
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2021 р. № 520/8795/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Панова М.М.,
за участю секретаря судового засідання - Костюшко О.В.,
представника позивача - Носова К.В.,
представника відповідача - Зекової С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НАЗАР-2011" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "НАЗАР-2011" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 05.04.2021 №0046330723 про зменшення від`ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2020 року у сумі 2458006,0 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесено відповідачем всупереч вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що податкове повідомлення-рішення є правомірним та прийнятим з дотриманням вимог законодавства.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "НАЗАР-2011" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законодавством порядку та перебуває на податковому обліку у ГУ ДПС у Харківській області, утвореному на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача щодо контролю за правомірністю визначення суми від`ємного значення з ПДВ, задекларованих у деклараціях за серпень, вересень 2020 року.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки від 10.12.2020 №6122/20-40-07-27-06/42295617.
Акт перевірки містить висновок про порушення позивачем п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, абз. 17 п. 201.10, п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України. Вказані порушення призвели до завищення податкового кредиту на суму 7982638,00 грн, у т.ч. у серпні 2020 року у сумі 3742544,00 грн, у вересні 2020 року у сумі 4240094,0 грн. Відповідачем в акті зазначено, що порушення полягає у неправомірному формуванні позивачем податкового кредиту по ПДВ за результатами взаємовідносин із ТОВ «МОДУС АГРО» (ідентифікаційний код 42193089), оскільки такі взаємовідносини не мали реального характеру.
На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення від 27.01.2021 №0006910723 про збільшення грошового зобов`язання по податку на додану вартість у сумі 5779781,25 грн (у т.ч. податкове зобов`язання - 4623825,00 грн; штрафні санкції - 1155956,25 грн), від 27.01.2021 №0006880723 про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2020 року у сумі 3358813,00 грн.
Не погодившись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся із скаргою до ДПС України та Ради Бізнес-омбудсмена. За результатами розгляду скарги позивача Рада Бізнес-омбудсмена направила на адресу ДПС України лист від 24.02.2021 №30204 «Щодо розгляду скарги ТОВ «НАЗАР-2011», в якому погодилась із безпідставністю висновків акту перевірки.
Рішенням ДПС України від 01.04.2021 №7350/6/99-00-06-01-01-06 скарга задоволена частково, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення були скасовані в частині розміру податкового кредиту з ПДВ, що виходить за предмет перевірки визначений наказом ГУ ДПС у Харківській області від 19.11.2020 №4630.
В подальшому відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 05.04.2021 №0046330723 про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість за вересень 2020 року у сумі 2458006,00 грн.
Позивач вважаючи прийняте відповідачем рішення протиправним звернувся до суду з даним позовом.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Судом з матеріалів справи встановлено, що за період серпень - вересень 2020 року TOB «НАЗАР-2011» було придбано у ТОВ «Модус Агро» пшеницю у кількості 4268,2297 т, ячменю - 85,15999 т, насіння соняшнику - 1827,5355 т.
Відповідно до даних співставлення податкового кредиту та податкових зобов`язань перевіркою було встановлено, що ТОВ «НАЗАР-2011» включено до податкового кредиту наступні податкові накладні з урахування коригування на загальну суму 47895825,0 грн, у т.ч. ПДВ 7982637,54 грн, а саме: період серпень - 3742543,8 грн; період вересень - 4240093,7 грн (по операціях з придбання у ТОВ «Модус Агро» пшениці та насіння соняшнику).
Станом на 30.09.2020 відповідно до картки рахунку 63 по взаємовідносинах з ТОВ «Модус Агро» обліковується дебіторська заборгованість у сумі 570940,04 грн, а саме: договір №08/09-2 дебіторська заборгованість у сумі 817352,09 грн; договір №23/07-1 дебіторська заборгованість у сумі 4,95 грн; договір №24/07-2 - кредиторська заборгованість у сумі 246417,00 грн.
Відповідачем зазначено, що відповідно до інформаційних баз даних ДПС, згідно з аналізом податкової звітності ТОВ «Модус Агро» та узагальненої податкової інформації наданої з інших підрозділів встановлено наступне.
Відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма 1-ДФ) за весь період діяльності ТОВ «Модус Агро» - на підприємстві рахується з січня по квітень 2020 року - 1 особа, з червня по вересень 2020 року - 7 осіб.
Згідно з наданим ТОВ «Модус Агро» балансом (від 01.03.2020 №9335148797) основні засоби відсутні, транспортні засоби для вирощування та транспортування товару відсутні, складські приміщення для зберігання готової продукції відсутні.
ТОВ «Модус Агро» не є платником земельного податку.
Згідно з Державним реєстром речових прав ТОВ «Модус Агро» є орендарем земельних ділянок у фізичних осіб загальною площею 197,1342 га, відповідно до 20-ОПП ТОВ «Модус Агро» від 03.09.2020 задекларовано орендовані земельні ділянки загальною площею 565,6308 га. Загальна площа земельних ділянок складає 762,765 га.
Земельні ділянки відповідно до договорів спільної діяльності відсутні.
Під час проведеного аналізу податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, що підприємством ТОВ «Модус Агро» з травня 2020 року по листопад 2020 року задекларовано операції з реалізації товарів сільського господарства.
При середній урожайності по Харківській області: пшениця - 52,31 ц/га; насіння соняшнику - 23,34 ц/га, платник податків ТОВ «Модус Агро» отримавши таку кількість продукції повинен був засіяти приблизно 5557,08 га землі (а наявна (задекларована платником) 762,765 га землі).
Відповідно до Інформації з фінансової звітності (Баланс) за 12 місяців 2019 року по підприємству ТОВ «Модус Агро»: рядок 1010 (Основні засоби) - 0,00 грн (відсутні); рядок 1103 (Готова продукція) - 0,00 грн (відсутня).
Відповідачем зазначено, що згідно з даними ЄРПН з початку 2020 року не встановлено реєстрацію податкових накладних щодо придбання ТОВ «Модус Агро» будь - яких супутніх послуг в сфері рослинництва по обробці сільськогосподарських земель та/або оренду спецтехніки, достатнього насіннєвого матеріалу, що було безпосередньо задіяно у вирощуванні соняшника, пшениці, ячменю, кукурудзи та проса врожаю 2020 року, хімікатів та засобів ЗЗР тощо у інших суб`єктів господарювання.
З урахуванням того, що по ТОВ «Модус Агро» відсутня будь-яка інформація щодо наявності у підприємства приміщень, виробничих потужностей, транспортних засобів, трудових ресурсів, спецтехніки для виконання ним оформлених господарських операцій з вирощування сільськогосподарської продукції та її реалізації на адресу TOB «НАЗАР-2011» перевіркою відповідачем було зроблено висновок, що підприємство (його посадова особа) не могло здійснювати господарську діяльність та реалізовувати продукцію на користь TOB «НАЗАР-2011» та інших контрагентів за період 2020 року.
Крім того, перевіркою зроблено висновок, що операції по ланцюгу постачання постачальник - ТОВ «Модус Агро» - покупці за серпень - вересень 2020 року спрямовані на здійснення операцій пов`язаних з наданням податкової вигоди третім особам.
Так, відповідно до постанови Верховного Суду від 06.09.2019 у справі №820/2835/18 «...формальна наявність договорів, податкових і видаткових накладних, не є достатнім та беззаперечним доказом фактичного виконання відносин і не дає можливості суду дійти обґрунтованого висновку про фактичне проведення господарських операцій.
Суд дослідивши первинні документи дійшов висновку про відсутність реального виконання виходячи не лише з якості окремого недоліку, а всіх доказів у сукупності (ненадання сертифікатів якості, експлуатаційних документів виробників, відомостей про виробника, відсутність інформації про навантаження та розвантаження).
Крім того судом встановлено, що контрагентами не придбавався товар, який було реалізовано на адресу позивача, що також становить під сумнів реальне виконання договірних відносин».
Так, судом обґрунтовано взято до уваги обставини щодо неможливості виконання контрагентами спірних операцій з огляду на відсутність у підприємств трудових ресурсів та основних засобів, власних або орендованих приміщень, що необхідно для ведення господарської діяльності.
Так, у постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі №826/9368/15 вказано, що якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.
Наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування об`єкту оподаткування податком на прибуток та податкового кредиту.
Аналіз реальності господарської діяльності повинен здійснюватися на підставі даних податкового, бухгалтерського обліку платника податків та відповідності їх дійсному економічному змісту. При цьому в первинних документах, які є підставою для бухгалтерського обліку, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
Платник податків при виборі контрагента та укладенні з ним договорів має керуватись і належною обачністю, оскільки від цього залежить подальше фактичне виконання таких договорів, отримання прибутку та права на отримання певних преференцій.
Про відсутність реального характеру відповідних операцій можуть свідчити, зокрема, наявність таких обставин: неможливість здійснення платником податку зазначених операцій з урахуванням часу, місця знаходження майна або обсягу матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності, відсутність у платника податку необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, основних коштів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів, здійснення операцій з товарно-матеріальними цінностями, які не вироблялися або не могли бути вироблені в обсязі, зазначеному платником податку в документах обліку.
Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд зазначає, що відповідно до положень пп. 14.1.36 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно п. 22.1. ст. 22 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об`єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов`язує виникнення у платника податкового обов`язку.
Відповідно до п. 44. 1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Приписами підпункту 14.1.181 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов`язання звітного періоду, визначена згідно з цим законом.
Відповідно до підпункту 14.1.156 статті Податкового кодексу України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Порядок формування податкового кредиту передбачений статтею 198 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Пунктом 198.2 статті 198 визначено, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Також, відповідно до пункту 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Згідно з п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Відповідно п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.
Згідно абз. 17 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.
Отже, з урахуванням викладеного, на порушення п. 44.1 ст. 44, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1, абз. 17 п.201.10, п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ «НАЗАР-2011» було завищено податковий кредит по взаємовідносинам з контрагентом-постачальником ТОВ «Модус Агро».
Таким чином, оскаржуване податкове порвідомлення-рішення вигесено відповідачем з дотриманням вимог законодавства та є правомірним, а позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "НАЗАР-2011" є такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "НАЗАР-2011" (вул. Козацька, буд. 44, м. Лозова, Лозівський район, Харківська область, 64602, ЄДРПОУ 42295617) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ ВП 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 18 серпня 2021 року.
Суддя М.М.Панов