Постанова № 9907582, 04.02.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2010
Номер справи
2а-11221/09/0470
Номер документу
9907582
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ц

Справа № 2а-11221/09/0470

П О С Т А Н О В А

Іменем України

04 лютого 2010 року о 17 годині 16 хвилин м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чабаненко С.В.

при секретарі - Дашковій А.М.

за участю: представника позивача - Деянкова С.А., Вересковської В.В.

представника відповідача - Крутовських С.В., Черкас М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державного підприємства Придніпровська залізницядо Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства Придніпровська залізницядо Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську з вимогою: визнати неправомірними дії посадових осіб Спеціалізованої податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську та скасувати рішення № 0000588821/0/ від 18.05.2009 р. у частині, що стосується інтересів ВСП Перший загін воєнізованої охорониДП Придніпровська залізниця.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що згідно з п.5.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Українізатверджене постановою Правління Національного банку України 15.12.2004 р. та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за № 40/10320, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства юридичної особи.

Наказом служби воєнізованої охорони від 22.07.2005 р. № 79 відповідно до п. п. 5.2 Положення та наказу юридичної особи ДП Придніпровська залізницявід 15.07.2005 № 472/11 ВСП Перший загін воєнізованої охоронибуло встановлено ліміт залишку готівки в касі в розмірі 1200,00 грн., що відповідає розрахунку встановленого ліміту залишку готівки в касі.

Але не звертаючи уваги на наявність наказу про затвердження ліміту залишку готівки в касі по ВСП Перший загін воєнізованої охоронита розрахунку встановленого ліміту залишку готівки в касі в розмірі 1200 грн., посадові особи Спеціалізованої податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську самостійно зробили розрахунок ліміту залишку готівки в касі, що відображено в Додатку №7 до Акту перевірки від 09.04.2009 р. № 152/08-03/1/01073886, чим порушили п.5.2 Положення.

Крім того, виходячи з положень ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

При цьому днем виявлення порушення вважається день складання акту перевірки, тобто 09.04.2009 р., а днем застосування санкції - день винесення рішення про застосування штрафної санкції. Таким чином, рішення про застосування штрафної санкції повинно бути винесено не пізніше ніж через рік, з дня коли було допущено порушення в ефірі готівкою обігу.

Таким чином позивач вважає, що адміністративно - господарська санкція, при наявності підстав, може бути застосовона в період з 09.04.2008 р. по 31.12.2008 р., а не за весь період з 01.07.2007 р. по 31.12.2008 р. який вказаний в Акті перевірки від 09.04.2009 р. №152/08-03/1/01073886.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представник відповідач позов не визнав подав до суду письмові заперечення на позов в яких зазначив, що в ході перевірки позивача встановлено порушення Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Правлінням НБУ №637 від 15.12.04 у вигляді перевищення лімітів залишку готівки, установлених наказом Першому загону воєнізованої охорони ДП Придніпровська залізниця.

При перевірці і перерахунку ліміту з липня 2006 по грудень 2008 рік у позивача (додаток 7 до акту перевірки) СДПІ ВПП було встановлено, що суми які надходили до кас Першого загону воєнізованої охорони ДП Придніпровська залізницязначною мірою менші ліміту, який був установлений позивачем у 2005 році.

Тому СДПІ ВПП було зроблено перерахунок ліміту каси позивача (додаток 7,8 до акту перевірки) і згідно цього перерахунку було виявлено у підприємства перевищення установлених лімітів у сумі 15032,16 гри.. СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську було застосовано штрафні (фінансові) санкції.

Тому дії працівників ДПІ були правомірними та законними, сама перевірка організована та проведена згідно з чинним законодавством, а тому позов не підлягає задоволенню.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську було проведено планову документальну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання Першим воєнізованим загоном Державного підприємства Придніпровська залізниця(код ЄРДПОУ 01073828) податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.07 по 31.12.08.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт №152/08-03/1/01073886 від 09.04.09р., яким встановлено порушення:

1. п.5.1 ст. 5 ЗУ від 28.12.1994 №34/94/ВР Про оподаткування прибутку підприємствв результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 45471,85 гри., у тому числі:

- 4 кв.2007 р.- 39 785 грн.;

-3 кв. 2008 р.- 1213,67 грн.;

4 кв. 2008 р. - 4473 грн.

2. п. п. 7.4.1 п.7.4 ст.7 ЗУ від 03.04.1997 №168/97/ВР Про податок на додану вартістьв результаті чого занижено податок на додану вартість на суму 9094,37 грн. у тому числі по періодах:

- у грудні 2007р. - 7957,04 грн.;

- у вересні 2008 р. - 242,73 грн.;

- у жовтні 2008 р. - 894,6 грн.

3. абз. п.5.2 гл.5 Положення про ведення касових операцій в національній волюті в Україні, затвердженого Правлінням Національного банку України № 637 від 15.12.04 (зі змінами та доповненнями), відповідно до якого встановлено видачу з каси підприємства готівки особам, які не вказані у видаткових касових ордерах, що призвело до перевищення ліміту залишку готівки в касі у загальній сумі 15032,16 грн. Відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 18.05.2009 р. № 0000588821/0, загальна сума штрафних (фінансових) санкцій становить 34445,14 грн., з яких, відповідно до зведених даних щодо виявлених порушень норм обігу готівки до ВСП Перший загін воєнізованої охорони ДП Придніпровська залізницявідноситься сума штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 30065, 00 грн. Позивач у позові оскаржує лише рішення відповідача, що стосується виявленого порушення залишку ліміту каси. Суд зазначає, що згідно п. 7.50. Положення №637 контроль за встановленням і дотриманням підприємствами встановлених лімітів каси та строків здавання готівкової виручки з каси здійснюють органи державної податкової служби України. Пунктом 5.14. цього ж положення передбачено, що керівники підприємств несуть відповідальність за не дотримання вимог цього Положення щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, що зазначені в розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Пунктом 7.23. Положення №637 передбачено, що для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.

При перевірці і перерахунку ліміту з липня 2006 по грудень 2008 рік у позивача (додаток 7 до акту перевірки) СДПІ ВПП було встановлено, що суми які надходили до кас Першого загону воєнізованої охорони ДП Придніпровська залізницязначною мірою менші ліміту, який був установлений позивачем у 2005 році, а на підставі п .5.12. Положення №637 установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних факторів об'єктивного характеру (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку/графіків змінності тощо). Документи .(нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) підприємства, що затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою), на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку підприємства.

Зменшення надходжень готівки до каси зумовило необхідність перегляду ліміту у 2005р., оскільки ця обставина призвела до такого наслідку, як розбіжності між граничним розміром ліміту затвердженим підприємством і сумою яка заходила до каси у період з 2006 по 2008 рік.

Відповідачем було зроблено перерахунок ліміту каси позивача (додаток 7,8 до акту перевірки) і згідно цього перерахунку було виявлено у підприємства перевищення установлених лімітів у сумі 15032,16 грн.. СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську було застосовано штрафні (фінансові) санкції, згідно ст. 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року N 436/95 Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки, із змінами і доповненнями, за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується штрафна санкція у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день, на загальну суму 30065 грн.

Твердження позивача стосовно того, що застосування адміністративно-господарських санкцій може бути застосовано до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності суд вважає також безпідставними.

Згідно зі ст. 15 пп. 15.1.1 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами№2181-111 за винятком випадків, визначених пп. 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, (або іншими Законами України) не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Відповідно до вимог п. 17.3 Закону України №2181-111 сплата (стягнення) штрафних санкцій прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

За викладених вище обставин суд вважає оскаржувальне рішення відповідача правомірним, прийнятим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог Державного підприємства Придніпровська залізницядо Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відмовити.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови викладений 23.03.2010.

Суддя С.В.Чабаненко