Рішення № 99114051, 18.08.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2021
Номер справи
120/6702/21-а
Номер документу
99114051
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

18 серпня 2021 р. Справа № 120/6702/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо зменшення його пенсії із 84 % до 74 % під час перерахунку пенсії з 01.01.2008 на підставі постанови КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», коли пенсійним органом було проведено масовий перерахунок пенсій, в тому числі і позивачу.

Щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Вінницькій області" від 27.05.2021 №241, то позивач вказує, що на підставі рішення Окружного адміністративного суду м.Києва 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, позивач з 19.11.2019р. набув права на перерахунок своєї пенсії у відповідності до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Тому, з метою здійснити перерахунок та виплату пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 29.06.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву.

19.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначаються Законом України від 09.04.1992 року № 2262- ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 у зв`язку зі скасуванням змін внесених до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 спростовуються відсутністю у даному нормативно - правовому акті закріпленої самостійної підстави для здійснення перерахунку пенсії, як то рішення Уряду.

Також відповідач зазначає, що перерахунок пенсії право на перерахунок пенсії у особи не виникає з кожною зміною фактичного розміру отримуваного грошового забезпечення особою, що працює за відповідною посадою. Таке право у пенсіонера виникає виключно у зв`язку з прийняттям рішення Кабінетом Міністрів України, а відповідного рішення окрім як Постанови КМУ № 103 не приймалось.

Щодо здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 з урахуванням 10% відповідно до ч. 1 п. “в” ст. 13 Закону № 2262 відповідач зазначає, що Законом України “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІУ було внесено зміни до Закону 2262, зокрема ч.1 п “в” викладено в такій редакції: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)". Тобто у позивача відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 з урахуванням 10%.

22.07.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач спростовує доводи відповідача та наводить мотиви їх відхилення. Зокрема зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019р., визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Отже, на підставі рішення Окружного адміністративного суду м.Києва 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, позивач з 19.11.2019р. набув права на перерахунок своєї пенсії у відповідності до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Також позивач вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема довідка про грошове забезпечення, про що неодноразово вказував Верховний Суд у своїй практиці.

Стосовно вимоги позивача щодо перерахунку з 01.01.2008 його пенсії з врахуванням додаткових 10% до розміру пенсії за вислугою років, визначених нормами п. "в" ч. 1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", передбачає відновлення з 01.01.2008р. відсоткового значення розміру призначеної позивачу згідно Закону №2262 пенсії за вислугою років в розмірі 84%.

Доводячи правомірність визначення пенсії в розмірі 84% відповідних сум грошового забезпечення, позивач акцентує увагу, що вона була позивачеві призначеною у 2003 році згідно Закону №2262. Натомість зміни правових норм відбулися у 2006 році, а протиправне зменшення відсоткового значення розміру призначеної пенсії з 84% до 74% відбулося уже у 2008 році, що свідчить про протиправне застосування відповідачем норм закону у зворотному часі, що є прямим порушенням вимог ст. 58 Конституції України

Крім того, позивач наполягає, що його вимога щодо проведення з 01 листопада 2019 року перерахунку раніше призначеної пенсії, виходячи із розміру 84% сум грошового забезпечення, зазначеного в довідці від 27.05.2021р. №241, є законним його правом, оскільки зазначений розмір був йому призначений згідно Закону №2262, та гарантований Державою Україна на весь період його перебування на пенсійному обліку.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив наступне.

Позивач, проходив кадрову службу в органах МВС України і в листопаді 2002 році був звільнений у відставку за станом здоров`я. Пенсія позивачу призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 79 % сум відповідного грошового забезпечення за займаною на день звільнення посадою, що підтверджується висновком про призначення пенсії (а.с. 15).

Позивач вказує, що він був визнаний інвалідом внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням військового обов`язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому на підставі змін до ст.13 Закону №2262, позивачу з 01.01.2003 було встановлено пенсію в розмірі 84% сум відповідного грошового забезпечення, що підтверджується копією таблиці перерахунку пенсії (а.с. 16).

Позивач стверджує, що з введенням в дію з 01.01.2008 постанови КМУ від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, пенсійним органом було проведено масовий перерахунок пенсій, в тому числі і позивачу.

При цьому, в ході зазначеного перерахунку відсоткове значення розміру призначеної позивачеві пенсії було зменшено з 84% до 74% сум відповідного грошового забезпечення, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії, у якому вказано, що пенсія перерахована на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294, основний розмір пенсії - 74% (а.с. 17).

З 01.01.2016 в дію було введено постанову КМУ від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі якої розмір складових грошового забезпечення змінено у сторону збільшення, що стало підставою для перерахунку раніше призначених пенсій особам звільнених зі служби органів і підрозділів МВС України.

Кабінет Міністрів України постановою від 21.02.2018р. №103 ««Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяких інших осіб» прийняв рішення перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом-2262, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”.

На підставі зазначеної постанови відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, основний розмір якої установлено у розмірі 74 % (а.с. 18).

Після відміни ряду пунктів постанови КМУ №103, у зв`язку з набранням 05.03.2019 року законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 та 19.11.2019 року - законної сили рішенням у справі № 826/12704/18 відповідно, позивач звернувся до Територіального медичного об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області про видачу оновленої Довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

У відповідь на звернення Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області» позивачу була надана довідка №241 від 27.05.2021 року про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с. 20).

В подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з заявою від 27.05.2021 в якій зазначив, що направляє довідку №241 від 27.05.2021 року про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії із обов`язковим включенням до розміру грошового забезпечення середні розміри надбавки станом на листопад 2019 року згідно листа Національної поліції України від 24.02.2021 року № 2388 09 48-2021 та з урахуванням постанови та з урахуванням постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ від 16.04.2021 №291 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 №129" з грудня 2019 року по даний час.

До заяви в додатках подав довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок його пенсії згідно нової довідки, виготовленої Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області».

Відповідач відмовив позивачу у проведені перерахунку пенсії з підстав того, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії, призначених згідно із Законом 2262-XII, після дати набрання законної сили судовим Рішенням не приймалось.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до позову позивач заявляє вимоги:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугою років та відмови у проведенні перерахунку його пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Вінницькій області» від 27.05.21 №241 про грошове забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та здійснювати виплати починаючи з 01.01.2008 року з урахуванням 10 відсотків надбавки, передбаченої п. "в" ч. 1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у відповідності до норм ст. ст. 43, 51 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016, провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із 84% розміру грошового забезпечення, зазначеного в довідці Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Вінницькій області» від 27.05.21 №241 про грошове забезпечення, з врахуванням уже виплачених сум.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Частиною першою, четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 року № 900-VIII, що набув законної сили 29.12.2015 року (далі за текстом Закон № 900-VIII), статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно зі статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року № 988 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту - Порядок №45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою №103 викладена в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Наказом МВС України від 06.04.2016 №260, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за №669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Зокрема, пунктами 4 - 10 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Згідно із пунктом 5 Постанови №103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008.

19.11.2019 набрало законної сили часткове рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, яким визнано протиправними та скасовано п. 3 постанови № 103.

Отже, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов`язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, а 19.11.2019 - пункту 3 Постанови №103, є чинними.

Пунктом 2 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно із пунктом 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п`ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Відповідно до наказу МВС України від 16.04.2021 року №291 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №219", ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" є уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Отже, до повноважень Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" належить питання щодо видачі довідок в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ.

Суд звертає увагу, що порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови №103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На думку суду, оскільки Кабінет Міністрів України до цього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком №45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії.

В той же час, подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивач має право на отримання з 01.12.2019 пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 і відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ станом на 19.11.2019.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що дії Пенсійного органу щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є протиправними, тому належним для відновлення порушених прав та інтересів позивача буде зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача з урахуванням оновленої довідки.

При цьому, перерахунок пенсії позивача повинен бути проведений з 01.12.2019, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії на підставі довідки ДУ "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" №241 від 27.05.2021 року про розмір грошового забезпечення, яка видана за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (а.с. 20).

Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу та здійснювати виплати починаючи з 01.01.2008 року з урахуванням 10 відсотків надбавки, передбаченої п. "в" ч. 1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", а також зобов`язати провести перерахунок пенсії з 01.12.2019, виходячи із 84 % розміру грошового забезпечення, то суд керується наступним.

Право на захист - це суб`єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані та оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

У даній справі спірні правовідносини виникли з підстав того, що відповідачем не проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 27.05.2021 №241.

Відповідно позивач звертався до відповідача з заявою, що міститься в матеріалах справи арк 13, у якій просив провести перерахунок пенсії з грудня 2019 року на підставі довідки.

Отже, подаючи оновлену довідку до пенсійного органу з метою перерахунку пенсії, питання щодо періоду з 01.01.2008 року з підстав зменшення відсоткового розміру пенсійних виплат заявником не піднімалось, а відповідачем у листі від 08.06.2021 відповідь з даного приводу не надавалась, та у перерахунку щодо зміни відсоткового значення відповідач у не відмовляв.

Відтак, у даному випадку спору щодо відсоткового розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії як з 01.01.2008, так з 01.12.2019 на час звернення позивача у цій справі до суду не має, тому у задоволенні цієї частини слід відмовити.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову частково.

Вирішуючи питання щодо судового збору у справі, суд зазначає, що відповідно до статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від його сплати. Відтак позивачем при подачі позову до суду судовий збір не сплачувався, а тому, керуючись положенням статті 139 КАС України судові витрати у вигляді судового збору не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України у Вінницький області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті з 01.12.2019 підвищеної пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України у Вінницькій області" від 27.05.2021 №241.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ДУ "Територіальне медичне об`єднання МВС України у Вінницькій області" 27.05.2021 №241, з урахуванням вже виплачених сум.

В іншій частині вимог - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. (м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7, код ЄДРПОУ 13322403).

Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна