Рішення № 99115836, 20.08.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2021
Номер справи
340/3180/21
Номер документу
99115836
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3180/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивував тим, що він є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" йому відповідно до пункту 2 цієї постанови нараховано доплату за період з 01.01.2018 року по 03.09.2019 року. З 04.09.2019 року по 31.12.2019 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області обмежило виплату перерахованої пенсії розміром 75% суми підвищення, визначеної станом на 01.03.2018 року. У червні 2021 року позивач подав заяву про здійснення перерахунку та виплату пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Відповідач надав відповідь від 11.06.2021 року, якою відмовив у перерахунку. Позивач вважає дії відповідача неправомірними та зазначає, що судовими рішеннями в адміністративних справах №826/3858/18, №640/19648/19 визнані протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанова Кабінету Міністрів України №804 від 14.08.2019 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якими керувався відповідач при проведенні перерахунку та виплаті його пенсій, а відтак обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано. З цих підстав, посилаючись на висновки Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19, позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, які полягають у непроведенні перерахунку пенсії за вислугу років призначеної йому за рахунок виплати за період з 04.09.2019 року по 31.12.2019 року 75% суми підвищення пенсії, з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести виплату йому перерахованої пенсії за період з 04.09.2019 року по 31.12.2019 року в повному обсязі, без урахування обмеження у розмірі 75% суми підвищення пенсії, а з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018 року, передбаченого постановою КМУ від 14.08.2019 року за №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

Ухвалою судді від 06.07.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач вказував, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами про зобов`язання провести йому перерахунок пенсії, а тому вимоги у цій частині повинні бути залишені без розгляду. Посилався також на те, що перерахунок пенсії позивача проведений не на підставі пунктів 1 та 2, а на підставі пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Виплачуючи позивачу перераховану пенсію, відповідач керувався пунктом 3 цієї постанови, якою запроваджено поетапний порядок виплати пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та перерахованих за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", та обумовлено виплату перерахованих пенсій виділенням коштів на їх фінансування з державного бюджету. Стверджуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має таких функцій, його представник просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 2010 році був звільнений у відставку.

З 31.12.2010 року позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення.

У зв`язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка №10001 від 17.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського.

На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у березні 2018 року проведено перерахунок пенсії позивача.

У травні 2021 року державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Кіровоградській області" за заявою позивача оформлено нову довідку №10001 від 28.05.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними за листопад 2019 року, за прирівняною посадою поліцейського.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 31.05.2016 року про перерахунок його пенсії на підставі вказаної довідки.

На цю заяву відповідач надав позивачу відповідь №3560-3580/К-03/8-1100/21 від 14.06.2021 року, у якій повідомив, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

До суду з цим позовом позивач звернувся, посилаючись на те, що з 04.09.2019 року перерахована пенсія виплачувалася йому в обмеженому розмірі.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частинами 1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 8 Закону №2262-XII передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Частиною 3 статті 52 Закону №2262-XII передбачено, що виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015 року, який набрав чинності 29.12.2015 року) передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015 року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями. Встановлене цією постановою грошове забезпечення для поліцейських за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2017 року) передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, після 01.01.2017 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII, законодавець делегував Уряду, що узгоджується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.

Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Крім того, пунктом 3 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

- з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. (пункт 4 постанови КМУ №103).

Згідно з пунктом 5 постанови КМУ №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., №45.

Пунктами 7, 8 постанови КМУ №103 постановлено уповноваженим органам, зокрема Міністерству внутрішніх справ, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45. Міністерству соціальної політики разом з Пенсійним фондом України забезпечити проведення перерахунків пенсій, передбачених цією постановою.

Отже, у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року №900-VIII та з огляду на зміну грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, позивач відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-XII набув право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 1 січня 2016 року.

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18) щодо перерахунку пенсій пенсіонерам МВС з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Судом установлено, що відповідач у березні 2018 року у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" здійснив з 01.01.2016 року перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчисливши її у розмірі 64 % відповідних сум грошового забезпечення.

Після перерахунку, проведеного відповідачем відповідно до пункту 3 постанови КМУ №103 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області №10001 від 17.03.2018 року, розмір пенсії позивача підвищився у порівнянні з розміром раніше призначеної та виплачуваної йому пенсії і таке підвищення склало 1368, 64 грн. - з січня 2016 року, 1284, 36 грн. - з жовтня 2017 року.

На виконання пункту 3 постанови КМУ №103 відповідач розпочав виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року, зокрема виплативши у квітні 2018 року суму доплати за період з січня 2018 року по березень 2018 року.

На той час виплату решти донарахованих сум за період з січня 2016 року по грудень 2017 року пенсійний орган не провів, посилаючись на те, що для їх виплати пунктом 3 постанови КМУ №103 передбачений особливий порядок, згідно з яким суми перерахованих за цей період пенсій, призначених особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), виплачуються після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету: у 2019 році - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % місячного розміру підвищення пенсії; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % місячного розміру підвищення пенсії - до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Між тим, частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року в адміністративній справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року, пункт 3 постанови КМУ №103 визнано протиправним та скасовано.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Тож часткове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року та постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 року в адміністративній справі №826/12704/18 набрали законної сили 19.11.2019 року.

За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, на момент перерахунку та до 19.11.2019 року пункт 3 постанови КМУ №103 був чинним і підлягав застосуванню у правовідносинах, пов`язаних з перерахунком та виплатою пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених за Законом №2262-ХІІ, а відповідач, виплачуючи суму перерахованих пенсій за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, у порядку, у строки та у розмірах, встановлених пунктом 3 постанови КМУ №103, діяв правомірно. Після 19.11.2019 року правила щодо розстрочення та відстрочення виплати сум підвищення пенсій за вислугу років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), перехованих за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, не діяли.

Водночас, Кабінетом Міністрів України 24.12.2019 року прийнято постанову №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян", частиною 2 пункту 1 якої установлено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 року виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 року перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Вказана постанова Кабінету Міністрів України набрала чинності з 01.01.2020 року.

Втім, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.06.2020 року в адміністративній справі №640/620/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.09.2020 року, частину 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1088 від 24.12.2019 року "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" визнано протиправною та нечинною.

Тож за правилами частини 2 статті 265 КАС України ця норма втратила чинність 29.09.2020 року.

Доказів того, що після 29.09.2020 року (від дня втрати чинності частиною 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1088 від 24.12.2019 року "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян") між позивачем та відповідачем виник публічно-правовий спір щодо обмеження чи відстрочення виплати сум перерахованих пенсій суду не надано.

Отже судом не встановлено протиправності у діях відповідача щодо відтермінування до 01.01.2019 року виплати позивачу різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром отриманої пенсії за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, розрахованої при проведенні її перерахунку у квітні 2018 року. За період з січня 2018 року по березень 2018 року позивачу виплачена різниця між фактично отриманою та перерахованою сумами пенсії. З квітня 2018 року позивач отримує пенсію у перерахованому розмірі. З 2019 року позивачу також здійснюється доплата пенсії, перерахованої за період 2016 - 2017 років.

Доводи позивача про те, що перерахована пенсія за вислугу років у 2018 - 2019 роках виплачувалася йому у заниженому розмірі, а саме у 2019 році - щомісячно 75% перерахованої пенсії, у ході судового розгляду справи свого підтвердження не знайшли. Такий порядок виплати пенсій військовослужбовців, призначених відповідно до Закону №2262-XII та перехованих з 01.01.2018 року, був передбачений пунктами 1 та 2 постанови КМУ №103, які щодо позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ (міліції), не застосовувалися.

Вимоги позивача про зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести виплату йому перерахованої пенсії за період з 04.09.2019 року в повному обсязі, без урахування обмеження, передбаченого постановою КМУ від 14.08.2019 року за №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", є безпідставними, оскільки у цей період у діях відповідача не встановлено порушень при виплаті позивачу пенсії, а постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04.09.2019 року та передбачала виплату у 2019 році особам, звільненим з військової служби, перерахованих пенсій в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, не поширювалася на пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським.

Посилання відповідача на висновки Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19 щодо розстрочення виплат сум підвищеної пенсії військовослужбовців у відставці з 05.03.2019 року, перерахованої з грошового забезпечення військовослужбовців, установленого постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", суд не приймає, оскільки адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 не підпадає під ознаки типової справи, наведені у судових рішеннях за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19.

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною 1 статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Частиною 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначається зокрема: 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Позивач додав до позовної заяви відповідь ГУ ПФУ в Кіровоградській області №3560-3580/К-03/8-1100/21 від 14.06.2021 року, яка надана на заяву позивача від 31.05.2021 року та якою відмовлено у перерахунку його пенсії на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Кіровоградській області" №10001 від 28.02.2021 року про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", за нормами чинними на листопад 2019 року.

Між тим, у позовній заяві позивач не оскаржує дії та бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, виходячи із підвищеного грошового забезпечення поліцейських, та не висуває вимог про спонукання відповідача провести такий перерахунок його пенсії.

Ухвалою від 22.06.2021 року суд звертав увагу позивача на недоліки позовної заяви та пропонував йому подати до суду виправлену позовну заяву з зазначенням вимог щодо предмету спору, які відповідають змісту порушеного права позивача. Втім, позивач не звернувся до суду з позовною заявою про спонукання відповідача провести перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки.

Відтак, розглянувши справу за позовною заявою ОСОБА_1 в межах його позовних вимог, суд не вбачає підстав для задоволення позову та відмовляє у задоволенні позовних вимог через їх безпідставність та неправильно обраний спосіб захисту.

З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, підстави для стягнення на його користь судового збору, сплаченого при зверненні до суду з цим позовом, відсутні.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш