ц
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-9520/09/0470
Категорія статобліку 2.11.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 лютого 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
при секретарі Лоба Е.Г.
за участю:
представника позивача Дьяченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМАдо Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
21 липня 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю РП СІГМАзвернулось із адміністративним позовом до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі, в якому, з урахуванням уточнень до позову, просить:
- визнати неправомірним та скасувати податкове рішення у вигляді Акту від 13.11.2008 року №48, винесене Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі;
- зобовязати вчинити певні дії, а саме відновити реєстрацію платника податку на додану вартість з дня анулювання 13.11.2008 року згідно Акту по ініціативі податкової служби, про що внести відповідний запис в реєстр;
- судові витрати покласти на відповідача та стягнути з Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі на користь товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМА суму витрат на сплату судового збору в розмірі 3,40 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що анулювання реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМАяк платника податку на додану вартість згідно з п.9.8 ст.9 Закону України Про податок на додану вартістьє неправомірним, оскільки позивачем здійснювались операції з поставки послуг в розумінні п. 1.4 ст.1 Закону України Про податок на додану вартість. Позивач був зареєстрований платником податку з ПДВ 11.09.2007 року, про що свідчить свідоцтво платника ПДВ №100063912. Податкові декларації позивача з ПДВ за серпень 2008 року - жовтень 2008 року свідчать про наявність у підприємства-позивача податкового кредиту за результатами здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг). Придбання товарів (робіт, послуг) підтверджується первинними документами та товарами купівлі-продажу. Суми ПДВ за вказаними операціями були відображені позивачем у складі податкового кредиту відповідних звітних періодів. Таким чином, зазначені операції є оподатковуваними і отже Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі неправомірно були застосовані положення абз. гп.9.8 ст.9 Закону України Про податок на додану вартість. Таким чином Південна МДПІ у м. Кривому Розі не мала законодавчо визначених підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ РП СІГМАта оприлюднення 11.11.2008 року інформації про виключення з Реєстру платників податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМА.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.
Відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, однак до суду не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на позов не надав.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути спір по суті на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення і доводи представника позивача, суд встановив наступні обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю РП СІГМА, код ЄДРПОУ 35005945, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 30.05.2007 року, зареєстроване платником податку на додану вартість 11.09.2007 року, про що свідчить свідоцтво платника ПДВ № 100063912.
13.11.2008 р. Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі було винесено акт №48 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМА, код ЄДРПОУ 35005945, підставою для цього зазначено те, що встановлений факт подання платником протягом 12 послідовних місяців декларацій з ПДВ, що свідчить про відсутність оподаткованих поставок та відповідно до п.п.9.8 ст.9 Закону України Про податок на додану вартість№168/97-ВР від 03.04.1997 року, пункту 25 Положення про Реєстр платників податків на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України №79 від 01.03.2000 року, платник ПДВ виключений із реєстру 11.11.2008 року.
На запит позивача №26 від 25.05.09 р. Південна МДПІ у м. Кривому Розі своїм листом №12360/10152 від 09.06.09 р. запропонувала звернутися до Північної МДПІ у м. Кривому Розі, оскільки в наступний час підприємство позивача обліковується саме там. Відповідно до п.9.3 ст.9 Закону України Про податок на додану вартістьвід 03.04.1997 року №168/97 особи, що підпадають під визначення платників податку згідно із ст.2 цього Закону зобов'язані зареєструватись як платники податку в органі державної податкової служби за місцем їх знаходження. ТОВ РП СІГМАвідповідно до ст.2 зазначеного Закону було зареєстроване як платник ПДВ в Південній МДПІ у м. Кривому Розі.
Суд зазначає, що рішення у вигляді Акту від 13.11.2008 року №48 винесене саме Південною міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Кривому Розі.
Випадки та порядок анулювання реєстрації платника ПДВ встановлені п.9.8 ст.9 зазначеного Закону та п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 року за №208/4429.
Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України Про податок на додану вартість, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті ацього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах б-ґцього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Зазначені підстави анулювання реєстрації платника ПДВ також зазначені в п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року №79. Відповідно до п.25.2.1 Положення, органи державної податкової служби здійснюють постійних моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників ПДВ у разі існування підстав, визначених у пп. бґп. 25 цього Положення.
Підпункт 25.2.2 Положення визначає, що рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою №6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону
Позивачем на підтвердження факту проведення операцій, які є об'єктом оподаткування податку на додану вартість подано до податкової податкові декларації з ПДВ: за серпень 2008 року відправлена 18.09.2008 року, за вересень 2008 року відправлена 09.10.2008 року, за жовтень 2008 року відправлена 06.11.2008 року.
Також позивач з серпня 2008 року по жовтень 2009 року на виконання операцій, які є об'єктом оподаткування ПДВ, одержав податкові накладні: № 2754 від 28.12.2007 року на суму 842,40 грн., ПДВ 140,40 грн.; № 2753 від 26.12.2008 року на суму 540,00 грн., ПДВ 90,00 грн.; № 25 від 03.12.2007 року на суму 102000, 00 грн., ПДВ 17000,00 грн.; № 82 від 04.12.2007 року на суму 234000,00 грн., ПДВ 39000,00 грн.; № 2682 від 16.11.2007 року на суму 2145,00 грн., ПДВ 357,50 грн.; № 247 від 30.11.2007 року на суму 1680,00 грн., ПДВ 280,00 грн.; № 000406 від 14.11.2007 року на суму 2130,17 грн., ПДВ 355,03 грн.; № 2159 від 13.11.2007 року на суму 240,00 грн., ПДВ 40,00 грн.; № 1177 від 30.10.2007 року на суму 500,00 грн., ПДВ 83,33 грн.; № 8122 від 31.10.2007 року на суму 219,00 грн., ПДВ 36,50 грн.; № 577/1 від 22.10.2007 року на суму 2000,00 грн., ПДВ 333,34 грн.; № 1454 від 23.11.2007 року на суму 6850,80 грн., ПДВ 1141,80 грн.; № 1583 від 28.12.2007 року на суму 1897,66 грн., ПДВ 316,28 грн.; № 445 від 24.01.2008 року на суму 23549,94 грн., ПДВ 3924,99 грн.; № 456 від 28.01.2008 року на суму 4170,04 грн., ПДВ 695,00 грн.; № 455 від 29.01.2008 року на суму 21589,94 грн., ПДВ 3598,32 грн.; № 839 від 01.04.2008 року на суму 135427,00 грн., ПДВ 22571,17 грн.; № 855 від 09.09.2008 року на суму 300000,00 грн., ПДВ 50000,00 грн.; № 288 від 28.03.2008 року на суму 34000,00 грн., ПДВ 5666,67 грн.; № 162 від 21.03.2008 року на суму 57500,00 грн., ПДВ 9583,33 грн.; № 463 від 11.02.2008 року на суму 15750,00 грн., ПДВ 2625,00 грн.; № 162 від 29.02.2008 року на суму 2443,20 грн., ПДВ 407,20 грн.; № 49 від 29.02.2008 року на суму 10000,00 грн., ПДВ 1666,66 грн.; № 1 від 15.01.2008 року на суму 19200,00 грн., ПДВ 3200,00 грн.; № 16/1 від 28.01.2008 року на суму 418920,00 грн., ПДВ 69820,00 грн.; № 21 від 14.01.2008 року на суму 145800,00 грн., ПДВ 24300,00 грн.; № 39 від 21.01.2008 року на суму 8221,51 грн., ПДВ 1370,25 грн.
Крім цього, проведення вищезазначених операцій підтверджується поданими представником позивача договором на виконання робіт, актами здачі-приймання робіт (надання послуг).
Згідно п. 1.3 ст. 1 Закону України Про податок на додану вартість, платник податку - особа, яка згідно з цим Законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
Згідно п. 1.4 ст. 1 цього ж Закону, поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.
Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Згідно ст. 2 цього ж Закону, платником податку на додану вартість є будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Згідно п. 3.1 ст. 3 цього ж Закону, об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
- поставки товарів та послуг, місце надання яких знаходиться на митній території України, в тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору) для погашення заборгованості заставодавця, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у користування лізингоотримувачу (орендарю);
- ввезення товарів (супутніх послуг) у минулому режимі імпорту або реімпорту.
Згідно пп. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим же Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Судом не враховуються посилання відповідача на відсутність оподаткованих поставок у позивача протягом дванадцяти послідовних місяців, оскільки загальна сума від здійснення операцій поставки товарів (послуг) позивача протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує визначену законодавством, що підтверджується податковими деклараціями з ПДВ, податковими накладними, договором на виконання робіт, актами здачі-приймання робіт (надання послуг) поданими позивачем.
Згідно п. 7.1. ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість, поставка товарів (робіт, послуг) здійснюється за договірними (контрактними) цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість.
Згідно пп. 7.2.1, п. 7.2, ст. 7 цього ж Закону, платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну. Подані позивачем податкові накладні відповідають вимогам, встановленим ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість.
Підпунктом 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 цього ж Закону встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Згідно п. 9.8. ст. 9 цього ж Закону, реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо - п.п. "ґ", особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Органи державної податкової служби здійснюють постійний моніторинг платників податку на додану вартість, які включені до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації відповідних платників податку на додану вартість у разі існування підстав, визначених у підпунктах "б" - "ґ" пункту 25 цього ж Положення. Такі рішення можуть бути прийняті за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей):
- реєстру (переліку) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за дванадцять послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність у таких деклараціях (податкових розрахунках) оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "ґ" пункту 9.8 статті 9 Закону). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником податку на додану вартість та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до органу державної податкової служби, загальні обсяги оподатковуваних поставок звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).
Суд приходить до висновку, що позивач протягом дванадцяти послідовних податкових місяців мав оподатковані поставки, у звязку з чим у відповідача не було законних підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМА.
У разі відсутності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість або якщо особа відповідає критеріям, згідно з якими реєстрація її платником податку на додану вартість є обов'язковою, надається письмове пояснення (відмова в анулюванні реєстрації) та повертається Свідоцтво разом із засвідченими копіями Свідоцтва під розписку платника податку на додану вартість (Представника платника) або направляється поштою з повідомленням про вручення за рахунок такого платника податку на додану вартість.
Таким чином, позовні вимоги позивача про визнання неправомірним та скасування Акту від 13.11.2008 року Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі № 48 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМА; зобовязання Південну міжрайонну держану податкову інспекцію у м. Кривому Розі відновити реєстрацію платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМАз дня анулювання з 13.11.2008 року по ініціативі податкової служби та зробити відповідний запис в Реєстр платників податку на додану вартість, підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
У звязку з цим суд вважає за необхідне присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМАсудові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
З урахуванням вищевказаного, керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати Акт від 13.11.2008 року Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі № 48 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМА.
Зобовязати Південну міжрайонну держану податкову інспекцію у м. Кривому Розі відновити реєстрацію платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМАз дня анулювання з 13.11.2008 року по ініціативі податкової служби та зробити відповідний запис в Реєстр платників податку на додану вартість.
Присудити з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю РП СІГМАсудові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 03 березня 2010 року.
Суддя В.М.Олійник