Рішення № 99085964, 12.08.2021, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
810/2893/15
Номер документу
99085964
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"12" серпня 2021 р. Справа № 810/2893/15

За позовом Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне", 08340, Київська область, Бориспільський район, село Гнідин, вулиця Нова, будинок 1

до Державної інспекції з енергетичного нагляду України, 04112, місто Київ, вулиця Дорогожицька, будинок 11/8

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:

1. Обслуговуючий кооператив "Садівничий кооператив "Вікторія", 02068, місто Київ, вулиця А.Ахматової, будинок 8, квартира 79

2. Садівничий кооператив "Вікторія-Плюс", 08340, Київська області, Бориспільський район, село Гнідин, Урочище Осокорки

про визнання дій протиправними

суддя Н.Г. Шевчук

секретар судового засідання М.Г. Байдрелова

за участю представників сторін:

від позивача: Барановська В.В. (дов. б/н від 11.03.2021, посв. № КВ5925 від 13.07.2017);

від відповідача: Яковенко У.Д. (посв. АА № 011898 від 21.12.2020, дов. № 7/8.3-103-21 від 14.01.2021);

від третьої особи 1: не з`явився;

від третьої особи 2: Левченко Л.В. (керівник, виписка з ЄДР б/н від 02.11.2017, наказ № 4/17-К від 01.11.2017);

Гамрецький Є.О. (посв. № 000305 від 16.03.2018, ордер серія АІ № 1038473 від 26.08.2020).

суть спору:

Обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Стадне" у серпні 2015 року звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної енергії в місті Києві, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо зняття з контролю припису № 08/11-18-348 від 02.07.2014, винесеного Обслуговуючому кооперативу "Садівничий кооператив "Вікторія".

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2016, позов задоволено.

Розглядаючи справу та приймаючи рішення по суті позовних вимог адміністративні суди першої та апеляційної інстанцій вважали, що між сторонами існує публічно-правовий спір, у зв`язку з чим розгляд даної справи слід здійснювати за правилами адміністративного судочинства.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.10.2020 у справі № 810/2893/15 касаційну скаргу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві - задоволено частково: постанову Київського окружного адміністративного суду від 19.11.2015 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2016 скасовано; провадження у справі № 810/2893/15 за позовом Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві, треті особи: Обслуговуючий кооператив "Садівниче товариство "Вікторія", Садівничий кооператив "Вікторія- Плюс" про визнання протиправними дій - закрито.

Враховуючи характер спірних правовідносин та суб`єктний склад осіб, які беруть участь у справі, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду дійшов висновку, що наявний між сторонами спір стосується цивільних прав та інтересів позивача та третіх осіб щодо користування земельною ділянкою, а тому цей спір має вирішуватись за правилами господарського судочинства.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.12.2020 задоволено заяву Обслуговуючого кооперативу "Садівниче товариство "Стадне" (далі – ОК "СТ "Стадне") та передано зазначену справу до Господарського суду Київської області.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.02.2021 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 29.04.2021 за клопотанням позивача замінено неналежного первісного відповідача Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної енергії в м. Києві належним відповідачем Державною інспекцією з енергетичного нагляду України.

Відповідач проти позову заперечує з тих підстав, що Державна інспекція з енергетичного нагляду України (Держенергонагляд) як новостворений центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний енергетичний нагляд у галузях електроенергетики і теплопостачання, не є належним відповідачем, оскільки він не отримував від Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної енергії ні оспорюваного рішення про зняття з контролю припису № 08/11-18-348 від 02.07.2014, ні самого припису.

НЕК "Укренерго", яке є юридичною особою, відокремленим підрозділом якого була "Державна інспекція енергетичного нагляду України", до складу якої входила Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання енергетичної енергії в місті Києві, у своєму відзиві також заперечувало проти позову з тих підстав, що на нього на теперішній час жодним законом не покладені функціональні повноваження з державного нагляду та контролю у сфері енергетики та теплопостачання, зокрема щодо внесення приписів та контролю за їх виконанням, а припис № 08/11-18-348 від 02.07.2014 виданий Інспекцією суб`єкту господарювання Обслуговуючому кооперативу "Садівничий кооператив "Вікторія" є актом індивідуальної дії, тобто породжує настання обов`язків виключно для суб`єкта господарювання, якому його видано, а отже безпосередньо не стосується позивача та не породжує для нього жодних прав та обов`язків; у визначеному законом порядку припис був знятий з контролю; що позивач не наділений повноваженнями здійснювати нагляд (контроль) за виконанням працівниками Інспекції своїх повноважень при здійсненні заходів державного енергетичного нагляду щодо видачі суб`єктам господарювання приписів та зняття з контролю.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

встановив:

ОК "СТ "Стадне" на підставі договору оренди, укладеного з Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області 15.04.2008 № 1392 (зі змінами), використовує на праві оренди земельну ділянку загальною площею 19,6513 га із кадастровим номером 3220882600:04:007:2124 в Бориспільському районі Київської області.

Позивач звернувся до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії в місті Києві (далі – Інспекія) зі скаргою № 005-02/13 від 12.02.2013, у якій зазначав, що на земельній ділянці, яка перебуває в його користуванні, самочинно встановлені лінії електропередач без його погодження (як законного орендаря) та без погодження з відповідними органами, і по ним незаконно постачається електроенергія, що порушує його права як орендаря земельної ділянки, та просить встановити осіб, які незаконно здійснили монтаж електромереж, вчинити дії щодо відключення незаконно проведених електричних мереж по території ОК "СТ "Стадне", притягнути винних осіб до відповідальності згідно законодавства.

Інспекцією за цією скаргою проведено перевірку за адресою: м. Київ, Осокорки, Бориспільський район, с. Гнідин, на енергетичних об`єктах ОК "СК "Вікторія", за результатами якої встановлено, що енергопостачальною організацією ПАТ "Київенерго" з ОК "СК "Вікторія" укладено договір від 21.10.2009 № 3372035 на електропостачання останнього, а електропостачання садівничих будинків СК "Вікторія-Плюс" здійснюється кабельно-повітряною лінією 0,4кВ від внутрішніх мереж РУ0,4кВ КТП 7265 після розрахункового приладу обліку, що утримується на балансі ОК "СК "Вікторія". Проектно-технічна та інша дозвільна документація на підключення садівничих будинків СК "Вікторія-Плюс" до електромереж ОК "СК "Вікторія" відсутня, що є порушенням вимог розділу IV п. 3.1, 5.7 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та вимог п. 1.6, 7.5 Правил користування електричною енергією (акт №08/11-18-896 здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) від 02.07.2014).

Враховуючи зазначене керівництву ОК "СК "Вікторія" внесено припис № 08/11-18-348 від 02.07.2014 на приведення електропостачання до узгодженої проектно-технічної документації.

ОК "СК "Вікторія" на виконання вимог припису надано Інспекції розроблений ТОВ "Енергоера" робочий проект зовнішнього електропостачання СК "Вікторія-Плюс", який погоджено тільки третіми особами.

Після отримання Інспекцією листа ОК "СК "Вікторія" від 29.04.2015 припис № 08/11-18-348 від 02.07.2014 знято з контролю у зв`язку із виконанням його вимог.

Відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно статтеі 16 цього Кодексу кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Статтею 20 Господарського кодексу України визначено, що Держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів.

Кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов`язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику" (в редакції станом на чач виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов`язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб`єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб`єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб`єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористовувальними установками і мережами суб`єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб`єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об`єднаної енергетичної системи України.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право, зокрема, вимагати від суб`єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства; видавати суб`єктам електроенергетики та споживачам енергії обов`язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання; застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб`єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, зокрема, видавати суб`єктам електроенергетики та споживачам енергії обов`язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб`єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996 (в редакції станов на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб`єктів електроенергетики, суб`єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об`єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб`єктами електроенергетики, суб`єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Завданнями та функціями Держенергонагляду є:

1) здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об`єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб`єктами електроенергетики, суб`єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії;

2) здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб`єктами електроенергетики, суб`єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Постановою Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворена Державна інспекція енергетичного нагляду України (Держенергонагляд), на неї покладені функції з реалізації державної політики у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики та теплопостачання.

Цією постановою установлено, що центральні органи виконавчої влади, що утворюються шляхом реорганізації інших центральних органів виконавчої влади, є правонаступниками органів, які реорганізуються. Права та обов`язки центральних органів виконавчої влади, що ліквідуються, передаються відповідним центральним органам виконавчої влади, на які цією постановою покладено функції з реалізації державної політики у відповідній сфері.

Центральний орган виконавчої влади Державна інспекція енергетичного нагляду України (Держенергонагляд) зареєстрована як юридична особа 29.10.2018.

До утворення цього центрального органу виконавчої влади функціональні повноваження з державного нагляду (контролю) у галузях електроенергетики та теплопостачання були покладені на відокремлений підрозділ "Державна інспекція енергетичного нагляду України" НЕК "Укренерго".

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії в місті Києві на час виникнення спірних правовідносин передувала у структурі відокремленого підрозділу "Державна інспекція енергетичного нагляду України" НЕК "Укренерго".

Згідно з пунктом 7.1. Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 № 817 (далі Інструкція) у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п`яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб`єкту господарювання припис.

Припис складається із приписної та прикінцевої частин та, як правило, оформлюється в друкованому вигляді або розбірливим почерком в двох примірниках. Припис складається та підписується інспектором (керівником проведення заходу), який здійснював захід. Перший примірник видається суб`єкту господарювання чи уповноваженій ним особі для виконання, другий - залишається в інспектора.

Пунктом 9.10 Інструкції встановлено, що припис, розпорядження знімаються з контролю у разі: наявності відповідного Акта щодо повного виконання суб`єктом господарювання вимог припису, розпорядження; письмового повідомлення суб`єкта господарювання щодо повного виконання вимог припису, Ррозпорядження та відповідної письмової пропозиції інспектора; оформлення розпорядження на заміну попереднього розпорядчого документа; припинення у встановленому законодавством порядку господарської діяльності на об`єкті, що контролюється.

Припис є актом індивідуальної дії, тобто породжує настання обов`язків виключно для суб`єкта господарювання, якому його видано, в даному випадку це ОК "СК "Вікторія", а отже безпосередньо не стосується ОК "СТ "Стадне" та не породжує у нього жлдних прав та обов`язків.

Як вбачається з матеріалів справи і зокрема з позовної заяви та пояснень позивача, метою звернення ОК "СТ "Стадне" з цим позовом до суду є захист своїх прав як орендаря земельної ділянки, на якій встановлені лінії електропередач, по яких здійснюється електропостачання третіх осіб ОК "СК "Вікторія" та СК "Вікторія-Плюс".

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді касаційної скарги у даній справі № 810/2893/15 (постанова від 30.10.2020).

За таких обставин суд вважає, що Інспекцією жодні права та охоронювані законом інтереси позивача порушені не були, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Судові витрати відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.

Керуючись статтями 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

У позові відмовити повністю.

Дане рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.Г. Шевчук

Повне рішення складено та підписано: 19.08.2021