Рішення № 99059064, 29.07.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2021
Номер справи
440/4962/21
Номер документу
99059064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4962/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про визнання протиправними та скасування припису та рішення -

В С Т А Н О В И В:

18 травня 2021 року Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради /надалі – КП "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради, позивач/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області /надалі – ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, відповідач/ про визнання протиправними та скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 12.04.2021 №12 та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення від 14.04.2021 №09.

Підставою для звернення до суду позивач вважає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин через безпідставне винесення припису та застосування адміністративно-господарських санкцій.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4962/21; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та без проведення судового засідання.

06.07.2021 до суду відповідачем надано відзив на позов в якому вказано, що відповідно до статті 17 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до функцій відповідача віднесено, зокрема функцію щодо виконання контрольно – наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення, запобігання порушенням у сфері ціноутворення. Зазначено, що відповідно до наказу ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області від 24.03.2021 №1322-ОД та направлення від 24.03.2021 № 1368 головними спеціалістами контролю за регульованими цінами ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області було проведено позаплановий захід у вигляді перевірки позивача, за результатами якої був складений акт від 07.04.2021 №4. За результатами перевірки виявлені порушення встановленні чинним законодавством, що визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, чим завдані збитки споживачеві у зв`язку з неналежним формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін. Відповідач зазначає, що позивачем розраховано підвищений тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає позивач, а саме – 4,83 грн/м2, замість 4,55 грн/м2. Відповідач зазначає, що необгрунтовано одержана виручка, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від реалізації послуг та виручкою за тарифами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання за період березень-грудень 2020 року та січень-лютий 2021 року склала - 1260,51 грн. За переконанням відповідача, зайво нараховано за вказаний 8673,95 грн.

14.07.2021 до суду надано позивачем відповідь на відзив в якій зазначено, що рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради №68 від 04.04.2018 для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій до прийняття співвласниками рішень про форму управління багатоквартирним будинком та/або до визначення переможців конкурсу і набрання чинності договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком встановлено для Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради: 1) перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мінімально необхідний для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків та прибудинкової території; 2) періодичність та строки надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій; 3) тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку. Позивач стверджує, що вказаним рішенням у передбаченому законом порядку встановлення тариф, а подання нових розрахунків та встановлення (зміна) тарифів чинним законодавством з 10.08.2018 не передбачено.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 26.02.2021 до ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло звернення з проханням перевірки наявності та правильності економічного обґрунтування кошторисів на послуги та наявність фактичних витрат по даним бухгалтерського обліку на виконання послуг Комунальним підприємством "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради у розмірі 4,83 грн м/2 житлової площі, починаючи з 01.05.2018.

Листом від 10.03.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області звернулося до Управління контролю за регульованими цінами Держпродспоживслужби для надання погодження на проведення позапланового заходу перевірки.

Листом від 17.03.2021 №16.2-6/6146 Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надано погодження проведення позапланового заходу державного нагляду контролю з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій на підставі звернення громадянина від 26.02.2021 про порушення його прав КП "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради.

24.03.2021 відповідачем прийнято наказ №1322-ОД «Про проведення позапланової перевірки» відповідно до якого керуючись положеннями статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», пункту 1 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення», на підставі Положення про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обгрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб`єктом господарювання її законних прав, наданого Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 17.03.2021 та Методичних рекомендацій фінансування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації, затверджених Головою Держпродспоживслужби від 31.07.2018, призначено у період з 25-31 березня та 01-07 квітня 2021 року призначено проведення позапланової перевірки позивача з питань дотримання вимог законодавства у формування, встановленні, та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

На підставі зазначеного наказу 24.03.2021 ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області видано направлення № 1368 на проведення перевірки.

За результатами проведення планової (позапланової) перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін 07.04.2021 відповідачем складено акт №19, яким встановлення наступні порушення:

- проведеною перевіркою встановлено, що рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 04.04.2018 №68 були встановлені тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, які надає КП "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради. Для мешканців житлового будинку №2 по просп. М. Вавілова, м. Полтава тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій становить 4,83 грн з ПДВ за 1 кв.м з загальної площі і складається з наступних послуг: прибирання прибудинкової території – 0,842 грн, вивезення побутових відходів (твердих та великогабаритних) – 0,435 грн, технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем, холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації – 0,098 грн; спеціалізованого опалення – 0,121 грн; гарячого водопостачання – 0,042 грн, дератизації – 0,006 грн, дезінсекції – 0,006 грн, обслуговування димових та вентиляційних каналів – 0,039 грн, поточний ремонт внутрішньо будинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації – 0,320 грн; централізованого опалення – 0,474 грн; гарячого водопостачання – 0,374 грн; освітлення місць загального користування та підвальних приміщень та підкачування – 0,932 грн; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання – 0,095 грн. До тарифу також включено прибуток в розмірі 10% та податок на додану вартість в розмірі 20%. При розрахунку статей витрат тарифу на послугу з утримання будинку та прибудинкової території за адресою проспект М. Вавілова, 2 підприємство керувалося Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ від 01.06.2011 №869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" (у редакції 28.10.2017 далі – Порядок). Цей Порядок визначає механізм формування тарифів та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі – виконавці), суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі – субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у (будинках) гуртожитках.

Згідно з абз. 6 п. 2 Порядку послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуги. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг. Вибірковою перевіркою розрахунку тарифу КП «ЖЕО №2» ПМР встановлено, що в розділі 11, в розрахунок вартості робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту мереж електропостачання, в п. 1 «Технічний огляд системи електропостачання житлового будинку», по найменуванню робіт: «Огляд ввідно-роздільного пристрою» та «Огляд електрощитової», закладено повторюваність обсягу робіт в кількості по 12 разів на рік, тоді як відповідно до даних Додатку №2 до рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 04.04.2018 №68, періодичність проведення вищеназваних робіт складає по 2 рази на рік, кожної. У ході перевірки начальником КП «ЖЕО 2» ПМР надано пояснення про проведення капітального ремонту трубопроводів у листопаді-грудні 2016 року у підвальному приміщенні будинку, за адресою: проспект М. Вавілова, 2, після чого балансова вартість будинку (за даними бухгалтерського обліку) зросла на суму капітального ремонту трубопроводів, виконаного за рахунок коштів місцевого бюджету, з 288310,07 грн (станом на 01.01.2021) до 545181,52 грн (станом на 01.02.2021).

Пунктом 18 Порядку передбачено, що витрати з проведення поточного ремонту конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, розташованих на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (зокрема, спортивних, дитячих та інших майданчиків), визначаються з урахуванням кошторисної вартості кожного виду робіт відповідно до державних будівельних норм та правил, стандартів (у разі відсутності норм на окремі будівельні роботи у державних будівельних нормах та правилах, стандартах вартість кожного виду робіт визначається згідно з калькуляцією, розробленою виконавцем робіт). Примірний перелік робіт з поточного ремонту визначається центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

КП «ЖЕО 2» ПМР замовляло локальні кошториси на будівельні роботи №№ 2-1-1, 2-12, 2-1-3 з витрат поточного ремонту холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації, централізованого опалення та гарячого водопостачання у сторонньої організації – ФОП ОСОБА_1 за даними дефектних актів підприємства. На запит перевіряючих щодо розрахунку статей витрат (з підтвердженням первинними документами) локальних кошторисів КП «ЖЕО 2» ПМР у ході перевірки не надало.

Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150 затверджено Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.08.2004 за №1046/9645.

Таким чином, витрати на поточний ремонт внутрішньо будинкових систем холодного водопостачання, водовід та водовідведення та зливової каналізації складуть – 8543,04 тис. грн., замість – 11326,70 грн; витрати на поточний ремонт внутрішньо будинкових систем гарячого водопостачання складуть – 8687,42 тис. грн., замість – 13259,01 тис. грн.; з урахуванням внесених у ході перевірки змін витрати по послугах з 01.05.2018 року складуть: прибирання прибудинкової території – 0,842 грн, вивезення побутових відходів (твердих та великогабаритних) – 0,435 грн, технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації – 0,098 грн, централізованого опалення – 0,121 грн, гарячого водопостачання – 0,042 грн, дератизації – 0,006 грн, дезінсекції – 0,006грн, обслуговування димових та вентиляційних каналів – 0,039 грн; поточний ремонт внутрішньобудинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації – 0,241 грн, централізованого опалення – 0,474 грн, гарячого водопостачання – 0,245 грн, освітлення місць загального користування підвальних приміщень та підкачувань води – 0,932 грн, технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання – 0,09; разом витрати – 3,571 грн /м2. З урахуванням прибутку в розмірі 10% та податку на додану вартість у розмірі 20%, тариф сформований відповідно до запровадженого способу регулювання складе 4,55 грн/м2, проти розрахованого підприємством 4,83 грн/м2. Необгрунтовано одержана виручка, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою та тарифами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання за період березень-грудень 2020 року та січень-лютий 2021 року склала – 1260,51 грн. Зайво нараховано, але не сплачено за вказаний період 8673,95 грн.

З огляду на виявленні та зафіксовані в акті перевірки порушення відповідачем 12.04.2021 винесено припис №21 відповідно до якого відповідач вимагає:

- п. 1 застосувати тариф за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для мешканців будинку за адресою АДРЕСА_1 з 01.05.2018 у розмірі 4,55 грн/м2 загальної площі;

- п. 2 в 30 денний термін з дня отримання припису провести перерахунок мешканцям будинку за адресою АДРЕСА_1 за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій виходячи із тарифу у розмірі 4,55 грн/м2 загальної площі, шляхом зменшення нарахування чи заборгованості за період з 01.05.2018 по 28.02.2021.

Крім того, 14.04.2021 відповідачем прийнято рішення про застосування адміністративно- господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення №09, яким за порушення вказані в акті перевірки до позивача застосовано штраф у сумі 1260,51 грн; зобов`язано позивача повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки у сумі 1260,51 грн протягом 30 календарних днів з дня отримання цього рішення.

Позивач не погоджуючись із указаним рішенням звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Положеннями частини сьомої статті 7 Закон № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Відповідно до частин першої та третьої статті 12 Закону № 877-V невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

У разі несплати суб`єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев`ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про ціни і ціноутворення" формування ціни - механізм визначення рівня ціни товару; застосування ціни - продаж (реалізація) товару за встановленою ціною.

Відповідно до статті 16 Закону України "Про ціни і ціноутворення" органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом. Повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов`язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб`єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами.

Згідно з пунктом 6 та 7 ч. 1 ст. 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 21 червня 2012 року № 5007-VI уповноважені органи мають право: приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Положеннями пункту 1 частини першої статті 20 Закону України "Про ціни і ціноутворення" передбачено, що до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Відповідно до пунктів 2 і 4 частини першої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 № 1875-IV до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Положеннями пункту 2 частини першої статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV визначено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території.

Відповідно до частини першої статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів /частина друга статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV.

Згідно з підпунктом 2 пункту «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Суд зазначає, що пунктом 2 рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 68 від 04.04.2018 встановлено для Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради:

- перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, мінімально необхідний для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків та прибудинкової території,

- періодичність та строки надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій;

- тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій окремо по кожному будинку.

Положеннями пункту 4 вказаного рішення визначено, що виконавець під час виконання робіт може у разі потреби здійснювати перерозподіл витрат у структурі тарифів на послуги без зміни загального обсягу таких витрат та з урахуванням фактичної вартості наданих послуг у межах встановлених тарифів.

Суд також зазначає, що додатком 1 до рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради від 04.04.2018 № 68 затверджено Перелік послуг з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій, мінімально необхідний для забезпечення санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків та прибудинкової території /а.с. 106/.

Додатком 2 до рішення визначено періодичність та строки надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Додатком №3 до рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 68 від 04.04.2018 затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку.

Зокрема вказаним додатком затверджено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку для будинку за адресою: проспект, 2 Миколи Вавілова у наступних розмірах: прибирання прибудинкової території – 0,842 грн, вивезення побутових відходів (твердих та великогабаритних) – 0,435 грн, технічне обслуговування внутрішньо будинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації – 0,098 грн, централізованого опалення – 0,121 грн, гарячого водопостачання – 0,042 грн, дератизації – 0,006 грн, дезінсекції – 0,006 грн, обслуговування димових та вентиляційних каналів – 0,039 грн; поточний ремонт внутрішньобудинкових систем: холодного водопостачання, водовідведення та зливової каналізації – 0,320 грн, централізованого опалення – 0,474 грн, гарячого водопостачання – 0,374 грн, освітлення місць загального користування – 0,932 грн, технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання – 0,095; собівартість – 3,784 грн, плановий прибуток – 0,241 грн, ПДВ- 0,805 грн, тариф – 4,830 грн /а.с. 111/.

У даному випадку тарифи, які використовуються позивачем, затверджені Додатком №3 до рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради № 68 від 04.04.2018.

Відповідно до статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Дане рішення є чинним, доказів оскарження чи скасування, у встановленому законодавством порядку даного рішення до суду учасниками справи не надано.

Отже, за умови чинності цього рішення суд вважає, що у відповідача відсутні підстави вимагати від позивача приведення затверджених не ним тарифів у відповідність до норм законодавства.

Крім того, суд зазначає, що механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги (далі - виконавці), суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями (далі - субпідрядники), органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках), визначено Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869.

Відповідно до пункту 18 вказаного Порядку № 869 витрати з проведення поточного ремонту конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, розташованих на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (зокрема, спортивних, дитячих та інших майданчиків), визначаються з урахуванням кошторисної вартості кожного виду робіт відповідно до державних будівельних норм та правил, стандартів (у разі відсутності норм на окремі будівельні роботи у державних будівельних нормах та правилах, стандартах вартість кожного виду робіт визначається згідно з калькуляцією, розробленою виконавцем робіт). Примірний перелік робіт з поточного ремонту визначається центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

З акту перевірки вбачається, що відповідач стверджує, що позивачем в порушення наказу Держжитлокомунгоспу України 10.08.2004 № 150, яким затверджено Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд в розрахунок витрат, з поточного ремонту внутрішньобудинкових систем гарячого водопостачання включено вартість робіт з демонтажу трубопроводів сталевих водогазопровідних неоцидкованих труб та прокладання трубопроводів водопостачання з труб поліетеленових напірних. Вказані види на переконання відповідача відносяться до робіт капітального ремонту.

Відповідно до листа Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 26.01.2005 N 4/3-102 «Щодо Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд» зважаючи на численні запити підприємств, організацій, установ з приводу роз`яснень щодо розмежування послуг з технічного обслуговування, поточного та капітального ремонтів житлових будівель Держжитлокомунгосп повідомляє.

З метою врегулювання зазначеного питання Комітетом розроблений Примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затверджений наказом від 10.08.2004 N 150 та зареєстрований в Мін`юсті України 21.08.2004 за N 1046/9645 (з наступними змінами). У відповідних розділах вищезгаданого документу наведено перелік робіт за наступним розмежуванням. Технічне обслуговування жилих будівель - комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів роботи технічного обладнання (підрозділ 1.1 Примірного переліку ( z1046-04 ). Поточний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання (підрозділ 1.2 вищезгаданого нормативного документу). Поточний ремонт повинен проводитись з періодичністю, яка забезпечує ефективну експлуатацію будівлі з моменту завершення її будівництва (капітального ремонту, реконструкції) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт або реконструкцію. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Капітальний ремонт - комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель у зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращення планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкту (розділ 2 Примірного переліку.

Суд погоджується із доводами позивача, що вказаним наказом визначено примірний перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд в розрахунок витрат.

З огляду на вище викладене, вимоги позивача щодо визнання протиправними та скасування припису про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 12.04.2021 №12 та рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення від 14.04.2021 №09 слід задовольнити.

Інші доводи відповідача не спростовують протиправність прийнятих ним рішень.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи висновки суду щодо задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судового збору, сплаченого позивачем за подання цього позову.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Позов Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040, код ЄДРПОУ 13961729) до Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) про визнання протиправними та скасування припису та рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення від 14.04.2021 №09.

Визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 12.04.2021 № 12.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) на користь Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №2" Полтавської міської ради (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, 36040, код ЄДРПОУ 13961729) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова