
Справа №: 398/3886/21
провадження №: 2-о/398/123/21
РІШЕННЯ
Іменем України
"19" серпня 2021 р.
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
судді - Нероди Л.М.,
секретаря - Шаповал І.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу №398/3886/21 за заявою ОСОБА_1 , де заінтересована особа: Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
ВСТАНОВИВ:
ВИМОГИ ЗАЯВНИКА
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті його дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Сімферополь, АР Крим, Україна.
ПОЗИЦІЯ ЗАЯВНИКА
Заявник зазначила, що вона є рідним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в Автономній Республіці Крим, Україна. Причиною смерті стала дорожньо-транспортна пригода.
При зверненні із заявою до Олександрійського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті та отримання відповідного свідоцтва заявник отримав відмову у зв`язку з тим, що документ, підтверджуючий факт смерті, виданий на території, де орган державної влади України тимчасово не здійснює свої повноваження, тому у нього виникла необхідність звернутися до суду.
ПОЯСНЕННЯ ЗАІНТЕРЕСОВАНИХ ОСІБ
Представник Олександрійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) надіслав до суду заяву в якій просить розглянути справу у його відсутність, проти позову не заперечує.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ
Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 18.08.2021 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду в порядку окремого провадження.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Заявник ОСОБА_1 відповідно до паспорту громадянина України НОМЕР_1 , що виданий 10.01.2002 року Олександрійським МВ УМВС України в Кіровоградській області, є громадянином України.
Крім того, заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 23.06.1976 року відділом ЗАГС м. Олександрія, копією Витяга з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбо щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00032184189 від 18.08.2021 року.
Лікарське свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 від 10.08.2021 року видана органом окупаційної влади - Сімферопольським відділенням Кримського республіканського бюро судово-медичної експертизи, розташованим на тимчасово неконтрольованій території, а саме у АРК Крим, вказує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Симферопіль АРК Крим, причиною смерті є: травматичний шок, інші поєднання переломів захоплюючі декілька ділянок тіла, отримані внаслідок дорожньо-транспортної події.
Як вбачається з довідки, що видана ПП " ОСОБА_3 ", що похованням ОСОБА_2 , яке відбулось 12 серпня 2021 року займався ОСОБА_1 .
Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олекасандрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) листом від 17 серпня 2021 року вих. №1921-22.22-10 відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 у зв`язку із тим, що надане заявником лікарське свідоцтво про смерть № НОМЕР_4 , видане 10 серпня 2021 року, не входить до переліку документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація смерті.
ОЦІНКА СУДУ
Лікарське свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 від 10.08.2021 року, видане органом окупаційної влади, розташованим на тимчасово неконтрольованій території, не має юридичної сили, оскільки, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому, що встановлено п. п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Аналізуючи дане лікарське свідоцтво зрозуміло, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причиною смерті є, зокрема, травматичний шок, інші поєднання переломів захоплюючі декілька ділянок тіла, отримані внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, але в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась.
Померла ОСОБА_2 є рідною донькою заявника ОСОБА_1 , але він позбавлений можливості у позасудовому порядку здійснити державну реєстрацію факту смерті доньки.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для реалізації спадкових прав.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об`єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник, що не може реалізувати свої спадкові права, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті його доньки ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту.
НОРМИ ПРАВА
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що дані правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та Законом України «Про реєстрацію актів цивільного стану».
За змістом п. п. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
У відповідності до ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Стаття 17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення у судовому порядку факту смерті; звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою. У разі настання смерті в дорозі (у поїзді, на судні, в літаку тощо) державна реєстрація смерті може бути проведена в найближчому органі державної реєстрації актів цивільного стану. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб. Про державну реєстрацію смерті іноземця відділ державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє Міністерство закордонних справ України.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Оскільки реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт її смерті, який достовірно встановлений судом, тому вимоги заяви підлягають задоволенню.
На підставі ст. 315 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , де заінтересована особа: Олександрійський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок дорожньо-транспортної пригоди у м. Сімферополі Автономна Республіка Крим, Україна.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку та подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19.08.2021 року.
Учасники справи:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РОНКПП: НОМЕР_5 , проживає: АДРЕСА_1 ;
Олександрійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Олександрійському районі Кіровоградської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), код ЄДРОУ: 41491133, адреса місця знаходження:Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. 6-го Грудня 138.
СУДДЯ: Л.М. НЕРОДА