Рішення № 99118558, 20.08.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2021
Номер справи
620/5593/21
Номер документу
99118558
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2021 року Чернігів Справа № 620/5593/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також –позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (з урахуванням заяви від 18.06.2021) про визнання протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведенні позивачу перерахунку пенсії без обмежень згідно оновленої довідки; зобов`язання відповідача здійснити позивачу з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром відповідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення на підставі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/1657/21 від 07.05.2021 станом на 05.03.2019, зазначивши у довідці складові грошового забезпечення; зобов`язання відповідача здійснити виплату позивачу суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.04.2019 однією сумою, та подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАСУ.

Позов обґрунтований тим, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/1657/21 від 07.05.2021 зобов`язано Міністерство Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до органів Пенсійного фонду, для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 оновлену довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зазначивши у довідці:1. 1340,00 грн. - оклад за спеціальне звання. 2. 4920,00 грн. - посадовий оклад. 3. 2817,00 грн. - надбавка за вислугу років (45%).4. Надбавка за особливості проходження служби (50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років). 5.Премія (40% посадового окладу). 6. Надбавка за виконання особливо важливих завдань (50% від (ПО+ОЗ+ВР)). 7. Премії міліції (55,2% від всього грошового забезпечення). Проте відповідач не здійснює відповідний перерахунок пенсії, чим порушує права позивача. Просив суд витребувати у МВС України оновлену довідку на виконання вказаного рішення суду.

Ухвалою суду від 01.06.2021 розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача подав відзив на позов, в якому позов не визнає, оскільки з 25.04.2019 позивача за його заявою переведено на пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та на виконання рішення суду у справі № 620/1758. позивач із заявою про переведення на пенсію згідно Закону № 2262 у встановленому порядку до управління пенсійного фонду не звертався, тому вважає, що позов є передчасним. Також наголосив, що позивачем пропущений строк звернення до суду.

Щодо клопотання позивача про витребування від МВС України оновленої довідки на виконання рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/1657/21 від 07.05.2021, то зазначає таке.

Вимоги до клопотання про витребування доказів визначені у ч. 2 ст. 80 КАС України.

Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 77 КАС України докази суду надають сторони.

Учасниками справи є сторони, треті особи (ч. 1 ст. 42 КАС України). Проте МВС України не є учасником справи.

У свою чергу ч. 2 ст. 167 КАС України передбачено якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.

Отже, оскільки вказане клопотання не відповідає вимогам ч. 2 ст. 80 КАС України, та МВС України не є стороною у справі, тому відповідно до ч. 2 ст. 167 КАС України суд вважає повернути клопотання позивачу без розгляду.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач отримує пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується рішенням відповідача про перерахунок пенсії від 15.06.2021, наявного в матеріалах справи.

Позивач звернувся до суду з даним позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі оновленої довідки, яка має бути видана МВС України, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/1657/21 від 07.05.2021.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінивши за правилами ст.90 КАС України належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їхніх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Отже, особи, які одночасно мають право на різні види державної пенсії самостійно обирають вид пенсії, який бажають отримувати. Діюче законодавство не передбачає отримання двох різних державних пенсій.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.ч. 2 та 3 ст.51 названого Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Так, згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку, пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку проведення перерахунку, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку проведення перерахунку).

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01 березня 2018 року, затверджено, зокрема, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 14), додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу (додаток 15) та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (додаток 16).

Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, за висновком суду, є безумовною підставою для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Водночас питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок ).

Відповідно до п. 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Пунктом 14 Порядку визначено орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом № 2262 (додаток 3).

Відповідно до пункту 18 Порядку рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Згідно пункту 23 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії:

Пунктом 24 Порядку встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Звертаємо увагу суду на той факт, що пунктом 18 Порядку передбачено, що рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.

Однак позивачем на час звернення до суду не надано докази, що ним подана відповідачу відповідна заява та довідка про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/1657/21 від 07.05.2021, а останнім відповідне рішення не прийнято. Отже, заявлені вимоги є передчасними та спрямовані на майбутнє, а відповідачем ще не вчинено дій на підставі такої довідки для перерахунку пенсії.

Вимога позивача зобов`язального характеру без отримання відповідачем оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є також безпідставною та задоволенню не підлягає.

Що стосується конкретизації позивачем розмірів основних та додаткових видів грошового забезпечення, які необхідно включити до оновленої довідки, суд зазначає, що вказані вимоги є безпідставними, оскільки докази, що МВС України направляв до відповідача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/1657/21 від 07.05.2021 відсутні, а тому відповідач не порушував законних прав та інтересів позивача в цій частині вимог. На час розгляду справи у суду відсутні підстави для задоволення таких вимог, оскільки жодних спорів з приводу розмірів таких видів грошового забезпечення наразі між сторонами не існує, а їх задоволення свідчило б про вирішення спору на майбутнє, що не відповідає задачам та принципам адміністративного судочинства.

Інші вимоги є похідними від вимог у задоволенні яких судом відмовлено, тому також задоволенню не підлягають.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Щодо клопотання відповідача про залишення позову без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, то вказане не підлягає задоволенню, оскільки для встановлення даного факту суду необхідно мати докази, з яких можна встановити, з якого часу позивач дізнався про порушення своїх прав. Проте на даний час такі відсутні.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул.П`ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005 код ЄДРПОУ 21390940.

Повний текст рішення виготовлено 20 серпня 2021 року.

Суддя І.І. Соломко