
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/12243/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Сервіс Україна» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального Укртрансбезпеки, про визнання протиправною і скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Сервіс Україна» (далі – позивач, ТОВ «Захід Сервіс Україна») з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального Укртрансбезпеки (далі – відповідач, Укртрансбезпека) в якій просить: визнати протиправною та скасувати постанову Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про накладення адміністративно-господарського штрафу №214177 від 27.04.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою позивача з оскаржуваною постановою з підстав її протиправності. Зазначено, що про наявність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №214177 від 27.04.2021 винесеної Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки в розмірі 8500 грн. за порушення габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу без відповідного дозволу ТОВ «Захід Сервіс Україна» дізналось з дати отримання постанови державного виконавця №65941685 від 02.07.2021. Вважає, що штраф накладено безпідставно, оскільки позивач не є власником транспортного засобу щодо якого було встановлено порушення габаритно-вагових норм, не використовує його для товарно-транспортних перевезень в ході здійснення господарської діяльності.
Ухвалою від 27.07.2021 суд відкрив спрощене позовне провадження у справі.
Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не подав. Повідомлявся про розгляд справи, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Суд з`ясував підстави позову, фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази, долучені до матеріалів справи, та, -
в с т а н о в и в :
ТОВ «Захід Сервіс Україна» є суб`єктом господарювання, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб підприємців та громадських формувань з 02.07.2010 Номер запису: 14151020000023932.
12.07.2021 ТОВ «Захід Сервіс Україна» отримало постанову Шевченківського відділу державної виконавчої служби у м. Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) №65941685 від 02.07.2021 щодо примусового стягнення штрафу в розмірі 8500 грн. застосованого до ТОВ «Захід Сервіс Україна» Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки згідно постанови №214177 від 27.04.2021.
Згідно зазначеної постанови на ТОВ «Захід Сервіс Україна» накладено штраф за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу» при перевезенні 16.03.2021 вантажу в Рівненські області автомобілем ТАТА НОМЕР_1 .
Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214177 від 27.04.2021 винесено за наслідками встановлення порушення вимог ч. 1 абз. 14 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вважаючи вказану постанову протиправною, ТОВ «Захід Сервіс Україна» звернулося до суду з цим позовом. Крім того позивач звернувся до відповідача із запитом на надання інформації та документів, що стосуються перевірки та розгляду справи про правопорушення.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з підп. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підп. 15, 27 п. 5 Положення).
Тому саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, здійснення габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 (чинний) визначено перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які утворюються – Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567(далі - Порядок №1567).
Згідно з п. 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 (з наступними змінами і доповненнями (далі – Закон №2344-ІІІ)) документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Приписами ст. 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.
Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже з наведених норм чинного законодавства, з`ясовано що адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.
За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону №2344- ІІІ, автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.
Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону №2344- ІІІ).
Судом з`ясовано, що адміністративно-господарську санкцію оскаржуваною постановою накладено на ТОВ «Захід Сервіс Україна» за перевищення габаритно-вагових норм при здійсненні перевезень автомобілем марки ТАТА, номерний знак: НОМЕР_1 .
Відповідно до Довідки ТОВ «Захід Сервіс України» від 21.07.2021 №2107-21 у позивача відсутнє право власності та/або право користування автомобілем марки ТАТА; д.н.з. НОМЕР_1 , автомобіль відсутній на балансі підприємства, також відсутні у договори перевезення вантажів, транспортного експедирування із третіми особами про надання послуг з перевезення вантажів вказаним автомобілем на дату винесення спірної постанови.
Жодних доказів на спростування доводів позивача Укртрансбезпекою не надано, як і не надано будь-яких доказів, що позивач у цій справі мав будь-яке відношення до вказаного транспортного засобу чи подій, які відбулися 27.04.2021, внаслідок яких оскаржувану постанову.
Ба більше згідно з відповідю №31/13-С17/Зі від 21.07.2021 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Львівській області наданої на запит позивача та долученої ним до матеріалів справи /арк. спр.64,65/, транспортний засіб марки ТАТА, д.н.з. НОМЕР_1 щодо якого було складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №214177 від 27.04.2021 з 11.11.2021 був зареєстрований за фізичною особою - ОСОБА_1 , а з 01.02.2020 автомобіль марки ТАТА, д.н.з. НОМЕР_1 був перереєстрований по спадщині на ім`я ОСОБА_2 , при цьому на автомобіль, виданий новий номерний знак, а зазначений у постанові номерний знак зданий па знищення до сервісного центру.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що ТОВ «Захід Сервіс Україна» в межах розгляду даних спірних правовідносин не є перевізником у розумінні Закону України “Про автомобільний транспорт”, а тому не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно з положеннями ст. 60 Закону № 2344-ІІІ.
При цьому, суд зазначає, що ч. 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 72 КАС України).
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати у виді судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25,72-77, 90, 132-139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про накладення адміністративно-господарського штрафу №214177 від 27.04.2021.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Сервіс Україна» (ЄДРПОУ 37162389) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (03135, м. Київ, пр. Перемоги,14, ЄДРПОУ 39816845) судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI “Прикінцевих положень” Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кравців О.Р.