
Справа № 420/131/20
УХВАЛА
18 серпня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання окремої ухвали в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, треті особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 року по справі № 420/131/20, яке набрало законної сили 07.08.2020 року:
- адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (місцезнаходження: вул. Куяльницька, 26 А, м. Куяльник, Подільський район, Одеська область, 66350; ідентифікаційний код юридичної особи: 04379835), треті особи: ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 ), ОСОБА_5 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 ), про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задоволено повністю;
- визнано протиправною бездіяльність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду колективної заяви, вхід. № Ко-3352 від 08.11.2019 року;
- зобов`язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути колективну заяву, вхід. № Ко-3352 від 08.11.2019 року, та прийняти рішення, передбачене частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач, наданої судом у рішенні;
- стягнуто з Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) та суму витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1550,00 грн. (одна тисяча п`ятсот п`ятдесят гривень).
Окремою ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України, вхід. № 50856/20 від 30.11.2020 року, – задоволено частково;
- визнано протиправним рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 5 листопада 2020 року № 6772-VІІ “Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- зобов`язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, – протягом 30 календарних днів з дня отримання копії цієї окремої ухвали;
- в задоволенні решти вимог заяви ОСОБА_1 в порядку ст. 383 КАС України, вхід. № 50856/20 від 30.11.2020 року, – відмовлено.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2021 року по справі № 420/131/20:
- окрему ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року, змінено:
Виключено з її мотивувальної частини посилання суду першої інстанції на те, що спеціальними нормами, які регулюють порядок розгляду та вирішення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду, зокрема, ст.ст. 383, 249 КАС України – не передбачено стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат, пов`язаних з розглядом відповідної заяви.
Доповнено резолютивну частину окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року абзацом наступного змісту:
«Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (вул. Куяльницька, 26 А, с. Куяльник, Подільський район, Одеська область, 66350, код ЄДРПОУ 04379835) судовий збір у сумі 2942,8 грн. та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2000 грн. на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )".
В іншій частині окрему ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року залишено без змін.
Ухвалою суду від 24.06.2021 року зобов`язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області (місцезнаходження: вул. Куяльницька, 26 А, м. Куяльник, Подільський район, Одеська область, 66350; вул. Соборна, 105, м. Подільськ, Одеська область, 66300; ідентифікаційний код юридичної особи: 04379835) подати до суду протягом 30 днів з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року у справі № 420/131/20.
30.07.2021 року електронною поштою та 03.08.2021 року поштою до суду від Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області надійшов звіт про виконання окремої ухвали, від 29.07.2021 № 02-18/2322, наступного змісту:
- на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою та сесії сільської ради було винесено рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/131/20 та окрему ухвалу від 24.06.2021 року, на підставі якої сесія сільської ради прийняла рішення «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» у зв`язку з неможливістю визначити місце розташування земельної ділянки, а саме надано велика кількість викопіювань земельних ділянок, за якими неможливо ідентифікувати бажану земельну ділянку. Сільська рада неодноразово надавала дозвіл, а потім громадяни звертались для скасування рішення та заміни земельної ділянки;
- також додатково повідомлено, що згідно ч. 2 ст. 123 цього ж Кодексу особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки;
- у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Сільська рада не наділена повноваженнями вибору земельної ділянки, а тільки надає дозвіл на земельну ділянку зазначену в клопотанні;
- тому на підставі вище зазначеного сесією було прийнято рішення «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» від 22.07.2021 року № 2341 -VIII (додається).
До даного звіту додано копію рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» від 22 липня 2021 року № 2341-VIII.
Судом встановлено, що згідно зі змістом окремої ухвали суду від 10.12.2020 року, її прийнято з таких фактичних і юридичних підстав, зокрема:
«… 5 листопада 2020 року Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області, керуючись ст. 12, 118 пункт 7, 123 Земельного кодексу України, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60 «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 року № 2498-VІІІ та на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, було прийнято рішення № 6772-VII «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», відповідно до якого, вирішено, зокрема:
- відмовити у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, 23-м громадянам, в тому числі:
- ОСОБА_1 ;
- ОСОБА_2 ;
- ОСОБА_3 ;
- ОСОБА_4 ;
- ОСОБА_5 .
З встановленого вбачається, що відповідачем на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду прийнято рішення, передбачене частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, яким позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, лише та виключно з підстави: у зв`язку з невідповідністю місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проте, відповідно до вимог статті 118 Земельного кодексу України, рішення передбачене якою зобов`язано прийняти відповідача рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 березня 2020 року, яке набрало законної сили 07.08.2020 року, зокрема, згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Виходячи зі змісту ч. 7 ст. 118 ЗК України, приписами Земельного кодексу України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу, який розширеному тлумаченню не підлягає, а саме лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам:
- законів,
- прийнятих відповідно до них:
- нормативно-правових актів,
- генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації,
- схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць,
- проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів,
затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: від 23 січня 2020 року у справі № 0840/2979/18 (адміністративне провадження № К/9901/68110/18).
Проте, в оскарженому рішенні взагалі не конкретизовано, яким саме вимогам яких саме законів, та яким саме прийнятим відповідно до них нормативно-правових актів, передбаченим ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідачем встановлена невідповідність місця розташування об`єкта. Дана обставина перешкоджає суду дослідити наявність підстави для такої відмови.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення відповідним органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Встановлені судом обставини свідчать про недотримання відповідачем вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості щодо оскаржуваного рішення, виконання яких є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог відповідача.
Відтак, невиконання суб`єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Отже, рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 5 листопада 2020 року № 6772-VІІ «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» в частині, що стосується ОСОБА_1 , прийняте відповідачем на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 березня 2020 року, яке набрало законної сили 07.08.2020 року, з порушенням вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України щодо надання мотивованої відмови, відповідно воно у зазначеній частині є протиправним. …».
Згідно зі змістом доданого до звіту про виконання окремої ухвали рішення, Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області від 22 липня 2021 року № 2341-VIII, керуючись статтями ст. 12, 118 пункт 7, 123 Земельного кодексу України, пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60 «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні» від 10.07.2018 року № 2498-VІІІ та на підставі рішень Одеського окружного адміністративного суду cправа № 420/5808/21 від 15.06.2021 року, cправа № 420/8633/21 від 07.07.2021 року, cправа № 420/14689/20 від 24.06.2021 року, cправа № 420/7650/21 від 07.07.2021 року, cправа № 420/131/20 щодо повторного розгляду заяв гр. ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів, на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області та враховуючи рекомендації постійної комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам`яток, історичного середовища та благоустрою, Куяльницька сільська рада вирішила:
1. Відмовити у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га, яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області, у зв`язку з неможливістю визначення місця розташування земельної ділянки, а саме: надано велика кількість викопіювань земельних ділянок, за якими неможливо ідентифікувати бажану земельну ділянку, громадянам:
1.1. ОСОБА_6 ;
1.2. ОСОБА_7 ;
1.3. ОСОБА_8 ;
1.4. ОСОБА_9 ;
1.5. ОСОБА_1 ;
1.6. ОСОБА_2 ;
1.7. ОСОБА_3 ;
1.8. ОСОБА_4 ;
1.9. ОСОБА_5 .
Зі змісту рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» від 22 липня 2021 року № 2341-VIII, зокрема щодо ОСОБА_1 , вбачається, що у ньому зазначені підстави його прийняття, в тому числі конкретизовані його фактичні підстави, а саме: у зв`язку з неможливістю визначення місця розташування земельної ділянки, а саме: надано велика кількість викопіювань земельних ділянок, за якими неможливо ідентифікувати бажану земельну ділянку, громадянам, в тому числі позивачу.
Разом з тим слід зазначити, що, виходячи зі змісту:
- рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.03.2020 року у справі № 420/131/20, яким зокрема: визнано протиправною бездіяльність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду колективної заяви, вхід. № Ко-3352 від 08.11.2019 року; зобов`язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути колективну заяву, вхід. № Ко-3352 від 08.11.2019 року, та прийняти рішення, передбачене частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки питання, щодо якого звернувся позивач, наданої судом у рішенні;
- окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10.12.2020 року у справі № 420/131/20, якою зокрема: визнано протиправним рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 5 листопада 2020 року № 6772-VІІ “Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства” в частині, що стосується ОСОБА_1 , – у зв`язку із порушенням вимог частини 7 статті 118 Земельного кодексу України щодо надання мотивованої відмови, по суті, у зв`язку із неконкретизацією фактичних підстав його прийняття,
– дослідження правомірності підстав рішення відповідача, прийнятого, в тому числі на підставі рішення суду у справі № 420/131/20, виходить за межі судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року у справі № 420/131/20.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За наслідками розгляду звіту Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про виконання окремої ухвали, від 29.07.2021 № 02-18/2322, суд вважає за необхідне прийняти поданий звіт, як такий, яким з урахуванням доданого до нього документу, доведено виконання окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року у справі № 420/131/20.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 255, 256, 294, 295, 382 та Перехідними положеннями КАС України, суд -
ухвалив:
Прийняти звіт Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, від 29.07.2021 № 02-18/2322, про виконання окремої ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2020 року у справі № 420/131/20.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, та у строк, встановлений ст. 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя М.Г. Цховребова