
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
17 серпня 2021 року м. Київ № 640/21751/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши заяву про забезпечення позову у справі
за позовом Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1
до Міністерства юстиції України,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрказа",
Приватне підприємство "Юридична консалтингова фірма "Геровскі"
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов"язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2021 за № 2661/5 в частині, що стосується Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1: пункту 2 наказу про скасування рішення від 23.10.2020 № 54742818, прийнятого Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та пункту 4 наказу про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 строком та 3 (три) місяці.
Ухвалою суду від 09.08.2021 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Одночасно ухвалою суду від 09.08.2021 відмовлено у задоволенні заяви Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 про забезпечення позову з тих підстав, що позивач не позбавлена права на працю, оскільки вправі здійснювати нотаріальну діяльність, яка не стосується дій щодо вчинення державної реєстрації нерухомого майна та з підстав відсутності доказів того, що невжиття заходів забезпечення позову якимось чином може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду.
11.08.2021 від приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 повторно надійшла заява про забезпечення позову, в якій позивач просить:
зупинити дію наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2021 за № 2661/5 в частині, яка стосується приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1, а саме наступних пунктів:
пункту 2 наказу про скасування рішення від 23.10.2020 № 54742818, прийнятого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1;
пункту 4 наказу про тимчасове блокування доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 строком та 3 (три) місяці;
зобов"язати Державне підприємство "Національні інформаційні системи" відновити доступ приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - до набрання судовим рішенням законної сили у справі.
В обгрунтування поданої заяви позивач зазначає, що в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно знаходиться близько 60 заяв про державну реєстрацію права власності в стані "зареєстровані", заведені та прийняті до розгляду приватним нотаріусом ОСОБА_1 Проте, в зв"язку з блокуванням нотаріусу доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відсутня можливість розглянути зазначені заяви, що порушує законні права та інтереси заявників.
Частинами першою, третьою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Відповідно до частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
При цьому, з аналізу наведених норм права вбачається, що забезпечення позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача проти несумлінних дій відповідача, що гарантує реальне виконання позитивно прийнятого рішення.
Обов`язковою умовою застосування заходів забезпечення позову є достатнє обґрунтування того, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Вирішуючи заяву по суті суд виходить з наступного.
Як встановлено судом, спірними положеннями наказу скасовано рішення позивача від 23.10.2020 № 54742818 та тимчасово заблоковано доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 строком та 3 (три) місяці.
Разом з тим, згідно із статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" реєстраційні дії здійснюються в день реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав, крім випадків, передбачених цією статтею.
Державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться у строк, що не перевищує п`яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав, крім випадку, передбаченого статтею 31-2 цього Закону.
Надання інформації з Державного реєстру прав у електронній формі здійснюється в режимі реального часу.
Строк, зазначений у частині другій цієї статті, обраховується з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
З урахуванням наведеного суд приймає до уваги позицію позивача, що існує реальна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам як 60 заявників, які внаслідок блокування нотаріусу доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно будуть позбавлені права на своєчасність розгляду їх заяв, а також невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду у разі його задоволення з огляду на тривалість судового розгляду та термін дії обмежень відносно професійної діяльності позивача.
Підтвердженням даних обставин є також положення статті 31-2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", яка визначає особливості державної реєстрації прав у результаті вчинення нотаріальних дій з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва щодо одночасності вчинення нотаріальної дії та проведенням державної реєстрації речових прав тощо.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для забезпечення позову шляхом зупинення дії пункту 4 наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2021 за № 2661/5 та шляхом зобов"язання Державне підприємство "Національні інформаційні системи" відновити доступ приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - до набрання судовим рішенням законної сили у справі, оскільки відновлення доступу є логічною послідовною дією у разі тимчасового зупинення дії пункту 4 оскарженого наказу.
Разом з тим, суд не вбачає правових підстав для зупинення дії пункту 2 наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2021 за № 2661/5, оскільки оцінку правомірності/протиправності прийнятого наказу в даній частині судом буде надано під час розгляду справи по суті.
Керуючись положеннями ст.ст. 150, 151, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Заяву Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Зупинити дію пункту 4 наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2021 за №2661/5.
3. Зобов"язати Державне підприємство "Національні інформаційні системи" відновити доступ приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - до набрання судовим рішенням законної сили у справі.
4. В іншій частині заяви про забезпечення позову - відмовити.
Згідно з частиною восьмою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску.
Суддя М.А. Бояринцева