
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2021 р. № 400/1370/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у писмьвому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, треті особи:Центральний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва, вул. Шевченка, 45, м. Миколаїв, 54001,
про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:
визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у призначенні дострокової пенсії за віком;
зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області зарахувати до стажу, що дає право на призначення дострокової пенсії за віком, період проходження військової служби та виконання інтернаціонального обов`язку та участі в бойових діях на території Ефіопії (зараз - ОСОБА_2 ) з 20.01.1985р. по 24.11.1985р. з розрахунку 1 місяць служби за три місяці;
зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з моменту виповнення йому 55 років.
В обгрунтування позову позивач вказав, що в період з 20.01.1985 року по 24.11.1985 року проходив військову службу та виконув інтернаціональний обов`язок та брав участь в бойових діях на території Ефіопії. З досягненням 55 річного віку, позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі – Закон 1058). Проте, відповідач відмовив ОСОБА_1 в призначенні такої пенсії з підстав відсутності статусу особи передбаченої п.4 ч.1 ст.115 Закону 1058, тобто статусу учасника бойових дій на території Республіка Ефіопія (наразі – Федеративна Демократична Республіка ОСОБА_3 ). Позивач вважає, що він надав до заяви всі докази, що підтверджують його участь в бойових діях та території Республіка Ефіопія в період з 20.01.1985 року по 24.11.1985 року та докази про зарахування до його загального трудового стажу, без врахування пільгового стажу, періоду військової служби в Ефіопії , періоду навчання у вищому навчальному закладі. Позовні вимоги ОСОБА_1 просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав суду відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог ОСОБА_1 . Відповідач зазначив, що при зверненні з заявою про призначення дострокової пенсії позивачем не було надано Довідки, передбаченої додатком № 2 до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Постанова № 637), а саме довідки, що підтверджує зарахування до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Третя особа – Центральний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, надала пояснення щодо позову, в яких вказала про те, що ОСОБА_1 з 03.08.2020р. є учасником бойових дій та перебуває на обліку в третьої особи. Третьою особою видано позивачу довідку від 03.12.2020р. № 1/190 про участь в бойових діях на території Ефіопії, а не про проходження військової служби на території Ефіопії. Підстави для видачі ОСОБА_1 довідки про проходження військової служби на території Ефіопії відсутні. Зокрема, ні у військовому квитку позивача, ні у трудовій книжці не міститься жодного запису про проходження ОСОБА_1 військової служби на території Ефіопії в період з 15.11.1983 року по 10.11.1984 року. Крім того, в третьої особи відсутня інформація про проходження позивачем служби у військовій частині 44708 на території Ефіопії у спірний період. Центральний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки може стверджувати лише про проходження ОСОБА_1 строкової військової служби з 15.11.1983 року по 10.11.1984 року у військових частинах Збройних сил колишнього СРСР. В задоволенні позову третя особа просила суд відмовити повністю.
Ухвалою від 05.03.2021 року суд призначив справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання відповідно до ст.260 КАС України.
Відповідно до вимог статті 262 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
12.08.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р.№ 1058-IV.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях - після досягненнями чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Згідно копії паспорту громадянина України, ОСОБА_1 на момент звернення з заявою про призначення пенсії до ГУ ПФУ в Миколаївській області досяг необхідного віку та має страховий стаж, обчислений за період протягом листопада 1993 - серпня 2018 року, - 28 років 28 днів.
До заяви про призначення пенсії позивачем додано: паспорт, картку фізичної особи- платника податків, документи, які підтверджують страховий стаж, військовий квиток НОМЕР_1 від 10.10.1983 року, посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_2 від 06.02.1996 р., довідку Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 03.12.2020 року №1/190, архівну довідку Федеральної державної казенної установи «Центральним архівом міністерства оборони Російської Федерації» від 03.11.2020 р. № 11/21844 , індивідуальні відомості з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
08.12.2020 року ГУ ПФУ в Миколаївській області винесено Рішення № 1204/03.20р. про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком у зв`язку з відсутністю статусу особи, передбаченої п.4 ч.1ст. 115 розділу XIV-I Закону № 1058-IV.
Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, тому звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Вирішуючи спір по суті, з урахуванням наданих до справи доказів, суд виходить з наступного.
Згідно архівної довідки від 06.08.2020р. виданої Миколаївським національним університетом ім.В.О.Сухомлинського, 24.08.1982р. позивачу наказом № 140 з 01.09.1982 року зараховано до трудового стажу строк навчання в Миколаївському державному педагогічному інституті імені В.Г.Бєлінського на І курсі за спеціальностю «Фізичне виховання» денної форми навчання.
Наказом № 159 від 11.11.1983 року позивача, студента 2-го курсу, відраховано з інституту з 15.11.1983р. у зв`язку з призовом до лав Радянської армії.
15.11.1983 року позивача призвано Корабельним районним військовим комісаріатом м. Миколаєва на військову службу до лав Радянської Армії до військової частини 52300, що підтверджується військовим квитком НОМЕР_1 (а.с. 20а-21), виданим Корабельним районним військовим комісаріатом м. Миколаєва 10.10.1983 року.
Пунктом а ч.1 Постанови ЦК КПРС та Ради Міністрів № 59-27 від 17.01.1983 року «Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, що знаходяться у складі обмеженого контингенту Радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім`ям» було передбачено зараховувати до вислуги років для призначення пенсії, один місяць служби за три місяці під час проходження служби на території Демократичної Республіки Афганістан, що прослужили встановлений строк служби в цій країні, а тим, хто отримав поранення, контузії, каліцтво або захворювання - незалежно від строку служби, і час безперервного перебування у зв`язку з цим на лікуванні в лікувальних закладах.
Частиною 6 Постанови ЦК КПРС та Ради Міністрів № 59-27 від 17.01.1983року «Про пільги військовослужбовцям, робітникам та службовцям, що знаходяться у складі обмеженого контингенту Радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім`ям» чітко визначено, що дія пунктів 1-5 вказаної постанови розповсюджується на військовослужбовців Радянської армії і Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки СРСР і Міністерства внутрішніх справ СРСР(включаючи військових радників та спеціалістів), які приймали участь у бойових діях, робітників та службовців, які виконували інтернаціональний обов`язок в інших країнах, які ведуть бойові дії, та їх сім`ям.
Згідно запису 18 військового квитка позивача НОМЕР_1 (а.с.20а, зворотній бік), вбачається наступне: «участь в бойових діях, бойових походах, партизанських загонах і винищувальних батальйонах», тобто запис про проходження ОСОБА_1 військової служби в період з 20.01.1985 року по 24.11.1985 року і наявність права на пільги , встановлені ЦК КПРС і Ради Міністрів від 17.01.1983 року («Про пільги військовослужбовцям робітникам та службовцям, що знаходяться у складі обмеженого контингенту Радянських військ на території Демократичної Республіки Афганістан, та їхнім сім`ям»).
03.12.2020 року Центральним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва видано позивачу довідку № 1/190, в якій вказано, що ОСОБА_1 , 1965 року народження, згідно п.2. ч.1. ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належить до осіб визнаних учасниками бойових дій на територіях інших країн.
Крім того, вказаною вище довідкою підтверджується, що в період з 20.01.1985 року по 24.11.1985 року ОСОБА_1 приймав участь у бойових діях на території Республіки Єфіопії (наразі - Федеративна Демократична Республіка ОСОБА_3 ).
Також, ОСОБА_1 перебуває на обліку учасників бойових дій в Центральному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва, що не заперечується й третьою особою у справі.
Постановою Кабінету міністрів України від 08.02.1994 року № 63 «Про організацію заходів щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в пункті 2 затверджено «Перелік держав і періодів бойових дій на їх територіях», яким надавалася допомога за участю військовослужбовців радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього СРСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території.
Відповідно до «Переліку держав і періодів бойових дій на їх територіях», затвердженого вказаною постановою, бойові дії на території ОСОБА_3 (зараз - Федеративна Демократична Республіка ОСОБА_3 ) проводилися в період з грудня 1977 року по листопад 1979 року.
Також окремим пунктом «Переліку держав і періодів бойових дій на їх територіях» визначено - «інші країни - після грудня 1979 року» з приміткою № 6.
Відповідно до примітки № 6 « Переліку держав і періодів бойових дій на їх територіях» генеральним штабом Збройних Сил колишнього Союзу РСР і після 1979 року направлялися військові фахівці в країни, на території, яких велися бойові дії, але генеральний Штаб Збройних Сил України не володіє такою інформацією. Військовим фахівцям у випадках пільги надавалися на підставі довідок 10 Головного управління Генерального штабу Збройних Сил СРСР про їх особисту участь у бойових діях.
03.11.2020 року Федеральною державною казенною установою «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації» ОСОБА_1 видано архівну довідку № 11/21844, в якій вказано, що молодший сержант ОСОБА_1 , 1965 року народження, проходив військову службу на території Ефіопії з 21.12.1984 року (відповідно до наказу командира в/ч 44708 № 036 від 20.02.1985 року) по 29.11.1985 року (відповідно до наказу командира в/ч 44708 №0243 від 05.12.1985 року) на посаді начальника радіостанції роти зв`язку.
Також архівною довідкою № 11/21844 підтверджено той факт, що в період перебування на території даної іноземної держави ОСОБА_1 приймав безпосередню участь в бойових діях з 20.01.1985 року по 24.11.1985 року (відповідно до наказу командира в/ч 44708 № 0242 від 04.12.1985 року).
Суд, вивчивши зміст такої довідки приходить до висновку про те, що такою довідкою підтверджено участь молодшого сержанта ОСОБА_1 у бойових діях на території Ефіопії (знаразі - Федеративна Демократична Республіка ОСОБА_3 ), вказано точний період участі ОСОБА_1 у бойових діях на території Ефіопії, зазначено номер військової частини, в якій проходив службу ОСОБА_1 , вказано номери та дати наказів відповідно до яких ОСОБА_1 приймав участь у бойових діях на території ОСОБА_3 .
Суд звертає увагу, що обов`язковою умовою для надання статусу учасника бойових дій є встановлення факту участі особи у бойових діях чи забезпечені бойової діяльності військ на території Республіки Ефіопія (наразі - Федеративна Демократична Республіка ОСОБА_3 ).
На підтвердження вказаного, позивачу надано статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с. 29).
18.08.2020 року Заводським районним комісаріатом м. Миколаєва надано відповідь на заяву позивача від 13.08.2020 року щодо надання інформації про підтверджуючий документ для надання статусу учасника бойових дій. З відповіді Заводського районного комісаріату м. Миколаєва вбачається, що в Списку № 1 видачі посвідчень бойових дій воїнам- інтернаціоналістам і видачі листів-талонів на пільговий проїзд на ім`я ОСОБА_1 , 1956 року народження, в колонці «найменування підтверджуючого документу, його серія, номер, ким і коли виданий..» значиться квиток НОМЕР_3 від 10.10.1983року.
Пунктом 6 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової крижки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 встановлено, що військова служба у складі діючої армії, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку що визначається Міноборони (додаток №2). Відповідно до цього Додатку, у довідці вказується, що особа проходила військову службу у складі діючої армії в період бойових дій ( в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, перебування партизанських загонах та з`єднаннях), із зазначенням загальної кількості років, місяців і днів, а також з огляду на те, що така служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
14.01.2021 року адвокат Ютовець О.О. в інтересах позивача повторно звернувся повторно з адвокатським запитом до Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо надання довідки про підтвердження трудового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Додатку № 2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637.
28.01.2020 року позивачем отримано відповідь від 26.01.2021 року за № 1/1/125 на вищевказаний запит. У відповіді на запит вказано, що відповідно до наявних облікових даних у Центральному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки міста Миколаєва, молодший сержант запасу ОСОБА_1 1965 року народження, проходив військову службу з 15.11.1983 року по 10.11.1984 року у військових частинах Збройних сил колишнього СРСР, але відомості про проходження військової служби ОСОБА_1 в складі діючої армії в період бойових дій( в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, перебування в партизанських загонах, з`єднаннях) у період з 15.11.1983 року по 10.11.1984 рік - відсутні. Довідку, про надання якої йшлася мова в запиті, надати не можливо.
Однак, суд зазначає, що вищевказана відмова у наданні довідки встановленого зразка для підтвердження наявного трудового стажу суперечить повністю довідці № 1/190 від 03.12.2020 року , яка видана тим самим Центральним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки міста Миколаєва і в якій вказано, що ОСОБА_1 з 20.01.1985p.no 24.11.1985 року приймав участь у бойових діях на території Республіка Ефіопія (зараз - Федеративна Демократична Республіка ОСОБА_3 ).
Як вбачається, Центральний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва з одного й того самого питання видав позивачу дві довідки протилежні одна одній. З чого вбачається, що відповідальні посадові особи Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва своїми протиправними діями створюють перешкоди для військовослужбовців у їх праві на пільги чим порушують права військовослужбовців, визначені вищевказаними законодавчими актами.
13.08.2020 року позивач звернувся до Миколаївської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (Адміністрація Миколаївського морського порту ) з запитом про надання списку пасажирів турбоходу « ОСОБА_4 », який 21.12.1984 року вийшов у море з Миколаївського морського торгівельного порту та здійснив рейс до Республіки Ефіопія та на якому було доставлено військовослужбовців для здійснення інтернаціонального обов`язку на території Республіки Ефіопія.
У відповіді на запит надано список пасажирів турбоходу « ОСОБА_4 », серед пасажирів вказаного судна значився громадянин ОСОБА_1 , 1965 р.н. (а.с.25).
11.09.2020 року позивач звернувся до державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» з запитом про надання інформації про рейс турбоходу « ОСОБА_4 » в 1985 році.
Крім того, у відповіді на запит позивача «Чорноморським морським пароплавством» повідомлено, що рейс турбоходу « ОСОБА_4 » ІНФОРМАЦІЯ_1 заходив у порт ОСОБА_5 ) відповідно до записів судового журналу т/х « ОСОБА_6 » № 180/694 стор.14 (1984-1985рр.) також повідомлено про те, що у записах на ст. 11-14 вищевказаного судового журналу зроблено описки в датах з 02.01.1985р. по 05.01.1985 р.: помилково записаний 1984 рік замість 1985року.
Суд звертає увагу на те, що в оскаржуваному рішенні відповідача від 08.12.2020 року про відмову в призначенні дострокової пенсії, вказано неправильно дату народження заявника 15.06.1965 р, замість 27.06.1965 р. про заявника говориться в жіночому роді «звернулася із заявою про призначення пенсії» замість «звернувся».
Відповідно до «Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого Постановою КМУ № 637 від 12 серпня 1993 року «Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Копію трудової книжки позивач надав до ГУ ПФУ в Миколаївській області разом з заявою про призначення пенсії, відповідно до записів якої трудовий стаж позивача на момент звернення до ГУ ПФУ в Миколаївській області становить 28 років 28 днів без врахування пільгового стажу.
Частиною 6 «Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого Постановою КМУ № 637 від 12 серпня 1993 року для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МИС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.
Під час звернення позивача до ГУ ПФУ в Миколаївській області з заявою про призначення пенсії позивачем також надано копію військового квитка НОМЕР_1 , архівну довідку видану Федеральною державною казенною установою «Центральним архівом міністерства оборони Російської Федерації» від 03.11.2020 р. № 11/21844.
Згідно «Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого Постановою КМУ № 637 від 12 серпня 1993 року «Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони» (додаток № 2)» .
Проте, позивач на момент звернення до ГУ ПФУ в Миколаївській області не перебував у складі діючої армії, військову службу він проходив з 1983-1985рр. в лавах Радянської Армії, а тому вимога надати довідку військового комісаріату, яка видається в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2) відповідно до «Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» затвердженого Постановою КМУ № 637 від 12 серпня 1993 року - є неправомірною.
Розділом II Постанови Правління Пенсійного Фонду України «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» визначено, що документами, необхідними для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший є документи, що посвідчують особливий статус особи - посвідчення учасника бойових дій або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637).
Суз звертає увагу на те, що відповідно до вищевказаної постанови Правління ПФУ, заявник з метою підтвердження особливого статусу може подати один з документів: посвідченя учасника бойових дій або довідку згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Тобто один з двох документів, а не обидва документи (посвідчення та довідку) як вказано в Рішенні ГУ ПФУ в Миколаївській області від 08.12.2020 року «Про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком».
Таким чином, відповідач протиправно відмовив позивачу в призначенні дострокової пенсії на умовах, визначених чинним законодавством у зв`язку з тим, що у позивача «відсутній статус особи, передбачений п.4 ч.1 ст. 115 розділу XIV-I Закону України № 1058 - IV».
Відповідно до ч.3 ст. 1.7. Розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду №22-1 від 25.11.2005 року «У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви».
З урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідач не взяв до уваги приписи Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого Постановою Правління Пенсійного Фонду №22-1 від 25.11,2005року та письмово не повідомим позивача про те, що йому необхідно надати додатково документи з указанням та обґрунтуванням підстав яких саме документів не вистачає для оформлення дострокової пенсії.
Відповідно до п.2 ч.б Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМУ від 23липня 2014 року №280 Пенсійний фонд України для виконання покладених на нього завдань має право: отримувати безоплатно від міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали, зокрема від органів статистики - статистичні дані. Тобто, з метою підтвердження трудового стажу Позивача, уповноважені особи ГУ ПФУ в Миколаївській області могли звернутися до Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва з запитом про надання необхідних довідок, однак спеціалістами ГУ ПФУ в Миколаївській області не виконано покладених на них завдань та не направлено відповідного запиту до Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва з метою отримання документів/довідок, яких не вистачає.
З урахуванням зазначеного вище, та з урахуванням нявних у справі доказів, суд вважає, що довідку про підтвердження трудового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Додатку № 2 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637 згідно чинного законодавства видає Центральний районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва, а тому ОСОБА_1 не може нести відповідальність за неправомірні дії цього органу - Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва, до якого ОСОБА_1 неодноразово звертався в усній та письмовій формі протягом трьох місяців з проханням надати довідку про підтвердження трудового стажу відповідного зразка.
Крім того, при прийомі заяви про оформлення пенсії та наданих разом з нею документів, спеціалісти ГУ ПФУ в Миколаївській області не повідомили письмово ОСОБА_1 про невідповідність вимогам законодавства довідки, наданої Центральним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва та не надали ОСОБА_1 тримісячний термін, передбачений законодавством для надання додаткових документів, яких не вистачає для призначення пенсії, спеціалісти ГУ ПФУ в Миколаївській області не направили офіційний запит до Центрального районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Миколаєва про видачу довідки встановленого зразка,а уже через 5 днів з моменту подачі повного пакету документів для оформлення пенсії (повний пакет документів позивачем подано 03.12.2020 року) - 08.12.2020 року винесено Рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області про відмову в призначенні пенсії.
Крім того, суд вважає, що спеціалісти ГУ ПФУ в Миколаївській області при розгляді заяви позивача про призначення дострокової пенсії, не взяли до уваги статус ОСОБА_1 , як учсника бойових дій, передбачених чинним законодавством, а саме: у Рішенні ГУ ПФУ в Миколаївській області від 08.12.2020року про відмову в призначенні дострокової пенсії надано неправдиві твердження щодо відсутності у ОСОБА_1 статусу Учасника бойових дій. При тому, що ОСОБА_1 надано ГУ ПФУ в Миколаївській області всі необхідні документи, які згідно п.2ч.1 ст.6 ЗУ «Про статус ветеранів війни» підтверджують його статус УБД копію військового квитка.
В листі ГУ ПФУ в Миколаївській області, в якому повідомляється про відмову в призначенні пенсії, вказано « в зв`язку з відсутністю статусу учасника бойових дій».
Статус Польшакова як ячасника бойових дій підтверджується згідно законодавства, документами, які він надав до ГУ ПФУ в Миколаївській області разом з заявою про призначення пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність відмови ГУ ПФУ в Миколаївській області в призначенні дострокової пенсії, чим порушено право позивача на оформлення дострокової пенсії, передбачене Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, суд вважає, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 КАС України, зокрема критеріям законності, обґрунтованості, неупередженості.
Суд вважає, що належного захисту прав та інтересів позивача, слід визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 08.12.2020р. № 1204/03.20-р про відмову в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком; зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області зарахувати до стажу, що дає право на призначення дострокової пенсії за віком, період проходження військової служби та виконання інтернаціонального обов`язку та участі в бойових діях на території Ефіопії (зараз - ОСОБА_2 ) з 20.01.1985р. по 24.11.1985р. з розрахунку 1 місяць служби за три місяці; зобов`язати ГУ ПФУ в Миколаївській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з моменту виповнення йому 55 років.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Тому, суд дійшов висновку про наявність обгрунтованих підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.
2. Визнати неправомірними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Миколаївській області від 08.12.2020р. № 1204/03.20-р про відмову в призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком.
3. Зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) , що дає право на призначення дострокової пенсії за віком, період проходження ОСОБА_7 військової служби та виконання інтернаціонального обов`язку та участі в бойових діях на території ОСОБА_8 ) з 20.01.1985р. по 24.11.1985р. з розрахунку 1 місяць служби за три місяці.
4. Зобов`язати Головне управління ПФУ в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) дострокову пенсію за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з моменту виповнення ОСОБА_1 55 років.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов