Рішення № 99115702, 19.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
320/1573/21
Номер документу
99115702
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2021 року м.Київ №320/1573/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківської районної ради про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Білоцерківської районної ради, у якому просить суд стягнути з Білоцерківської районної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за період з 09.12.2020 року по 09.05.2021 року в сумі 177 660 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що після припинення повноважень заступника голови Сквирської районної ради сьомого скликання позивачка звернулася до відповідача з заявою про збереження за нею середньої заробітної плати на період працевлаштування відповідно до п.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», у зв`язку з тим, що працевлаштуватися на попередньому місці роботи неможливо з причин ліквідації Сквирського району. Однак, відповідач відмовив їй у такій виплаті за відсутності правових підстав, з посиланням на те, що у позивачки відсутній запис про звільнення з посади у зв`язку з обранням на виборну посаду відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП. Вважає, що вказана відмова суперечить вимогам чинного законодавства та порушує її права.

17.02.2021 ухвалою суду розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач проти позову заперечував, надіслав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що підставою для виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування є правильність звільнення особи з попереднього місця роботи. В трудовій книжці ОСОБА_1 спочатку мав бути запис про звільнення з попередньої посади в зв`язку з обранням на виборну посаду з посиланням на відповідне розпорядження, а наступним повинен бути запис про обрання заступником голови районної ради. Оскільки звільнення ОСОБА_1 з посади керуючого справами не було здійснено відповідно до закону, нею самостійно зроблене відповідне дописування запису в графі З запису №28 з метою отримання гарантії, передбаченої п.2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Крім того, позивачкою не було вчинено дій для працевлаштування за попереднім місцем роботи, а Білоцерківською міською радою не було відмовлено у наданні позивачці попередньої чи рівноцінної роботи, а відтак, підстави для виплати допомоги відсутні.

Позивачкою подано відповідь на відзив, де вона наголошує на тому, що жодних пропозицій від відповідача про працевлаштування не отримувала. Просила позов задовольнити.

22.06.2021 надійшло клопотання представника відповідача про долучення до матеріалів справи доказів. Крім того, наголошено, що позивачка працевлаштована на посаду начальника загального відділу Сквирської міської ради з 17.03.2021.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

26 листопада 2015 року ОСОБА_1 була обрана заступником голови Сквирської районної ради сьомого скликання.

У трудовій книжці ОСОБА_1 зроблений запис №27, дата запису 01.03.2011, в графі 3 зазначено - «Переведена на посаду керуючого справами, начальника організаційного відділу Сквирської районної ради», в графі 4 зазначено: розпорядження №34 від 01.03.2011.

Наступний запис №28, дата запису 26.11.2015, в графі 3 зазначено - «Обрана заступником голови Сквирської районної ради 07 скликання із звільненням і посади керуючого справами, начальника організаційного відділу згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України», в графі 4 зазначено: рішення сесії від 26.11.2005 №05-01-07.

8 грудня 2020 року відбулося перше пленарне засідання 1 сесії Білоцерківської районної ради VIII скликання, на якому визнано повноваження депутатів Білоцерківської районної ради.

Як убачається з трудової книжки позивачки, 8 грудня 2020 року повноваження ОСОБА_1 були припинені відповідно до ч. 2 ст. 56, п. 6-2 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування", в графі 4 зазначено: Протокол першої сесії Білоцерківської районної ради 8 скликання від 08.12.2020.

09.12.2020 позивачка звернулася до Білоцерківської районної ради з заявою про виплату їй протягом шести місяців середньої заробітної плати, яку вона отримувала на виборній посаді відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Листом від 21.12.2020 №Г-02-11-12 Білоцерківська районна рада повідомила ОСОБА_1 про відмову в такій виплаті з посиланням на не, що трудовий договір був припинений за попереднім місцем роботи не на підставі п. 5 ст. 36 КЗпП. Також зазначено, що до запису про обрання заступником голови ради у записі 28 дописано підставу обрання - із звільненням і посади керуючого справами, начальника організаційного відділу згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України, що абсолютно очевидно, що такий запис було зроблено пізніше з метою отримання права на виплату згідно ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За частиною другою статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.2 ст.8 ЗУ №280/97-ВР повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою. Після завершення повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, їхні виконавчі комітети продовжують здійснювати свої повноваження до затвердження сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, персонального складу її виконавчого комітету. Протягом зазначеного строку сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, очолює такі виконавчі комітети та входить до їх персонального складу. Після завершення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради у територіальній громаді, що увійшла до об`єднаної територіальної громади, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний об`єднаною територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження відповідною сільською, селищною, міською радою персонального складу її виконавчого комітету.

Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ №280/97-ВР об`єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об`єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об`єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.

Згідно з ч.3 ст.8 ЗУ №280/97-ВР об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Як убачається з матеріалів справи, відповідач є правонаступником всього майна, прав та обов`язків, зокрема Сквирської районної ради.

У разі об`єднання всіх територіальних громад одного району в одну об`єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об`єднаної територіальної громади, а пов`язані з таким майном права та обов`язки належать об`єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.

Частиною четвертою ст.8 ЗУ №280/97-ВР встановлено, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.

Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.

Частиною першою статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» № 93-IV (далі Закон № 93-IV) передбачено, що у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.

Відповідно до частини другої статті 33 Закону № 93-IV депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Отже, збереження за колишнім депутатом місцевої ради (сільським головою) на період працевлаштування середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, законодавцем безпосередньо пов`язується із неможливістю надання йому роботи (посади), яку він обіймав до свого обрання на виборну посаду, і з якої був звільнений із зв`язку із таким обранням.

Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Під рівноцінною роботою (посадою) треба розуміти роботу (посаду), не нижче за кваліфікацією чи посадою, за якою особа працювала до обрання на виборну посаду.

Отже, вказаними вище нормами законодавства встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади), а за його згоди - на іншому підприємстві, в установі чи організації.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 36 КЗпП України підставами припинення трудового договору є переведення працівника, за його згодою, на інше підприємство, установу, організацію або перехід на виборну посаду.

Суд зазначає, що для збереження на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради, але не більше шести місяців, середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді необхідне дотримання трьох умов: перебування у трудових відносинах (працевлаштування) до обрання на виборну посаду; звільнення з попереднього місця роботи у зв`язку з переходом на виборну посаду згідно п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України; неможливості надання попередньої роботи (посади), а за її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Згідно зі ст.48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.

Заповнення трудових книжок провадиться власником або уповноваженим ним органом, у якого працює (стажується) особа.

Як встановлено судом у ході розгляду справи, запис у трудовій книжці позивачки не містить звільнення з попереднього місця роботи у зв`язку з переходом на виборну посаду згідно п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України.

У той же час, у трудовій книжці позивачки зроблений запис №27, дата запису 01.03.2011, в графі 3 зазначено - «Переведена на посаду керуючого справами, начальника організаційного відділу Сквирської районної ради», в графі 4 зазначено: розпорядження №34 від 01.03.2011.

Наступний запис №28, дата запису 26.11.2015, в графі 3 зазначено - «Обрана заступником голови Сквирської районної ради 07 скликання із звільненням і посади керуючого справами, начальника організаційного відділу згідно п. 5 ст. 36 КЗпП України», в графі 4 зазначено: рішення сесії від 26.11.2005 №05-01-07.

Це означає, що трудовий договір за попереднім місцем роботи позивачки не припинений у зв`язку з переходом на виборну посаду згідно п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП України, що має наслідком відсутність права у позивачки на гарантії встановлені ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування".

Крім того, іншою підставою для виплати допомоги позивачці є неможливість надання їй відповідної роботи (посади) на період працевлаштування, а за її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому (в даному випадку - керуючого справами, начальника організаційного відділу Сквирської районної ради ) або, за її згодою, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У той же час, позивачкою не надано суду доказів звернення до Сквирської міської ради з заявою про її працевлаштування чи про відмову у такому працевлаштуванні.

Підсумовуючи викладене, на переконання суду, у позивачки відсутні правові підстави для збереження за нею на період працевлаштування середньої заробітної плати, яку вона одержувала на посаді заступника голови ради, за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Крім того, як зазначив у клопотанні відповідач, ОСОБА_1 працевлаштована на посаду начальника загального відділу Сквирської міської ради з 17.03.2021.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.