КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МАКІЇВКИ
ДОНЕЦЬКОХ ОБЛАСТІ
Справа № 2-808/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
1 червня 2010 року м. Макіївка
Кіровський районний суд міста Макіївки Донецької області
у складі: головуючої - судді Негоди О.М.
при секретарі Пугач І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні місцевого суду в м. Макіївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради , третя особа - головне управління Державного казначейства України в Донецької області, про стягнення недоотриманих сум державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та судових витрат,
В С Т А Н О В И В:
12 квітня 2009 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради (далі УПСЗН), третя особа - головне управління Державного казначейства України в Донецької області про стягнення недоотриманих сум державної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 жовтня по 31 грудня 2007 року, мотивуючи свої вимоги порушенням відповідачем її конституційного права на отримання соціальних виплат на дитину у гарантованому законом розмірі.
Позивачка ОСОБА_1, яка належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду справи у судове засідання не зявилась, надала суду письмову заяву про можливість розгляду справи у її відсутності.
У позовній заяві ОСОБА_1 зазначено, що вона є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 09 жовтня 2007 року знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримує соціальну допомогу на дитину у розмірі, визначеним посадовими особами відповідача відповідно до норм Закону «Про Державний бюджет України» на 2007 рік, який рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року визнаний неконституційним. Статтею 22 Конституції України визнано, що при прийнятті нових законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав, тому розмір допомоги на дитину не може бути на підставі положень ст.46 Конституції нижчим від встановленого законом прожиткового мінімуму. Неправомірною бездіяльністю відповідача суттєво порушені її конституційні права на гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімям з дітьми, тому позивачка просить суд стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради недоотримані за період з 9 жовтня по 31 грудня 2007 року суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 898,37 грн. та судові витрати по справі.
Відповідач управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Макіївки Донецької області та т ретя особа - г оловне управління Державного казначейства України в Донецькій області, які належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи, не використали наданого законом права на участь свого представника у судовому засіданні, тому суд вважає можливим розглянути і вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
У письмових запереченнях відповідач, не визнаючи позовні вимоги ОСОБА_1 унаслідок їх безпідставності, стверджував, що соціальні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку управлінням позивачці визначені з 09 жовтня 2007 року і виплачені в розмірі та в порядку, передбачених відповідно до норм Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік», та постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» у межах бюджетного фінансування. Вважає, що службові особи УПСЗН діяли у відповідності з чинним законодавством, законні права та інтереси позивачки при цьому порушені не були, тому просить суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши докази в межах заявлених позовних вимог (ст. 11 ЦПК України), суд установив наступне.
ОСОБА_1 є матірю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджено свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1, виданого 07 серпня 2007 року міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції. Позивачка до народження дитини постійно працювала головним спеціалістом відділу фінансів і бухгалтерського обліку Донецького міського центру зайнятості, і є застрахованою особою.
На обліку в управлінні праці на соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради ОСОБА_1 перебувала з 09 жовтня 2007 року. Органом соціального захисту населення позивачці у 2007 році виплачена допомога на дитину в розмірі: у жовтня 101,00 грн., у листопаді 140,05 грн., у грудні 144,10 грн.
Питання, відповідно до положень частини першої статті 46 Конституції України, повязані з призначенням і виплатою державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, для застрахованої особи регулюються нормами Закону України від 18 січня 2001 р. № 2240-111 «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі Закон № 2240-111), та Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-Х11 (зі змінами та доповненнями) «Про державну допомогу сімям з дітьми» (далі Закон № 2811-Х11).
Приписами пункту другого Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13, визначено, що така допомога особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, з 1 січня 2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб на підставі положень Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення згідно Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету, зокрема, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють відповідні територіальні управління праці та соціального захисту населення з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 080303 «Допомога по догляду за дитиною віком до 3 років».
Законом від 19 грудня 2006 року № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік», який набув чинності з 1 січня 2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 56).
На виконання вимог Закону № 489-V зазначений у ньому розмір державної грошової допомоги на дитину було передбачено також у пункті другому постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» з подальшими змінами в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 та від 11 січня 2007 року № 13).
Відповідними положеннями статті 71 вищенаведеного Закону було зупинено на 2007 рік дію статті 41 і 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», якими встановлений розмір допомоги застрахованим особам по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а статтею 56 цього Закону допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у 2007 році у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», зокрема, положення пункту сьомого статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41 і 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»; абзацу третього частини другої статті 56 цього Закону щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України (п.5) є обовязковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Незважаючи на відновлення Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року дії статті 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Фондом не відновлено своєї роботи з виплати допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку. Всі види державної грошової допомоги сімям з дітьми на підставі статті 5 Закону № 2811-Х11 продовжували призначати і виплачувати в 2007 році органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 цього Закону, не містять обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги, на застрахованих чи не застрахованих.
Відповідно до законодавства норми Закону «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо визначення розміру допомоги на дитину до досягнення трирічного віку втратили чинність з дня ухвалення наведеного Рішення Конституційного Суду України.
Основи соціального захисту відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначаються виключно законами, а статтею 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала право парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
В частині четвертій статті 8 Цивільного процесуального Кодексу України та в пункті пятому постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому їх звуження підзаконними актами постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанови КМУ від 11 липня 2007 р. № 900) змісту та обсягу права, наданого Законом, є безпідставними.
Таким чином, виходячи із встановленого статтею 8 Конституції України принципу верховенства права, загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами постановами Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку, що при вирішенні даного спору, підлягають застосуванню з 9 жовтня 2007 року положення частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
За змістом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років на 2007 рік відповідно до статті 62 Закону «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджено у розмірі: з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня 470 грн.
З урахуванням викладених обставин суми недоотриманої позивачкою грошової допомоги у 2007 році становлять: у жовтні 247,71 грн. (470:31х23101); листопаді 329,95 грн. (470-140,05); грудні 325,90 грн. (470-144,10), а всього в загальній сумі 903,56 грн.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами в силу положень частини першої статті 60 ЦПК України докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоотриманої нею в 2007 році суми грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за зазначений період в межах позовних вимог у розмірі 898,37 грн.
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом, та відсутність у бюджеті спеціального фінансування на виплату за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених статтею 15 Закону № 2811-Х11, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх публічних зобовязань (рішення Європейського суду з прав людини - справа «Кечко проти України»). Наведені відповідачем аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання соціальної пільги державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Понесені ОСОБА_1 при зверненні до суду судові витрати: судовий збір в розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн. документально підтверджені, тому відповідно до положень статті 88 ЦПК України присуджуються позивачці та підлягають стягненню на її користь з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 46, 75, 83, 87, 90 92 Конституції України, статтями 8, 11, 60, 88, 208, 209, 213, 215 Цивільного процесуального Кодексу України, статтями 41, 42 і 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статями 4, 15 Закону України ”Про державну допомогу сімям з дітьми”, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35413024001500 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДРПОУ 25953586) на користь ОСОБА_1 недоотриману нею в 2007 році допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 898,37 грн.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Кіровської районної адміністрації Макіївської міської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати: судовий збір у розмірі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 120 грн.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано Донецькому апеляційному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Донецькому апеляційному суду через Кіровський районний суд м. Макіївки протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви.
Суддя