Головуючий у 1 інстанції Буряк І.В.
Суддя-доповідач Ястребова Л.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
20 травня 2010 року Справа № 2-а-16921/09/0570
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Ястребової Л.В
Суддів: Колеснік Г.А
Ляшенко Д.В
при секретарі Драній Л.Г.
за участю:
представника позивача не з»явився.
представника відповідача не з»явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року по справі №2-а-16921/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Інтєргейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька задоволені частково. Скасовано рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 03.12.2008р. № 0005402344 про застосування штрафних фінансових санкцій в частині порушення п. 1 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» па суму 18 360 (вісімнадцять тисяч триста шістдесят) гривень 00 копійок.
У позовних вимогах в частині скасування рішення Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька від 03.12.2008р № 0005402344 про застосування штрафних фінансових санкцій в частині порушення п. 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 250 (двісті п'ятдесят) гривень 00 копійок - відмовлено.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» (83050, м. Донецьк, вул. Щорса. 47а, ЄДРІІОУ 33440860, ІНН 334408626503, рахунок № 2600606;0089957 в філії КБ «Приватбанк» Донецьке РУ, МФО 335496) 1 (одну) гривню 70 (сімдесят) копійок судового збору.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права.
Сторони в судове засідання не з»явилися, про день слухання справи було повідомлено належним чином
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено судом першої та апеляційної інстанцій, 17 жовтня 2008 року МДПІ у Ленінському районі М.Луганська проведено перевірку господарської одиниці зал гральних автоматів № 21, що розташований за адресою м. Луганськ, пл. Героїв ВОВ, 46 та належить позивачу, за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій,, за насідками якої був складений акт, який 28.10.2008р. зареєстрований в органі ДІЮ за місцем державної реєстрації суб'єкта господарювання за № 0320/05/62/23/33440860 (надалі - Акт перевірки №0320/05/62/25/33440860 від 17.10.2008р.).
Відповідно висновків вказаного Акту перевірки № 0320/05/62/25/33440860 від 17.10.2008р. встановлено наступні порушення вимог законодавства України:
- не надання розрахункового документу при проведенні розрахункової операції на загальну суму 50,00 грн.;
- застосування 54 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим: роботи, не зареєстровані та неопломбовані у встановленому порядку.
Таким чином, МДПІ у Ленінському районі м Луганська встановлено порушення и. 1, 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі Акту перевірки № 0320/05/62/25/33440860 від 17.10.2008р. ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька прийняло рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.12.2008р. № 0005402344, згідно якого до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 18 610,00 гривень за порушення п. п. 1, 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та згідно з п.1, 2 ст. 17 зазначеного Закону.
Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно п.2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованного, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансова санкція у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» надано визначення наступних понять:
державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій - перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій та їх модифікацій, які відповідають вимогам нормативних актів України, сертифіковані у державній системі сертифікації на відповідність вимогам діючих державних стандартів і дозволені для застосування у сфері, визначеній зазначеним Законом;
фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати. одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням; платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар, а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або. у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування, коштів у банк покупця;
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001р. № 121 «Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» (із врахуванням змін внесених у додаток до вказаної постанови постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2006р. № 803 щодо термінів переведення) на Міністерство фінансів промислової політики України покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а ; також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють у строк до 31.12.2006р.
Відповідно до Наказу ДПА України від 01.07.2008р. № 430«Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено комп'ютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Тобто, саме з даного моменту суб'єкти господарювання мають можливість використовувати комп'ютерно-касову систему «Фіскал».
Натомість до вказаної дати у Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій був відсутній визначений зразок реєстратора розрахункових операцій, що забезпечував би технічну можливість виконувати фіскальні функції гральним автоматам.
Позивач надав довідку про перелік гральних автоматів, із якого вбачається, що гральні автомати, які знаходяться у залі гральних автоматів № 21, що розташований за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв ВОВ, 46, введені в експлуатацію 08.12.2006р. (інвентарні номери 1440, 1441. 1445, 1446. 1449), 30.01.2009р. (інвентарні номери 305722, 305723. 305719, 305720, 305697), В 1.0:1.2008р. (інвентарні номери 006258, 006259, 006271. 007896. 007901. 007902, 007907, 007908, 007911, 48280110), 01.11.2007р. (інвентарні номери 48280050, 48280093, 48280094. 48280096 48280099. 48280105. 48280106, 48280108, 48280109, 48280112. 48280113, 48280114, 48280196. 48280517, 48280565. 48280568. 48280579), 30.04.08 (інвентарні номери 171024. 171040). 30.09.2007р. (інвентарні номери 287727. 287735, 287749, 2.87797, 4006).
Відповідачем не спростовано, що гральні автомати інвентарні номери 1440, 1441, 1445, 1446. 1449, 006258, 006259, 006271. 007896. 007901. 007902, 007907, 007908, 007911, 48280110, 48280050, 48280093, 48280094, 48280096 48280099, 48280105, 48280106, 48280108, 48280109, 48280112, 48280113. 48280114, 48280196, 48280517, 48280565, 48280568, 48280579,171024, 171040, 287727. 287735, 287749, 287797, 4006, які знаходяться у залі тральних автоматів № 21, що розташований за адресою: м. Луганіськ, пл. Героїв ВОВ, 46, введені в експлуатацію до включення комп 'ютерно - касової системи «Фіскал» у Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій
Також, відповідних змін до Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, що затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374 та встановлюють вимоги до провадження організації діяльності з проведення азартних ігор всіма суб'єктами господарювання, - внесено не було, і залишилися чинними положення, які не передбачали наявності у гральних автоматів фіскальних функцій, та вказували на те, що у ліцензіата повинна бути каса - спеціально обладнане ліцензіатом місце з реєстратором розрахункових операцій, де здійснюються продаж та обмін ігрових замінників гривні, поповнення ігрових рахунків або приймання ставок від гравців, розрахунки за результатами гри.
Крім того, у ході розгляду справи судом з'ясовано, що у позивача наявний реєстратор розрахункових операцій типу DАТЕСS МР-5000І.
Як вбачається із Наказу Державної податкової адміністрації України від 05 листопада 2009 року № 612 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції» реєстратор розрахункових операцій ОАТЕС8 МР-5000І включений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно протокольного рішення Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 14 березня 2005 р. №19.
Разом з тим, після включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій комп'ютерно-касової системи «ФІСКАЛ», яка призначена для застосування в сфері казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів, реєстратор розрахункових операцій DАТЕСS МР-5000І, що передбачений для застосування в казино, залах гральних автоматів, торгівлі та послугах гральних закладів, з Реєстру виключено не було.
Відповідач не спростував, що конструкція та програмне забезпечення DАТЕСS МР-50001 відповідають документації виробника.
Таким: чином, позивач використовував реєстратор розрахункових операцій, як внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, сфера застосування якого визначена для казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів. Тобто позивач використовував реєстратор розрахункових операцій, дозволений законодавством для використання безпосередньо у залах гральних автоматів.
Відповідно до вимог ст. 218 Господарського кодексу України підставою господарської відповідальності учасника господарських відносин, у тому числі для застосування адміністративно-господарських санкцій, є вчинене таким суб'єктом правопорушення. У силу частини другої зазначеної статті учасник господарських відносин відповідає за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх належних заходів для недопущення господарського правопорушення.
На підставі даної норми суд вважає, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів в обґрунтування правомірності прийняття спірного рішення про застосування (штрафних) фінансових санкцій частині порушення и. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а надані відповідачами докази, на думку суду, спростовуються встановленими у ході розгляду справи обставинами.
Щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0005402344 від 03.12.2008р. в частині порушення п. 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 250,00 гри., суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається із Акту перевірки № 0320/05/62/25/33440860 від 17.10.2008р., перевіркою встановлений факт продажу 2000 електронних кредитів на суму 50,00 гри. та надання послуги з участі в азартних іграх без роздрукування відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Відповідно до п. 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послу)" зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно п. 1. ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі проведення розрахункових операцій па неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Зауважень до акту перевірки із наведеного порушення позивачем не надано.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що позивачем не надано доказів та належного обґрунтування позовних вимог в частині скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 0005402344 від 03.12.2008р. в частині порушення п. 2 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Таким чином, позовні вимоги в зазначеній частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, ст.ст.200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року по справі №2-а-16921/09/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтергейм Україна» до Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька про скасування рішення про застосування штрафних санкцій залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвалу складено 25 травня 2010 року.
Колегія суддів