
Справа № 560/7787/20
РІШЕННЯ
іменем України
06 серпня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представників відповідача Ступки Г.М., Яремчук О.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Красилівської житлово-експлуатаційної контори до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування припису, акту,
ВСТАНОВИВ:
Красилівська житлово-експлуатаційна контора звернулась до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати припис від 25.05.2020 №0005 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 22.05.2020 №0006.
Позов мотивований тим, що відповідач порушив порядок прийняття припису та акта перевірки, встановлений Законом України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі по тексту - Закон №877-V). Також позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог цього Закону провів перевірку вибірковим методом та зробив висновок, що усі договори не відповідають чинному законодавству. Просив позов задоволити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що за результатами перевірки встановлений ряд порушень, які зазначені в акті від 22.05.2020 №0006 та приписі від 25.05.2020 №005. Під час перевірки відібрані копії договорів, які надані директором Красилівської ЖЕК. Відповідач вважає, що позивач не надав доказів усунення встановлених порушень, тому спірні акт та припис є правомірними.
Ухвалою від 09.03.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 07.05.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд перейшов з спрощеного позовного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Протокольною ухвалою від 06.07.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Заслухавши учасників справи, дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
На підставі звернення від 07.05.2020 №Т-2382, погодження на проведення позапланового заходу державного контролю від 07.05.2020, відповідно до наказу від 19.05.2020 №1533 сектором контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області проведена перевірка Красилівської ЖЕК.
За результатами перевірки складений акт дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 22.05.2020 №0006, яким встановлені порушення вимог пункту 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 09.11.2017 №2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" (далі по тексту – Закон №2189-VIII), Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010.
На підставі акта перевірки Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області прийняло припис від 25.05.2020 №0005, яким вимагає:
1) З 01.05.2020 бюджетним установам та іншим споживачам нарахування за надані послуги з поводження з побутовими відходами здійснювати за тарифами, затвердженими попереднім рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради від 12.07.2018 №284 "Про коригування тарифів на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, що надається Красилівською ЖЕК для населення, бюджетних установ та інших споживачів" до часу укладення із споживачами комунальних послуг договорів у відповідності до вимог чинного законодавства;
2) В місячний термін усунути порушення шляхом повернення бюджетним установам та іншим споживачам зайво нарахованих та отриманих коштів в сумі 17772,96 грн за надані послуги з поводженням з побутовими відходами за період з 01.02.2020 по 30.04.2020, про результати перерахунку повідомити листом;
3) В шести місячний термін укласти договори на надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами послуг, у розрізі груп, що відповідатимуть вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 "Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами і типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №318 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" та додатку до Правил;
4) Забезпечити введення в дію нових тарифів тільки після укладення із споживачами комунальних послуг договорів у відповідності до вимог чинного законодавства;
5) Привести тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами у відповідності до вимог діючого законодавства та Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 (зі змінами та доповненнями) і подати на затвердження до органу місцевого самоврядування відповідно до пункту 2 частини 3 статті 4 Закону України "Про житлово комунальні послуги" та статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування" в редакції від 01.05.2019;
6) В триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про вжиті заходи.
Позивач оскаржив вказані акт та припис до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
За змістом частини 6 статті 7 Закону №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Досліджуючи правомірність спірного припису, суд враховує, що Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області встановило, що Красилівська ЖЕК застосовує тарифи на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів відповідно до рішення виконавчого комітету Красилівської міської ради від 29.01.2020 №1351 "Про коригування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, що надається Красилівською ЖЕК для бюджетних установ та інших споживачів". В результаті чого позивач всупереч вимогам чинного законодавства за період з 01.02.2020 по 30.04.2020 необґрунтовано нарахував виручку за надані послуги з поводження з побутовими відходами на загальну суму 17772,96 грн. чим порушив вимоги Закону №2189-VIII.
Спірним приписом відповідач вимагає, зокрема, позивачу здійснювати нарахування за надані послуги з поводження з побутовими відходами за тарифами, затвердженими попереднім рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради від 12.07.2018 №284 "Про коригування тарифів на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, що надається Красилівською ЖЕК для населення, бюджетних установ та інших споживачів".
Водночас, рішенням від 29.01.2020 №1351 Красилівська міська рада скасувала рішення виконавчого комітету Красилівської міської ради від 17.07.2018 року №284 "Про коригування тарифів на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, що надаються Красилівською ЖЕК для населення, бюджетних установ та інших споживачів" в частині встановлення тарифу на послугу з вивезення та захоронення твердих побутових відходів для бюджетних установ та інших споживачів.
Тобто, рішення виконавчого комітету Красилівської міської ради від 17.07.2018 №284 "Про коригування тарифів на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, що надаються Красилівською ЖЕК для населення, бюджетних установ та інших споживачів" не існує, оскільки воно скасоване чинним рішенням Красилівської міської ради від 29.01.2020 №1351.
Таким чином, виконати пункти 1, 2, 4, 5 припису для позивача є неможливим. У зв`язку з цим, в цій частині суд вважає спірний припис необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Разом з тим, з 01.05.2019 введений в дію Закон №2189-VIII.
Відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2189-VIII (в редакції від 18.03.2020) договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Відповідач під час перевірки встановив, що надані Красилівською ЖЕК договори на надання споживачам послуг з поводження з побутовими відходами є договорами старого зранку та не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 "Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами і типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами" в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №318 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" та додатку до Правил.
В процесі судового розгляду позивач не надав суду договорів, як відповідають вимогам Постанови №1070. Тому зазначена в пункті 3 спірного припису вимога є обґрунтованою. У зв`язку з цим, у задоволенні позовних вимог про скасування пункту 3 припису від 25.05.2020 №0005 слід відмовити.
Вирішуючи позовну вимогу про скасування акта перевірки від 22.05.2020 №0006, суд враховує, що акт перевірки є службовим документом, у якому зафіксовані виявлені в ході перевірки порушення.
Сам по собі акт перевірки та дії посадових осіб контролюючого органу зі складання цього акта не створюють правових наслідків у вигляді виникнення обов`язків, зміни чи припинення будь-яких прав суб`єкта господарювання, крім виникнення права на подання зауважень до акта.
Таким чином, акт перевірки не є правовим документом, який встановлює відповідальність суб`єкта господарювання, й не є обов`язковим рішенням суб`єкта владних повноважень.
Обов`язкові рішення суб`єкта владних повноважень мають відповідати вимогам частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які не можуть поширюватися на акт перевірки.
Відтак, акт перевірки не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а тому у задоволенні вимоги про скасування акта від 22.05.2020 №0006 необхідно відмовити.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір в сумі 1051,00 грн відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області від 25.05.2020 №0005 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін в частині пунктів:
1) з 01.05.2020 бюджетним установам та іншим споживачам нарахування за надані послуги з поводження з побутовими відходами здійснювати за тарифами, затвердженими попереднім рішенням виконавчого комітету Красилівської міської ради від 12.07.2018 №284 "Про коригування тарифів на послуги з вивезення та захоронення твердих побутових відходів, що надається Красилівською ЖЕК для населення, бюджетних установ та інших споживачів" до часу укладення із споживачами комунальних послуг договорів у відповідності до вимог чинного законодавства;
2) в місячний термін усунути порушення шляхом повернення бюджетним установам та іншим споживачам зайво нарахованих та отриманих коштів в сумі 17772,96 грн за надані послуги з поводження побутовими відходами за період з 01.02.2020 по 30.04.2020, про результати повідомити листом;
4) забезпечити введення в дію нових тарифів тільки після укладення із споживачами комунальних послуг договорів у відповідності до вимог чинного законодавства;
5) привести тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами у відповідність до вимог діючого законодавства та Порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010 (зі змінами та доповненнями), і подати на затвердження до органу місцевого самоврядування відповідно до пункту 2 частини 3 статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування" в редакції від 01.05.2019.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Красилівської житлово-експлуатаційної контори 1051,00 грн (одна тисяча п`ятдесят одну гривню) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 серпня 2021 року
Позивач:Красилівська житлово-експлуатаційна контора (вул. Щаслива, 9,Красилів,Хмельницька область,31000 , код ЄДРПОУ - 03356200) Відповідач:Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (вул. Шевченка, 53,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40358308)
Головуючий суддя О.Л. Польовий