
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 380/13540/21
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
18 серпня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій,-
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) із вимогами:
1) визнати бездіяльними дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів);
2) зобов`язати Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) вчинити такі законні конституційні дії:
у справі виконавчого провадження №63559872 від 10.11.2020 відповідача невідкладно виконати постанову суду від 16.06.2020 за виконавчим листом №380/1140/20 виданого 12.10.2020 Восьмим апеляційним адміністративним судом у такий спосіб, а саме:
а) за нормами пункту 7 статті 26 Закону України №1404-VIII від 02.06.2016 р. «Про виконавче провадження»:
- накласти арешт на майно боржника в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на усі його особові рахунки в установах банків, в т.ч. і у Головному управлінні казначейської служби України у Львівській області за адресою: 79005, м. Львів, вул. Левицького, 18 та підтвердити це виданим позивачу письмовим доказом протягом 10 робочих днів;
- примусово стягнути з боржника в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Державної казни виконавчий збір у розмірі 20000 грн., про що підтвердити це виданим позивачу письмовим доказом протягом 10 робочих днів;
- примусово стягнути з боржника в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборговані невиплачені позивачу пенсійні кошти в сумі 423578,79 грн. за період з 01.01.2016 по 30.09.2020 включно, про що підтвердити це виданим позивачу письмовим доказом протягом 10 робочих днів;
3) на вимогу статті 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням постанови суду від 16.06.2020 за виконавчим листом №380/1140/20 виданого 12.10.2020 Восьмим апеляційним адміністративним судом із наданням звіту про виконання судового рішення у визначені судом процесуальні строки.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Суддею встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, та містить недоліки з огляду на наступне.
Відповідно до норм ч. 1 і ч.2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Нормою ч.3 ст. 122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Таким іншим строком згідно КАС України є, зокрема, строк для оскарження рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Згідно з ч.1 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 2 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Суддею встановлено, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2020 року було скасовано рішення Львівського обласного адміністративного суду від 23.03.2020 року у справі №380/1140/20 та задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 : визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідно до виданої довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2018 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі виданої довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2018 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18, з врахуванням виплачених сум.
На підставі виконавчого листа №380/1140/20 виданого 12.10.2020 року Восьмим апеляційним адміністративним судом головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) Чурою Софією-Ганною Тарасівною було відкрито виконавче провадження № 63559872.
Згідно скарги від 03.07.2021 року, поданої позивачем до Міністра юстиції України Малюськи Дениса Леонтійовича, яка міститься в матеріалах позовної заяви, вбачається, що за підписом начальника відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Басараба Т.Ю. позивач отримав письмову відповідь від 30.12.2020 року на його звернення з приводу примусового виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконавчого листа №380/1140/20 від 12.10.2020 року.
Як зазначає позивач, ним було подано скаргу від 05.04.2021 року із вимогою зобов`язати головного державного виконавця Чуру С.-Г.Т. вчинити дії щодо арешту майна боржника та його особових рахунків, примусово стягнути з боржника 20000 грн. виконавчого збору, примусово стягнути з боржника 423578,79 грн. коштів пенсійної заборгованості, однак, як вказує позивач, відповіді він не отримав.
До суду позивач звернуся 13.08.2021 року, а тому, суддя приходить до висновку, що позивачем пропущено десятиденний строк звернення до суду з відповідним позовом.
Згідно з частинами першою, другою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З урахуванням наведеного, позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до суду із відповідним позовом та одночасно подати докази поважності причин такого пропуску.
Окрім цього, статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Згідно з пунктом 4 частини п`ятої вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів – зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У контексті наведеного суд наголошує, що позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач просить накласти арешт на майно боржника в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на усі його особові рахунки в установах банків, в т.ч. і у Головному управлінні казначейської служби України у Львівській області за адресою: 79005, м. Львів, вул. Левицького, 18 та підтвердити це виданим позивачу письмовим доказом протягом 10 робочих днів; примусово стягнути з боржника в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Державної казни виконавчий збір у розмірі 20000 грн., про що підтвердити це виданим позивачу письмовим доказом протягом 10 робочих днів; примусово стягнути з боржника в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області заборговані невиплачені позивачу пенсійні кошти в сумі 423578,79 грн. за період з 01.01.2016 по 30.09.2020 включно, про що підтвердити це виданим позивачу письмовим доказом протягом 10 робочих днів; встановити судовий контроль за виконанням постанови від 16.06.2020 року.
Однак, в мотивувальній частині позовної заяви позивачем не наведеного жодного обґрунтування на підтвердження протиправності дій чи бездіяльності відповідача.
З огляду на зазначене, позивачеві необхідно уточнити позовні вимоги та конкретизувати їх із змістом позовної заяви.
Відповідно до частини першої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддею встановлено, що позивачем не додано до позовної заяви копії позовної заяви з додатками, а тому з метою усунення чергового недоліку позивачу необхідно скерувати до суду належним чином завірену копію позовної заяви з додатками для скерування її відповідачу в справі.
Згідно положень ст. 94 КАС України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Аналогічні положення визначені Національним стандартом України «Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003., що затверджений Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55.
Так, пункт 5.27 даного стандарту визначає, що відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту.
Як видно з частини доданих до позовної заяви документів, останні не засвідчені належним чином у визначеному законодавством порядку.
З метою усунення даного недоліку позивачу слід засвідчити наступні документи: відповідь Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) №4391/300/1/03.2-15 від 05.08.2021 року.
Також суддею встановлено, що позивачем всупереч вимогам статті 160 КАС України позивачем не надано до позовної заяви копію паспорта з метою встановлення автентичності підпису ОСОБА_1 та не надано власного письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення її недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України.
Керуючись статтями 160-162, 169, 241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
п о с т а н о в и в:
залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали – десять днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Сасевич О.М.