Постанова № 9907620, 04.03.2010, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2010
Номер справи
2а-3068/09/0970
Номер документу
9907620
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" березня 2010 р. Справа № 2а-3068/09/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Григорука О.Б.

при секретарі Пікович Л.Р.

за участю:

представника позивача - Сегіна М.Є.,

представника відповідача - Крук О.В., Грудзевич Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: КП "Галичводоканал", вул. Н.Вівчаренко, 29, м. Галич, Галицький район, Івано-Франківська область, 77100

до відповідача: Державної податкової інспекції в Галицькому районі, вул. Шевченка, 10, м. Галич, Галицький район, Івано-Франківська область, 77100

про скасування податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2009р. № 0000442300/0,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Галичводоканал» Галицької міської ради звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Галицькому районі про скасування податкового повідомлення-рішення від 18 серпня 2009 р. № 0000442300/0.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем на ліквідацію стихійного лиха внаслідок повені 23-27 липня 2008 р. на капітальний ремонт та реконструкцію водопровідних мереж одержало на розрахунковий рахунок з бюджету кошти, які у періоді з вересня 2008 року до лютого 2009 року включно були спрямовані на оплату відновлюваних робіт по ліквідації стихійного лиха згідно укладених договорів із ЗАТ «СТМ» та виданих податкових накладних, при цьому зазначена сума податку на дотану вартість була включена позивачем до складу податкового кредиту у відповідному періоді. Одержані бюджетні кошти є субсидією (дотацією), яка вважається доходом з інших джерел і включається до складу валових доходів у відповідності до п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». У разі придбання за рахунок таких коштів товарів (послуг) чи основних фондів, суми податку на додану вартість, сплачені при їх придбанні, включаються до складу податкового кредиту відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість». Таким чином, донарахування податковим органом КП «Галичводоканал» податку на додану вартість в сумі 80732,00 грн. та прийняття 18.08.2009 р. податкового повідомлення-рішення на загальну суму 121098,00 грн., в тому числі штрафні санкції в розмірі 40366,00 грн. вважає безпідставним та таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, наведених у позовній заяві. Позов просив задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечили з мотивів, наведених у письмовому запереченні та уточненні до поданого заперечення. В задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Заслухавши представників сторін, дослідивши подані письмові докази та інші матеріали справи, судом встановлено наступне.

В ході податкової перевірки КП «Галичводоканал» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006 р. по 31.03.2009 р. встановлені порушення позивачем п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» №168/97 від 03.04.1997 р. зі змінами та доповненнями, а саме - завищення податкового кредиту в період з жовтня 2008 року по лютий 2009 року включно на суму 80732,00 грн. з податку на додану вартість, зокрема: у жовтні 2008 р. завищено на суму ПДВ 14904,00 грн., у листопаді 2008 р. на суму ПДВ 13655,00 грн., у грудні 2008 р. на суму ПДВ 9845,00 грн., у січні 2009 р. на суму ПДВ 17598,00 грн., у лютому 2009 р. на суму ПДВ 24730,00 грн., а також встановлені інші порушення.

Перевіркою податкового органу зазначено, що в порушення пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» позивачем на підставі податкових накладних та інших документів бухгалтерського обліку та звітності було зайво включено до податкових декларацій з ПДВ суми податкового кредиту при розрахунках з ЗАТ «СМТ» на загальну суму ПДВ 80732,00 грн. за вищевказаний період.

За результатами перевірки складено акт №861/2300/33591256 від 05.08.2009р., який є підставою для прийняття податковим органом податкового повідомлення-рішення №0000442300/0 від 18.08.2009р., відповідно до якого позивачу визначена сума податкового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 121098,00 грн., в тому числі за основним платежем - 80732,00 грн., штрафна санкція - 40366,00 грн.

Не погодившись з податковим рішенням, позивачем було оскаржено в порядку апеляційного узгодження податкового зобовязання відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та рішенням податкового органу про результати розгляду скарги платника податків №6936/10/31 від 14.09.2009р. податкове повідомлення-рішення №0000442300/0 від 18.08.2009 р. було залишено без змін.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Галичводоканал» Галицької міської ради є юридичною особою відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 30.05.2005р. №643008 та на момент проведення податкової перевірки був платником податків, зокрема, податку на додану вартість.

Згідно Указу Президента України №678/2008 від 27.07.2008 року «Про невідкладні заходи щодо подолання наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 року», Порядку використання у 2008 році субвенцій з державного бюджету обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету м. Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2008 р. №689 було внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та відповідно до статті 42-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» № 107-VІ від 28.12.2007 р. зі змінами та доповненнями, було затверджено субвенції з Державного бюджету України обласним бюджетам Вінницької, Івано-Франківської, Закарпатської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької областей, міському бюджету міста Чернівців для ліквідації наслідків стихійного лиха, що сталося 23-27 липня 2008 року, у загальному обсязі 2000320 тис. грн.

В судовому засіданні встановлено та сторонами не заперечується, що Галицькою міською радою Івано-Франківської області було перераховано на розрахунковий рахунок позивача кошти з бюджету на ліквідацію стихійного лиха внаслідок повені 23-27 липня 2008 року, а саме: на капітальний ремонт та реконструкцію водопровідних мереж.

Актом податкової перевірки №861/2300/33591256 від 05.08.2009р. встановлено, що частину відновлюваних робіт по ліквідації стихійного лиха проведено згідно укладених договорів по реконструкції водопровідних мереж підприємством ЗАТ «СМТ», відповідно до яких позивачем з вересня 2008 року з розрахункового рахунку було перераховано на користь ЗАТ «СМТ» кошти в загальній сумі 480998,52 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, підприємством ЗАТ «СМТ» на підставі укладених договорів було виконано роботи по реконструкції водопровідної мережі, каналізаційної мережі, очисних споруд на загальні суми: в жовтні 2008 р. в розмірі 179,53 тис. грн., у листопаді 2008 р. 153,75 тис. грн., у грудні 2008 р. 211,97 тис. грн.

На виконання укладених договорів на проведення вищезазначених робіт підприємство ЗАТ «СМТ» видало КП «Галичводоканал» податкові накладні, суми ПДВ у яких позивачем було включено до податкового кредиту, а саме: податкова накладна №37 від 06.10.2008р. на суму 37539,6 грн., в тому числі ПДВ в сумі 6256,6 грн.; № 34 від 26.09.2008р. на суму 35279,4 грн., в т.ч. ПДВ на суму 5879,9 грн.; №33 від 26.09.2008р. на суму 16608,8 грн., в т.ч. ПДВ на суму 2767,8 грн.; №39 від 28.10.2008р. на суму 61929,6 грн., в т.ч. ПДВ на суму 10321,6 грн.; №41 від 13.11.2008р. на суму 20000 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 3333,33 грн.; №45 від 27.11.2008р. на суму 20318,2 грн., в т.ч. ПДВ в сумі 3386,37 грн.; №46 від 28.11.2008р. на суму 38749,2 грн., в т.ч. ПДВ на суму 6458,2 грн.; №43 від 17.11.2008р. на суму 42000,0 грн., в т.ч. ПДВ на суму 7000,0 грн.; №52 від 31.12.2008р. на суму 63590,4 грн., в т.ч. ПДВ на суму 10598,4 грн.; №1 від 29.01.2009р. на суму 148377,6 грн., в т.ч. 24729,6 грн. (а.с. 13).

Судом встановлено, що позивачем на проведення відновлюваних робіт було отримано бюджетне фінансування (капітальні трансферти), які було перераховано Галицькою міською радою. За рахунок отриманих коштів позивачем було здійснено закупівлю послуг по капітальному ремонту та реконструкції водопровідних мереж, пошкоджених внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 року.

Згідно з п. 1.7 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість» податковим кредитом визнається сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобовязання звітного періоду, визначена згідно з даним Законом.

Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 вищезазначеного Закону податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

-придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

-придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Податкова накладна, згідно пп.7.2.3 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», складається у момент виникнення податкових зобовязань продавця у двох примірниках, є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

У відповідності до п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валовий доход - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за її межами.

Валовий доход включає, серед іншого, доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або бюджетів, отриманих платником податку.

Суд не погоджується з доводами позивача щодо визначення даних бюджетом коштів на ліквідацію стихійного лиха як такими, які надійшли у вигляді дотацій і субсидій з наступних мотивів.

Відповідно до статті 42-1 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» вбачається, що для ліквідації наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 р. було затверджено субвенції з Державного бюджету України, зокрема, обласному бюджету Івано-Франківської області.

У пункті 37 ст. 2 Бюджетного Кодексу України зазначено, що субвенція міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції. Згідно ст. 9 вказаного Кодексу, трансферти - це кошти, одержані від інших органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших держав або міжнародних організацій на безоплатній та безповоротній основі.

Приписами п. 6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затверджених Наказом державного казначейства України від 25.11.2008р. №495, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 27.01.2009р. №79/16095, встановлено, що капітальні трансферти це невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, повязаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. До цієї категорії включаються також трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків, акумульованих ними протягом кількох років або таких, які виникли в результаті надзвичайних обставин. Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий і нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем отримані кошти з бюджету за кодом 2133 «Капітальний ремонт інших обєктів», встановленому Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, як капітальні трансферти для ліквідації наслідків стихійного лиха 23-27 липня 2008 р.

Доводи позивача щодо отримання бюджетних дотацій і субсидій також спростовуються тим фактом, що позивачем не було включено отримані бюджетні кошти до валового доходу та не відображено податкові зобовязання з податку на прибуток в поданих деклараціях за 2008 рік, що встановлено актом податкової перевірки та сторонами в судовому засіданні не заперечується (а.с.6-18).

Позивачем було здійснено оплату робіт ЗАТ «СМТ» по реконструкції водопровідних мереж, які постраждали внаслідок стихійного лиха, за рахунок коштів, які надійшли з бюджету в якості капітального трансферту, при цьому ним не було здійснено самостійних витрат, однак податок на додану вартість у ціні придбаних послуг було сплачено. Включення суми податку на додану вартість в розмірі 80732,00 грн. до складу податкового кредиту призвело до подвійного використання бюджетних коштів.

З огляду на системний аналіз вищезазначеного законодавства, вказані кошти (трансферти) не відповідають ознакам валового доходу в розумінні п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» і не підлягають оподаткуванню, оскільки їх одержання з бюджету спрямовано на реалізацію програм соціально-економічного розвитку держави. Податок на додану вартість, сплачений за рахунок бюджетного фінансування (капітального трансферту), не включається до складу дозволеного податкового кредиту платника податку, в силу пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість». Таким чином, позивачем неправомірно було включено до складу податкового кредиту суми податку на додану вартість в розмірі 80732,00 грн. за період з жовтня 2008 р. до лютий 2009 р. включно, які було сплачено позивачем в ціні поставлених послуг (робіт) ЗАТ «СМТ» по реконструкції водопровідних мереж, пошкоджених внаслідок стихійного лиха 23-27 липня 2008 р.

Згідно пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобовязання платника податків за підставами, відкладеними у пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 даного Закону, такий платник податків зобовязаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобовязання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обовязкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше пятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Оскільки в судовому засіданні встановлено факт завищення податкового зобовязання позивача, що підтверджується матеріалами справи, а тому податковим органом правомірно було застосовано до позивача штрафні санкцій в сумі 40366,00 грн.

На підставі наведеного, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 18 серпня 2009р. №0000442300/0 на суму 121098,00 грн., в тому числі за основним платежем - 80732,00 грн., штрафна санкція - 40366,00 грн., прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства та є правомірним.

Виходячи з наведеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 <Текст >Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя:/підпис/ Григорук О.Б.

Постанова складена в повному обсязі 09.03.2010 року.