
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К Р Е М А У Х В А Л А
19 серпня 2021 р. Р і в н еСправа №460/1131/20
Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дорошенко Н.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 у адміністративній справі за позовом: ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій.
Рішенням суду від 13.04.2020, яке набрало законної сили 06.07.2020, позов задоволено повністю.
04.08.2021 від ОСОБА_1 надійшла заява про постановлення окремої ухвали стосовно порушення ГУ ПФУ в Рівненській області законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення по статтям 366-367, 382 Кримінального кодексу України. Просив направити таку окрему ухвалу у слідчий відділ МВ НПУ в Рівненській області.
При вирішенні даної заяви суд встановив та врахував таке.
Ухвалою суду від 19.08.2020 зобов`язано ГУ ПФУ в Рівненській області подати до Рівненського окружного адміністративного суду у встановлений судом строк до звіт про виконання судового рішення від 13.04.2020 у справі №460/1131/20.
Ухвалами від 02.12.2020, 12.03.2021 та 09.06.2021 було встановлено ГУ ПФУ в Рівненській області новий строк для подання суду означеного звіту.
За розглядом звітів суб`єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду у даній справі встановлено, що доплату за період з 06.07.2020 по 31.08.2020 в сумі 271,39 грн та новий розмір пенсії в сумі 10506,23 грн було виплачено у вересні 2020 року в основний період виплати пенсії. Доплата за період з 01.02.2008 по 05.07.2020 становила 444437,00 грн. На даний час такі кошти пенсіонеру не виплачені.
Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Рівненській області зверталося до Пенсійного фонду України про виділення коштів на виконання рішення суду у справі № 460/1131/20.
Відповідно до листа-відповіді Пенсійного фонду України від 24.12.2020 №2800-040101-9/45440 (т.1 а.с.240) головним розпорядником коштів державного бюджету за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" (далі - програма 2506080), є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець та розпорядник коштів нижчого рівня. Пропозиції на 2021 рік та на період 2022 - 2023 роки по програмі 2506080 вже сформовані Пенсійним фондом України та подані головному розпоряднику бюджетних коштів. Кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачаються у складі програми 2506080. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду остаточно буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, який згідно з пп.1-1 п.14 розділу VI «Прикінцеві тa перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджуються Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
В поточному році ГУ ПФУ в Рівненській області також неодноразово зверталося до Пенсійного фонду України з листами від 20.04.2021 №1700-0802-5/17061 та від 16.06.2021 №1700-0802-5/25791, у яких просило профінансувати суму заборгованості, що нарахована за рішенням суду у справі №460/1131/20, для виконання його у повному обсязі та недопущення застосування до керівника ГУ ПФУ в Рівненській області штрафу відповідно до ст.382 КАС України (т.2 - а.с.28, 56).
В свою чергу, Пенсійний фонд України в листах від 22.01.2021 №2800-030203-7/2878 та від 20.05.2021 №2800-030203-9/23561 зазначив, що виплата пенсії ОСОБА_1 у перерахованому розмірі здійснюється з січня 2021 року. Різницю коштів, що утворилась внаслідок здійсненого перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Рівненській області обліковано в реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виплата пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” (далі - програма 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Законом України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” по програмі 2506080 передбачено 195,3 млрд грн. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Враховуючи вищезазначене, погашення заборгованості, обчисленої на виконання рішення суду, буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету (т.2 а.с.1-2, 39).
Також, на запит відповідача від 16.06.2021 №1700-0802-5/25791 Пенсійний фонд України листом від 15.07.2021 №2800-030203-9/33821 повідомив, що роз`яснення з порушеного питання надано листом Пенсійного фонд України від 20.05.2021 №2800-030203-9/23561 (т.2 - а.с.55).
Враховуючи викладене, за обставинами справи судом не встановлено ознак кримінального правопорушення, оскільки територіальний орган Пенсійного фонду не є головним розпорядником бюджетних коштів, що виділяються на забезпечення виплат пенсій, а тому такий орган не наділений правом самостійно без відповідного правового регулювання та фінансової можливості здійснювати виплату коштів за рахунок видатків Державного бюджету України.
При цьому, зміст доданих позивачем до заяви доказів не свідчить про наявність в діях ГУ ПФУ в Рівненській області ознак кримінального правопорушення.
Окрім цього, з наданих позивачем доказів встановлено, що 17.11.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про реєстрацію кримінального провадження номер 12020180010004235 за заявою ОСОБА_1 про притягнення до відповідальності винних осіб ГУ ПФУ в Рівненській області, які не виконують судове рішення по виплаті та перерахунку його пенсії (т.1 - а.с.194).
Таким чином, оцінка дій працівників ГУ ПФУ в Рівненській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивача на виконання судового рішення в контексті наявності чи відсутності ознак кримінального правопорушення, має бути здійснена органом досудового розслідування відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України, в межах зареєстрованого кримінального провадження.
За таких обставин, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про постановлення окремої ухвали стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, задоволенню не підлягає.
Разом з тим, Положення про Пенсійний фонд України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 (далі - Положення №280), визначає, що центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, є Пенсійний фонд України (п.1).
Основними завданнями Пенсійного фонду України є, зокрема, реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню (п.3).
Підпунктом 6 пункту 4 Положення №280 визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів, зокрема, щодо забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Таким чином, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення, та покликаний забезпечити своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій.
Судовим рішенням у цій справі встановлено порушення права позивача на належне пенсійне забезпечення починаючи з 2008 року.
Як стверджується матеріалами справи, належне відновлення територіальним органом Пенсійного фонду порушеного права ОСОБА_1 на виконання судового рішення тривалий час не здійснюється у зв`язку з не виділенням бюджетних коштів на виплату заборгованості з пенсії після її перерахунку.
Отже, суд вважає, що невиконання судового рішення відповідачем зумовлене пасивною поведінкою Пенсійного фонду України, що виразилося у невключенні заборгованості з пенсійних виплат ОСОБА_1 до складу бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" при формуванні бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік та, як наслідок, невиділення відповідних бюджетних призначень на цю мету.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Пунктом 5 частини третьої статті 2 КАС України визначено, що однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є обов`язковість судового рішення.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі статтею 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що виконання судового рішення є невід`ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п.2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п.3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 №11-рп/2012).
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п.43).
Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. При цьому, добровільне виконання боржником судового рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є законодавчо встановленим обов`язком такого боржника.
Водночас, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, прийнятих у справах “Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки”, “Ґаші проти Хорватії”, “Трґо проти Хорватії”, зазначає, що ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
У рішенні від 06.09.1978 у справі “Класс та інші проти Німеччини” Європейський суд з прав людини зазначив: “із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури”.
Частиною першою статті 249 КАС України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ч.4 ст.249 КАС України в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
З огляду на вище викладене, суд зазначає, що Пенсійним фондом України, внаслідок невжиття належних заходів щодо виділення бюджетних коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" для виплати територіальним органом Пенсійного фонду України заборгованості з пенсії ОСОБА_1 , що призводить до тривалого невиконання відповідачем судового рішення, порушено положення ст.129-1 Конституції України, ст.14, ст.370 КАС України, ст.26 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу”, ч.2 ст.55 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, постанов Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414, від 06.02.2008 №34, від 09.12.2015 №1013, від 06.04.2016 №292, від 18.01.2017 №15, від 23.04.2012 №355 та від 07.11.2007 №1294.
На виконання ч.5 ст.249 КАС України, суд встановлює Пенсійному фонду України строк для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, до 18.10.2021.
Керуючись статтями 166-167, 249, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постановити окрему ухвалу про виявлені порушення закону, яку довести до відома суб`єкта владних повноважень Пенсійного фонду України, для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли встановленому судом порушенню закону при проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13 квітня 2020 року у справі №460/1131/20.
Зобов`язати Пенсійний фонд України повідомити Рівненський окружний адміністративний суд про вжиті заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, у строк до 18 жовтня 2021 року.
Заяву ОСОБА_1 в частині постановлення окремої ухвали стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, залишити без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи для відома, а Пенсійному фонду України (вул.Бастіонна, 9, м. Київ-14, 01601; код ЄДРПОУ 00035323) для виконання.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення (підписання).
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повна ухвала складена 19 серпня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко