
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про призначення судової експертизи
19 серпня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2695/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Дембіцький П.Д. розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Спліт”, про застосування заходів реагування, -
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю “Спліт”, про застосування заходів реагування.
В судовому засіданні представник відповідача надав до суду клопотання про призначення в адміністративній справі № 600/2695/21-а судову пожежно-технічну експертизу.
У вказаному клопотанні відповідач на вирішення експерта поставив наступні питання:
- чи усунуті на об`єкті діяльності ТОВ «Спліт» по вулиці Каспрука, 19 м. Чернівці порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27 квітня 2021 року № 205. Якщо ні, які саме порушень є не усунутими;
- чи існують у ТОВ «Спліт» на об`єктів діяльності – вул. Каспрука, 19 м. Чернівці порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які на час перевірки становлять загрозу життю та здоров`ю людей, а також навколишньому середовищу. Якщо так, вказати перелік таких порушень та невідповідність яких актів законодавства має місце.
Проведення експертизи просив доручити Чернівецькому науково-дослідний експертно-криміналістичному центру МВС, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв майдану, 77д, поштовий індекс – 58013.
Крім того, в своєму клопотанні вказав, що оплату за проведення експертизи гарантує.
Представник Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області не заперечував щодо проведення експертизи.
Представники сторін клопотання про проведення пожежно-технічної експертизи просили розглянути в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Частиною 9 статті 205 КАС України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи приписи ст. 205 КАС України, суд вважає, що немає перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши клопотання, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання про призначення експертизи обґрунтоване та підлягає задоволенню, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні знання.
Статтею 102 КАС України визначено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта. Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" від 25.02.1994 р. № 4038-XII (далі - Закон № 4038-XII) визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно статті 68 КАС України експертом може бути особа, яка володіє спеціальними знаннями, необхідними для з`ясування відповідних обставин справи. Експерт може призначатися судом або залучатися учасником справи. Експерт зобов`язаний дати обґрунтований та об`єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання. Частиною 1 статті 103 КАС України визначено, що про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Враховуючи зазначене, з метою всебічного та об`єктивного розгляду адміністративної справи, для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, і потребують спеціальних знань, а також ненаданням жодною із сторін висновку експерта з цих самих питань, суд приходить до висновку про задоволення клопотання та необхідність призначення судової економічної експертизи.
Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 р. № 53/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.11.1998 р. за № 705/3145, затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень (далі – Інструкція) та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень (далі - Науково-методичні рекомендації), із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції України № 1420/5 від 26.04.2017 р.
У відповідності до пункту 1.2.2 Інструкції одним із основних видів (підвидів) експертизи, зокрема, є інженерно-технічна: інженерно-транспортна (автотехнічна, транспортно-трасологічна, залізнично-транспортна); дорожньо-технічна; будівельно технічна; оціночно-будівельна; земельно-технічна; оціночно-земельна; експертиза з питань землеустрою; пожежно-технічна; безпеки життєдіяльності; гірничотехнічна; інженерно-екологічна; електротехнічна; комп`ютерно-технічна; телекомунікаційна, електротранспортна експертиза; експертиза технічного стану ліфтів.
Поряд із вказаними видами інженерно-технічних експертиз експертними установами можуть проводитись також інші їх види (підвиди) та комплексні технічні дослідження із залученням відповідних фахівців у певних галузях знань, у тому числі авіаційного та водного транспорту.
З урахуванням зазначених обставин, а також з метою повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, суд вважає за можливе доручити проведення пожежно-технічної експертизи в даній справі Чернівецькому НДЕКЦ МВС, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв майдану, 77д, поштовий індекс – 58013.
Пунктом 4 ч. 2. ст. 236 КАС України передбачено, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Враховуючи вищевикладене, керуючись приписами ст. ст. 102, 103, 236, 241, 243, 248 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання представника відповідача задовольнити.
2. Призначити в адміністративній справі № 600/295/21-а пожежно-технічну експертизу.
3. Проведення пожежно-технічної експертизи доручити Чернівецькому науково-дослідний експертно-криміналістичному центру МВС, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв майдану, 77д, поштовий індекс – 58013.
4. Попередити експерта про кримінальну відповідальність, передбачену ст. 384 та ст. 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від покладених на нього обов`язків.
5. На вирішення експерта поставити наступні питання:
5.1. Чи усунуті на об`єкті діяльності ТОВ «Спліт» по вулиці Каспрука, 19 м. Чернівці порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 27 квітня 2021 року № 205. Якщо ні, які саме порушень є не усунутими;
5.2. чи існують у ТОВ «Спліт» на об`єктів діяльності – вул. Каспрука, 19 м. Чернівці порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які на час перевірки становлять загрозу життю та здоров`ю людей, а також навколишньому середовищу. Якщо так, вказати перелік таких порушень та невідповідність яких актів законодавства має місце.
6. Зобов`язати сторін за вимогою експерта, надати Чернівецькому науково-дослідний експертно-криміналістичному центру МВС, всі наявні матеріали та документи необхідні для проведення будівельно-технічної експертизи.
7. Для проведення експертизи адміністративну справу 600/295/21-а надіслати судовому експерту Чернівецькому науково-дослідний експертно-криміналістичному центру МВС, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв майдану, 77д, поштовий індекс – 58013.
8. Витрати по проведенню експертизи покласти на відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “Спліт”.
9. Провадження в адміністративній справі № 600/295/21-а зупинити до одержання висновку експертизи Чернівецькому НДЕКЦ МВС, юридична адреса: м. Чернівці, вул. Героїв майдану, 77д, поштовий індекс – 58013, разом з інформацією про права та обов`язки експерта.
11. Копію ухвали направити учасникам справи.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя П.Д. Дембіцький