
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
20 серпня 2021 року Справа № 480/3526/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шаповал М.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, начальника Роменського ВП ГУНП в Сумській області Невожай Р.В., начальника Роменського ВП ГУНП в Сумській області Загамули Ю.В., Роменського МРВ ДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій незаконними, стягнення матеріальних збитків та моральної шкоди, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- 1) визнати незаконними дії начальника Роменського ВП ГУ НП в Сумській області Загамула Ю.В. щодо направлення для примусового виконання постави БР № 605473 від 13.06.2018 листом від 11.07.2018 №11635/69/03-18;
- 2) визнати незаконними дії начальника Роменського ВП ГУНП в Сумській області Невожай Р.В. щодо направлення для примусового виконання постави БР № 605473 від 13.06.2018 листом від 17.12.2018 №22089/69/03-18 та листом від 20.05.2019 №7491/69/03-18;
- 3) визнати незаконними дії службових осіб Роменського МРВ ДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) з виконання постанови БР № 605473 від 13.06.2018, а саме: відкриття виконавчих проваджень АСВП № 57025504, № 58343936 та № 59892362 та здійснення виконавчих дій в них;
- 4) стягнути за рахунок коштів бюджету солідарно з Роменського МРВ ДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) та Роменського МВ ГУ НП в Сумській (код 40108777) прямі матеріальні збитки у сумі 321,20 грн;
- 5) стягнути за рахунок коштів бюджету солідарно з Роменського МРВ ДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) та ГУ НП в Сумській (код 40108777) компенсацію за моральну шкоду завдану незаконними діями у сумі 321200 грн;
- 6) зобов`язати Роменський МРВ ДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та ГУ НП в Сумській вилучити з інформаційно-аналітичних систем та реєстрів інформацію, яка була внесена на підставі постанови БР № 605473 від 13.06.2018 року та виконавчих проваджень АСВП № 57025504, № 58343936 та № 59892362.
Ухвалою суду від 12.06.2020 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 04.09.2020 позовну заяву повернуто позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22.06.2021 апеляційну скаргу задоволено, ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 по справі № 480/3526/20 скасовано, справу передано на розгляд до суду першої інстанції.
16.08.2021 справа надійшла до Сумського окружного адміністративного суду після розгляду в апеляційній інстанції.
Розглянувши матеріали справи, суд залишає дану позовну заяву без руху як таку, що подана з порушенням ст. ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, разом з позовною заявою позивач подав клопотання про зменшення суми судового збору посилаючись на те, що перебуває у скрутному матеріальному становищі, а предметом позову є захист основоположних соціальних прав прямо гарантованих як міжнародним законодавством так і Конституцією України.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
В частині 2 ст. 132 КАС України зазначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Соціальні права і свободи – це можливості людини і громадянина із забезпечення належних соціальних умов життя. Цим і пояснюється їх призначення. Систему соціальних прав згідно з Конституцією України становлять: право на соціальний захист - стаття 46 Конституції України, згідно з якою громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом; право на житло - стаття 47 Конституції України, згідно з якою: кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду; право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї - стаття 48 Конституції України, відповідно до якої кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло; право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування - стаття 49 Конституції України, в якій закріплено, що кожен має право на охорону здоров`я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров`я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
Предметом позову є захист економічних прав і свобод позивача, і визнати, що ці права відносяться до соціальних прав ОСОБА_1 підстав немає.
Крім того, позивачем не було надано доказів на підтвердження свого майнового стану, заява належним чином не обґрунтована.
Крім того, зі змісту ст. 8 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що суд може, а не зобов`язаний зменшити розмір судового збору.
Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про зменшення суми судового збору.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (на 01.01.2020 законодавчо встановлений прожитковий мінімум - 2102 грн) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Вимога про відшкодування моральної шкоди, визначена у грошовому вимірі, є майновою шкодою. А отже, судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.
Позивач заявив чотири немайнові вимоги, за які слідує сплатити судовий збір із розрахунку 840,80 грн за кожну вимогу та дві вимоги майнового характеру: про стягнення матеріальних збитків у сумі 321,20 грн (розмір сплаченого судового збору має бути 840,80 грн) та вимога про стягнення компенсації за завдану моральну шкоду незаконними діями у сумі 321200 грн, за яку належить сплатити судовий збір в сумі 10510 грн.
Загальний розмір судового збору, який належить до сплати позивачем при заявлені вказаних ним в позові вимог становить: 10510 грн + 840,80 грн + (840,80 грн х 4 = 3363,2 грн) = 14714 гривень.
Отже, позивачу, в порядку усунення недоліків поданої позовної заяви необхідно надати суду докази сплати судового збору за подання до суду позовної заяви, сума якого становить 14 714 грн або докази про звільнення від сплати судового збору чи докази незадовільного майнового стану позивача для застосування положення законодавства щодо звільнення його від сплати судового збору чи зменшення розміру судових витрат, які належать до сплати позивачем при зверненні до суду.
Кошти на сплату судового збору слідує перераховувати за реквізитами:
Отримувач коштів: ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970404
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA878999980313151206084018540
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України; Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Сумський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Позивач разом з позовом подав заяву про поновлення строку звернення до суду та визнання поважними причин такого пропуску, яку мотивує тим, що лише 15.01.2020 ознайомився з виконавчих проваджень АСВП № 57025504, № 58343936, № 59892362. Оскільки до закінчення граничного строку подання звітності 1ДФ за перший квартал 2020 року, що тривала в податкових органах до кінця травня початку червня 2020, не міг документально підтвердити своє скрутне матеріальне становище в зв`язку з чим не міг заявити клопотання про зменшення судового збору.
Доказами скрутного матеріального становища особи можуть бути будь-які фактичні дані про такий стан, а не виключно довідка з податкового органу. До того ж, надана позивачем копія довідки ГУ ДПС в Сумській області № 26024 від 04.06.2020 стосується лише першого кварталу 2020 року, який був до квітня 2020 року, а за наступний час - за майновий стан позивача будь-які відомості відсутні.
Обраний ОСОБА_1 спосіб доведення скрутного матеріального стану не є єдиним і безспірним, а також не відповідає вимогам щодо строків звернення до суду.
Тому позивачеві слідує надати об`єктивні докази неможливості своєчасного звернення до суду з позовом до органів державної виконавчої служби, строк якого встановлений в частині другій статті 287 КАС України терміном у десять днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Крім того, позивач вказав відповідачем Головне управління Національної поліції в Сумській області, однак жодних позовних вимог до ГУ НП в Сумській області в позовній заяві не міститься, тому позивач має визначитися щодо вимог до ГУ НП в Сумській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, начальника Роменського ВП ГУНП в Сумській області Невожай Р.В., начальника Роменського ВП ГУНП в Сумській області Загамули Ю.В., Роменського МРВ ДВС Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій незаконними, стягнення матеріальних збитків та моральної шкоди, зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М.М. Шаповал