
Справа № 219/3757/21
Провадження № 2/219/1898/2021
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2021 року м. Бахмут
Артемівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Конопленко О.С.
за участю секретаря судового засідання Троян Л.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі м. Бахмут у спрощеному позовному провадженні з викликом сторін цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги,
В С Т А Н О В И В :
16 квітня 2021 року позивач Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради (далі за текстом - УПСЗН Бахмутської міської ради) в особі т.в.о. начальника Кончакової Л.І. звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , у якій просить: стягнути з відповідача на користь позивача 2 218,00 гривень на р/р UA418201720343170053000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172.В обґрунтування позовної заяви позивачем зазначено, що ОСОБА_1 подала до УПСЗН Бахмутської міської ради заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Вказана допомога призначається на підставі заяви, довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини та копії свідоцтва про народження. У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе обов`язок повідомити про всі зміни у сім`ї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління. Вказує, що формою заяви передбачено заповнення наступних граф: найменування уповноваженого управління соціального захисту населення до якого подається заява; П.І.Б. заявника; зареєстроване місця проживання (згідно паспорту); адреса фактичного мешкання: телефон; серія, номер паспорту, інформація коли і ким він виданий; ІПН та дата народження. Згідно рішення Управління від 29 січня 2020 року відповідачу призначена допомога: з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року у розмірі 2 218,00 грн щомісяця. На виконання листа Донецького обласного центру по нарахування та здійсненню соціальних виплат № 11-34/2928/0/3-20 від 18 червня 2020 року позивачем 24 червня 2020 року проведений масовий перерахунок по продовженню строку виплати допомоги на дітей одиноким матерям до 31 липня 2020 року у раніше призначеному розмірі (2 218,00 грн). 15 липня 2020 року відповідач звернулась до позивача за перерахунком допомоги на дітей одиноким матерям на наступний період. У зв`язку з тим, що відповідач, як працездатна особа, протягом періоду з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року не працювала, не служила, не навчалась за денною формою навчання та не перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, при цьому, в цей період не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарного протягом трьох місяців, відсутні законні підстави для призначення відповідачу з 01 липня 2020 року допомоги на дітей одиноким матерям, у зв`язку з чим рішенням начальника управління від 07 серпня 2020 року у призначенні допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року відповідачу відмовлено. Пунктом 2 Постанови КМУ № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» визначено, що органи соціального захисту населення проводять перерахунок розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі поданої особою або її законним представником заяви та необхідних документів. Перерахунок проводиться з місяця виплати допомоги, яку продовжено в автоматичному режимі на період карантину. Якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, надміру отримані кошти підлягають поверненню. Таким чином, надміру одержані кошти відповідачем з 01 липня 2020 року по 31 липня 2020 року у сумі 2 218,00 грн підлягають поверненню. В цілях досудового врегулювання спору та повернення бюджетних коштів 18 вересня 2020 року Управлінням було направлено повідомлення відповідачу про необхідність повернути надміру виплачені кошти, проте в добровільному порядку відповідач вказану суму переплати не повернула.
Оскільки позовну заяву подано з порушенням вимог статті 175 ЦПК України, ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 20 квітня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
17 травня 2021 року позивачем недоліки усунуто, у зв`язку з чим ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 09 червня 2021 року позовну заяву прийнято до свого провадження, відкрито спрощене позовне провадження, у зв`язку з чим призначено судове засідання з повідомленням (викликом) сторін для розгляду справи по суті на 10 годину 30 хвилин 01 липня 2021 року та визначено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву з одночасним надісланням копії відзиву відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України позивачу.
01 липня 2021 року ухвалою суду судове засідання відкладено на 08 годину 45 хвилин 03 серпня 2021 року, у зв`язку з неявкою відповідача.
03 серпня 2021 року судове засідання відкладено на 11 годину 45 хвилин 17 серпня 2021 року у зв`язку з перебуванням головуючого судді у нарадчій кімнаті по кримінальній справі.
До судового засідання представник позивача не з`явився, про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлялись належним чином у відповідності до статті 128 ЦПК України. 17 серпня 2021 року на адресу суду представником позивача Захаренко Н.М. надано заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що підтримує позовні вимоги та просить їх задовольнити, заперечень щодо ухвалення заочного рішення не зазначила.
Відповідач ОСОБА_1 , яка про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялися належним чином: у відповідності до пункту 2 частини 7 статті 128 ЦПК України - шляхом направлення судової повістки рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою їх місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку, до судового засідання не з`явилася за невідомою суду причиною. Клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без її участі на адресу суду не надходило. У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.
Оскільки відповідач була належним чином повідомлена про судове засідання, але причин неявки суду не повідомила, суд вважає можливим у відповідності до пункту 1 частини 3 статті 223 ЦПК України провести судове засідання без їх участі. При цьому, за наявності умов, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд вважає необхідним розглянути справу на підставі наявних у справі доказів з ухваленням заочного рішення по справі.
У зв`язку з неявкою сторін та у відповідності до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, що мають істотне значення для її розгляду і вирішення по суті, приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно статті 12 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи та витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям є одним із видів державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям визначено положеннями ст. 18-1 цього Закону, згідно з частиною першою якої право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 18-3 цього Закону допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону, одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Частиною другою цієї статті передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 24 січня 2020 року звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг для призначення державної соціальної допомоги особам, як одержувач державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, подала відповідну декларацію про доходи та майновий стан, довідки про доходи (а.с. 8-9).
Згідно рішення Управління від 29 січня 2020 року відповідачу призначена допомога: з 01 січня 2020 року по 30 червня 2020 року у розмірі 2 218 грн щомісяця (а.с.13).
Постановою Кабінету Міністрів України № 264 від 08 квітня 2020 року «Деякі питання надання державної соціальної допомоги» (далі за текстом - Постанова № 264) установлено, що на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - карантин) строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, допомоги на дітей одиноким матерям, яку було призначено раніше, продовжується на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
У зв`язку з чим, на виконання вказаної постанови та листа Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 11-34/2928/0/3-20 від 18 червня 2020 року позивачем 24 червня 2020 року проведений масовий перерахунок по продовженню строку виплати допомоги на дітей одиноким матерям до 31 липня 2020 року у раніше призначеному розмірі, що підтверджується копією розпорядження від 24 червня 2020 року, яким продовжено ОСОБА_1 строк виплати допомоги одиноким матерям в сумі 2 218 грн (зворот а.с. 13, 14-15).
Разом з тим, згідно підпункту 1 пункту 35-2 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 632 від 22 липня 2020 року «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги», допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених в абзацах десятому - чотирнадцятому цього пункту).
Пунктом 49 постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
01 липня 2021 року ОСОБА_1 повторно звернулась до позивача із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме за перерахунком допомоги на дітей одиноким матерям (а.с. 16-17).
Розпорядженням від 07 серпня 2020 року УПСЗН Бахмутської міської ради відмовлено ОСОБА_1 у призначенні їй допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року на підставі п. 35-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, оскільки у складі сім`є є працездатні особи, що не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти, не застраховані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (а.с. 22).
Згідно акту про виявлення факту переплати з 01 липня 2020 року та довідки утворилась переплата допомоги ОСОБА_1 в сумі 2 218 грн (зворот а.с. 22).
Згідно листа УПСЗН Бахмутської міської ради № 07/4696-9 від 18 вересня 2020 року відповідачу ОСОБА_1 запропоновано у добровільному порядку повернути надмірно сплачені кошти у сумі 2 218 грн (а.с. 23-24), проте, на час розгляду справи відповідач добровільно не сплатила вказані кошти.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Суд вважає, що позивачем доведено, що відповідачем було порушені його права, а тому вони підлягають поновленню.
Відповідач доказів погашення надміру сплачених коштів не надала, правом на відзив не скористалася, до суду не з`явилася.
За викладених обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, а сума надміру отриманої державної допомоги підлягає стягненню з відповідача.
Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги задоволені, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 2 270 грн.
Керуючись статтями 12, 81, 82, 141, 259, 264-265, 268, 356 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради Донецької області (р/р UА 298201720343170008000040846 Держказначейська служба України м. Київ, ОКПО 25953178, МФО 820172) суму надміру виплаченої державної допомоги в розмірі 2 218 (дві тисячі двісті вісімнадцять) гривень 00 копійок, а також судові витрати, які складаються з судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок. .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи:
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради, місцезнаходження якого: 84502, Донецька область, м. Бахмут, вул. Перемоги, буд. 53, код ЄДРПОУ 25953178;
Відповідач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя О.С.Конопленко