Рішення № 99090560, 18.08.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2021
Номер справи
420/13914/20
Номер документу
99090560
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/13914/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» (код ЄДРПОУ 08734546, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3), Міністерства внутрішніх справ України), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 09 грудня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» (код ЄДРПОУ 08734546, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3), за участю третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 14 грудня 2020 року прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем невірно зазначено у довідці про розмір грошового забезпечення , що враховується для перерахунку пенсії надбавки за вислугу років у розмірі 40% замість вірного розміру 45% з 01.01.2016 року.

Так, позивач зазначив, що у період з серпня 1973 року по червень 1978 року навчався у Київському державному університету імені Т.Г. Шевченка факультет правознавство і після завершення навчання здобув вищу освіту та після закінчення циільного вищого навчального закладу отримав офіцерське звання лейтенант,а тому позивач вважає, що має право на зарахування періоду навчання до вислуги років для призначення пенсії з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Також, позивач зазначив, що відмовляючи в підготовці та наданні до ГУПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» діяло не у межах повноважень та не у спосіб, визначений чинним законодавством , оскільки на міністерство внутрішніх справ покладено обов`язок забезпечення та оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до органів ПФУ.

Також позивач не погодився з виключенням з грошового забезпечення для обчислення пенсії сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019 року, оскільки 05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до п. 5 і додатку № 45.

Також 14 травня 2019 року Окружним адміністративним судом м. Києва по справі № 826/12704/18 ухвалено рішення, в частині залишеною без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

До суду 31 грудня 2020 року від ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував, зазначивши, що відсоток надбавки за вислугу років позивача збільшився з 35% до 40% та розмір надбавки визначений вірно, оскільки згідно з п. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» час навчання в ВНЗ не зараховується до вислуги років при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, що підтверджено висновками, викладеними у постанові Верховного Суду від 19.11.2019 року по справі № 520/903/19. Також відповідач звернув увагу, що позивачу не змінена вислуга років для призначення пенсії в результаті перерахунку пенсії.

Також у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що належним відповідачем у справі має бути Міністерство внутрішніх справ України.

До суду 12 січня 2021 року від ГУПФУ в Одеській області надішли пояснення, відповідно до яких зазначено, що на виконання Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року ГУПФУ в Одеській області у 2018 році, проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням на підставі отриманої від Ліквідаційної комісії ГУМВС в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача.

Позивач подано до суду відповідь на відзив (вхід. № 1461/21 від 12.01.2021 року), відповідно до якої позивач наполягав на задоволенні своїх позовних вимог.

У свою чергу відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив (вхід. ЕП/1782/21 від 25.01.2021 року), відповідно до яких відповідач наполягав на відмові у задоволенні позову.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 28 січня 2021 року у зв`язку з відсутністю згоди позивача на заміну неналежного відповідача на належного, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Міністерство внутрішніх справ України. Розгляд справи розпочато спочатку.

До суду 09 лютого 2021 року від позивача надійшла заява про зміну предмету та підстав позову, в якій позивач просив:

- визнати неправомірними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» та Департаменту персоналу МВС України, що полягають в відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 45% замість вирахуваної вислуги років в розмірі 40%;

- визнати неправомірними дії Державної установи «Територіальне об`єднання МВС України по Одеській області» та Департаменту персоналу МВС України, що полягають у відмові скласти та подати до Г управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену про розмір грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 45%, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати) і премію;

- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання України по Одеській області» та Департамент персоналу МВС зробити перерахунок вислуги років зарахувати до вислуги років час навчання в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченко з серпня 1973 року по червень 1978 року скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням відсоткової надбавки , вислугу років в розмірі 45%;

- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання України по Одеській області» та Департамент персоналу МВС скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.01.2016р.оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 45% та що додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавки в розмірі 100% згідно наказу МВС України № 779 від

- надбавки в розмірі 50% за особливі умови служби;

- надбавки в розмірі 7 0% за безперервну службу;

- надбавки в розмірі 25% за слідчу роботу;

- пенсійної надбавки в розмірі 25% згідно наказу МВС № 750 від 1Щї

- премії.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_2 перерахунок з 01 січня 2016р. згідно з оновлених довідок про грошове забезпечення з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 45% та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавки в розмірі 100% згідно наказу МВС України № 779 від 2001р.;

- надбавки в розмірі 50% за особливі умови служби;

- надбавки в розмірі 70% за безперервну службу;

-надбавки в розмірі 25% за слідчу роботу;

- пенсійної надбавки в розмірі 25% згідно наказу МВС № 750 від 1996 р.;

- премії;

- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в області провести виплату донарахованих сум пенсії після її перерахунку по оновленим довідкам з відповідних сум грошового забезпечення, у тому числі донарахованих сум за минулий час з 01 січня 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Департамент персоналу МВС України листом №А-703/22 від 13.01.2021 року відмовив позивачу скласти та подати до ГУПФУ оновлену довідку про його грошове забезпечення з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років 45 %, що місячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку з 01.01.2016 року.

До суду від Державної установи «Територіальне медичне об`єднання України по Одеській області» надійшли заперечення на заяву про зміни предмету та підстав позову, в якому відповідач зазначив, що вимоги до Державної установи є безпідставними та необґрунтованими, адресовані неналежному відповідачу.

Ухвалою від 23 лютого 2021 року продовжено строк підготовчого провадження у праві на 30 днів.

До суду 04 березня 2021 року від ГУПФУ в Одеській області надійшли матеріали пенсійної справи.

Ухвалою суду, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 20 квітня 2021 року залучено до участі у справі в якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

До суду 13 травня 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених осіб. З метою виконання постанови № 988, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21.02.2018 року, відповідно до п. 3 якого було здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією ГУ ГУМВС в Одеській області за нормами чинними на 01.01.2016 року.

Ухвалою, занесеною до протоколу підготовчого засідання 25 травня 2021 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 05 серпня 2021 року.

Позивач на відкрите судове засідання не з`явився, повідомлений належним чином та завчасно, до суду повернулась судова повістка з відміткою поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно ч. 11 ст. 126 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

До суду надійшла заява від позивача про розгляд справи за його відсутністю (вхід. № 17173/21 від 06.04.2021 року).

Відповідачі на відкрите судове засідання не з`явились, повідомлені належним чином та завчасно, про що свідчать звіти від поштового сервера. Від Державної установи «Територіальне медичне об`єднання України по Одеській області» та Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в матеріалах справи наявні заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З цих підстав, суд постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання від 05 серпня 2021 року, про продовження розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, відзив на позовну заяву та матеріали пенсійної справи, суд встановив таке.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до витягу із наказу Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Одеській області №421 о/с від 24 листопада 2004 року у відповідності до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено у відставку за п. 65 «а» (за віком) майора міліції ОСОБА_1 з 01 грудня 2004 року (а.с.8).

Згідно з висновку про призначення пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» позивачу призначено пенсію та встановлено вислугу років в календарному обчисленні 20 років, в пільговому обчисленні 23 років (а.с. 85).

Суд встановив, що ОСОБА_1 пенсійним органом призначено 17 грудня 2004 року пенсію по інвалідності, виходячи із таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, оклад за військове звання, надбавка за ОУС 50%, 100% надбавка, 33, 3 % премія, 35% надбавка за вислугу років, 25% надбавка за слідчу роботу, 100% надбавка за президентська, за безперервну службу 70% (а.с.85).

Також суд встановив, що у квітні 2018 року на виконання постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року ГУ ПФУ в Одеській області на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області про розмір грошового забезпечення, здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року, але виходячи лише з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за стаж служби 40 % та премії в розмірі 74 %.

Позивач не погодився з розміром відсотку надбавки за стаж роботи, а також з тим, що йому не включено у довідку інші додаткові види грошового забезпечення, які були враховані при призначенні йому пенсії.

Відповідно до листа ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» вих. №33/36-113 від 03.09.2020 року повідомлено позивача про те, що підстави для виготовлення нової довідки відсутні, оскільки суб`єктом ініціювання процесу перерахунку пенсій особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб є Пенсійний фонд України.

Також позивач звернувся з аналогічною заявою до Департаменту персоналу МВСУ, яким надано відповідь № А-703/22 від 13.01.2021 року про те, що після визнання судами окремих положень Постанови № 103 протиправними та нечинними Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсії та підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, залишається однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом, тому відсутні підстави для виготовлення нових довідок.

Також, в ході розгляду справи відповідачем ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 26.07.2021 року вих. №33/36-2153У за листопад 2019 року згідно з Постановою КМУ від 11.11.2015 оку №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною до них посадою старший слідчий ВП, яку складену враховуючи рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року № 826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019 року) та постанови Великої палати Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.

Однак, позивач не погоджується зі складовими цієї довідки, оскільки вважає, що відповідачем невірно враховано надбавку за стаж служи як 40%, в той час як він складає 45% та не вказано постійні надбавки, які позивач отримував та які мають бути враховані.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стосовно позовних вимог про визнання неправомірними дії Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» та Департаменту персоналу МВС України, що полягають в відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року врахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 45% замість вирахуваної вислуги років в розмірі 40% та зобов`язання зробити перерахунок вислуги років зарахувати до вислуги років час навчання в Київському державному університеті ім. Т. Г. Шевченко з серпня 1973 року по червень 1978 року скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням відсоткової надбавки , вислугу років в розмірі 45%, суд зазначає таке.

Пунктом 3 постанов КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», чинним на час виникнення спірних правовідносин, установлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

У свою чергу обчислення стажу служби в поліції врегульовано статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію", частина 2 якої містить перелік посад (періодів служби), які зараховуються до стажу служби в поліції.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Таким чином, відповідно до приписів ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», час навчання у Вищому навчальному закладі не зараховується до вислуги років при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції.

При вирішенні подібних спірних правовідносин у постанові від 19 листопада 2019 року по справі № 520/903/19, Верховний суд дійшов такого висновку, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч.2 ст.78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції (п. 32 постанови ВС від 19 листопада 2019 року по справі № 520/903/19).

Тому враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Стосовно позовних вимог про визнання неправомірними дії Державної установи «Територіальне об`єднання МВС України по Одеській області» та Департаменту персоналу МВС України, що полягають у відмові скласти та подати до Г управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену про розмір грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 45%, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати) і премію та зобов`язання скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для перерахунку пенсії з 01.01.2016р.оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 45% та що додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавки в розмірі 100% згідно наказу МВС України № 779 від

- надбавки в розмірі 50% за особливі умови служби;

- надбавки в розмірі 7 0% за безперервну службу;

- надбавки в розмірі 25% за слідчу роботу;

- пенсійної надбавки в розмірі 25% згідно наказу МВС № 750 від 1Щї

- премії, суд зазначає таке.

Статтею 9 Закону № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 (надалі - Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 пункту 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», установлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Відповідно до п. 5 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Також, частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103.

А також постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/6077/19 від 19.01.2021 року визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у частині пункту 5 та відмовлено у задоволенні решті позовних вимог.

Таким чином, пункти 3, 5 постанови Кабінету Міністрів України №103, визнанні протиправними та нечинними.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3, 5 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 (далі по тексту - Інструкція №760), при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Пунктом 4 Інструкції №760 передбачено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:1) грошовий атестат;2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року №260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку №260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

Крім того, пунктом 13 Порядку №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 та з 19 листопада 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

Враховуючи вищевикладені встановлені судом обставин, суд доходить висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дії у відмові та скласти довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання скласти та подати до Головного управління ПФУ в Одеській області довідку є протиправними та безпідставними, оскільки на отримання такої довідки у позивача винило право лише з 19 листопад 2019 року - дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18.

Однак, в ході розгляду справи відповідачем ДУ «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 26.07.2021 року вих. №33/36-2153У за листопад 2019 року згідно з Постановою КМУ від 11.11.2015 оку №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною до них посадою старший слідчий ВП, яку направлено до ГУ ПФУ в Одеській області для проведення перерахунку пенсі.

Позивач не погодився зі складовими цієї довідки, оскільки вважає, що відповідачем невірно враховано надбавку за стаж служби як 40%, в той час як він складає 45%. Цій частині доводів позивача судом вже надано правову оцінку.

А також позивач не погоджується з тим, що у довідці не вказані постійні надбавки, які він отримував та які мають бути враховані при розрахунку грошового забезпечення пенсіонерів: 100 % надбавка згідно наказу МВС України № 779 від 2001 року;

50 % надбавка за особливі умови служби (наказ МВС України № 542 від 1999 року);

70 % надбавка за безперервну службу (наказ МВС України № 468 від 2003 року);

25 % надбавка за слідчу роботу;

25 % пенсійна надбавка (наказ МВС № 750 від 1996 року).

При цьому позивач посилається те, що ці види грошового забезпечення відповідають довідці про види та розмір грошового забезпечення, які вказані в додатку № 3 п. 5 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103.

Оцінюючи надані доводи позивача суд виходить з такого.

Так, перевірка правомірності 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та доповнення додатком 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» була предметом спору по справі № 640/6077/19.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/6077/19 від 19.01.2021 року визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» у частині пункту 5 та відмовлено у задоволенні решті позовних вимог.

У постанові суду апеляційної інстанції щодо позовних вимог в частині оскарження доповнення додатком 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» зазначено таке.

«Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів установила, що у довідці для перерахунку пенсій, затвердженій спірним Додатком 3, визначено види грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з урахуванням як основних його складових, так і додаткових виплат, передбачених спеціальним законодавством, регулюючим грошове забезпечення поліціантів, а саме Постановою № 988.

При цьому, зазначена Постанова № 988 є чинною та протиправною в порядку, передбаченому законодавством, не визнавалася.

Разом з тим, судова колегія зазначає, що саме таке врегулювання формування грошового забезпечення вказаної категорії осіб для перерахунку їх пенсій відповідає спеціальному Закону № 900-VIII та частині третій статті 63 Закону № 2262-ХІІ, що неконституційними не визнавалися, є чинними і підлягають застосуванню.

Також, аналізуючи всі доводи апеляційної скарги та перевіряючи оскаржуваний позивачем Додаток 3, яким затверджено вищевказану форму довідки, апеляційний суд зазначає, що нею передбачено визначення розміру грошового забезпечення за нормами, чинними станом на січень 2016 року, за відповідною прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення із служби та, водночас, передбачено врахування наступних підвищень посадового окладу та, як відзначалося вище, інших видів грошового забезпечення. Тобто, не виключено, а навпаки - передбачено врахування всіх постійних виплат, визначених спеціальним законодавством».

Враховуючи вищевикладені та встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а тому відсутні правові підстави для задовлення таких позовних вимог.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_2 перерахунок з 01 січня 2016р. згідно з оновлених довідок про грошове забезпечення з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірі 45% та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі:

- надбавки в розмірі 100% згідно наказу МВС України № 779 від 2001р.;

- надбавки в розмірі 50% за особливі умови служби;

- надбавки в розмірі 70% за безперервну службу;

-надбавки в розмірі 25% за слідчу роботу;

- пенсійної надбавки в розмірі 25% згідно наказу МВС № 750 від 1996 р.;

- премії та зобов`язання провести виплату донарахованих сум пенсії після її перерахунку по оновленим довідкам з відповідних сум грошового забезпечення, у тому числі донарахованих сум за минулий час з 01 січня 2016 року, суд зазначає, що у задоволенні цих вимог слід відмовити, з таких підстав.

Так, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

На час розгляду справи суду не надані докази щодо відмови відповідачем у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, а тому суд доходить висновку, що вказані вимоги є передчасними, та з цих підстав не належать задоволенню.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову довели, з посиланням на відповідні докази, правомірності своїх дій та рішень, а тому позовні вимоги не належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на те, що такі судові витрати відповідачем не понесені, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Одеській області» (код ЄДРПОУ 08734546, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, пров. Каркашадзе, 3), Міністерства внутрішніх справ України), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,- відмовити в повному обсязі.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу IV Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.