов були затверджені нові розміри посадових окладів та в подальшому Державною службою експортного контролю України було видано довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії: станом на 01.05.2016 - від 08.01.2020 № 1; станом на 01.01.2017 - від 08.01.2020 № 2; станом на 01.01.2018 - від 08.01.2020 № 3; станом на 01.01.2019 - від 14.02.2020 № 21; станом на 01.01.2020 - від 14.02.2020 № 22.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на здійснення перерахунку його пенсії, яке закріплено у ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі довідок Державної служби експортного контролю України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 08.01.2020 № 1, від 08.01.2020 № 2, від 08.01.2020 № 3, від 14.02.2020 № 21, від 14.02.2020 № 22;
Крім того, суд звертає увагу на те, що положеннями абз. 9, 11 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 про затвердження Порядку про проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, твердження відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно з довідками Державної служби експортного контролю України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 08.01.2020 № 1, від 08.01.2020 № 2, від 08.01.2020 № 3, від 14.02.2020 № 21, від 14.02.2020 № 22 є необґрунтованим та суперечать нормам чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Також судом враховується, що відповідно до ч. 2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача: з 01.05.2016 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 1; з 01.01.2017 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 2; з 01.01.2018 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 3; з 01.01.2019 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 14.02.2020 № 21; з 01.01.2020 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 14.02.2020 № 22;
Поряд з цим, суд не вбачає підстав для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві проводити виплату перерахованої пенсії з 01.05.2016, з 01.01.2017, з 01.01.2018, з 01.01.2019 та з 01.01.2020 без обмеження максимального розміру, позаяк заявлена вимога є передчасною та спрямована на майбутнє, а в матеріалах справи відсутні докази обмеження пенсії позивача максимальним розміром в минулому.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене та встановлені обставини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) відповідно до наданих довідок Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 1, від 08.01.2020 № 2, від 08.01.2020 № 3, від 14.02.2020 № 21, від 14.02.2020 № 22;
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ): з 01.05.2016 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 1; з 01.01.2017 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 2; з 01.01.2018 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 08.01.2020 № 3; з 01.01.2019 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 14.02.2020 № 21; з 01.01.2020 на підставі довідки Державної служби експортного контролю України від 14.02.2020 № 22;
4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) 840,80 грн сплаченого судового збору.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук