Рішення № 99091199, 19.08.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
500/3908/21
Номер документу
99091199
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/3908/21

19 серпня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос-ВС" до Головного управління Держгеокадастру у тернопільській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису №870-ДК/0432Пр/03/01/-21,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос-ВС" (далі, також,- позивач) звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держгеокадасту у Тернопільській області (далі, також,- відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Держгкокадастру у Тернопільській області, як суб`єкта владних повноважень;

визнати протиправним та скасувати припис від 15.06.2021 №870-ДК/0432Пр/03/01/-21.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 07.06.2021 №870-ДК, 15.06.2021 державним інспектором було проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Більче-Золотенької сільської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області результати якої оформлені актом обстеження земельної ділянки від 15.06.2021 № 870-ДК/0156АО/10/01/-21 та актот перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 15.06.2021 № 870-ДК70819АП/09/01/-21.

Згідно вказаних актів державним інспектором встановлено, що частина земельної ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 на території Більче-Золотенької сільської територіальної громади площею 1,3 га самовільно зайнята ТзОВ «Корпорація «Колос-ВС», директор ОСОБА_1 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, чим порушено вимоги статей 125,126 Земельного кодексу України.

Внаслідок чого, з метою усунення виявленого порушення державним інспектором керівнику позивача видано припис від 15.06.2021 року №№870-ДК/0432Пр/03/01/-21, яким зобов`язано усунути виявлене порушення вимог земельного законодавства шляхом оформлення документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування чи право оренди земельної ділянки та державної реєстрації цих прав або звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Однак, позивач не погоджується із наведеним, вважає, що дії Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, як суб`єкта владних повноважень, щодо видання наказу від 07.06.2021 №870-ДК, здійснення такого контролю державним інспектором шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складання акта обстеження та акта перевірки, надання керівнику позивача припису про усунення порушень, які полягають у використанні частини земельної ділянки площею 1,3 га із загальної площі 4 га за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 на території Більче-Золотенької сільської територіальної громади є протиправними, оскільки акти перевірки були складені в один день, що і оскаржуваний припис і вказані дії інспектора призвели до незаконних висновків, якими він керувався при його винесенні, крім того на дату проведення перевірки земельної ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 не існувало.

Ухвалою судді від 21.07.2021 позовну заяву, після усунення її недоліків, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Від представника відповідача 05.08.2021 надійшов відзив на адміністративний позов (аркуші справи 45-47), в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що державний контроль за охороною та використанням земель може здійснюватися державним інспектором Головного управління Держгеокадастру в області, у тому числі, шляхом проведення перевірок. Для реалізації завдань у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель державний інспектор має право, зокрема, видавати приписи, складати акти перевірки або протоколи про адміністративні правопорушення з метою притягнення винних осіб до відповідальності.

Тому, вважає, що дії державного інспектора щодо проведення перевірки земельних ділянок, зокрема їх обстеження, складання відповідних актів та винесення припису, є такими, що вчинені в межах визначених законом повноважень та у спосіб, що відповідає вимогам законодавства, зокрема Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».

Також зазначає, що на момент прийняття наказу від 07 червня 2021 року №870-ДК та підготовки державним інспектором до перевірки, земельна ділянка за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 існувала та не була внесена в архів.

Ухвалою суду від 10.08.2021 розгляд справи було відкладено.

11.08.2021 представники сторін подали клопотання про розгляд даної справи у письмовому провадженні без їх участі.

Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відтак, суд перейшов до розгляду даної справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним управлінням Держгеокадастру в Тернопільській області видано 07.06.2021 наказ №870-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» (аркуш справи 48).

На виконання зазначеного наказу 15 червня 2021 року державним інспектором було проведено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться на території Більче-Золотенької сільської територіальної громади Чортківського району Тернопільської області площею 4 га, за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131, про що складено акт обстеження земельної ділянки від 15.06.2021 № 870-ДК/0156АО/10/01/-21 (аркуші справи 22-23) та акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 15.06.2021 № 870-ДК70819АП/09/01/-21 (аркуші справи 11-12).

У результаті перевірки державним інспектором встановлено, що частина земельної ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 на території Більче-Золотенької сільської територіальної громади площею 1,3 га самовільно зайнята ТзОВ «Корпорація «Колос-ВС», директор ОСОБА_1 , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відтак, в актах перевірки зроблено висновок, що ТзОВ «Корпорація «Колос-ВС», в особі директора ОСОБА_1 , порушило вимоги статей 125, 126 Земельного Кодексу України.

Надалі, з метою усунення наслідків виявлених порушень відповідачем 30.11.2018 видано припис від 15.06.2021 року №870-ДК/0432Пр/03/01/-21 (аркуші справи 13-14), яким зобов`язано усунути виявлене порушення вимог земельного законодавства шляхом оформлення документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування чи право оренди земельної ділянки та державної реєстрації цих прав або звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо проведення перевірки та із зазначеним приписом, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Насамперед суд зауважує, що статтею 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Заходи контролю здійснюються органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зокрема державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації - з урахуванням особливостей, встановлених Повітряним кодексом України, нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання (Авіаційними правилами України), та міжнародними договорами у сфері цивільної авіації.

Вказаним законом визначено чіткий перелік відносин, на які поширюється його дія. Особливості здійснення перевірок, що визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", не поширюються на здійснення Держгеокадастром та його територіальними органами перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель. При цьому, порядок проведення перевірок у галузі охорони земель, дотримання суб`єктами користування земельними ділянками законодавства щодо захисту та раціонального використання земельними ділянками встановлений Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27 лютого 2020 року у справі № 818/1512/17, від 09 липня 2020 року у справі № 824/561/18-а, від 16 липня 2020 року у справі № 819/5/18 та ряду інших.

Враховуючи те, що норми Закону №877-V стосуються безпосередньо сфери господарської діяльності суб`єктів господарювання та жодним чином не стосуються перевірок дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель, на спірні правовідносини розповсюджуються норми Закону № 963-IV.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 09.10.2019 по справі № 724/1843/18.

Законом України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" №963-IVвід19.06.2003 (далі - Закон №963-IV) визначено правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, зазначений закон спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до статті 2 Закону№963-IV основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є: забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України; забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель; запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення; забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів..

Статтею 4 Закону№963-IV визначено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Частиною першою статті 188 Земельного кодексу України передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року за №15 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері національної інфраструктури геопросторових даних, топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Згідно підпункту 25-1 пункту 4 вказаною Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності. Таким чином, до повноважень Держгеокадастру входить здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельною законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності.

Згідно із Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане. Завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру па території відповідної адміністративно територіальної одиниці. Відповідно, в межах Тернопільської області реалізація повноважень віднесена до завдань Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, зокрема повноваження щодо здійснення державного нагляду (контролю) в сфері використання та охорони земель.

Згідно із статтею 9 Закону №963-IV державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок.

Відповідно до статті 10 Закону №963-IV державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок і посадові особи Держгеокадастру та його територіальних органів, які є державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, мають право, зокрема, здійснювати перевірку об`єктів - земельних ділянок, що перебувають у користуванні юридичних і фізичних осіб.

Як встановлено судом, що наказ Головного управління Держгеокадастру від 07.06.2021 №870-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" було видано у зв`язку із виконанням п.1.2 Плану роботи Управління з контролю за використанням та охороною земель на ІІ квартал 2021 року.

Так, наказом Держгеокадастру від 25.11.2020 р. №507 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2021 рік» затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2021 рік. Згідно даного плану, серед іншого, затверджено здійснення заходів державного нагляду (контролю), зокрема, в частині додержання законодавства у сферах використання та охорони земель.

Відповідно до пункту 1934 Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру на 2021 рік передбачено здійснення заходів державного нагляду (контролю) відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос-ВС" з 14.06.2021 терміном на 5 днів.

Відтак, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відповідач приймаючи наказ від 07.06.2021 №870-ДК "Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" щодо здійснення перевірки відносно позивача діяв у межах та у спосіб визначений чинним законодавством у межах своїх повноважень, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Держгкокадастру у Тернопільській області до задоволення не підлягають.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування припису від 15.06.2021 №870-ДК/0432Пр/03/01/-21, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюються відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

В абз. 7 пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", встановлено, що державній реєстрації прав підлягають право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Згідно пункту "б" частини 1 статті 211 ЗК України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення як, зокрема, самовільне зайняття земельних ділянок.

В свою чергу, самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочинну щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними ( ст. 1 Закону №963 ).

Таким чином, будь-які дії, направлені на фактичне використання земельної ділянки без оформлення права власності на земельну ділянку або права постійного користування чи права оренди земельної ділянки в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" є самовільним зайняттям земельної ділянки.

Згідно актів перевірки та обстеження, при перевірці дотримання вимог земельного законодавства державним інспектором встановлено, що частина земельної ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 на території Більче-Золотенької сільської територіальної громади площею 1,3 га самовільно зайнята ТзОВ «Корпорація «Колос-ВС» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що є порушенням, ст.125, 126 Земельного кодексу України.

Поряд із цим, згідно з інформацією з публічної кадастрової карти, відомості про земельну ділянку за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 набули статусу архівних 11.06.2021 року у наслідок її поділу на дві земельні ділянки з кадастровими номерами 6120880900:01:001:2510, 6120880900:01:001:2511.

Суд зазначає, що публічна кадастрова карта - це інформаційний портал, на якому оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру.

В розумінні статті 1 Закону України від 07 липня 2011 року № 3613-VI "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон № 3613-VI) Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера; кадастрова карта (план) - графічне зображення, що містить відомості про об`єкти Державного земельного кадастру.

Частиною п`ятою статті 5 Закону № 3613-VI визначено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону. Забороняється вимагати для внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених цим Законом.

У відповідності до положень частин 1, 8 статті 9 вказаного Закону, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).

Частиною першою статті 15 Закону № 3613-VI передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив`язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Враховуючи вищевикладене, у даному випадку, інформація з Публічної кадастрової карти України, є належним підтвердженням інформації щодо спірної земельної ділянки.

Відтак, як вбачається із наведеного, станом на момент проведення перевірки земельної ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 як об`єкта цивільних прав та об`єкта перевірки, яку проводив державний інспектор не існувало.

Доводи відповідача про те, що на момент прийняття наказу від 07 червня 2021 року №870-ДК та підготовки державним інспектором до перевірки, земельна ділянка за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 існувала та не була внесена в архів не спростовують наведеного.

Так, акт обстеження земельної ділянки від 15.06.2021 №870-ДК/0156АО/10/01/-21і акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки від 15.06.2021 № 870-ДК/0819АП/09/01/-21 про самовільне зайняття земельної позивачем ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 та, як наслідок, припис від 15.06.2021 року №870-ДК/0432Пр/03/01/-21 складено державним інспектором 15 червня 2021 року, тобто після того, як 10 червня 2021 року було здійснено поділ земельної ділянки за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 та сформовано дві земельні ділянки за кадастровими номерами 6120880900:01:001:2510 і 6120880900:01:001:2511. Відтак, при складанні вище наведених документів, державний інспектор не переконався та не перевірив дійсність інформації, наведеної у згаданих вище документах, в тому числі, і в оскаржуваному приписі.

Таким чином, виконати оскаржений припис шляхом оформлення документів, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою за кадастровим номером 6120880900:01:001:0131 неможливо, оскільки станом на час його винесення і в подальшому земельної ділянки з таким кадастровим номером не існує.

Крім цього, позивач у позові заперечує самовільне зайняття ним вказаної земельної ділянки. Не доведено вказаних обставин і відповідачем. Зазначена обставина хоч і вказана в акті перевірки, однак, будь-які докази на її підтвердження відсутні (довідка місцевої ради, покази свідків, і таке інше).

Не надано таких доказів і в процесі розгляду справи.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень має бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено.

Відтак, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що оскаржуваний припис 15.06.2021 року №870-ДК/0432Пр/03/01/-21 є протиправним та підлягає до скасування.

З огляду на встановлені обставини справи та з урахування наведеного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, відповідно до ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 2270,00 грн, сплачений відповідно до платіжного доручення №11869 від 05.07.2021.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокажасту у Тернопільській області від 15.06.2021 року №870-ДК/0432Пр/03/01/-21.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокажасту у Тернопільській області в користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Корпорація "Колос-ВС" судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Товариство з обмеженою відповідальністю "Корпорація" Колос-ВС" (місцезнаходження/місце проживання: с. Більче-Золоте,Чортківський район, Тернопільська область,48733 код ЄДРПОУ/РНОКПП 34035633);

відповідач:

- Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Лисенка, 20а,м. Тернопіль,46002 код ЄДРПОУ/РНОКПП 39766192);

Головуючий суддя Баб`юк П.М.