
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 серпня 2021 року м. Рівне №460/1711/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 доУправління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , з позовом до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, у якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу з 17.07.2018, та його неповнолітнім дітям ОСОБА_2 з 17.07.2018, ОСОБА_3 з 04.11.2018, ОСОБА_4 з 04.10.2019, щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
-зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу з 17.07.2018, та його неповнолітнім дітям ОСОБА_2 з 17.07.2018, ОСОБА_3 з 04.11.2018, ОСОБА_4 з 04.10.2019, щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як особі віднесеній до категорії 3 потерпілого Чорнобильської катастрофи, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що проживає з своїми неповнолітніми дітьми в населеному пункті, який відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Відтак, позивач має право на отримання (за себе та за своїх неповнолітніх дітей) щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює 40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року. Однак, нарахування та виплату їй вказаної щомісячної грошової допомоги у визначеному законом розмірі відповідачем здійснено не було. Позивач вважає поведінку відповідача щодо ненарахування та невиплати йому за нього та його неповнолітнім дітям у належному розмірі вказаної компенсації від держави протиправною бездіяльністю та такою, що порушує його право на отримання (за нього та за його неповнолітніх дітей) соціальної допомоги, гарантованої Конституцією України та визначеної законом.
Ухвалою від 23.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Зобов`язано сторін подати додаткові докази. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.
У встановлений судом строк відповідач відзиву не подав.
У визначений пунктом 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) строк клопотань про продовження процесуального строку для надання відзиву, у зв`язку із запровадженням в Україні карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), від відповідача не надходило.
Ухвалою від 23.04.2021 судом допущено заміну відповідача Управління СЗН Володимирецької РДА його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 19.08.2021 позовну заяву в частині позовних вимог з 17.07.2018 по 09.08.2020 залишено без розгляду.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив та врахував таке.
Позивачем долучено копію посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , згідно з яким позивач має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посвідчення діє до повноліття дитини (а.с.8).
Відповідно до свідоцтв про народження від 11.05.2017 серії НОМЕР_2 , від 09.11.2018 серії НОМЕР_3 , від 21.10.2019 серії НОМЕР_4 , виданих виконавчим комітетом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області (а.с.9-11), ОСОБА_1 є батьком неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 входять до складу сім`ї ОСОБА_2 , та постійно проживають в с.Великі Цепцевичі Вараського (Володимирецького) району Рівненської області, що підтверджується довідкою Антонівської сільської ради Володимирецького району Рівненської області від 26.02.2021 №620 (а.с.14).
Згідно з постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106, с.Великі Цепцевичі Володимирецького району Рівненської області відносяться до 3 зони гарантованого добровільного відселення.
За змістом посвідчень серії
НОМЕР_5 , виданого 07.05.2021 Рівненською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_2 є дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (а.с.50);
- №893142, виданого 07.05.2021 Рівненською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_3 є дитиною, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (а.с.50);
На звернення позивача щодо нарахування коштів передбачених ст. 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації листом від 09.04.2020 №К-2702/06-10/20 повідомило, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено. З огляду на викладене, підстави для нарахування відповідної допомоги відсутні (а.с.15).
Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач 12.03.2021, засобами поштового зв`язку 10.02.2021 (а.с.23) звернувся до суду з даним позовом.
Адміністративна справа №460/1412/21 відповідає ознакам типової справи, які визначені Верховним Судом при розгляді зразкової справи №240/4946/18 (№Пз/9901/56/18), а саме:
1) позивач: особа, яка має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та проживає в населеному пункті, жителям яких з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106;
2) відповідач: Управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації, на обліку якого перебуває позивач;
3) предмет спору: нарахування та виплата щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення осіб, які мають статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та проживають в населених пунктах, жителям яких з 1 квітня 1991 року виплачується щомісячна грошова допомога у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106, з адміністративними позовами до Управлінь праці та соціального захисту населення районних державних адміністрацій, на обліку яких перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Відтак, при вирішенні даної справи суд враховує правові висновки, викладені в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2019 у зразковій справі №240/4946/18 (№Пз/9901/56/18), та постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2019 у цій справі, провадження №11-134заі19.
01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", підпунктом 7 пункту 4 розділу І якого виключено, зокрема, статтю 37 №796-XII.
Рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018 підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону України від 28.12.2014 №76-VIII визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Отже, вказаним Рішенням Конституційного Суду України відновлено дію статті 37 Закону №796-XII, яка із 17.07.2018 є чинною.
Відповідно до статті 63 Закону №796-XII, фінансування витрат, пов`язаних із його реалізацією, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.
Згідно з підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону №796-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Вказані доповнення Конституційним Судом України в установленому порядку неконституційними не визнавалися.
Кабінет Міністрів України не визначив порядку та розміру виплати грошової допомоги, передбаченої статтею 37 Закону №796-XII.
За таких обставин, за відсутності постанови Кабінету Міністрів України про порядок та розмір виплати грошової допомоги, передбаченої статтею 37 Закону №796-XII, до спірних правовідносин застосуванню підлягають безпосередньо норми статті 37 Закону №796-XII (у редакції, чинній з 09.07.2007).
Відтак, Рішенням Конституційного Суду України №6-р/2018 з 17.07.2018 відновлено право особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та постійно проживає на території радіоактивного забруднення, на щомісячну грошову допомогу у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст.37 Закону №796-XII.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач дійсно проживає на території радіоактивного забруднення.
Водночас, що позивачем до матеріалів справи долучено копію посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 , згідно з яким позивач має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (у редакції від 19.12.1991, із змінами і доповненнями від 01.07.1992) для дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи. Посвідчення діє до повноліття дитини (а.с.8).
Судом також встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.6-7). Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_5 позивач досяг повноліття та відповідно посвідчення серії НОМЕР_1 втратило чинність.
Поряд з цим, на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2021, позивачем не надано будь-яких доказів, що підтверджують віднесення позивача до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідної категорії, чинних після досягнення ним повноліття.
Крім того, позивачем, на виконання вимог ухвали суду від 23.04.2021, також не надано належних та допустимих доказів, що підтверджують віднесення неповнолітньої дочки ОСОБА_4 до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем не було порушено право позивача в своїх інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 на отримання щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства.
Отже, позовні вимоги в частині нарахування та виплати позивачу з 10.08.2020 в його інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_4 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства, встановленої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі, що дорівнює 40% від розміру прожиткового мінімуму для осіб відповідного віку, з урахуванням проведених виплат до задоволення не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати позивачу означеної грошової допомоги за його неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , суд зазначає таке.
Статтею 65 Закону №796-ХІІ визначено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України (ч.1). Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій (ч.4).
За змістом частини третьої статті 65 Закону №796-ХІІ посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 (далі - Порядок №551), посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), іншими актами законодавства.
Пунктом 8 Порядку №551 визначено, що неповнолітнім дітям, які належать до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, видаються посвідчення "Дитина, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи" серії Д жовтого кольору.
При цьому, особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
Крім того, пунктом 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов`язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 №936, встановлено, що виплата компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг у разі, коли вперше встановлено відповідний статус постраждалої особи і видано відповідне посвідчення, проводиться з дня подання громадянином заяви, але не раніше ніж з дня видачі йому посвідчення встановленого зразка.
Тобто, саме посвідчення є документом, що підтверджує статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та підставою для отримання, зокрема, щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону №796-ХІІ.
Судом встановлено, що посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_5 , видане Рівненською обласною державною адміністрацією на ім`я ОСОБА_2 07.05.2021 (а.с.50).
Посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_6 , видане Рівненською обласною державною адміністрацією на ім`я ОСОБА_3 07.05.2021.
Враховуючи, що підставою для отримання такої грошової допомоги є відповідне посвідчення, що підтверджує статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також відповідна заява, то на момент звернення позивача до суду з даним позовом (10.02.2021) не існувало протиправної поведінки відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону №796-ХІІ, за його неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , оскільки позивач не набув права на отримання такої допомоги за неповнолітніх доньок ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Тобто, спірні правовідносини сторін в цій частині позовних вимог виникли після пред`явлення позову
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.
Суд зауважує, що в розумінні КАС України, захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 ) у задоволенні позову пред`явленого в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей, ОСОБА_2 (свідоцтво про народження від 11.05.2017 серії НОМЕР_2 , видане виконавчим комітетом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області), ОСОБА_3 (свідоцтво про народження від 09.11.2018 серії НОМЕР_3 , видане виконавчим комітетом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області), ОСОБА_4 (свідоцтво про народження від 21.10.2019 серії НОМЕР_4 , видане виконавчим комітетом Великоцепцевицької сільської ради Володимирецького району Рівненської області) до Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (вул. Соборна, 23, смт.Володимирець, Рівненська область, 34300, ЄДРПОУ 44130979) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 19 серпня 2021 року
Суддя Н.О. Дорошенко