Рішення № 99116200, 19.08.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
400/3935/21
Номер документу
99116200
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

19 серпня 2021 р. № 400/3935/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Мозолевського, 14,Веселинове,Веселинівський район, Миколаївська область,57001, Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації (вул.Центральна, будинок 27, Вознесенськ, Миколаївська область, 56500) про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо відмови в нарахуванні і виплаті компенсації послуг муніципальної няні за жовтень 2020 року; 2) зобов`язати Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області здійснити нарахування та виплату компенсації послуг муніципальної няні за жовтень 2020 року в сумі 3558 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02.01.2020 року між позивачем та ФОП ОСОБА_2 були укладені договори про здійснення догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня». Данні договори разом з розрахунковим документом на оплату послуг за договором за жовтень 2020 року в сумі 3558,00 грн. було надано відповідачу для нарахування і виплати суми компенсації. 20.11.2020 року відповідачем було надане повідомлення про відмову в нарахуванні і виплаті компенсації в зв`язку з тим, позивач не підтвердила своє право на отримання допомоги. Посилаючись на протиправність дій відповідача, позивач звернулася до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою суду від 07.06.2021 відкрито провадження у справі №400/3935/21 за цим позовом та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження 15.07.2021.

Також вказаною ухвалою встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження, але не пізніше 08.07.2021.

Станом на 15.07.2021 відзив від відповідача до суду не надійшов.

Дослідив матеріали справи, суд встановив, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області припинено.

Відповідно до розпорядження КМУ від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій" Веселинівську районну державну адміністрацію Миколаївської області реорганізовано шляхом приєднання до Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації.

Ухвалою суду від 15.07.2021 залучено до участі у справі у статусі 2 відповідача - Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації.

02.08.2021 року до суду надійшов відзив на позов від Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації. Відповідач просив відмовити в задоволенні позову, зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68. Внесеними змінами передбачено обов`язок заявника разом із заявою надати копію трудової книжки отримувача послуги «муніципальні няня» та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державні соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу зі формою ОК-7) (для фізичних осіб-підприємців). Зазначена постанова набрала чинності 02 жовтня 2020 року. Відтак, для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» позивачу необхідні було до 03 листопада 2020 року подати у Департамент усі документи, визначені новою редакцією пунктів 5-7 постанови Кабінету Міністрів України, які підтверджували б право на отримання компенсації послуги. У передбачені вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України строки позивач не надала документи, визначені пунктами 5-7. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 у разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації. Вважає, що підстав для призначення та виплати компенсації послуги «муніципальна няня» у відповідача не було, а тому, враховуючи положення пункту 2 вказаної вище постанови позивачу було припинено виплату компенсації такої послуги з жовтня 2020 року.

Дослідив матеріали справи, суд встановив.

ОСОБА_1 є матір`ю малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 .

02.01.2020 року між позивачем та ФОП ОСОБА_2 були укладені договори про здійснення догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», що надається відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68 (із змінами).

Позивач направила відповідачу заяву разом з розрахунковим документом на оплату послуг за договором за жовтень 2020 року в сумі 3558,00 грн.

Листом від 20.11.2020 №Ш-29 Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області повідомило позивача про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2020 року № 897 внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року №68. Зазначено, що батьки, які отримують компенсацію повинні підтвердити своє право на отримання виплати протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою, шляхом подання документів, передбачених Порядком. У листі зазначено, що оскільки позивач не підтвердила своє право на отримання допомоги, виплата компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року її не проводиться.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - Порядок № 68, в редакції чинній на момент призначення позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня»).

Відповідно до пункту 2 Порядку №68, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - послуга «муніципальна няня») - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги «муніципальна няня» - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 68 відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»).

Призначення та виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).

За приписами пункту 4 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» виплачується отримувачу послуги «муніципальна няня» у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 68 право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.

Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 6 вказаного Порядку договір укладається у письмовій формі між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.

У договорі має бути визначено, зокрема, назву послуги, її обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін.

Для отримання компенсації послуги «муніципальна няня» отримувач послуги «муніципальна няня» протягом місяця після укладення договору подає місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем свого проживання заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 8 і 9 цього Порядку (пункт 7 Порядку № 68).

Відповідно до пункту 8 Порядку № 68 у паперовій формі отримувач послуги «муніципальна няня» подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги «муніципальна няня»; заяву про перерахування коштів для компенсації послуги «муніципальна няня» із зазначенням рахунка в установі банку; копію договору між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня» (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини; паспорта отримувача компенсації послуги «муніципальна няня» з даними про прізвище, ім`я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги «муніципальна няня»; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною).

Відповідно до пункту 11 Порядку № 68 місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення: розглядають подані документи та у разі потреби уточнюють в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформацію про муніципальну няню, з якою укладено договір; протягом десяти робочих днів із дати надходження документів приймають рішення про призначення компенсації послуги «муніципальна няня»; протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення письмово інформують отримувача послуги «муніципальна няня» про прийняте рішення.

Отримувачу послуги «муніципальна няня» може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги «муніципальна няня» у разі подання пакета документів, передбаченого пунктом 7 цього Порядку, не в повному обсязі, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 68 компенсація послуги «муніципальна няня» призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги «муніципальна няня» та муніципальною нянею.

Виплата компенсації послуги «муніципальна няня» здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги «муніципальна няня» документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня».

Як передбачено пунктом 13 Порядку № 68, отримувач послуги «муніципальна няня»: щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня»; протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги «муніципальна няня».

У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» припиняється.

Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги «муніципальна няня», виплата компенсації послуги «муніципальна няня» поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги «муніципальна няня».

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» внесено зміни до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 «Деякі питання надання послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Установлено, що протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» (далі - компенсація послуги «муніципальна няня»), повинні підтвердити своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються.

У разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Вказана постанова набрала чинності 02 жовтня 2020 року, таким чином з 02 жовтня 2020 року протягом одного місяця з дня набрання чинності цією постановою батьки, опікуни дитини віком до трьох років, які отримують компенсацію послуги «муніципальна няня», повинні були підтвердити своє право на отримання такої послуги шляхом подання структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 897.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами, протягом місяця з 02 жовтня 2020 року ОСОБА_1 не підтвердила своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання відповідному місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до Порядку.

Суд зауважує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 № 897 «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» встановлено, що у разі непідтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» її виплата припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації.

Таким чином, не підтвердивши своє право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» шляхом подання до відповідного місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення документів, передбачених пунктами 5-7 змін, що додаються до Порядку, виплата позивачу повинна була припинитись з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які призвели до втрати права на отримання такої компенсації, а саме з листопада 2020 року.

Враховуючи те, що виплата позивачу компенсації за послуги «муніципальна няня» повинна була припинитись саме з листопада 2020 року, та те, що оплата вказаних послуг за жовтень 2020 року проводилась останньою щомісячно згідно умов договору, а відповідні докази надавались відповідачу та наявні в матеріалах справи, тому суд вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року.

Отже, відповідачем протиправно не виплачено позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» у жовтні 2020 року.

За таких обставин, суд прийшов до висновку, що дії Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року є протиправними.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виплатити позивачу компенсацію послуги «муніципальна няня» за жовтень 2020 року.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_3 ) до Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області (вул. Мозолевського, 14,Веселинове,Веселинівський район, Миколаївська область,57001, 03194648) , Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації (вул.Центральна, будинок 27, Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, 24781812) задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні і виплаті компенсації послуг муніципальної няні за жовтень 2020 року.

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації (вул.Центральна, будинок 27, Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, 24781812) здійснити нарахування та виплату компенсації послуг муніципальної няні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) за жовтень 2020 року в сумі 3558 грн.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Вознесенської районної державної адміністрації (вул.Центральна, будинок 27, Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, 24781812) ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_3 ) судові витрати в розмірі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) гривень.

4. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко