
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 серпня 2021 року справа №380/8867/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини А0998 про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) 02.06.2021 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини А0998 (далі – А0998, відповідач) з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини А0998 щодо невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно, станом на 25.02.2019;
- зобов`язати військову частину А0998 видати ОСОБА_1 довідку про вартість неотриманого речового майна станом на 25.02.2019;
- зобов`язати військову частину А0998 провести розрахунок за неотримане ОСОБА_1 речове майно, станом на 25.02.2019 та виплатити грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 25.02.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив військову службу в лавах Збройних Сил України. Відповідно до наказу командира ВЧ А0998 №31-РС від 21.02.2019 звільнений з військової служби за станом здоров`я; відповідно до наказу №43 від 25.02.2019 з 25.02.2019 виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення. Позивач стверджує, що на день його звільнення відповідач не провів виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно. В квітні 2021 позивач звернувся до командування ВЧ А0998 про надання довідки про вартість неотриманого речового майна станом на 25.02.2019 та здійснення виплати на підставі цієї довідки грошової компенсації за неотримане речове майно. Листом №1478вих. від 05.04.2021 ВЧ А0998 інформувала заявника, що останній на момент виключення із списків особового складу військової частини з відповідним рапортом не звертався, тому немає підстав для складання такої довідки.
Суд ухвалою від 07.06.2021 відкрив провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 та призначив таку до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, за наявними матеріалами. Відповідачу запропоновано подати відзив на позовну заяву із викладенням позиції щодо визнання чи заперечення позову.
Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с. 18-21), позов не визнає, просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. З посиланням на норми Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затв. постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16.03.2016 вказує, що ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби не подавав рапорт щодо нарахування та виплати йому грошової компенсації за неотримане речове майно, тому відповідний наказ командуванням ВЧ А0998 не видавався. Із заявою щодо виплати компенсації вартості неотриманого речового майна ОСОБА_1 звернувся після виключення останнього із списків особового складу частини, томі відсутні правові підстави для видачі довідки про вартість неотриманого речового майна та виплати відповідної компенсації.
Суд вивчив доводи сторін, викладені в заявах по суті спору, дослідив долучені до матеріалів справи копії письмових доказів та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України. Відповідно до наказу командира ВЧ А0998 №31-РС від 21.02.2019 ОСОБА_1 звільнений з військової служби в запас за підпунктом «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (за станом здоров`я); відповідно до наказу №43 від 25.02.2019 з 25.02.2019 виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення (а.с. 7).
Перед виключенням зі списків особового складу ВЧ А0998 ОСОБА_1 не звертався до командування військової частини з рапортом з висловленим бажанням отримати речове майно, яке не було отримане ним під час проходження військової служби, або ж грошову компенсацію за нього.
30.03.2021 ОСОБА_1 звернувся до командира ВЧ А0998 із заявою від 26.03.2021, просив видати довідку про вартість речового майна, належного йому до видачі, провести нарахування та виплату грошової компенсації вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно (а.с. 17).
Листом №1478-вих. від 05.04.2021 ВЧ А0998 повідомила заявника про результати розгляду його звернення, - у виплаті грошової компенсації за речове майно відмовлено. Мотиви відмови зводяться до того, що ОСОБА_1 рапорт про нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно перед звільненням з військової служби не подавав, тому відповідний наказ не видавався. Оскільки звернення ОСОБА_1 відбулось після виключення зі списків ВЧ, коли останній втратив статус військовослужбовця, відповідно, відсутні правові підстави на отримання відповідної грошової компенсації (а.с. 8-9).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 та пункту 2 частини першої статті 19 КАС України спори з приводу проходження та звільнення з публічної служби віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII. Згідно з частиною першою статті 2 цього Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з частиною третьою статті 24 Закону №2232-XII закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі – Закон №2011-XII). В статті 9 цього Закону закріплено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з статтею 91 Закону №2011-XII речове забезпечення військовослужбовців здійснюється за нормами і в терміни, що визначаються відповідно Міністерством оборони України, у тому числі для Державної спеціальної служби транспорту, іншими центральними органами виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування, Головою Служби безпеки України, начальником Управління державної охорони України, Головою Служби зовнішньої розвідки України, Головою Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, а порядок грошової компенсації вартості за неотримане речове майно визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №178 від 16.03.2016 затверджено Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі – Порядок №178), що містить такі положення:
1. Цей Порядок визначає механізм виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку і Управління державної охорони (далі - військовослужбовці) грошової компенсації вартості за неотримане речове майно (далі - грошова компенсація).
2. Виплата грошової компенсації здійснюється особам офіцерського, старшинського, сержантського і рядового складу. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки.
3. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям з моменту виникнення права на отримання предметів речового майна відповідно до норм забезпечення у разі: - звільнення з військової служби; - загибелі (смерті) військовослужбовця.
4. Грошова компенсація виплачується військовослужбовцям за місцем військової служби за їх заявою (рапортом) на підставі наказу командира (начальника) військової частини, територіального органу, територіального підрозділу, закладу, установи, організації (далі - військова частина), а командирам (начальникам) військової частини - наказу старшого командира (начальника), у якому зазначається розмір грошової компенсації на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, оригінал якої додається до відомості щодо виплати грошової компенсації.
5. Довідка про вартість речового майна, що належить до видачі, видається речовою службою військової частини виходячи із закупівельної вартості такого майна, розрахованої Міноборони, МВС, Головним управлінням Національної гвардії, СБУ, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Держприкордонслужби, Адміністрацією Держспецтрансслужби, Адміністрацією Держспецзв`язку, Головним управлінням розвідки Міноборони та Управлінням державної охорони станом на 1 січня поточного року, та оформляється згідно з додатком.
Наказом МОУ від 29.04.2016 №232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту» з метою упорядкування речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України затверджена «Інструкція про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період» (Інструкція №232).
Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Інструкції військовослужбовці, які звільняються в запас або відставку, за їх бажанням отримують речове майно, яке не було отримане під час проходження служби, або грошову компенсацію за нього, виходячи із закупівельної вартості такого майна.
Порядок виплати грошової компенсації здійснюється відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно”.
Грошова компенсація замість речового майна, що підлягає видачі, виплачується на підставі довідки про вартість речового майна, що належить до видачі, форма якої наведена у додатку до Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 року № 178, яка видається речовою службою військової частини, виходячи із заготівельної вартості цих предметів.
Пункт 242 розділу XII «Звільнення з військової служби» Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008, визначає таке:
Після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) військового комісаріату за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) військових комісаріатів для взяття на військовий облік. [. . . ] Особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.
При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:
ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, 21.04.2019 прийнятий наказ №31-РС про його звільнення в запас Збройних Сил України за станом здоров`я. Це рішення реалізоване 25.02.2019 шляхом видачі наказу по стройовій частині, відповідно до якого позивач виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення (а.с. 7).
ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби не звертався до командування військової частини А0998 з рапортом про бажання отримати речове майно, яке не було отримане ним під час проходження військової служби, або грошову компенсацію за нього. Із заявою (вх. №1618 від 30.03.2021) про видачу довідки про вартість речового майна, належного йому до видачі за час проходження військової служби, а також проведення нарахування та виплати грошової компенсації вартості за неотримане під час проходження військової служби речове майно ОСОБА_1 звернувся після звільнення з військової служби. Відповідач листом №1478-вих. від 05.04.2021 відмовив у виплаті такої грошової компенсації з мотивів того, що відповідного рапорту перед звільненням зі служби ОСОБА_1 подано не було. Оцінюючи такі дії відповідача суд враховує таке:
Відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України суд при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд в постанові від 23.08.2019 у справі №2040/7697/18 вказав таке:
«[…] 28. Суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що у разі звільнення військовослужбовця з військової служби у нього виникає право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, яке реалізується шляхом подання військовослужбовцем відповідної заяви (рапорту) за місцем військової служби. Застосовування в пункті 3 Порядку №178 словосполучення «у разі звільнення з військової служби», а не, наприклад, «при звільненні з військової служби», дозволяє дійти висновку, що право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно не залежить від факту закінчення проходження військової служби (виключення військовослужбовця зі списків особового складу).
29. Отже, військовослужбовці після звільнення їх з військової служби зберігають право на грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно.
30. На користь вказаного висновку свідчить те, що в пункті 4 Порядку №178 передбачено застосування різних форм звернення про виплату грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, а саме рапорту, як особливої, передбаченої спеціальним законодавством форми доповіді військовослужбовця при його зверненні до вищого начальника в різних випадках службової діяльності, так і заяви, як звернення громадянина із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів».
Отже, після звільнення ОСОБА_1 з військової служби в нього залишилося право на отримання грошової компенсації вартості за неотримане ним під час проходження служби речове майно.
Оцінюючи позовні вимоги ОСОБА_1 в частині «визнання протиправною бездіяльності ВЧ А0998 щодо невиплати грошової компенсації», суд вважає такі безпідставними. ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби не повідомив відповідача шляхом подання рапорту про бажання отримати речове майно чи грошову компенсацію; при звільненні ОСОБА_1 не заперечував щодо виключення його зі списків особового складу військової частини за наявності заборгованості по видачі йому речового майна. Такі дії позивача суд розцінює як згоду на виключення його зі списків особового складу військової частини без проведення повного розрахунку по речовому майну, тому в цій ситуації має місце виняток із загального правила, передбаченого пунктом 242 Положення №1153/2008 (відповідає висновку Великої Палати Верховного Суду, постанова №480/3105/19 від 30.11.2020). Спір між сторонами виник 30.03.2021, коли ОСОБА_1 визначився зі способом отримання заборгованості (грошова компенсація, а не речове майно) та звернувся до відповідача про нарахування та виплату йому грошової компенсації. Отже, відповідач до 30.03.2021 не допускав бездіяльності щодо позивача.
Оскільки відповідач у відповідь на звернення позивача від 30.063.2021 не видав довідку про вартість неотриманого речового майна та не провів нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане під час проходження служби речове майно, суд кваліфікує такі дії ВЧ А0998 як протиправну відмову ОСОБА_1 здійснити нарахування та виплату грошової компенсації за неотримане речове майно. Керуючись частиною другою статті 9 КАС України суд виходить за межі позовних вимог та визнає описані дії відповідача протиправними. Разом з тим, суд не бачить підстав кваліфікувати такі дії відповідача як «бездіяльність».
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Ефективним способом відновлення порушених протиправними діями ВЧ А0998 прав ОСОБА_1 є спонукання/зобов`язання відповідача видати ОСОБА_1 довідку про вартість неотриманого речового майна, а також нарахувати та виплатити компенсацію за неотримане речове майно станом на день звільнення/виключення зі списків особового складу військової частини, 25.02.2019.
Питання про розподіл судових витрат за приписами статті 139 КАС України суд не вирішує, оскільки позивач є особою з інвалідністю третьої групи внаслідок війни та на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії військової частини А0998 щодо відмови провести розрахунок та виплату ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно (лист від 05.04.2021 №1478вих).
Зобов`язати військову частину А0998 (81000, Львівська область, місто Яворів, вул. Івана Хрестителя; ідентифікаційний код 07652444) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку про вартість неотриманого ним речового майна, що належало до видачі станом на 25.02.2019.
Зобов`язати військову частину А0998 (81000, Львівська область, місто Яворів, вул. Івана Хрестителя; ідентифікаційний код 07652444) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) грошову компенсацію вартості за неотримане речове майно, що належало до видачі станом на 25.02.2019.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Судові витрати не розподіляти.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Москаль Р.М.