Ухвала суду № 99080967, 03.08.2021, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
760/2797/19
Номер документу
99080967
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 1-кп\760\432\21

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року Солом`янський районний суд м. Києва

в складі: головуючого судді - А.М. Педенко

за участі секретаря - Н.Д. Сопінської

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження, відомості про яке внесене в ЄРДР за № 12018100000000058 від 23.01.2018 по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 367 ч. 2 КК України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

уродженця Ворошиловградської області, Новоайдарського

району, с. Безгиново, громадянина України,освіта вища,

зареєстрованого та проживаючого в

АДРЕСА_1 , раніше не судимого ,-

з участю прокурора - А.С. Перебойчук

обвинуваченого - ОСОБА_1

захисника - С.С. Володько

в с т а н о в и в:

Відповідно до обвинувального акту від 22.07.2019 року, ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що наказом голови Служби автомобільних доріг у Київській області № 299-ВК від 04.09.2008 був призначений на посаду головного інженера Служби наказом № 60 від 18.09.2012 «Про надання права підпису документів».

ОСОБА_1 надано право першого підпису документів, які пов`язані з діяльністю Служби.

Відповідно до Функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області, затверджених наказом № 33 від 07.06.2013 «Про розподіл функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області»,головний інженер Служби автомобільних доріг у Київській області організовує та контролює роботу з контролю якості ремонтно-будівельних робіт на об`єктах будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг загального користування; організовує та контролює роботу з організації роботи по контролю за ціноутворенням та проведенням тендерних процедур.

У подальшому, наказом № 109-К від 25.03.2014 ОСОБА_1 переведено на посаду заступника начальника з будівництва та ремонтів зазначеної Служби. Наказом №25 від 26.03.2014 «Про надання права підпису документів» ОСОБА_1 надано право першого підпису документів, які пов`язані з діяльністю Служби.

Відповідно до Функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області, затверджених Наказом № 24 від 26.03.2014 «Про розподіл функціональних повноважень керівництва Служби автомобільних доріг у Київській області», заступник начальника з будівництва та ремонтів Служби автомобільних доріг у Київській області ( ОСОБА_1 ) організовує та контролює роботу з контролю якості ремонтно-будівельних робіт на об`єктах будівництва, реконструкції, ремонтів та утримання автомобільних доріг загального користування; організовує та контролює роботу з організації роботи по контролю за ціноутворенням та проведенням тендерних процедур.

Таким чином, ОСОБА_1 обіймаючи посади головного інженера, а також заступника начальника з будівництва та ремонтів Служби автомобільних доріг у Київській області, що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Народного ополчення, 11-А, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.

Відповідно до п.1.1. Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області (код ЄДРПОУ 26345736), затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України № 12 від 02.11.2011 (та в редакції наказу 12.09.2016 № 263), Служба автомобільних доріг у Київській області (далі - Служба) є державною організацією, що належить до сфери управління Державного агентства автомобільних доріг України, яке є правонаступником Державної служби автомобільних доріг України.

Згідно з п.2.2 Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області предметом діяльності Служби є, у тому числі, організація будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд; визначення в межах її повноважень напрямів використання коштів, що надходять на розвиток мережі і утримання автомобільних доріг загального користування, за погодженням з головним розпорядником, через якого вона одержує бюджетні кошти; фінансування робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання мережі автомобільних доріг загального користування, мостів та інших штучних споруд згідно із законодавством.

Відповідно до п. 3.1. Положення Служба має право укладати з підприємствами, незалежно від підпорядкування та форми власності, контракти (договори), як правило, на конкурсних засадах на виконання робіт з будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг, мостів, інших штучних споруд, вартість яких не повинна перевищувати встановлених лімітів бюджетних асигнувань.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання за спеціальним фондом бюджету виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (з дотриманням вимог частини другої статті 57 цього Кодексу).

Відповідно до п.п. 7 п. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджетне зобов`язання - це будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Згідно з п. 1.4 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012 - фінансове зобов`язання - будь-яке придбання товару, послуги чи виконання інших аналогічних операцій, здійснених розпорядником або одержувачем бюджетних коштів протягом бюджетного періоду з порушенням норм, установлених Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України та рішенням про місцевий бюджет.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного інженера Служби автомобільних доріг у Київській області, що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Народного ополчення, 11-А, а також будучи головою комітету з тендерних торгів Служби, розуміючи про відсутність на рахунках Служби коштів, передбачених на фінансування робіт з капітального ремонту автомобільної дороги М-07 Київ - Ковель - Ягодин на ділянці км 21+200 - км 22+900, Київська область, в порушення вимог ч.2 ст.48 Бюджетного кодексу України, самовпевнено розраховуючи на можливе майбутнє бюджетне фінансування вказаних робіт, прийняв участь у проведенні 24.12.2013 процедури закупівлі робіт «Код ДБН Д.1.1-1-2000. Капітальний ремонт автомобільної дороги

М-07 Київ - Ковель - Ягодин на ділянці км 21+200 - км 22+900, Київська область (залишки робіт та додаткові роботи)» оприлюдненої на Офіційному загальнодержавному веб-порталі «Державні закупівлі» (№ оголошення 178860), в бюлетені ВДЗ 77/3 (820/3) від 01.10.2013, за результатами проведення якої акцептовано пропозицію Приватного підприємства «Автомагістраль» вартістю 34 523 821,03 грн.

У подальшому, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного інженера, розуміючи про відсутність на рахунках Служби коштів, передбачених на фінансування вказаних робіт, в порушення вимог ч. 2 ст. 48 Бюджетного кодексу України, самовпевнено розраховуючи на можливе майбутнє бюджетне фінансування вказаних робіт, розуміючи, про те, що він створює незабезпечене зобов`язання, уклав договір № 31Д-14 від 10.01.2014 з ПП «Автомагістраль» на виконання робіт з капітального ремонту автомобільної дороги М-07 Київ-Ковель-Ягодин на ділянці км 21+200-км 22+900, Київська область на суму 34 523 821, 03 грн. Додатковою угодою № 1 від 10.01.2014 до вказаного договору ціну зменшено до 33 058 263,71 грн.

Відповідно до п.п. 4.1 вказаного Договору розрахунки проводяться після підписання сторонами акту приймання виконаних підрядних робіт (ф.КБ-2в) та довідки про вартість виконаних підрядних робіт (ф. КБ-3), які складаються підрядником і подаються для підписання замовнику до 25 числа поточного місяця. Приймання робіт буде здійснюватися відповідно до фактичного періоду їх виконання. Оформлення календарних дат реєстрації форм (форми № КБ-2в та № КБ-3) буде здійснюватися відповідно до діючого порядку реєстрації вказаних форм, визначених Державною казначейською службою України.

Згідно з п.4.2 Договору замовник здійснює щомісячні та проміжні платежі за виконані роботи на підставі документів, визначених пунктом 4.1.,підписаних уповноваженими представниками сторін в межах обсягів надходження коштів від Головного розпорядника коштів державного бюджету та інших джерел фінансування. Пунктом 7.1. Договору у разі невиконання чи неналежного виконання своїх зобов`язань встановлена відповідальність, передбачена законами та цим Договором.

В подальшому, за результатами виконання вказаних робіт

ПП «Автомагістраль» на адресу Служби надіслані довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 та акти приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в на загальну суму 7 436 317,14 грн.

Водночас, ОСОБА_1 обіймаючи посаду заступника начальника з будівництва та ремонтів Служби автомобільних доріг у Київській області, неналежно виконуючи свої службові обов`язки всупереч інтересам Служби автомобільних доріг у Київській області, розуміючи про відсутність на рахунках Служби коштів, передбачених на фінансування вказаного об`єкту будівництва, самовпевнено розраховуючи на можливе майбутнє бюджетне фінансування вказаних робіт, в порушення п.п. 7 п. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 48 Бюджетного кодексу України, п. 1.4 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 309 від 02.03.2012, п. 1.2 та п. 3.2 Положення про Службу автомобільних доріг у Київській області, затвердженого наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2011 № 12, завідомо знаючи про неможливість виконання вказаних зобов`язань через відсутність фактичних надходжень на рахунках Служби автомобільних доріг в Київській області, та про відповідальність, передбачену законодавством, а також пунктом 7.4. вищевказаного Договору за затримку перерахування платежів, у вигляді пені в розмірі 0,1% від суми заборгованості за кожний день затримки, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, перебуваючи у приміщенні Служби автомобільних доріг у Київській області, що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Народного ополчення, 11-А, підписав та наніс відтиск печатки Служби на вказаних довідках про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в, чим взяв від імені Служби автомобільних доріг у Київській області фінансові зобов`язання перед підрядною організацією на оплату виконаних дорожньо-будівельних робіт (послуг), без відповідних бюджетних асигнувань (наявності коштів на відповідному рахунку).

Таким чином, ОСОБА_1 взято фінансові зобов`язання від імені Служби автомобільних доріг в Київській області, що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Народного ополчення, 11-А, шляхом підписання наступних документів:

- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 4 334,22 грн. та акту приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 4 334,22 грн.;

- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 651 164,29 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 335 878,39 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 214 769,21 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 73 566 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 26 951,69 грн.;

- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 6 004 638,23 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 16 349,45 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 213 047,98 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 55 075,04 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 2 441,18 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 74 060,40 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 137 744,8 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 5505919,38 грн.;

- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 214 558,8 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 30 283,69 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 62153,88 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 122121,23 грн.;

- довідки про вартість виконаних будівельних робіт форми № КБ-3 від 29.08.2014 на суму 561 621,6 грн. та актів приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в б/н від 29.08.2014 на суму 537 823,2 грн., б/н від 29.08.2014 на суму 23 798,4 грн.

Вказані дії ОСОБА_1 , призвели до формування фінансових зобов`язань Служби автомобільних доріг у Київській області перед підрядною організацією, які через відсутність бюджетних коштів на казначейських рахунках Служби автомобільних доріг у Київській області, не можливо було виконати.

В подальшому, заборгованість за вказаними актами частково сплачена Службою, після надходження на рахунки Служби автомобільних доріг у Київській області коштів, передбачених на фінансування вказаного об`єкту, а саме: 06.11.2015 на суму 3 385 916,19 та 08.12.2015 на суму 4 050 400,95 грн.

Як наслідок, через прострочення виконання Службою автомобільних доріг у Київській області виконання зобов`язань з договором від 10.01.2014,

ПП «Автомагістраль» 18.10.2016 звернулось з позовною заявою про стягнення заборгованості до Господарського суду м. Києва, яким позовні вимоги задоволено та винесено рішення по справі №910/25547/14 про стягнення з Служби автомобільних доріг у Київській області на користь «Автомагістраль» інфляційних втрат у розмірі 3 806 602,91 грн., 3% річних у розмірі 200 350,07 грн., судового збору у розмірі 33 948,37, та 19 660,8 грн. витрат на оплату судової експертизи.

Після чого, на виконання наказу Господарського суду м. Києва

№ 910/25547/14 від 24.02.2017 Головним управлінням Державного казначейства України у Київській області проведено примусове списання коштів з рахунку № НОМЕР_1 у сумі 4 060 562,15 грн. за рахунок коштів державного бюджету, передбачених за бюджетною програмою 3111020 «Розвиток мережі та утримання автомобільних доріг загального користування».

Згідно вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» кошти, виплачені за рішенням суду про стягнення коштів згідно з цим Законом, вважаються збитками державного бюджету.

Враховуючи вищевикладене, внаслідок неналежного виконання

ОСОБА_1 своїх службових обов`язків інтересам держави в особі Служби автомобільних доріг у Київській області, що розташована за адресою: місто Київ, вулиця Народного ополчення, 11-А, завдано збитки на загальну суму 4 060 562,15 грн., що є тяжкими наслідками, оскільки на період скоєння кримінального правопорушення, сума завданих збитків перевищувала в двісті п`ятдесят і більше разів неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.367 КК України, тобто які виразилися неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

Обвинуваченим ОСОБА_1 подано клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України в зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.

Обґрунтував своє позицію тим, що пред`явлено обвинувачення за вчинення злочину, який є невеликої тяжкості і з моменту його вчинення пройшло понад 5 років, він вперше притягається до відповідальності, нових злочинів не вчиняв ,від слідства та суду не ухилявся. Також повідомив суду,що не визнає своєї вини ,але це не є перешкодою для розгляду клопотання.

Прокурор в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання.

Суд, вислухав учасників процесу, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

Встановлено судом, що ОСОБА_1 вперше притягується до кримінальної відповідальності.

Відповідно до ст.12 КК України злочин, передбачений ст. 367 ч. 2КК України віднесений до злочинів не тяжких.

Статтею 49 КК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком сили минуло 5 років у разі вчинення нетяжкого злочину,крім випадку,передбаченого у пункті 2 цієї частини.

В даному випадку встановлено, що з 2014 року, тобто з моменту вчинення кримінального правопорушення і до дня розгляду провадження минуло більше, ніж 5 років , обвинувачений від досудового слідств та суду не ухилявся .

Відповідно до ст.284 ч.2 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.

У відповідності до роз`яснень Пленуму Верховного суду України, що містяться у п.1 постанови «Про практику застосування судами України законодавств про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 року, згідно з яких,звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям справи можливе на будь-яких стадіях судового розгляду справи, за умови вчинення особою суспільно - небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбачений Особливою частиною Кримінального кодексу України, та за наявності визначених законом матеріально - правових підстав звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Матеріально - правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є закінчення встановлених ч.1 ст.49 КК України строків і відсутність обставин, що порушують їх перебіг ( ч.ч. 204 ст. 49 КК України ).

Процесуально - правовими підставами звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності є виключно згода обвинуваченого на таке звільнення від кримінальної відповідальності.

Обвинувачений ОСОБА_1 цілком розуміє свої права, визначені ч.3 ст. 285 КПК України ,підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ст.49 КК України , а також наслідки закриття кримінального провадження, яке здійснюється за нереабілітуючих підстав і бажає такого звільнення .

Таким чином, суд вважає, що клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності підлягає задоволенню.

Також, в ході судового розгляду прокурором Власовим Є.К.,як процесуальним керівником у кримінальному провадженні подано в інтересах держави в особі Державного агентства автомобільних доріг України цивільний позов на суму 4 060 562,15 грн.

Оскільки у відповідності до ст.129 КПК України рішення про повне або часткове задоволення цивільного позову може бути винесене лише у разі визнання обвинуваченого винним у вчиненні кримінального правопорушення і ухвалення обвинувального вироку чи винесення постанови про застосування до особи примусових заходів виховного або медичного характеру.

А тому, оскільки провадження відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, то цивільний позов прокурора, який подано в інтересах держави в особі Державного агентства автомобільних доріг України цивільний позов на суму 4 060 562,15 грн. підлягає залишенню без розгляду.

Керуючись ст.49 КК України, ст. 284 КПК України,-

Ухвалив:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за ст. 367 ч. 2 КК України.

Кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 по обвинуваченню у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 ч.2 КК України, внесеного до ЄРДР за № 12018100000000058 від 20.01.2018 року - закрити.

Цивільний позов прокурора Власовим Є.К., в інтересах держави в особі Державного агентства автомобільних доріг України цивільний позов на суму 4 060 562,15 грн. залишити без розгляду.

Речові докази - документи, вилучені у Державного агентства автомобільних доріг -залишити на збереження в матеріалах провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Київського Апеляційного суду через районний суд протягом 7 днів з дня її оголошення.

Копії ухвали вручити негайно учасникам судового розгляду.

СУДДЯ: