
Справа № 462/1647/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2021 року Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді – Пилип`юк Г.М.
за участю секретаря судового засідання – Дмитрук Р.-А.Р.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про стягнення недорахованої заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із позовом у якому просить стягнути із ЛМКП «Львівтеплоенерго» недораховану заробітну плату за період з 01.01.2010 року по 30.09.2015 року у сумі 63 619, 00 грн. та компенсацію втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати у сумі 90 342,23 грн. та 3 000 грн. судових витрат на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що з 06.07.1998 року по 06 червня 2017 року у Львівському міському комунальному підприємстві «Львівтеплоенерго». 06.07.1998 року був прийнятий на роботу в ТЕЦ-1 ОДКП «Львівтеплокомуненерго» електрозварником ручного зварювання 5 розряду на дільницю по перекладці та ремонту теплових мереж в порядку переведення з Львівських теплових мереж ДАЕК «Львівобленерго» згідно наказу №7-к від 06.07.1998 р. Згідно наказу по «ЛТКЕ» від 19.08.1998 року за №221 «Львівтеплокомуненерго» з 19.08.1998 року переіменовано на ЛОКП «Львівтеплоенерго». Згідно наказу по ЛОКП «Львівтеплоенерго» за №56 від 03.03.1999 року ЛОКП «Львівтеплоенерго» з 03.03.1999 року переіменовано на ЛМКП «Львівтеплоенерго». 12 березня 1999 року позивач був переведений з ТЕЦ-1 на дільницю по перекладці та ремонту теплових мережелектрозварником ручного зварювання 5 розряду згідно наказу №33-к від 12.03.1999 року. 05 травня 1999 року був переведений в ЦРРТМ електрозварником ручного зварювання 5 розряду згідно наказу №61-к від 05.05.1999 року. 01 квітня 2002 року позивачу присвоєно шостий розряд електрозварника ручного зварювання згідно наказу №109-к від 01.04.2002 року. 01.серпня 2007 року позивач був переведений в спеціалізований ремонтно-будівельний цех електрозварником ручного зварювання по шостому розряду згідно наказу №257-к від 01.08.2007 року. 01 листопада 2008 року позивач був переведений на район магістральних теплових мереж за цією ж професією згідно наказу №654-к від 13.11.2008 року. 01 лютого 2013 року позивач був переведений слюсарем з обслуговування теплових мереж по п`ятому розряду цього ж району згідно наказу №59-к від 01.02.2013 року. 06 червня 2017 року був звільнений за власним бажанням на підставі наказу № 289-к від 06.06.2017 року. Окрім цього, позивач наголошує, що починаючи із 01.01.2010 року по 30.09.2015 року ЛМКП «Львівтеплоенерго» порушувало законодавство про працю, трудові права, що призвело до недорахування та недоплати за вищевказаний період заробітної плати. Так, при нарахуванні заробітної плати позивачу відповідач недотримувався умов Колективного договору ЛМКП «Львівтеплоенерго»; Галузевої угоди між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об`єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення на 2010-2012 роки тощо, внаслідок чого позивачу не було нараховано та виплачено заробітну плату у розмірі 63 619,00 грн, яка включає суму недорахованих основної заробітної плати (тарифної сітки) за період з 01.01.2010 року по 30.09.2015 року, суму недорахованої доплати за роботу у шкідливих умовах праці (12-10% від тарифної ставки), надбавки за високу профмайстерність (20% від тарифної ставки), виплат за роботу у вихідні дня та за понаднормовий час. Також позивач зазначає, що компенсація втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати становить 90 342,23 грн. без врахування утримання податків та інших обов`язкових платежів. З огляду на вказане, просить суд задовольнити позовні вимоги. Окрім цього просить стягнути з відповідача на його користь 3 000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 22.03.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
23.04.2021 року від представника відповідача ЛМКП «Львівтеплоенерго» до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що з позовними вимогами позивача вони не погоджуються у зв`язку із їх необґрунтованістю. Вказує, що позивач пропустив строк звернення до суду із позовом у зв`язку з тим, що чинне законодавство передбачає тримісячних строк для звернення до суду про стягнення недонарахованої заробітної плати. З огляду на вказане, просить суд у задоволенні позову відмовити.
05.05.2021 року від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якому вказує на безпідставність заперечень відповідача проти позову і просить позов задовольнити.
Враховуючи наведене, відповідно до ч. 8 ст. 178 та ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 - позивач 06.07.1998 року був прийнятий на роботу в ТЕЦ-1 ОДКП «Львівтеплокомуненерго» електрозварником ручного зварювання 5 розряду на дільницю по перекладці та ремонту теплових мереж в порядку переведення з Львівських теплових мереж ДАЕК «Львівобленерго» згідно наказу №7-к від 06.07.1998 р. Згідно наказу по «ЛТКЕ» від 19.08.1998 року за №221 «Львівтеплокомуненерго» з 19.08.1998 року переіменовано на ЛОКП «Львівтеплоенерго». Згідно наказу по ЛОКП «Львівтеплоенерго» за №56 від 03.03.1999 року ЛОКП «Львівтеплоенерго» з 03.03.1999 року переіменовано на ЛМКП «Львівтеплоенерго». 12 березня 1999 року позивач був переведений з ТЕЦ-1 на дільницю по перекладці та ремонту теплових мережелектрозварником ручного зварювання 5 розряду згідно наказу №33-к від 12.03.1999 року. 05 травня 1999 року був переведений в ЦРРТМ електрозварником ручного зварювання 5 розряду згідно наказу №61-к від 05.05.1999 року. 01 квітня 2002 року позивачу присвоєно шостий розряд електрозварника ручного зварювання згідно наказу №109-к від 01.04.2002 року. 01.серпня 2007 року позивач був переведений в спеціалізований ремонтно-будівельний цех електрозварником ручного зварювання по шостому розряду згідно наказу №257-к від 01.08.2007 року. 01 листопада 2008 року позивач був переведений на район магістральних теплових мереж за цією ж професією згідно наказу №654-к від 13.11.2008 року. 01 лютого 2013 року позивач був переведений слюсарем з обслуговування теплових мереж по п`ятому розряду цього ж району згідно наказу №59-к від 01.02.2013 року. 06 червня 2017 року був звільнений за власним бажанням на підставі наказу № 289-к від 06.06.2017 року.
Відповідно до вимог ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується робітникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів.
Відповідно до ст. 96 КЗпП України основою організації оплати праці є тарифна система оплати праці, яка включає тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і тарифно-кваліфікаційні характеристики (довідники).
Тарифна система оплати праці використовується для розподілу робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від їх кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою формування та диференціації розмірів заробітної плати.
Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів) провадиться на основі тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або уповноваженим ним органом згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником).
Згідно із ст. 97 КЗпП України оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці. Оплата може провадитися за результатами індивідуальних і колективних робіт.
Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності – з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою ст. 97 КЗпП України.
Власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.
Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про оплату праці» визначено, що тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі: тарифної ставки робітника першого розряду, яка встановлюється у розмірі, що перевищує законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати; міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
У відповідності до ст. 3 Закону України «Про оплату праці» мінімальна заробітна плата - це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов`язковою на всій території України для підприємств усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Згідно пункту 4.3. Колективного договору ЛМКП «Львівтеплоенерго» на 2009-2010 рік та 2012-2013 рік відповідач погодився враховувати норми та положення генеральної, галузевої, регіональної та міської угод, а також Закону України «Про Державний бюджет України».
Відповідно до п. 1.1.3. Галузевої угоди між Міністерством з питань житлово- комунального господарства України, Всеукраїнським об`єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 роки, та п. 3.1.1. Галузевої угоди на 2013-2015 роки мінімальна тарифна ставка (оклад) за просту некваліфіковану працю встановлюється у розмірі не нижче визначеної законодавством мінімальної заробітної плати, а мінімальна тарифна ставка робітника І розряду - у розмірі не менше 120 відсотків мінімальної заробітної плати встановленої законом.
Згідно з Тарифною частиною Регіональної угоди між Львівською обласною державною адміністрацією, об`єднанням роботодавців та профспілковими об`єднанням Львівської області на 2010-2011 роки встановлено мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду у розмірі передбаченому у Галузевій угоді між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення на 2010-2011 роки.
Додатком № 1 до Тарифної частини Регіональної угоди на 2010-2011 роки встановлено коефіцієнт співвідношень тарифної ставки робітника І розряду за підгалузями та видами робіт до встановленого галузевою угодою мінімальної тарифної ставки робітника І розряду (групи кваліфікації). Для працівників, зайнятих на зварювальних роботах, даний коефіцієнт становить 1, 80.
Додатком № 2 до Тарифної частини Регіональної угоди на 2010-2011 роки встановлено єдину сітку міжрозрядних тарифних коефіцієнтів по підгалузях житлово-комунального господарства, згідно з якою наведений коефіцієнт для робітників 6 розряду становить 1, 80.
Згідно з Тарифною частиною Територіальної угоди між Львівською обласною державною адміністрацією, об`єднанням роботодавців та профспілковими об`єднанням Львівської області на 2012-2014 роки встановлено, що оплата праці працівників підприємств житлово-комунального господарства області здійснюється із застосуванням вимог Тарифної частини. Встановлено мінімальну тарифну ставку робітника 1 розряду у розмірі, передбаченому у Галузевій угоді між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України.
Додатком № 1 до Тарифної частини Територіальної угоди на 2012-2014 роки встановлено коефіцієнт співвідношень тарифної ставки робітника І розряду за підгалузями та видами робіт до встановленого галузевою угодою мінімальної тарифної ставки робітника І розряду для працівників, зайнятих на роботах по експлуатації устаткування ТЕЦ, даний коефіцієнт становить 1, 62.
Додатком № 2 до Тарифної частини Територіальної угоди на 2012-2014 роки встановлено єдину сітку міжрозрядних тарифних коефіцієнтів по підгалузях житлово-комунального господарства, згідно з якою наведений коефіцієнт для робітників 5 розряду – 1, 54.
Згідно п. 16.2 Колективного договору ЛМКП «Львівтеплоенерго» на 2009-2010 роки та на 2012-2013 роки встановлено, що розмірі тарифних ставок і схеми посадових окладів працівників встановлюються з урахуванням мінімальних гарантій, визначених галузевою (регіональною) угодою.
Як вбачається із долучених до матеріалів справи копії відповіді Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській області від 17.03.2014 року № 02-1175/04 та копії відповіді Державної фінансової інспекції у Львівській області від 02.06.2014 року № 06-16/3740 проведеними перевірками стану додержання вимог законодавства про працю на ЛМКП «Львівтеплоенерго» виявлено ряд порушень, зокрема факти порушення вимоги п. 2.2 Генеральної, галузевої угоди між Міністерством з питань житлово-комунального господарства України, Всеукраїнським об`єднанням обласних організацій роботодавців підприємств житлово-комунальної галузі «Федерація роботодавців ЖКГ України» та Центральним комітетом профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2010-2012 року, ст. 96, 97 КЗпП України та ч. 3 ст. 6 Закону України «Про оплату праці» – тобто при розроблені тарифної сітки для робітників виробничих підрозділів на Підприємстві встановлено мінімальні годинні ставки робітників виробничих підрозділів у розмірі меншому, ніж встановлено Галузевою угодою на 2010-2012 роки та порушено вимоги ст. 115 КЗпП України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці» якими передбачено проведення виплати заробітної плати не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцять календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, окрім цього, окрім цього встановлене заниження розмірів окладів керівників, професіоналів, фахівців, службовців і робітників.
Також судом встановлено, що 14.11.2013 року винесена постанова Залізничного районного суду м. Львова про притягнення до адміністративної відповідальності директора ЛМКП «Львівтеплоенерго» за порушення вимог законодавства про працю та накладення штрафу в розмірі 510 грн. передбаченого ч. 1 ст. 41 КЗпП України.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, вищевказаними судовими рішеннями встановлено порушення відповідачем вимог законодавства про оплату праці в період 2010-2015 років в частині визначення розміру тарифної ставки. Отже, ця обставина не потребує додаткового доведення.
Суд бере до уваги розрахунок наданий позивачем, згідно якого сума недорахованої заробітної плати за період з 01.01.2010 року по 30.09.2015 року складає – 63 619 грн. 00 коп., а компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати – 90 342 грн. 23 коп.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. 12, 81 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача недорахованої заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати (з урахуванням зменшення розміру позовних вимог) - підлягають до задоволення у повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати, пов`язані з розглядом справи.
Із змісту ст. 137 ЦПК України вбачається, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Згідно витягу з договору про надання правничої (правової) допомоги від 19.08.2020 року, акту приймання передачі до договору про надання правової допомоги, квитанції до прибуткового касового ордеру № 10, розрахунку витрат на професійну правничу допомогу - долучених до матеріалів справи, позивач уклав з адвокатом Прімєровою Наталією Григорівною договір про надання правової допомоги та здійснив оплату у розмірі 3 000 грн.
Відтак, із відповідача на користь позивача слід стягнути 3 000 грн. витрат на правову допомогу.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Згідно ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог
Оскільки позовні вимоги про стягнення заробітної плати обґрунтовані та підлягають задоволенню, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 82, 89, 137, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. 43, 129 Конституції України, ст. 96, 97, 233, 234, 237-1 КЗпП України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про стягнення недорахованої заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати задоволити повністю.
Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» на користь ОСОБА_1 63 619/ шістдесят три тисячі шістсот дев`ятнадцять/ грн. невиплаченої заробітної плати, провівши з цієї суми стягнення податків та обов`язкових зборів, які підлягають стягненню при виплаті заробітної плати.
Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» на користь ОСОБА_1 , компенсацію втрати частини заробітної плати у зв`язку із порушенням строків її виплати в сумі 90 342 /дев`яносто тисяч триста сорок дві/, 23 грн. та витрати на правову допомогу в розмірі 3000 /три тисячі/ 00 грн.
Стягнути з Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» на користь держави 908,00 грн. судового збору.
Відповідно до вимог п. п. 15.5.Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів учасниками справи до Львівського апеляційного суду через Залізничний районний суд м. Львова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго», код. ЄДРПОУ 05506460, знаходиться за адресою: м.Львів, вул. Д.Апостола, 1
Суддя: Г.М. Пилип`юк
Оригінал рішення.