Ухвала суду № 99058291, 16.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.08.2021
Номер справи
320/9795/21
Номер документу
99058291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

16 серпня 2021 року м. Київ № 320/9795/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними бездіяльності, відмови та зобов`язання вчинити певній дії

ВСТАНОВИВ:

до суду звернулась ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код: 22933558, адреса: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) в якому просить суд:

- визнати протиправними бездіяльність та відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, потерпілому від наслідків Чорнобильської катастрофи, який проживає на території радіоактивного забруднення, раніше призначеної пенсії з урахуванням доплати до пенсії у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 10.02.2021;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити в період з 10.02.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, потерпілому від Чорнобильської катастрофи, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 закону №796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).

Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Дослідивши позовну заяву на предмет дотримання процесуальних норм щодо її форми та змісту, суд констатує її невідповідність та вважає за необхідне залишити позов без руху.

Так, згідно частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Частиною 2 статті 132 цього Кодексу встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною 1 статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (зі змінами та доповненнями), за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2021 року, становить 2270,00 грн.

Таким чином, враховуючи заявлені позивачем взаємопов`язані вимоги немайнового характеру, при зверненні до суду з цим адміністративним позовом позивачеві слід було сплатити 908,00 грн. (2270,00 * 0,4), судового збору за офіційними реквізитами Київського окружного адміністративного суду.

У підтвердження понесення зазначених витрат, позивачем долучено до матеріалів справи квитанції від 09.08.2021 №18 на суму 67,20 грн. та від 09.12.2020 №52 на суму 840,80 грн.

Однак, перевіркою відомостей, що містяться в автоматизованій системі документообігу суду встановлено, що судовий збір в сумі 840,80 грн. згідно квитанції від 09.12.2020 №52 було сплачено позивачем за подання до Київського окружного адміністративного суду позову в межах адміністративної справи за №320/218/21.

Ухвалою суду від 14.01.2021 по справі №320/218/21 позовну заяву повернуто позивачеві, але при цьому, як вбачається зі змісту вказаної ухвали, питання щодо повернення сплаченого позивачем судового збору вирішено не було.

Відтак, з урахуванням викладеного, суд зазначає, що в матеріалах даної адміністративної справи за №320/9795/21 відсутні належні докази щодо сплати позивачем судового збору, зокрема на суму 840,80 грн.

Отже, позивачеві слід надати суду належні докази сплати судового збору на суму 840,80 грн. за реквізитами Київського окружного адміністративного суду.

Також пунктом 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено обов`язок суду з`ясувати чи подано позовну заяву у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. У частині 2 цієї статті зазначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено іншого, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач стверджує, що про порушення своїх прав дізналася з моменту отримання листа відповідача від 21.09.2020 №1000-0222-8/76309 про фактичну відмову у проведенні перерахунку пенсії, та зазначає, що в межах шестимісячного строку, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України зверталась до Київського окружного адміністративного суду за захистом своїх прав. Однак, відповідною ухвалою суду позовна заява була повернута позивачеві у зв`язку з порушенням правил об`єднання позовних вимог.

Позивач стверджує, що із даною ухвалою мало місце ознайомлення її представником лише у липні місяці 2021 року безпосередньо в канцелярії Київського окружного адміністративного суду, оскільки зазначена ухвала на адресу позивача судом не направлялася.

Відтак, вказані обставини на переконання позивача є поважними причинами, що зумовили пропуск строку звернення до суду.

Однак, суд звертає увагу позивача, що ухвала Київського окружного адміністративного суду від 14.01.2021 по справі №320/218/21 була оприлюднена на веб-сайті Єдиного державний реєстру судових рішень 15.01.2021, а отже зі вказаної дати остання перебувала у вільному доступі за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/94126432.

Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини у справі KARAKUTSYA v. UKRAINE (заява №18986/06) від 16 лютого 2017 року (набуло статусу остаточного 16 травня 2017 року) Суд неодноразово визначав, що це є обов`язок зацікавленої сторони виявляти особливу уважність, дбаючи про свої інтереси, та вживати необхідних заходів для отримання інформації про рух своєї справи (див. між іншого, Teuschler v. Germany (dec.), no. 47636/99, 4 жовтня 2001; Sukhorubchenko v. Russia, no. 69315/01, § 48, 10 February 2005; Gurzhyy v. Ukraine (dec.), no. 326/03, 1 квітня 2008; and Muscat, цит.вище, § 44) (п. 53).

Таким чином, на думку суду позивачем не наведено достатніх та переконливих обґрунтувань в частині поважності причин пропуску на звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки позовної заяви мають бути усунені протягом п`яти днів з дня вручення копії цієї ухвали шляхом подання до суду:

- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтованими поясненнями та доказами на їх підтвердження, що свідчать про існування обставин, які об`єктивно перешкоджали позивачеві, а не його представнику, вчасно ознайомитись із змістом ухвали і звернутись до суду з адміністративним позовом у строки, визначені статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України;

- доказів сплати судового збору за подання до Київського окружного адміністративного суду даного адміністративного позову на суму 840,80 грн.

Інформація щодо реквізитів сплати судового збору за подання позовних заяв до Київського окружного адміністративного суду є загальнодоступною, оприлюднена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за інтернет-адресою "https://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/gromadyanam/tax", а також розміщена на інформаційних стендах Київського окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними бездіяльності, відмови та зобов`язання вчинити певній дії - залишити без руху.

Протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачеві необхідно усунути недоліки позовної заяви у спосіб, визначений даною ухвалою.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачеві за адресою, зазначеною у позовній заяві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Панченко Н.Д.