Рішення № 99091084, 19.08.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
460/10166/21
Номер документу
99091084
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

19 серпня 2021 року м. Рівне №460/10166/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг доДержавного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтової К.Є. про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг (далі по тексту - позивач) до Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтової К.Є. (далі по тексту - відповідач), у якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.07.2021 в частині його прийняття з підстави, передбаченої п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», та зобов`язати повторно розглянути документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтової К.Є. про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.07.2021 було порушено право позивача на отримання за його місцезнаходженням адміністративної послуги щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу. Вважає, що державний реєстратор, керуючись абз. 1 ч. 7 ст. 6, п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755-IV), безпідставно відмовив у вчиненні реєстраційних дій, оскільки останній, по-перше, не є засновником (учасником) суб`єкта державної реєстрації, яким в даному випадку виступає орган місцевого самоврядування – Рівненська міська рада, а по-друге, державний реєстратор не перебуває у трудових відносинах з даним суб`єктом владних повноважень.

Ухвалою судді Рівненського окружного адміністративного суду від 20.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачами відзиву на позовну заяву.

Відповідач подав відзив у якому заперечив проти задоволення позовних вимог. Зокрема, зазначив, що відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону № 755-IV державний реєстратор не має права проводити реєстраційні дії щодо суб`єкта державної реєстрації, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором. Вказує, що суб`єктом державної реєстрації в сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, засновником якого є Рівненська міська рада. В свою чергу, зазначає, що державний реєстратор Мамонтова К. Є. не перебуває в трудових відносинах з Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, а перебуває в трудових відносинах з Рівненською міською радою в особі міського голови, якому безпосередньо підпорядкована як посадова особа Управління забезпечення надання адміністративних послуг. Саме тому відповідач вважає правомірною відмову позивачу у здійсненні державній реєстрації з підстави, передбаченої п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону №755-ІV.

Крім того, відповідач у своєму відзиві зазначив, що позивач не був позбавлений можливості звернутися для вчинення відповідних реєстраційних дій до будь-якого іншого державного реєстратора в межах Рівненської області, а також те, що суд, задовольнивши позовні вимоги про зобов`язання повторно розглянути документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг, візьме на себе повноваження державного реєстратора та втрутиться у його дискреційні повноваження, визначені Законом №755-ІV та Порядком державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5 (далі по тексту - Порядок №359/5).

Одночасно відповідач вказав, що рішення про відмову у державній реєстрації не є окремою реєстраційною дією, а відтак, не підлягає скасуванню на підставі судового рішення, а також те, що скасування такого рішення не означатиме автоматичного перетворення його у рішення про зупинення розгляду поданих документів.

У зв`язку з викладеним, відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

18.08.2021 до Рівненського окружного адміністративного суду відповідачем було подано доповнення до відзиву на позовну заяву у якому зазначено, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 06.08.2021 державним реєстратором Здолбунівської міської ради Трохлюк І. В. зареєстровано зміни відомостей про органи управління юридичної особи, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021. Відтак, вважає, що позовна вимога позивача про зобов`язання повторно розглянути документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021, втратила свою актуальність і не належить до задоволення.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку, визначеному ст. 262 КАС України, то у відповідності до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

12.07.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських, формувань з метою проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу" щодо Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління.

За результатами розгляду поданих позивачем документів 13.07.2021 державним реєстратором Мамонтовою К.Є. прийнято рішення (повідомлення) про відмову у проведенні державної реєстрації, яким відмовлено у проведенні реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу" ("Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи") щодо Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг.

В обґрунтування своєї відмови відповідач вказав на те, що документи подані до неналежного суб`єкта державної реєстрації (п.3-2 ч.1 ст.28 Закону №755-IV); відповідно до абз. 1 ч. 7 ст. 6 Закону №755-IV державний реєстратор Управління не має права проводити дії з державної реєстрації Комунального Підприємства, оскільки засновником Управління та Підприємства є Рівненська міська рада; відповідно до п. 2 розділу 1 Положення про Управління від 20.10.2020 №8149 Управління підпорядковується міському голові; згідно з абз. 5 ст. 10 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування» державний реєстратор Управління, як працівник органу місцевого самоврядування, приймається на службу шляхом призначення міським головою.

На підставі наведеного державний реєстратор Мамонтова К.Є. дійшла висновку про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з підстав, визначених п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону №755-IV.

Крім того, в оспорюваному рішенні про відмову у державній реєстрації відповідач зазначив про наявність підстав для зупинення розгляду поданих позивачем документів у зв`язку з відсутністю рішення про виключення відомостей з ЄДР про особу, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи або відомостей про таку особу (п. 2 ч. 4 ст. 17 Закону №755-IV).

Не погоджуючись з рішенням державного реєстратора про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.07.2021 в частині його прийняття з підстави, передбаченої п.3-2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам у межах заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини третьої статті 2 КАС України (у редакції, чинній на момент винесення оскаржуваних судових рішень) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, суди, перевіряючи рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, у першу чергу повинні з`ясувати, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Повноваження державного реєстратора у спірних правовідносинах визначаються, зокрема, Законом № 755-IV.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Приписами пункту 7 частини першої статті 1 Закону № 755-IV визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону № 755-IV (станом на момент звернення до державного реєстратора) державний реєстратор:

1) приймає документи;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з пунктом 14 частини другої статті 9 Закону № 755-IV в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Подання документів для державної реєстрації, а також вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації визначено статтями 14 та 15 Закону №755-IV.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 25 Закону № 755-IV державна реєстрації та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Порядок №359/5 визначає процедуру проведення відповідно до Закону №755-IV державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, права та обов`язки суб`єктів у сфері державної реєстрації.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку № 359/5 документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати вимогам, установленим Законом.

Пунктом 10 розділу ІІ Порядку № 359/5 визначено, що державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

У разі наявності підстав для зупинення розгляду документів державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру вичерпний перелік таких підстав, передбачених законом.

За допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формується повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку, виключного переліку підстав для його зупинення, рішення суб`єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день такого зупинення та надсилається заявнику на адресу його електронної пошти.

Якщо за результатами здійсненої перевірки поданих документів державним реєстратором встановлено наявність підстав як для зупинення їх розгляду, так і для відмови у державній реєстрації, які не пов`язані одна з одною, та усунення підстав для зупинення розгляду документів не матиме наслідком проведення державної реєстрації, державний реєстратор формує повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та із зазначенням підстав для зупинення їх розгляду.

Згідно з пунктом 12 Загальних засад проведення державної реєстрації Порядку № 359/5 державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб`єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

Підстави для відмови у державній реєстрації визначено статтею 28 Закону № 755-IV (в редакції, яка діяла на момент прийняття оскаржуваного рішення).

Пунктом 3-2 частини 1 вказаної статті визначено, що підставою для відмови у державній реєстрації є подання документів до неналежного суб`єкта державної реєстрації.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 28 Закону № 755-IV повідомлення про відмову у проведенні державної реєстрації повинно містити посилання на конкретну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також повинно бути зазначено, який саме пункт чи стаття поданого заявником документа (статуту, протоколу тощо) не відповідає нормам законодавства.

Відмова у державній реєстрації з підстав, не передбачених цією статтею, а також відмова у державній реєстрації (легалізації) професійної спілки, її організації або об`єднання не допускається.

Відповідно до пункту 14 розділ ІІ Порядку № 359/5 державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону № 755-IV, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб`єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

Відмова у державній реєстрації здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів.

Повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб`єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації розміщуються на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

Відповідно до абз. 2 ч. 7 ст. 6 Закону №755-IV встановлено, що державний реєстратор не має права проводити реєстраційні дії щодо суб`єкта державної реєстрації, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором.

Як вже зазначалося вище по тексту рішення державний реєстратор Мамонтова К.Є., приймаючи рішення про відмову у проведенні реєстраційної дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу – Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг, виходила з того, що, по-перше, документи подані до неналежного суб`єкта державної реєстрації (п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону №755-IV), по-друге, державний реєстратор Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради не має права проводити дії з державної реєстрації Комунального рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг, оскільки їх засновником є Рівненська міська рада (абз. 1 ч. 7 ст. 6 Закону №755-IV), по-третє, відповідно до п. 2 розділу 1 Положення про Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради від 20.10.2020 №8149 таке Управління підпорядковується міському голові, по-четверте, державний реєстратор Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, як працівник органу місцевого самоврядування, приймається на службу шляхом призначення міським головою (абз. 5 ст. 10 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування»).

Разом з тим, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб`єктом державної реєстрації, нотаріус.

Відповідно до абз. 4 п. 14 ст. 1 Закону № 755-IV суб`єктом державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси - у разі державної реєстрації юридичних осіб (крім випадків, передбачених абзацами другим - четвертим цього пункту) та фізичних осіб - підприємців.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що виконавчі органи рад – це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно ч. 5 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» у разі утворення центру надання адміністративних послуг як постійно діючого робочого органу для здійснення матеріально-технічного та організаційного забезпечення діяльності центру надання адміністративних послуг у структурі відповідної ради, міської, районної державної адміністрації утворюється (визначається) виконавчий орган (структурний підрозділ), на який покладаються керівництво та відповідальність за організацію діяльності такого центру.

У відповідності до п.п.1, 4 Розділу 1 «Положення про Управління забезпечення адміністративних послуг Рівненської міської ради» затвердженого рішенням Рівненської міської ради від 20.10.2020 року №8149, Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради - виконавчий орган Рівненської міської ради, утворений для виконання власних (самоврядних) повноважень у сфері надання адміністративних послуг, віднесених до відання виконавчих органів міських рад та інших виконавчих органів, а також делегованих державою повноважень з організаційного забезпечення надання адміністративних послуг, через постійно діючий робочий орган – Центр надання адміністративних послуг у місті Рівному.

Управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням, інші печатки й штампи, бланки, реквізити у тому числі електронні, необхідні для виконання повноважень, передбачених цим Положенням та чинним законодавством.

Відповідно до п.4 Розділу 5 «Положення про Управління забезпечення адміністративних послуг Рівненської міської ради» штат Управління складається з начальника Управління, заступників начальника Управління, адміністраторів, державних реєстраторів, спеціалістів, начальників відділів та інших штатних одиниць (у випадках, передбачених законодавством та структурою Управління).

Так, 16 червня 2016 року розпорядженням Рівненського міського голови №181-ос Мамонтову К.Є. було призначено на посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради.

Згідно з даними відкритого сервісу Веб-порталу Пенсійного фонду України подання повідомлення про прийняття на роботу та сплата відрахувань проводиться юридичною особою Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 39111404).

Отже, державні реєстратори Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради перебувають у безпосередніх трудових правовідносинах саме з даним управлінням.

При цьому, суд також бере до уваги, що у роз`ясненнях Управління Держпраці у Рівненській області від 14.07.2021 №04-09/3851 зроблено висновок про те, що Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради є роботодавцем державних реєстраторів даного управління.

Таким чином, помилковим є твердження відповідача, що він, як державний реєстратор, не перебуває в трудових відносинах з Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, а перебуває в трудових відносинах з Рівненською міською радою.

Як наслідок, відмова відповідача у здійсненні позивачу державної реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.07.2021 з наведених мотивів є протиправною.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку Рівненська міська рада в особі її голови є суб`єктом призначення, що прямо не означає подальше перебування державного реєстратора у безпосередніх трудових відносинах з таким органом місцевого самоврядування.

Відповідно до абз. 2 ч. 7 ст. 6 Закону №755-IV встановлено, що державний реєстратор не має права проводити реєстраційні дії щодо суб`єкта державної реєстрації, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором.

Частиною 7 статті 6 Закону №755-IV встановлено також, що державний реєстратор не має права проводити реєстраційні дії щодо себе, свого чоловіка чи своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер), а також юридичних осіб, засновником (учасником) яких він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором відповідного суб`єкта державної реєстрації.

Статтею 78 Господарського кодексу України визначено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.

Відповідно до пункту 30 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.

Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг (код ЄДРПОУ 13974620) є комунальним підприємством, що засноване Рівненською міською радою.

Зі свого боку, Рівненська міська рада є окремою юридичною особою з власним ідентифікаційним кодом (код ЄДРПОУ 34847334) та зареєстрована як орган місцевого самоврядування згідно законодавства України.

Судом не здобуто, а сторонами не надано доказів того, що відповідач, як державний реєстратор, здійснюючи реєстрації дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг вчиняв би такі дії щодо себе, свого чоловіка чи своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер), а також юридичних осіб, засновником (учасником) яких він є.

Така обставина, що Рівненська міська рада одночасно є засновником як Управління забезпечення надання адміністративних послуг, так і Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг, не може бути безумовною підставою у відмові вчиненні реєстраційних дій, оскільки такі підстави прямо не передбачені Законом №755-IV.

За наведених обставин, відповідач дійшов помилкового висновку про те, що державний реєстратор Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради не має права проводити дії з державної реєстрації відомостей відносно Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг, оскільки їх засновником є Рівненська міська рада.

Додатково, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з роз`ясненням Міністерства юстиції України в листі від 25.04.2016 №3422/8/32-16 «Щодо обмежень під час проведення державної реєстрації прав на нерухомість та бізнесу» у разі проведення державної реєстрації органу місцевого самоврядування та будь-яких юридичних осіб, утворених органом місцевого самоврядування, на державного реєстратора, який перебуває у трудових відносинах з відповідним виконавчим органом місцевого самоврядування, не поширюються дії норм Закону №755-IV щодо обмеження проведення реєстраційних дій.

Суд приймає та погоджується з твердженням відповідача, що такі роз`яснення були надані Міністерством юстиції України до моменту внесення змін у положень Закону України №755-IV.

Разом з тим, суд також зауважує про сталу правову позицію Міністрерста юстиції України з даного питання, оскільки у листі від 13.12.2019 №695/26996-26-19/8.4.3 міністерством зроблено висновок, що якщо державний реєстратор перебуває у трудових відносинах з виконавчим органом сільської, селищної чи міської ради, він не має права проводити реєстраційні дії щодо зазначеного органу. При цьому такий державний реєстратор має право проводити реєстраційні дії щодо органу місцевого самоврядування та будь-яких юридичних осіб, утворених органом місцевого самоврядування.

Таким чином, слід розмежовувати проведення реєстраційних дій стосовно органу місцевого самоврядування так і будь-яких юридичних осіб, утворених органом місцевого самоврядування, та проведення реєстраційних дій стосовно юридичної особи - суб`єкта державної реєстрації, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах, а тому, в даному випадку, на відповідача не поширюються дії норм Закону № 755-IV щодо обмеження проведення реєстраційних дій.

Враховуючи викладене в сукупності, суд прийшов до висновку що позивачем були подані документи для проведення державної реєстрації до належного суб`єкта державної реєстрації, а тому відмова у здійсненні реєстраційної дії з підстави, передбаченої п.3-2 ч.1 ст.28 Закону №755-IV, в даному випадку, є протиправною.

При цьому, суд вважає помилковими доводи відповідача, як на підставу у відмові позовних вимог, що рішення про відмову у державній реєстрації не є окремою реєстраційною дією, а відтак не підлягає скасуванню на підставі судового рішення, оскільки оскаржуване рішення має всі ознаки акту індивідуальної дії суб`єкта владних повноважень та може бути оскаржене в судовому порядку шляхом подання до суду відповідної позовної заяви.

В свою чергу, як на підставу відмови у задоволенні позовних вимог не можуть бути взяті посилання відповідача, що позивач не був позбавлений можливості звернутися для вчинення відповідних реєстраційних дій до будь-якого іншого державного реєстратора в межах Рівненської області, оскільки Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг має право розпоряджатися своїми правами щодо державної реєстрації за сукупністю принципів диспозитивності та екстериторіальності.

Таким чином, позовні вимоги в частині про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у державній реєстрації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код: 28711080505) від 13.07.2021 в частині його прийняття з підстави, передбаченої п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» належать до задоволення.

Стосовно позовної вимоги про зобов`язання повторно розглянути документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021, то судом з долучених відповідачем до матеріалів справи доказів встановлено, що 06.08.2021 державним реєстратором Здолбунівської міської ради Трохлюк І. В. зареєстровано зміни відомостей про органи управління юридичної особи, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021. Таким чином, позивачем самостійно вжито заходів з метою відновлення його порушеного права на вчинення реєстраційних дій шляхом подання відповідних документів до іншого державного реєстратора.

Відтак, позовна вимога позивача щодо зобов`язання відповідачем повторно розглянути документи для проведення державної реєстрації задоволенню не підлягає.

В той же час, відсутність як такого предмету спору в частині зобов`язання відповідача повторно розглянути документи з метою позитивного проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021, не є наслідком для ненадання судом правової оцінки оскаржуваному рішенню державного реєстратора (код: 28711080505) від 13.07.2021 в частині його прийняття з підстави, передбаченої п. 3-2 ч. 1 ст. 28 Закону №755-IV, в межах заявлених позовних вимог.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, позовні вимоги Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управлінням автомобільних доріг належать до часткового задоволення.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг (вул.Д.Галицького,25,м.Рівне,33027, ідентифікаційний код 13974620) до Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтова К.Є. (майдан Просвіти,2,м.Рівне,33000, код ЄДРПОУ 39111404) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтової К.Є. про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.07.2021, код: 28711080505, в частині його прийняття з підстави передбаченої п.32 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

У задоволенні позовних вимог Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг про зобов`язання Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтової К.Є. повторно розглянути документи для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що були подані Комунальним Рівненським шляхово-експлуатаційним управлінням автомобільних доріг 12.07.2021, - відмовити.

Стягнути на користь Комунального Рівненського шляхово-експлуатаційного управління автомобільних доріг (вул.Д.Галицького,25,м.Рівне,33027, ідентифікаційний код 13974620) за рахунок бюджетних асигнувань Державного реєстратора Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Мамонтова К.Є. (майдан Просвіти,2,м.Рівне,33000, код ЄДРПОУ 39111404) судовий збір у розмірі 1051,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 19 серпня 2021 року.

Суддя В.В. Щербаков