Рішення № 99090640, 18.08.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2021
Номер справи
420/6230/21
Номер документу
99090640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6230/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини А2393 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування пунктів наказу, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Військової частини А2393 Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» в частині визнання протиправною бездіяльності та нанесення матеріальних збитків державі в розмірі 8168710,38 грн. заступником командира з озброєння - начальником технічної частини Військової частини А1785 Військової частини капітаном ОСОБА_1 », визнання протиправним та скасування пункту 4 наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування», яким за неналежне виконання обов`язків військової служби, порушення вимог 16, 74, 75 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 3.2.11, 3.2.12 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних сил України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300, ст. 1.3 розділу 1, ст. 3.16 та абз. 3 ст.3.36, ст. 3.42 розділу 3 розділу та абз. 2 ст. 7.2 розділу 7, ст. 8.5 розділу 8 «Інструкції про використанні автомобільної техніки у Міністерстві оборони України та Збройних силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 12.12.2016 року №678, вимоги «Інструкції з обліку військового майна у збройних силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.09.2017 року №440, на підставі п. «е» ст. 48 та ст. 56 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини АІ785 капітана ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення – «Пониження у військовому званні на один ступінь», скасування п. 11 наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» про зобов`язання командира Військової частини А1785 прийняти рішення, щодо притягнення заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини А1785 капітана ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності.

За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов обґрунтований позивачем тим, що обраний щодо нього вид Дисциплінарного стягнення - «Пониження у військовому званні на один ступінь» за результатами проведеного з численними порушеннями службового розслідування, без достатніх та достовірних доказів вини у спричинені Державі матеріального збитку саме в розмірі 8163710,38 гри. є необґрунтованим та незаконним. З огляду на ст. 48 Дисциплінарного Статусу Збройних сил України «пониження у військовому званні на один ступінь» є одним з найсуворіших заходів дисциплінарного впливу. Проте ані матеріали службового розслідування, ані положення наказу №238 не містять належного обґрунтування обраному для позивача заходу дисциплінарного впливу. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення не було враховано наявність пом`якшуючих або обтяжуючих відповідальність обставин, попередня поведінка позивача, тривалість його служби та рівень знань про порядок служби.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Судом не прийнятий до розгляду відзив відповідача по справі з підстав пропуску строку на його подання. З пояснень на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що відповідачем доведено факт неналежного виконання позивачем своїх службових обов`язків та правомірність застосування до нього дисциплінарного стягнення, вирішуючи питання про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності, відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені законом, з дотриманням встановленої процедури, з урахуванням всіх обставин, в зв`язку із чим наказ командира військової частини А2393 № 238 від 16.03.2021 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 за неналежне виконання службових обов`язків та накладення дисциплінарного стягнення «пониження у військовому званні на один ступінь» є правомірним та не підлягає скасуванню.

Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 є військовослужбовцем та перебуває на посаді заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини А1785.

У період з 30.10.2017 року по 04.07.2019 року позивач виконував обов`язки начальника автомобільної служби технічної частини Військової частини А1785.

Відділом організації та забезпечення якості внутрішнього аудиту Південного територіального управління внутрішнього аудиту у період з 20.03.2020 року по 19.06.2020 року у Військовій частині А1785 проведено внутрішній аудит фінансово-господарської діяльності за період з 01.01.2018 року по 10.03.2020 року, за результатами якого складено аудиторський звіт №520/1/26/аз від 09.07.2020 року (аркуші справи 9-13).

Відповідно довідки до загального звіту внутрішнього аудиту щодо забезпечення матеріальними засобами номенклатури служби ПММ Військової частини А1785 за період з 25.12.2016 року по 01.03.2020 року, за результатами дослідження шляхової документації перевезення вантажів вантажними автомобілями Військової частини А1785 не підтверджується, що призвело до безпідставного (незаконного) списання пального на загальну суму 8205601,57 грн. (аркуші справи 14-16).

В пропозиції № 4 до вищезазначеної довідки зазначено, що відповідальними за правильне списання пального є командири підрозділів, які щодо фактів незаконного списання інформувань не надали.

Висновками пропозиції № 4 також зазначено, що понаднормове та безпідставне списання пального сталося внаслідок слабкого знання норм 60.1 та 60.5 Додатку № 2 до «Норм списання пального водіями і командирами підрозділів» та відсутності належного контролю за витратою пального з боку заступника озброєння капітана ОСОБА_1 .

З метою притягнення винних осіб до відповідальності та недопущення подібних випадків у майбутньому, наказом командира Військової частини А1785 від 24.09.2020 року №149 (з основної діяльності) «Про результати службового розслідування за фактом використання пального на вантажні автомобілі без підтверджуючих документів та належного обґрунтування перевезення вантажу на загальну суму 8205,60 тис. грн.» на військовослужбовця військової служби за контрактом капітана ОСОБА_1 заступника командира військової частини з озброєння – начальника технічної частини Військової частини А1785 накладено дисциплінарне стягнення – догана (аркуші справи 17-18).

Наказом командира Військової частини А1785 від 05.10.2020 року №159 (з основної діяльності) на підставі, зокрема, телеграми командира Військової частини А2393 від 02.10.2020 року №1/5309 за вхідним №1846 від 03.10.2020 року, визнано таким, що втратив чинність наказ командира Військової частини А1785 від 24.09.2020 року №149 (з основної діяльності) «Про результати службового розслідування за фактом використання пального на вантажні автомобілі без підтверджуючих документів та належного обґрунтування перевезення вантажу на загальну суму 8205,60 тис. грн.» (аркуш справи 19).

Відповідно до вимог ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, «Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року №608, Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», аудиторського звіту за вхідним №3533 від 09.07.2020 року та телеграми командира Військової частини А2393 від 02.10.2020 року №1/5309 за вхідним №1846 від 03.10.2020 року, з метою уточнення причин і умов, що сприяли невиконанню або неналежному виконанню вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили України завдань, а також встановлення ступеня вини військовослужбовців чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення, наказом командира Військової частини А1785 від 05.10.2020 року №383 «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування за фактом використання пального на вантажні автомобілі без підтверджуючих документів та належного обґрунтування перевезення вантажу на загальну суму 8205,60 тис. грн. (аркуші справи 20-21).

За результатом проведеної перевірки комісією складено акт перевірки підтверджуючих документів по списанню пального на вантажні автомобілі Військової частини А1785 за період з 25.12.2016 року по 20.03.2020 рік, у висновках якого зазначено: комісія вважає, що на підставі наданих комісії підтверджуючих документів по використанню вантажних автомобілів Військової частини А1785 за період з 25.12.2016 року по 20.03.2020 рік, списання палива на загальну суму 8205601,57 грн. вважати законним (аркуш справи 51)

Крім того, до Південного територіального управління внутрішнього аудиту Військової частиною А1785 було направлено донесення про виконання пропозицій винесених аудиторським звітом від 09.07.2020 року №520/1/26/аз.

Проте, відповідно до вимог ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, «Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 року №608, з метою уточнення причин та умов, що призвели до фактів, викладених в телеграмі начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту №520/7/20 від 05.01.2021 року щодо неупередженості та правомірності результатів роботи внутрішньої перевірочної комісії Військової частини А1785 за фактами списання пального на суму 8205,60 тис. грн. наказом командира Військової частини А2393 від 12.01.2021 року №23 «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування (аркуш справи 128).

Наказом командира Військової частини А2393 від 08.02.2021 року №102 продовжено строк проведення службового розслідування, призначеного наказом командира Військової частини А2393 від 12.01.2021 року №23 «Про призначення службового розслідування» до 10.03.2021 року (аркуш справи 131).

Відповідно до п. 6, 7 акту службового розслідування від 10.03.2021 року запропоновано, зокрема, заступника командира військової частини з озброєння – начальника технічної частини Військової частини А1785 капітана ОСОБА_1 притягнути до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, тобто у розмірі 34050 грн. та притягнути до дисциплінарної відповідальності та накласти дисциплінарне стягнення – «пониження у військовому званні на один ступінь» відповідальності (аркуші справи 61-83).

Відповідно до п. 4 Наказу командира Військової частини А2393 від 16.03.2021 року №238 «Про результати службового розслідування» за неналежне виконання обов`язків військової служби, порушення вимог статей 16, 74, 75 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 3.2.11, 3.2.12 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300, ст. 1.3 розділу 1, ст. 3.16 та абз. 3 ст. 3.36, ст. 3.42 розділу 3 та абз. 2 ст. 7.2 розділу 7, ст.8.5 розділу 8 «Інструкції про використання автомобільної техніки у Міністерстві оборони та Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 12.12.2016 року №678, вимог Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.09.2017 № 440, на підставі п. «е» ст. 48 та ст. 56 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, заступникам командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини А1785 капітана ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення – «Пониження у військовому званні на один ступінь» (аркуші справи 133-136).

Крім того, відповідно до п. 11 Наказу командира Військової частини А2393 від 16.03.2021 року №238 «Про результати службового розслідування» за неналежне виконання обов`язків військової служби, порушення вимог статей 16, 74, 75 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 3.2.11, 3.2.12 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300, ст. 1.3 розділу 1, ст. 3.16 та абз. 3 ст. 3.36, ст. 3.42 розділу 3 та абз. 2 ст. 7.2 розділу 7, ст.8.5 розділу 8 «Інструкції про використання автомобільної техніки у Міністерстві оборони та Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 12.12.2016 року №678, вимог Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.09.2017 № 440, на підставі ч. 2 ст. 5 Закону України від 03.10.2019 року «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, завдану державі» прийняти рішення щодо притягнення заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини А1785 капітана ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності» (аркуші справи 133-136).

Позивач вважає наказ від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» в частині визнання протиправною бездіяльності та нанесення матеріальних збитків державі в розмірі 8168710,38 грн. заступником командира з озброєння - начальником технічної частини Військової частини А1785 капітаном ОСОБА_1 », п. 4 наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» про притягнення до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення – «Пониження у військовому званні на один ступінь», п. 11 наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» про зобов`язання командира Військової частини А1785 прийняти рішення, щодо притягнення заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини А1785 капітана ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове врегулювання дисциплінарної відповідальності військовослужбовців здійснюється на підставі Дисциплінарного статуту Збройних сил України затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV.

Дисциплінарний статут визначає сутність військової дисципліни, обов`язки військовослужбовців, а також військовозобов`язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг.

Усі військовослужбовці Збройних Сил України незалежно від своїх військових звань, службового становища та заслуг повинні неухильно керуватися вимогами цього Статуту.

Положення Статуту поширюються на громадян, звільнених з військової служби у відставку або у запас з правом носіння військової форми одягу, під час носіння ними військової форми одягу.

Дія цього Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями

Відповідно до п. 16, 74, 75 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) з озброєння (інженерно-авіаційної служби) - начальник технічної частини у мирний і воєнний час відповідає за технічне забезпечення бригади (полку, окремого батальйону); за технічний стан, правильну експлуатацію, ремонт та евакуацію озброєння, бойової та іншої техніки підпорядкованих служб; за зберігання боєприпасів і забезпечення ними підрозділів (крім авіаційних); за облік і зберігання зброї та боєприпасів на складах, а також за стан спеціальних споруд, технічних позицій, підпорядкованих складів, парків (стоянок літальних апаратів) та організацію в них внутрішньої служби; за технічну підготовку особового складу бригади (полку, окремого батальйону); за бойову та мобілізаційну готовність безпосередньо підпорядкованих підрозділів і служб; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну і морально-психологічний стан їх особового складу; за стан пожежної безпеки підпорядкованих об`єктів.

Заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) з озброєння (інженерно-авіаційної служби) - начальник технічної частини підпорядковується командирові і є прямим начальником усього особового складу бригади (полку, окремого батальйону).

Заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) з озброєння (інженерно-авіаційної служби) - начальник технічної частини зобов`язаний, зокрема, стежити за виконанням правил застосування та економним витрачанням пального, мастильних матеріалів та спеціальних рідин у підрозділах бригади (полку, окремого батальйону); щомісяця доповідати командирові бригади (полку, окремого батальйону) про стан використання ліміту витрачання боєприпасів і моторесурсів.

У військовій частині, де заступник командира з озброєння штатом не передбачений, його обов`язки виконує начальник автомобільної служби або начальник однієї з технічних служб військової частини, який підпорядковується командирові військової частини і є прямим начальником особового складу безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів і служб.

Відповідно до ст. 1.3 розділу 1, ст. 3.16, 3.36, 3.42 розділу 3 «Інструкції про використання автомобільної техніки у Міністерстві оборони та Збройних Силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України №678 від 12.12.2016 року, виконання заходів щодо порядку використання машин у військовій частині покладається на начальника автомобільної служби, а там, де ця посада не передбачена штатом - на посадову особу за рішенням командира військової частини.

Наряд на використання машин готується начальником автомобільної служби на підставі письмових заяв командирів підрозділів (начальників родів військ і служб) на використання машин та підписується заступником командира військової частини з озброєння.

Заявки на використання машин подаються посадовими особами військової частини в автомобільну службу (технічну частину) у встановлений командиром частин час та записуються у книгу заяв на використання машин.

Наряд на використання машин разом з книгою заяв напередодні дня виходу машин подається заступником командира військової частини з озброєння (начальником автомобільної служби) командиру військової частини на затвердження.

Дорожній лист виписується у автомобільній службі (технічній частині) військової частини, підписується начальником автомобільної служби, засвідчується гербовою печаткою та передається під підпис у підрозділ (в окремих випадках – черговому по частині).

Начальником автомобільної служби (технічної частини) військової частини перевіряється правильність оформлення дорожніх листів, звіряються дані у Книзі обліку роботу машин, витрати пального і масел, після чого дані про витрачання моторесурсів записуються у паспорт (формуляр) машини.

Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 є відповідальною особою у Військовій частині А1785 щодо використання пального (його списання).

Відповідно до п. 45, 48, 83-87 Дисциплінарного Статуту разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов`язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов`язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення.

На військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов`язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

На військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), який прийняв рішення притягти військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності. Воно може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу.

Якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир, який призначив службове розслідування, приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Під час накладення дисциплінарного стягнення та обрання його виду враховується: характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередня поведінка військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби.

Дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці. Під час накладення дисциплінарного стягнення командир не має права принижувати гідність підлеглого.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.

Підстави та порядок притягнення військовослужбовців та деяких інших осіб до матеріальної відповідальності за шкоду, завдану державному майну, у тому числі військовому майну, майну, залученому під час мобілізації, а також грошовим коштам, під час виконання ними службових обов`язків визначається Законом України від 3 жовтня 2019 року № 160-IX «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».

Так, з матеріалів справи вбачається, що за результатами дослідження шляхової документації перевезення вантажів вантажними автомобілями Військової частини А1785 виявлено безпідставне (незаконне) списання пального на загальну суму 8205601,57 грн., про що зазначено у аудиторському звіті №520/1/26/аз від 09.07.2020 року.

Тому, з метою уточнення причин та умов, що призвели до фактів, викладених в телеграмі начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту №520/7/20 від 05.01.2021 року щодо неупередженості та правомірності результатів роботи внутрішньої перевірочної комісії Військової частини А1785 за фактами списання пального на суму 8205,60 тис. наказом командира Військової частини А2393 від 12.01.2021 року №23 «Про призначення службового розслідування» призначено службове розслідування.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» посадові (службові) особи зобов`язані письмово доповісти командиру (начальнику) про всі факти завдання шкоди протягом доби з моменту виявлення таких фактів.

У разі виявлення факту завдання шкоди командир (начальник) протягом трьох діб після отримання відповідної письмової доповіді посадових (службових) осіб письмовим наказом призначає розслідування для встановлення причин завдання шкоди, її розміру та винних осіб.

Щодо шкоди, завданої командиром (начальником), розслідування призначається письмовим наказом старшого за службовим становищем командира (начальника).

Розслідування повинно бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення. В окремих випадках зазначений строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив розслідування, але не більше ніж на один місяць.

Розслідування може не призначатися, якщо причини завдання шкоди, її розмір та винна особа встановлені за результатами аудиту (перевірки), інвентаризації, досудового розслідування або судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі», командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п`ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

Відповідно до ст. ст. 1 розділу І, 3 розділу 3 «Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністерства

оборони України 21.11.2017 року № 608, службове розслідування - комплекс заходів, які проводяться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, а також встановлення ступеня вини особи (осіб), чиї дії або бездіяльність стали причиною вчинення правопорушення.

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування.

Позивач зазначає про відсутність у матеріалах службового розслідування телеграми начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту №520/7/20 на підставі якої проводилось розслідування, однак вказана телеграма наявна в матеріалах службового розслідування та міститься у матеріалах даної справи.

Так, в наказі командира Військової частини А2393 від 12.01.2021 року №23 «Про призначення службового розслідування», яким призначено службове розслідування зазначені підстава, мета призначення службового розслідування, військова частина, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також призначено склад комісії, якому доручено проведення розслідування.

Суд не приймає до уваги посилання позивача на складання акту службового розслідування комісією, яка не відповідає складу комісії, затвердженому в наказі Військової частини А2393 від 12.01.2021 року «Про призначення службового розслідування», враховуючи не включення в наказ офіцеру відділу забезпечення наземними системами озброєння логістики Військової частини А2393 ОСОБА_2 , оскільки майор ОСОБА_2 був включений до складу комісії наказом командира Військової частини №44 від 18.01.2021 року «Про внесення змін в наказ командира Військової частини А2393 від 12.01.2021 року №23», який наявний в матеріалах справи.

В позовній заяві позивач зазначає, що у зв`язку із тим, що службове розслідування проводилось щодо неупередженості та правомірності результатів роботи внутрішньої перевірочної комісії в/ч А1785 за фактами списання пального на суму 8205,60 тис. грн., до складу якої він не входив, йому не повідомлялось, що службове розслідування проводиться відносно нього, не роз`яснювались права надавати заперечення, заяви, клопотання з приводу службового розслідування, ознайомлюватись з актом службового розслідування, тощо, у зв`язку із чим він був позбавлений можливості реалізовувати свої права, закріплені положеннями «Порядку проведення службового розслідування.

При цьому, суд звертає увагу, що в матеріалах справи наявний бланк отримання пояснень під час проведення службового розслідування від 03.03.2021 року, який підписаний ОСОБА_1 про відмову від надання пояснень, а також докази ознайомлення позивача з наказом Військової частини А2393 від 16.03.2021 року №238 про результати службового розслідування та з матеріалами розслідування (аркуші справи 132, 137-139).

Крім того, службове розслідування проводилось не лише стосовно позивача, а взагалі щодо неупередженості та правомірності результатів роботи внутрішньої перевірочної комісії Військової частини А1785 за фактами списання пального на суму 8205,60 тис. грн., а вже під час службового розслідування встановлено бездіяльність та невиконання обов`язків позивачем, у зв`язку із чим наказ про проведення службового розслідування та його результати були доведені позивачу.

Щодо невідповідності встановлення аудиторами даних 8205601,57 грн., суд зазначає, що це є виключно компетенцією аудиторської служби та не є предметом розгляду у даній справі.

Суд також зазначає, що зазначені позивачем недоліки у акті службового розслідування не спростовують порушень позивача та висновки акту службового розслідування є чинними.

Таким чином матеріалами службового розслідування доведено вину позивача та враховуючи характер та обставини вчинення правопорушення, його наслідки, попередню поведінку військовослужбовця, а також тривалість військової служби та рівень знань про порядок служби, відповідачем прийнято оскаржуваний наказ.

Враховуючи те, що позивач, при виконанні своїх службових обов`язків порушив вимоги Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного наказу діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлений законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А2393 Міністерства оборони України (провул. Штабний, 1, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 07966906) про визнання протиправним та скасування наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» в частині визнання протиправною бездіяльності та нанесення матеріальних збитків державі в розмірі 8168710,38 грн. заступником командира з озброєння - начальником технічної частини Військової частини А1785 Військової частини капітаном Барбарош Дмитром Миколайовичем», визнання протиправним та скасування пункту 4 наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування», яким за неналежне виконання обов`язків військової служби, порушення вимог 16, 74, 75 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, статей 3.2.11, 3.2.12 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних сил України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300, ст. 1.3 розділу 1, ст. 3.16 та абз. 3 ст.3.36, ст. 3.42 розділу 3 розділу та абз. 2 ст. 7.2 розділу 7, ст. 8.5 розділу 8 «Інструкції про використанні автомобільної техніки у Міністерстві оборони України та Збройних силах України», затвердженої наказом Міністерства оборони України від 12.12.2016 року №678, вимоги «Інструкції з обліку військового майна у збройних силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.09.2017 року №440, на підставі п. «е» ст. 48 та ст. 56 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини АІ785 капітана ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності та накладено дисциплінарне стягнення – «Пониження у військовому званні на один ступінь», скасування п. 11 наказу командира Військової частини А2393 від 16 березня 2021 року №238 «Про результати службового розслідування» про зобов`язання командира Військової частини А1785 прийняти рішення, щодо притягнення заступника командира з озброєння - начальника технічної частини Військової частини А1785 капітана ОСОБА_1 до матеріальної відповідальності – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.