
Справа № 560/7176/21
РІШЕННЯ
іменем України
19 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним, скасування рішення комісіїї та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Зоря" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.04.2021 №2532055/04328447 про відмову в реєстрації податкової накладної №12/2 від 23.03.2021 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №12/2 від 23.03.2021 датою подання її на реєстрацію.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №12/2 від 23.03.2021.
Позивач вважає рішення відповідача №№2532055/04328447 від 02.04.2021 протиправним, при цьому просить суд зобов`язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову №12/2 від 23.03.2021
Ухвалою суду від 05.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
На адресу суду 01.07.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Згідно квитанції від 31.03.2021 зупинено реєстрацію податкової накладної №12/2 від 23.03.2021 в якій зазначено, що "Реєстрація ПН/РК зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0808 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК в ЄРПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Особистий ключ електронного підпису розміщено на не захищеному носії інформації, що суперечить вимогам ЗУ "Про електронні довірчі послуги".
Відповідач звертає увагу суду на той факт, що жодною нормою не встановлено обов`язок органу податкової служби зазначати в квитанції конкретний перелік документів, а лише пропозицію платнику податків щодо надання документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
08.07.2021 року позивачем подано відповідь на відзив, відповідно до якої вказує, що не погоджується із висновками відповідача викладеними у відзиві на позовну заяву та вважає їх безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають врахуванню, тому просить позов задоволити у повному обсязі.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, а також оцінивши наявні в матеріалах належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивачем складено податкову накладну №12/2 від 23.03.2021, яку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Рішеннями від 02.04.2021 №2532055/04328447, Головне управління ДПС у Хмельницькій області відмовило позивачу у реєстрації податкової накладної №12/2 від 23.03.2021.
Підставою для відмови слугувало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, а саме відсутня інформація щодо наявності та місця зберігання товару.
Не погоджуючись із вказаним рішенням та з метою реєстрації зазначеної вище податкової накладної, позивачем було подано до комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС України скаргу на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 08 квітня 2021 разом з копіями усіх первинних документів та інших документів, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній №12/2 від 23.03.2021. За результатами розгляду скарги прийнято рішення від 21.04.2021 №17916/04328447/2, яким скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної №12/2 від 23.03.2021 в ЄРПН без змін.
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у реєстрації податкових накладних, вважає їх протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
В свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок №1246.
У відповідності до пункту 2 Порядку № 1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Відповідно до п.14 Порядку №1246, квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.12.2019 №1165 затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 № 1165 (далі - Порядок №1165).
Пунктом 3 Порядку №1165 Податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації): 1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування; 2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку; 3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну / розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D = S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Контролюючим органом позивача віднесено до переліку ризикових платників податків на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості платників податку відповідно до Порядку, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1165 від 11 грудня 2019 року.
Відповідно до п.1 Критеріїв ризиковості платників податку (додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних), відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно квитанції від 31.03.2021 №9069519582 зупинено реєстрацію податкової накладної №12/2 від 23.03.2021 в якій зазначено, що "Реєстрація ПН/РК зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0808 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК в ЄРПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Особистий ключ електронного підпису розміщено на не захищеному носії інформації, що суперечить вимогам ЗУ "Про електронні довірчі послуги".
Позивачем на адресу відповідача було направлено на виконання вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України та квитанції від 31.03.2021 №9069519582, Повідомлення №1 від 01 квітня 2021 року, якими надано пояснення з приводу зупинення реєстрації податкової накладної №12/2 від 23.03.2021. Разом із зазначеним листом, до контролюючого органу було надано копії первинних документів, що підтверджують зазначені вище операції та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Суд встановив, що до поданих пояснень до скарги на рішення про зупинення реєстрації податкової накладної, а також до позовної заяви позивачем додано первинні документи щодо підтвердження господарської операції, зокрема: Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №30 "Пояснення"; Копія договору поставки №04/03-21 від 04 березня 2021 року; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №22 "Договір Адоніс Юг"; Копія рахунок на оплату №6 від 23 березня 2021 року; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №38 "рахунок"; Копія видаткової накладної № 17 від 23 березня 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №11 "ВН №17"; Копія товарно-транспортної накладної №7 від 23 березня 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №41 "ТТН 7"; Копія довідки №817 від 14 вересня 2020 Староущицької селищної ради про підтвердження факту наявності у СТОВ "Зоря" 65,2892 га багаторічних насаджень; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №21 "Довідка ОТГ 2020 р"; Копія довідки №1124 від 26 листопада 2020 Староущицької селищної ради про підтвердження факту наявності у СТОВ "Зоря" 741,2118 га ріллі на території ОТГ; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №20 "Довідка ОТГ 20 р"; Копія Звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2020 році (Звіт №29-СГ); Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №3 "29 с/г"; Копія оборотно-сальдової відомості по рахунку 10 за березень 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №1 "10 рах"; Копія рахунку 27 за період 31.10.2020-31.12.2020; Копія рахунку 27 за період 01.01.2021-21.05.2021;¦Копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового майна 41488828 від 30 липня 2015 реєстру на земельну ділянку, на якій розташоване сховище для зберігання фруктів ("Холодильник"); Копія декларації про готовність об`єкта до експлуатації сховища для зберігання фруктів ("Холодильника"); Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №24 "Дозвіл на холодильник"; Копія договору поставки №ЗПЗ 1/2020 від 02 січня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №23 "Договір Компанія агронова"; Копія виписки по рахунку від 31 березня 2021 про оплату, зокрема, суми вказаної у рахунку на оплату №6 від 23 березня 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №10 "банк 31.03.2021 р"; Копія картки рахунку 631 за квітень 2020 - березень 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №27 "Картка 631 рах"; Копія картки рахунку 361 за 1 квартал 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №28 "Оборотка 361 рах"; Копія картки рахунку 27 за жовтень - березень 2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №25 "Картка 27 рах"; Копія повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма 20-ОПП) разом з квитанцією про прийняття документу від 07.04.2021; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №2 "20 ОПП"; Копія Специфікації №34 від 16 червня 2020 року до договору №ЗП 31 /2020; Копія Специфікації №25 від 19 травня 2020 року до договору №ЗП 31 /2020; Копія прибуткової накладної №104 від 27 травня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №37 "Прибуткова №104 травень"; Копія прибуткової накладної №47 віл 13 квітня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №36 "Прибуткова №47 квітень"; Копія прибуткової накладної №42 від 08 квітня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №35 "Прибуткова №42 квітень"; Копія прибуткової накладної №283 від 10 вересня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №34 "Прибуткова №283 вересень"; Копія прибуткової накладної №281 від 31 серпня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №33 "Прибуткова №281 серпень"; Копія прибуткової накладної №274 від 21 липня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №48 "Прибуткова №274 липень"; Копія прибуткової накладної №272 від 21 липня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №32 "Прибуткова №272 липень"; Копія прибуткової накладної №94 від 23 червня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" 08.04.2021 №31 "Прибуткова №94 червень"; Копія видаткової накладної №5120 від 10 вересня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №19 "ВН №5120 вересень"; Копія видаткової накладної №4827 від 31 серпня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №18 "ВН №4827 серпень"; Копія видаткової накладної №4087 від 21 липня 2020; Копія додатку "документ довільного формату"від 08.04.2021 №47 "ВН №4087 липень"; Копія видаткової накладної №4086 від 21 липня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №16 "ВН №4086 липень"; Копія видаткової накладної №3436 від 23 червня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №15 "ВН №3436 червень"; Копія видаткової накладної №2658 від 27 травня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №14 "ВН №2658 травень"; Копія видаткової накладної №1268 від 13 квітня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №13 "ВН №1268 квітень"; Копія видаткової накладної №1187 від 08 квітня 2020; Копія додатку «документ довільного формату» від 08.04.2021 №12 «ВН №1187 квітень»; Копія ТТН №2067 від 10 вересня 2020 ; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №43 "ТТН №2067 вересень"; Копія ТТН №1882 від 31 серпня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №17 "ТТН №1882 серпень"; Копія ТТН №1728 від 23 червня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №46 "ТТН №1728 червень"; Копія ТТН №1575 від 21 липня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №45 "ГТН 1575 липень"; Копія ТТН №1455 від 27 травня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №44 "ГТН 1455 липень"; Копія ТТН №1142 від 13 квітня 2020; Копія ТТН №773 від 08 квітня 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №42 "ТТН 773 квітень"; Копія акту №4 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за квітень 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №4 "акт 4"; Копія акту №5 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за травень 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №5 "акт 5"; Копія акту №6 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за червень 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №6 "акт 6"; Копія акту №7 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за липень 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №7 "акт 7"; Копія акту №8 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за серпень 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №8 "акт 8"; Копія акту №9 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за вересень 2020; Копія додатку "документ довільного формату" від 08.04.2021 №9 "акт 9"; Копія витягу з реєстру платників податків показників позитивної історії за період березень 2021-квітень 2021.
В результаті поданих документів відповідач спірними рішеннями відмовив позивачу у реєстрації вищевказаної податкової накладної.
Суд зазначає, що враховуючи наведені вище норми, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен вимагати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
З наявних в матеріалах справи квитанцій надісланих позивачу встановлено, що останні містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Отже, під час зупинення реєстрації спірних податкових накладних ГУ ДПС у Хмельницькій області застосувало критерії ризиковості здійснення операцій до податкових накладних, що не відповідає наведеним вище приписам пунктів 6, 7 Порядку №1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.
В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив підставу для відмови в реєстрації податкової накладної іншу, ніж у квитанції, якою зупинив реєстрацію податкової накладної.
У спірному рішенні підставою для відмови відповідач зазначив, що позивачем ненадано платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм галузевої специфіки, накладних.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем було надіслано пояснення та копії бухгалтерських документів, якими підтверджується законність та реальність господарської операції.
Зважаючи на те, що у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної у ЄДРПН був відсутній чіткий перелік документів, які необхідно було надати платнику для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Позивачем було надіслано до ГУ ДПС України в Хмельницькій області пояснення на виконання вимог п.201.16 ст.201 ПК України та квитанцій, до яких додано первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.
З наданих позивачем документів встановлено, що правочин між позивачем та його контрагентом був належним чином задокументований, оформлений з дотриманням вимог бухгалтерського законодавства та відображено в податковій звітності позивача, а отже є реальним, товарним, оплатним та таким що відбувся в дійсності.
Дослідивши подані позивачем документи, суд вважає їх достатніми для прийняття рішень про реєстрацію вищевказаних податкової накладної.
Суд враховує, що відмовивши у реєстрації податкової накладної у зв`язку з ненаданням копій документів, фіскальний орган у квитанції не зазначав, яких пояснень та документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
У Рішенні від 20.10.2011 у справі "Rysovskyy v. Ukraine" Суд Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування" передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб ("Beyeler v. Italy", "Oneryildiz v. Turkey", "Megadat.com S.r.l. v. Moldova", "Moskal v. Poland"). На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Lelas v. Croatia" і "Toscuta and Others v. Romania") і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (Oneryildiz v. Turkey", та "Beyeler v. Italy").
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків ("Lelas v. Croatia").
Суд звертає увагу відповідача, що останньому були надані усі необхідні документи для підтвердження реальності господарської операції Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" за результатами яких було складено податкова накладна № 12/2 від 23.03.2021.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки платником податків надані відповідачу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.
Суд зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складаються податкові накладні/розрахунки коригування.
Суд вважає, що зважаючи на наявність у позивача, передбачених чинним законодавством України, документів, які свідчать про реальність проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом та на те, що такі документи були надані позивачем контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної № 12/2 від 23.03.2021.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення від 02.04.2021 №2532055/04328447 про відмову в реєстрації податкової накладної і задоволення позовних вимог у цій частині.
Приписами пунктів 19, 20 Порядку № 1246, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, нормами ПК України та Порядку № 1246 чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію відповідних податкових накладних та зазначення дат їх реєстрації.
Водночас, у даному випадку, належним способом захисту прав позивача, яке існувало до виникнення спірних правовідносин буде зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря " № 12/2 від 23.03.2021.
Отже, задоволення вказаної позовної вимоги, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява № 28924/04) констатував: "Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином, стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань, становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, на користь позивача необхідно присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області 2270 грн. 00 коп., судового збору (відповідача, до якого фактично заявлені позовні вимоги, оскільки вимоги до ДПС України є похідними від задоволення/відмови в задоволенні заявленої до ГУ ДПС у Хмельницькій області вимоги про визнання протиправним та скасування рішення).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області №2532055/04328447 від 02.04.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" №12/2 від 23.03.2021 року.
Стягнути на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Зоря" судовий збір в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Зоря" (Подільське,Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область,32381 , код ЄДРПОУ - 04328447) Відповідач:Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8,Київ 1,04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)
Головуючий суддя О.П. Шевчук