
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4138/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Шевякова І.С., перевіривши матеріали заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої відповідачем на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 року у справі №440/4138/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
05.08.2021 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про визнання протиправною бездіяльності, допущеної відповідачем у справі №440/4138/21, в якій позивач просив визнати протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нездійснення ОСОБА_1 виплати грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, та постановити окрему ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказана заява обґрунтована тим, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 року у справі №440/4138/21 зобов`язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, однак наразі вказане рішення суду не виконане та спірна допомога позивачу не виплачена.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року заяву про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої відповідачем на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 року у справі №440/4138/21, призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
13.08.2021 року до суду надійшли письмові пояснення щодо стану виконання рішення суду у цій справі в частині виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. Представник відповідача зазначив, що відповідно до п.1 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області (затверджено розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 17.10.2016 року № 460 на підставі наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25.04.2006 р. № 147 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.06.2006 року № 683/12557) Центр є державною установою. Розрахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік на виконання судового рішення по справі № 440/4138/21 проведено 08.06.2021 року. 08.06.2021 зазначений розрахунок направлено до Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, як головного розпорядника бюджетних коштів на рівні області, для подальшого направлення заявки на виділення коштів з державного бюджету на 2021 рік на виконання рішення суду до Міністерства соціальної політики України. За інформацією Мінсоцполітики, з метою забезпечення безперебійного фінансування бюджетних програм, головним розпорядником яких є Мінсоціполітики, Міністерство соціальної політики листом від 08.04.2021 № 6442/0/2-21/44 звернулося до Міністерства фінансів при внесенні змін до державного бюджету на поточний рік запровадити нову бюджетну програму "Забезпечення виконання рішень суду". Отже, Центром вжиті всі заходи щодо забезпечення виконання судового рішення. Наголошував, що наразі кошти на виконання судового рішення на рахунок Центру не надходили. Відтак, за відсутності відповідного фінансового забезпечення відповідачами вжито всіх заходів щодо забезпечення виконання судового рішення, а тому бездіяльність щодо невиконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 року у справі №440/4138/21 відсутня.
Вирішуючи заяву про визнання протиправною бездіяльності, допущеної відповідачем при виконанні рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 року у справі №440/4138/21, суд виходить з наступного.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов`язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться і в статті 370 цього Кодексу, а саме: судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Обов`язковість судових рішень, що набрали законної сили, для їх виконання на всій території України передбачена також приписами Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VІІІ від 02 червня 2016 року.
Отже, зазначені приписи чинного законодавства свідчать про те, що судове рішення, що набрало законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, регламентований статтею 383 КАС України.
Так, відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Таким чином, вказаною нормою визначено особливий порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, який здійснюється судом в процесі контролю за виконанням судових рішень.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 року у справі №440/4138/21 Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.06.2021 виправлено описку у резолютивній частині рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, зазначивши у абзацах другому, третьому резолютивної частини рішення суду року, за який належить провести перерахунок та виплату грошової допомоги до 5 травня, - "2021" замість "2020".
Рішення набрало законної сили 30.06.2021.
Частиною першою статті 17 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" /далі - Закон № 3551-XII/ встановлено, що фінансування витрат, пов`язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Таким чином, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім`ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.
Підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення визначено, що Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону № 3551-XII.
Таким чином, Мінсоцполітики є розпорядником бюджетних коштів вищого рівня по відношенню до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.
Згідно із статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Матеріалами справи підтверджується, що Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №440/4138/21 надіслав до Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА лист від 08.06.2021 року №Ц-09/3915 /а.с. 67 зворот/ про виділення коштів на виконання рішень судів, зокрема, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №440/4138/21 щодо виплати недоплаченої ОСОБА_1 грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у сумі 10246,00 грн /а.с.67/.
Департаментом соціального захисту населення Полтавської ОДА складено заявку від 10.06.2021 року №01.1-12/6019 /а.с. 68 зворот/ до Міністерства соціальної політики України на виділення коштів з державного бюджету на 2021 рік на виконання рішення суду, зокрема, на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №440/4138/21 щодо виплати недоплаченої позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у сумі 10246,00 грн.
Таким чином, Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області вжито конкретні заходи в межах своїх повноважень з метою виконання зазначеного рішення суду.
Фактична невиплата розрахованих коштів в сумі 10246,00 грн. зумовлена тим, що на даний час кошти, необхідні для виконання рішення суду у цій справі, на рахунок Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області через розпорядника бюджетних коштів вищого рівня - не надійшли.
Позивачем не доведено, а судом не встановлено, що Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості позивачу, створює перешкоди для виконання рішення суду.
Суд враховує, що Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу. Вимоги Бюджетного кодексу України є обов`язковими для Центру, як для розпорядника бюджетних коштів. Порушення розпорядником бюджетних коштів бюджетного законодавства тягне відповідальність, встановлену законом.
З урахуванням тієї обставини, що Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області в межах своїх повноважень виконав всі можливі та залежні від нього вищевказані дії, що спрямовані на виконання рішення суду в цій справі, суд не вбачає підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, допущеної відповідачем при виконанні рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №440/4138/21, та для визнання протиправною оскаржуваної бездіяльності суб`єкта владних повноважень-відповідача в порядку, визначеному статтею 383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини шостої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В :
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, допущеної відповідачем при виконанні рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 у справі №440/4138/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.С. Шевяков