Рішення № 99089693, 18.08.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.08.2021
Номер справи
280/5344/21
Номер документу
99089693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 серпня 2021 року о/об 12 год. 05 хв.Справа № 280/5344/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146)

про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області, оформлене листом від 28.05.2021 за №98/14/08-97-07-22 щодо відмови у розгляді поданої ОСОБА_1 заяви з додатками про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за №850; 2) зобов`язати Головне управління ДФС у Запорізькій області повторно прийняти документи ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги та надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням другої групи інвалідності з урахуванням раніше виплаченої суми відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за №850 з метою прийняття відповідного рішення.

У позовній заяві зазначено наступне. Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив службу в органах податкової міліції у ГУ ДФС у Запорізькій області. Наказом ГУ ДФС у Запорізькій області від 15.05.2019 за №296-о підполковник податкової міліції ОСОБА_1 , старший інспектор з ОД штабу оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області, звільнений з посади та податкової міліції Державної фіскальної служби України у запас за п.64 пп."в" (через обмежений стан здоров`я) 15.05.2019. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2019 у справі №280/4362/19 було зобов`язано ГУ ДФС у Запорізькій області повторно прийняти документи ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги та надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до ст.23 Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за №850 з метою прийняття відповідного рішення. На виконання вищевказаного рішення суду ГУ ДФС у Запорізькій області відповідно до Порядку було направлено до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги. 10.11.2020 Державною фіскальною служба України позивачу було нараховано та виплачено одноразову грошову допомогу у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності. Відповідно довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №389555 позивачу з 05.05.2021 при повторному огляді встановлено другу групу інвалідності, захворювання, так, пов`язане з проходженням військової служби. 13.05.2021 позивач звернувся із заявою (рапортом) до відповідача про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням позивачу протягом двох років після первинного огляду підвищеної другої групи інвалідності як працівнику податкової міліції у відповідності до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності, або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за №850. Листом відповідача від 28.05.2021 за №98/14/08-97-07-22 повідомлено, що у відповідача відсутні підстави для направлення до ДФС України наданих позивачем у заяві документів щодо виплати одноразової грошової допомоги, у зв`язку з чим повідомлено, що розгляд даних матеріалів буде відновлено після внесення змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно-правового акту. Не погоджуючись з листом ГУ ДФС у Запорізькій області, позивач звертається до суду з даним позовом. На відповідача покладено обов`язок прийняти відповідні документи, сформулювати висновок та надіслати їх до ДФС України, керуючись ст.23 Закону України "Про міліцію" та Порядком №850. Відповідач не наділений повноваженнями на залишення заяви про виплату одноразової грошової допомоги без реалізації (зупинення розгляду, повернення), на нього покладається обов`язок скласти висновок про можливість виплати мені одноразової грошової допомоги, тому має місце порушення норм ч.2 ст.19 Конституції України.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено про таке. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за №850 затверджено «Порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції». Положення названої постанови, не розповсюджуються на працівників податкової міліції. З моменту втрати чинності Закону України «Про міліцію», відсутні підстави застосування до працівників податкової міліції, гарантій соціального і правового захисту, ним передбачених. Працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. На сьогодні проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано. Отже, позивач безпідставно посилається на норми Закону України «Про міліцію» та положення п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 за №850, як на підставу отримання грошової допомоги у більшому розмірі, у випадку встановлення іншої групи інвалідності.

Відповідач проти позовної заяви заперечував.

Ухвалою судді від 29.06.2021 в адміністративній справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У наказі ГУ ДФС у Запорізькій області від 15.05.2019 за №296-о «По особовому складу» зазначено: «… Відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року №114 (із змінами), наказую: 1.За п.64 пп.«в» (через обмежений стан здоров`я) ЗВІЛЬНИТИ з податкової міліції у запас Збройних Сил України підполковника податкової міліції ОСОБА_1 (М-256208) - старшого інспектора з ОД штабу оперативного управління Головного управління ДФС у Запорізькій області. 15 травня 2019 року. Вислуга років на день звільнення складає: календарна - 21 рік 09 місяців 17 днів; у пільговому обчисленні - не має. Підстава: рапорт ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу №171/с. Згідно п.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерською складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний з 13 (тринадцяти) повних календарних років служби. Виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані 15 діб чергової відпустки за 2019 рік. …».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2019 у справі №280/4362/19, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020, задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Запорізькій області - визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Запорізькій області, оформлене листом №13420/14/08-01-04-01-08 від 06 серпня 2019 року, щодо відмови у розгляді поданої ОСОБА_1 заяви з додатками про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850; зобов`язано Головне управління ДФС у Запорізькій області повторно прийняти документи ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги та надіслати до Державної фіскальної служби України висновок щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням третьої групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 з метою прийняття відповідного рішення.

Зокрема, у постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №280/4362/19 зазначено: «… Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12ААБ №256059 від 15.05.2019 та довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ №256059 позивачу з 15.05.2019 встановлено III групу інвалідності, захворювання, так, пов`язане з проходженням військової служби. …».

У Довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією Серії 12 ААВ №389555 за результатами повторного огляду 05.05.2021 інваліда ОСОБА_1 зазначено: «… Група інвалідності - друга; Причина інвалідності - захворювання, так, пов`язане з проходженням військової служби; Інвалідність встановлена на строк до - 01 червня 2022 року; …».

У Довідці про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серії АГ №0010307 зазначено: «… 2.ОМСЕК №1 (профіль МСЕК). 3. ОСОБА_1 (прізвище, ім`я, по батькові застрахованої особи). 4.Дата огляду - 05.05.2021 (число, місяць, рік). 5.Ступінь втрати професійної працездатності у відсотках: 65% (шістдесят п`ять %) одноразово (зазначається словами). 6.Підстава: акт огляду МСЕК №33. Дата - 05.05.2021 (число, м`ясець, рік). …».

У листі ГУ ДФС у Запорізькій області від 28.05.2021 за №98/14/08-97-07-22 на адресу позивача за результатами розгляду його заяви з питання призначення та виплати одноразової грошової допомоги у звязку з установленням інвалідності та втратою працездатності зазначено: «… Працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належать до органів внутрішніх справ. На сьогодні проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано. Колишнім працівникам податкової міліції, інвалідність яким встановлено після втрати чинності Законом України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ «Про міліцію», проводити розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності після 07 листопада 2015 року законні підстави відсутні. Розгляд матеріалів про виплату одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції буде відновлено після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України або прийняття нового нормативно-правового акту. …».

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

У п.356.1 ст.356 Податкового кодексу України (у редакції з 23.05.2020) зазначено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України "Про Національну поліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Згідно з п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності: а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.

Як зазначено у ч.2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію», порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

У п.1 розділу ІІІ «Порядку та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», затверджених 11.01.2016 наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 (у редакції наказу Міністерства

внутрішніх справ України 21.09.2017 за №788), зареєстрованих в Міністерстві

юстиції України 29.01.2016 за №163/28293 (надалі - «Порядок та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського»), формування пакета документів для призначення та виплати ОГД у органах поліції, навчальних закладах здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці (далі - СДНОП) органів поліції та навчальних закладів, а також фахівцями військово-лікарської комісії (далі - ВЛК). СДНОП визначають обставини настання події та відповідають за правильність кваліфікації нещасних випадків, які призвели до втрати працездатності, згідно із законодавством України. ВЛК відповідають за перевірку матеріалів на відповідність діагнозу, за яким установлено втрату працездатності, переліку хвороб, отриманих під час проходження служби, згідно із законодавством України. Підрозділи кадрового забезпечення відповідають за достовірність інформації про періоди служби даним з особової справи та правильність визначення випадків для виплати грошової допомоги, згідно із законодавством України. Фінансові підрозділи відповідають за правильність обчислення та перерахування до установ банку ОГД згідно з реквізитами, зазначеними в заяві (рапорті) особою, яка має право на цю виплату, згідно із законодавством України. Керівники органів поліції, навчальних закладів відповідають за правильність призначення сум ОГД, згідно із законодавством України.

Згідно з п.3 розділу ІІІ «Порядку та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби). У разі коли такий орган (заклад, установу) ліквідовано, заява подається до органу (закладу, установи) за місцем зберігання особової справи.

Відповідно до п.1 розділу IV «Порядку та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у пунктах 4, 5 розділу ІІІ, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою (додаток 2). У разі надсилання запитів до інших органів (підрозділів) поліції, підприємств, установ, організацій, заявника, строк підготовки висновку про призначення ОГД, може бути продовжено, до отримання відповідної інформації, для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня відправлення запиту. Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.

Як зазначено у п.3 розділу IV «Порядку та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п`ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови. Розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції, навчальними закладами до фінансового підрозділу Міністерства внутрішніх справ за встановленою формою (додаток 3). (…).

У п.6 розділу IV «Порядку та умовах виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського» зазначено, що поліцейським або членам сім`ї загиблого поліцейського нарахування та виплата ОГД здійснюється після надходження коштів на зазначені цілі до відповідного органу поліції, навчального закладу. Виплата проводиться фінансовим підрозділом за останнім місцем проходження служби поліцейським шляхом перерахування суми виплати на рахунок, відкритий заявником в установі банку або через касу органу поліції, навчального закладу. Реквізити для проведення операції переказу коштів на поточний рахунок (МФО, код за ЄДРПОУ, номер транзитного рахунку, номер карткового рахунку, реєстраційний номер облікової картки платника податків) зазначаються у заяві (додаток 4).

За матеріалами справи, лист ГУ ДФС у Запорізькій області від 28.05.2021 за №98/14/08-97-07-22 у розумінні п.19 ч.1 ст.4, п.1 ч.1 ст.19 КАС України не є рішенням (індивідуальним актом) суб`єкта владних повноважень.

Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у розгляді матеріалів (заяви позивача від 13.05.2021 та поданих до неї документів) про виплату одноразової грошової допомоги позивачу у зв`язку з визначенням ІІ групи інвалідності.

З матою захисту прав та інтересів позивача, з огляду на ч.2 ст.9, ч.2 ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути матеріали (заяву позивача від 13.05.2021 та подані до неї документи) про виплату одноразової грошової допомоги позивачу у зв`язку з визначенням ІІ групи інвалідності, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню. Доводи позивача та відповідача частково не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Позивач звільнений від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 39396146) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо відмови у розгляді матеріалів (заяви ОСОБА_1 від 13.05.2021 та поданих до неї документів) про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з визначенням ІІ групи інвалідності.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Запорізькій області повторно розглянути матеріали (заяву ОСОБА_1 від 13.05.2021 та подані до неї документи) про виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з визначенням ІІ групи інвалідності, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.

В іншій частині позовної заяви відмовити.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення виготовлено у повному обсязі 18.08.2021.

Суддя О.О. Прасов