
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/13673/21
У Х В А Л А
з питань забезпечення позову
19 серпня 2021 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кедик М.В., розглянувши заяву представника позивача про забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області, відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування рішення, наказу, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Добросинсько-Магерівської сільської ради Львівського району Львівської області виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області, відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області про визнання незаконним та скасування:
- п. 2.4 рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» від 27.05.2021 № 130;
- п. 1.4 наказу відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» від 04.06.2021 № 49.
Одночасно з позовною заявою позивач подала заяву про забезпечення позову від 17.08.2021 (вх. № 59669), у якій просить забезпечити позов шляхом зупинення дії:
- п. 2.4 рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» від 27.05.2021 № 130;
- п. 1.4 наказу відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» від 04.06.2021 № 49.
Заява обґрунтована тим, що 02.06.2021 директор Самбірської щколи-ліцею імені Андрія Струся п. ОСОБА_3 видав наказ «Про переведення учнів 1-10 класів на наступний рік навчання, нагородження похвальними листами» № 06-у від 02.06.2021 року, згідно з яким донька позивача ОСОБА_4 , як і ще 14 її однокласників були переведені в 10 клас Самбірської шіколи-ліцею імені Андрія Струся, оскільки кількість поданих заяв про переведення на навчання до 10 класу Самбірської школи-ліцею імені Андрія Струся не перевищувала встановленого чинним законодавством максимального рівня наповненості класу, що виключає проведення конкурсного відбору. 11.06.2021 року ОСОБА_1 разом з іншими батьками учнів, які в 2021 році завершили навчання в 9 класі Самбірської школи-ліцею імені Андрія Струся та виявили бажання продовжувати навчання в 10 класі, була ознайомлена директором Самбірської школи - ліцею імені Андрія Струся п. ОСОБА_3 зі змістом наказу Відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» № 49 від 04.06.2021. Згодом ознайомились із рішенням Виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» № 130 від 27.05.2021. Зазначені локальні акти стають на перешкоді отримання донькою ОСОБА_5 повної загальної середньої освіти в Самбірській школі-ліцеї імені Андрія Струся. Донька позивача формально вважається ученицею 10 класу Самбірської школи-ліцею імені Андрія Струся, оскільки на законних підставах переведена з 9 класу наказом від 02.06.2021. Навчальний рік 2021-2022 починається 01.09.2021, тобто через 15 календарних днів. Оскільки вирішення судом питання законності чи скасування зазначених в позовній заяві локальних актів органів місцевого самоврядування матиме наслідок або продовження донькою позивача з 01.09.2021 навчання в 10 класі Самбірської школи-ліцею імені Андрія Струся, або позбавить її права на отримання повної загальної середньої освіти за її бажанням, вважає, на час розгляду даного спору слід зупинити дію зазначених вище актів.
При постановленні ухвали суд виходить з такого.
Відповідно до ч.ч. 1 - 2 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
За приписами п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ” від 06.03.2008 № 2, в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
Отже, забезпечення адміністративного позову - це вжиття адміністративним судом, в провадженні якого знаходиться справа, певних процесуально-правових заходів щодо охорони прав, свобод та інтересів позивача, які б гарантували виконання рішення суду, у разі задоволення позову; для задоволення судом поданої позивачем заяви про забезпечення адміністративного позову останній має обґрунтувати необхідність задоволення такого клопотання та довести, що незадоволення клопотання призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених ч. 2 ст. 150 КАС України.
У випадку звернення сторони із заявою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із таким клопотанням. З цією метою обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
При вирішенні питання про забезпечення позову адміністративний суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Тобто, позивач повинен обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову, у зв`язку із чим обов`язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.
Предметом розгляду у даній справі є вимоги про визнання протиправними та скасування п. 2.4 рішення виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» від 27.05.2021 № 130; п.1.4 наказу відділу освіти виконавчого комітету Самбірської міської ради Львівської області «Про формування попередньої мережі класів в закладах загальної середньої освіти Самбірської міської ради на 2021-2022 навчальний рік» від 04.06.2021 № 49.
Дослідивши заяву про забезпечення позову, суд зазначає, що заявник не навів обставин та не надав доказів, які б свідчили, що виконання рішення у справі у разі задоволення позовних вимог з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача буде ускладненим або неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, а також, що для відновлення таких прав і свобод необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
Суд вказує на те, що вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені, у зв`язку із застосуванням відповідних заходів. Також, суд має враховувати співмірність вимог заяви про забезпечення позову заявленим позовним вимогам та обставинам справи.
Між тим, дослідивши заяву про забезпечення позову, суддя вважає, що позивачем не доведені обставини, які б вказували на очевидну небезпеку заподіянню шкоди правам, свободам та інтересам позивача, які б унеможливили захист його прав, свобод та інтересів без вжиття відповідних заходів або протиправність рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Крім того, суд звертає увагу на те, що забезпечення позову допускається, коли очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Вивчивши заяву позивача суд вказує на те, що зазначені позивачем обставини не є свідченням очевидної протиправності спірного рішення відповідача, а тому питання правомірності чи протиправності такого підлягають з`ясуванню під час розгляду адміністративної справи та не можуть бути встановлені при вирішенні заяви про забезпечення позову.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що зазначені позивачем у заяві про забезпечення позову доводи, не свідчать про наявність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, передбачених ст. 150 КАС України, а тому у задоволенні заяви про вжиття заходів забезпечення позову слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 150-154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ухвалив :
У задоволенні заяви позивача про забезпечення позову - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII “Перехідні положення” цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Кедик М.В.