
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2021 року Чернігів Справа № 320/11873/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Лобана Д.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Державного підприємства "Чернігівське лісове господарство" про зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд Державного підприємства «Чернігівського лісового господарства», а саме експлуатації будівлі контори та будівлі гаражу (код за ЄДРПОУ - 00993490) за адресою: Київська область, м. Славутич, Чернігівський квартал 18, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 14.08.2020 № 23.
В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що за результатами проведеної планової перевірки додержання відповідачем вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Представник відповідача подав відзив на позов, в якому зазначив, що не згоден з позовними вимогами, оскільки позивач застосував норми ДБН В 2.5-56:2014, які поширюються на нове будівництво, розширення, реконструкцію, технічне переоснащення, реставрацію, капітальний ремонт будинків і приміщень різного призначення, які здійснюються під час перевірки. Вимоги щодо забезпечення пожежної безпеки під час експлуатації будинків і приміщень встановлюються відповідними нормативними документами системи стандартизації та нормування в будівництві, а також нормативно-правовими актами з питань пожежної безпеки. Позивач посилається на нормативно-правові акти, прийняті у 2013-2014 роках, не обґрунтовуючи підстави їх розповсюдження на будівлю, збудовану більш ніж 25 років тому за відсутності її реконструкції після прийняття та набрання чинності такими нормативними актами. Відповідач зазначає, що позивачем не взято до уваги, що будівля контори Славутицького лісництва ДП «Чернігівський лісгосп» експлуатується з 1989 року, за весь час експлуатації не було жодного випадку пожежі, а на час зведення будівлі та введення її в експлуатацію норми ДБН, на які посилається позивач не існували. З встановлених позивачем порушень практично всі були усунуті одразу після перевірки, що підтверджується фотокопіями, наданими до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на нього, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, Положення про Головне управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Київській області, затверджене наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 ( у редакції наказу ДСНС України від 12.11.2018 № 661), протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 (витяг з протоколу № 62) та доручення ДСНС України від 04.08.2020 3 03-11260/261-1 «Про виконання доручення Кабінету Міністрів України», було здійснено позапланову перевірку суб`єкта господарювання щодо додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство».
10.08.2020 було видане посвідчення № 2520 на проведення заходу державного нагляду (контролю) позапланової перевірки щодо додержання та виконання вимог у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки Державного підприємства «Чернігівське лісове господарство». Посвідчення було вручено під підпис 13.08.2020 головному лісничому Фесон В.М.
14.08.2020 за результатами позапланової перевірки був складений акт № 23 щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та було виявлено
наступні порушення:
- контора та гараж ДП "Чернігівське лісове господарство" Славутицького лісництва не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту"; - на будівлі ДП "Чернігівське лісове господарство" Славутицького лісництва відсутній адресний вказівник (назва вулиці, номер будинку), який має бути встановленим на фасаді будівлі або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби;
- в усіх будівлях ДП "Чернігівське лісове господарство" Славутицького лісництві групові електрощитки не забезпечені пояснювальними написами;
- приміщення офісу контори, 3 електронно-обчислювальною технікою, не забезпечені вуглекислотними вогнегасниками;
- пожежний щит не забезпечено комплектом засобів пожежогасіння згідно вимог, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.;
- допускається захаращення під сходовою кліткою на першому поверсі горючими матеріалами;
- дерев`яні конструкції горища та покрівлі: контори та гаражу потребують вогнезахисної обробки;
- дерев`яні конструкції навісу для паркування автотранспорту потребують вогнезахисної обробки;
- не забезпечено відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту;
- відсутнє розміщення інформації про заходи безпеки та відповідну поведінку населення в разі виникнення аварії.
Враховуючи вказані порушення, 14.08.2020 провідним інспектором Славутицького міського сектору ГУ ДСНС України у Київській області майором служби цивільного захисту Литвиненком Іллею Васильовичем складено протокол про адміністративне правопорушення KX № 016068 відповідно до ст. 175 КУпАП.
14.08.2020 провідним інспектором Славутицького міського сектору ГУ ДСНС України у Київській області майором служби цивільного захисту Литвиненком Іллею Васильовичем складено постанову КХ № 016036 про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_1 у вигляді штрафу в сумі 102 грн, який був добровільно сплачений, що підтверджується платіжним дорученням.
Відповідно до частини першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Положеннями частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно пункту 1 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
У контексті наведеного, вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної та техногенної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.
При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущені порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Щодо тверджень відповідача про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що стали підставою для звернення до суду, суд зазначає наступне.
Як вбачається з доводів сторін, разом з усуненням порушень, залишилися невиконаними частина порушень, що відповідач мотивує тим, що на момент будівництва будівлі у 1989 році проект було розроблено на основі діючих на той час норм ДБН і пожежної безпеки та не передбачав встановлення інженерних мереж на зразок системи оповіщення про пожежу.
Але ж часткове усунення виявлених позивачем порушень не спростовує факту наявності правових підстав для вжиття заходів реагування. Отже, зазначені обставини не виключають, а навпаки підтверджують наявність порушень вимог пожежної і техногенної безпеки, допущених відповідачем, на момент проведення перевірки та, відповідно, існування підстав для застосування заходів реагування.
Вказану позицію висловив у своїй поставові Верховний Суд 13 серпня 2019 року у справі № 2340/2816/18, де зазначено, що відповідач зобов`язаний надати докази, які свідчать про повне усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
У протилежному випадку вказані порушення вважаються такими, що не усунуті, і можуть призвести до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.
Суд, зазначає, що вправі надавати оцінку виключно обставинам, які слугували підставою для звернення до суду з позовом та перевіряти наявність чи відсутність порушень, які зафіксовані відповідачем, та не може надавати оцінку повноті та відповідності усунень таких порушень, що мало місце під час розгляду справи, фактично перебираючи на себе повноваження відповідача, який і повноважний перевіряти на відповідність вимогам у сфері техногенної та пожежної безпеки усунутих порушень.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд Державного підприємства «Чернігівського лісового господарства», а саме експлуатації будівлі контори та будівлі гаражу (код за ЄДРПОУ - 00993490) за адресою: Київська область, м. Славутич, Чернігівський квартал 18, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 14.08.2020 № 23.
Суд звертає увагу, що відповідач має право після усунення усіх порушень звернутися до органу державного нагляду (контролю), який ініціював зупинення, з повідомленням про їх усунення.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації (роботи) будівель та споруд Державного підприємства «Чернігівського лісового господарства», а саме експлуатації будівлі контори та будівлі гаражу (код за ЄДРПОУ - 00993490) за адресою: Київська область, м. Славутич, Чернігівський квартал 18, шляхом зобов`язання відповідача повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень зазначених в акті від 14.08.2020 № 23.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (вул. Межигірська, 8, м. Київ, 04071, код ЄДРПОУ 38537963).
Відповідач: Державне підприємство "Чернігівське лісове господарство" (вул. О.Молодчого, 18, м. Чернігів, Чернігівська обл., 07342, код ЄДРПОУ 00993490).
Повний текст рішення виготовлено 19 серпня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан